matusa
12.10.06,11:10
(jedn. uct) - Je nutne pocitat kurzove rozdiely pri tuzemskych fakturach, ktore su vystavovane v EUR, ako i uhradzane v EUR.??? Ja to uctujem len ako platbu v den zaplatenia bez kurz. rozdielov...
Simonab
12.10.06,09:16
Kurzové rozdiely sa v JU neúčtujú. Ale čo sa týka toho leasingu v EUR-ách a jeho účtovania to by zaujímalo aj mňa. ( leasing je na Slovensku ).
Leasing je na stroj, nájomca je platcom DPH, platby z BU (nie devízového). Zaujíma ma hlavne účtovné hľadisko. Má s tým niekto skúsenosti?
Sany
12.10.06,10:56
účtuje sa to rovnako ako v Sk, akurát mi pri úhrade vznikajú kurzové rozdiely, nakoľko predpis je kurz NBS a úhrada je kurz príslušnej banky, príp. platba v iný deň...
tacika
14.10.06,08:47
sany nema pravdu. vstupom slovenska do EU, uctovna osnova nepozna kurzove rozdiely. Príklad: dph - vystavena faktura jedna hodnota, - uhradena faktura iny datum, t.j.ina cena v sk - a to je nezmysel, vsak? potom by bolo do aleluja dodatocnych danovych priznani DPH.
Sany
14.10.06,16:37
sany nema pravdu. vstupom slovenska do EU, uctovna osnova nepozna kurzove rozdiely. Príklad: dph - vystavena faktura jedna hodnota, - uhradena faktura iny datum, t.j.ina cena v sk - a to je nezmysel, vsak? potom by bolo do aleluja dodatocnych danovych priznani DPH.
teda ja neviem, DPH účtujem kurzom NBS z dňa vystavenia pri účtovaní predpisu splátky (ten je aj na faktúre uvedený)...ale ak to uhradím z banky iným kurzom...kam účtuješ ten rozdiel? To s DPH nemá nič spoločné...to je úhrada záväzku...ty už dnes nepoužívaš kurzové rozdiely? A ako účtuješ "kurzové rozdiely" ?
Monika Kováčová
15.10.06,08:45
Jednoduché účtovníctvo - o kurzových rozdieloch sa účtuje v uzávierkových operáciach: prepočet cudzej meny v hotovosti podľa kurzu ku dňu zostavenia účtovnej závierky.
Pri úhradach faktúr síce vzniká kurzový rozdiel, tento sa však v peňažnom denníku neobjaví, t.j. nie je vozd ai vnzd. Takýto kurz. rozdiel sa len uvedie v knihe záväzkov, príp. pohľadávok - a tým sa vlastne douhrádza faktúra.
Sany
15.10.06,17:15
ja som si nejako nevšimla, že sa hovorí o JÚ. Ja o PÚ, tak pardon...
.lena.
16.10.06,06:29
ja som si nejako nevšimla, že sa hovorí o JÚ. Ja o PÚ, tak pardon...
Podľa mňa sa hovorilo o oboch účtovníctvach.
Sany
16.10.06,06:33
ale v PU sa kurzový rozdiel pri úhrade záväzku prejaví...aj účtuje....a išlo o kurzové rozdiely....
.lena.
16.10.06,06:40
sany nema pravdu. vstupom slovenska do EU, uctovna osnova nepozna kurzove rozdiely. Príklad: dph - vystavena faktura jedna hodnota, - uhradena faktura iny datum, t.j.ina cena v sk - a to je nezmysel, vsak? potom by bolo do aleluja dodatocnych danovych priznani DPH.
Účtová osnova stále obsahuje účty kurzové straty a zisky. Kurzové rozdiely vznikajú pri úhradách záväzkov a pohľadávok. Dph sa účtuje pri vystavení fa, pri úhrade nie.
.lena.
16.10.06,06:41
ale v PU sa kurzový rozdiel pri úhrade záväzku prejaví...aj účtuje....a išlo o kurzové rozdiely....
Veď to som chcela povedať :)
Simonab
16.10.06,07:06
Dievčatá ja som len chcela vedieť, ako to v praxi robíte, čo sa týka leasingu v cudzej mene. Napríklad v Alfe. Zaúčtujem si z účtu splátku faktúry a potom ten leasing rozúčtujem cez interné doklady a prepočítam kurzom zaplatenia FA? Alebo ako to robíte aby to bolo čo najprehľadnejšie. Už som to hodila aj do tabuľky od Evky-Marína.
Monika Kováčová
16.10.06,07:19
](jedn. uct)[/COLOR] - Je nutne pocitat kurzove rozdiely pri tuzemskych fakturach, ktore su vystavovane v EUR, ako i uhradzane v EUR.??? Ja to uctujem len ako platbu v den zaplatenia bez kurz. rozdielov...

Keďže ide o jednoduché účtovníctvo platí tento príspevok

Jednoduché účtovníctvo - o kurzových rozdieloch sa účtuje v uzávierkových operáciach: prepočet cudzej meny v hotovosti podľa kurzu ku dňu zostavenia účtovnej závierky.
Pri úhradach faktúr síce vzniká kurzový rozdiel, tento sa však v peňažnom denníku neobjaví, t.j. nie je vozd ai vnzd. Takýto kurz. rozdiel sa len uvedie v knihe záväzkov, príp. pohľadávok - a tým sa vlastne douhrádza faktúra.


To aby sme nezavádzali zadávateľa otázky.:)
.lena.
16.10.06,07:22
Dievčatá ja som len chcela vedieť, ako to v praxi robíte, čo sa týka leasingu v cudzej mene. Napríklad v Alfe. Zaúčtujem si z účtu splátku faktúry a potom ten leasing rozúčtujem cez interné doklady a prepočítam kurzom zaplatenia FA? Alebo ako to robíte aby to bolo čo najprehľadnejšie. Už som to hodila aj do tabuľky od Evky-Marína.
Ale sme toho navysvetľovali..:rolleyes:
Ja tiež účtujem v JÚ v alfe a tiež mi chodia fa na leasing v eurách. Fa zaevidujem podľa kurzu v deň dodania a úhradu kurzom banky v deň úhrady a kurzový rozdiel ktorý vznikne alfa automaticky (no, ona sa ma vlastne opýta či to má urobiť) zaeviduje do záväzku a tým je záväzok vyrovnaný ale v účtovníctve za tento kurzový rozdiel neobjaví, lebo je to JÚ. Takže interné doklady nepoužívam.
Simonab
16.10.06,08:17
Lenka prepáč že ťa s tým otravujem. A splátku robíš na dvakrát aby si rozúčtovala istinu a úrok? Alebo to jednoducho dávaš ako neodčítateľné a na konci roka rozúčtuješ?
.lena.
16.10.06,08:38
Aké otravovanie :)?
Splátku dávam ako vnzd a na konci roka to rozúčtujem.
Simonab
17.10.06,06:53
Aké otravovanie :)?
Splátku dávam ako vnzd a na konci roka to rozúčtujem.

Leni ďakujem. Takto to mám aj ja , len som asi začala moc rozmýšľať a uškodilo mi to.:D
matusa
17.10.06,15:08
ja len k tym kurz. rozdielom..., zakon hovori o tom, ze by som mala kurz. rozdiely uctovat (strata - prev. rezia, zisk - vynos). uctujem to tak ku kazdej zahr. fakture (VF i DF)... alebo to takto nie je spravne..??? v uct. zavierkach potom zaevidujem uz len kurz. rozdiely na uctoch...
Monika Kováčová
17.10.06,15:13
V jednoduchom účtovníctve to nie je správne z nasledovného dôvodu.
JÚ - účtuje sa o príjmoch a výdavkoch. Kurzový zisk alebo strata vzniknutý rozdielom medzi "zaúčtovanou" resp. zaevidovanou a uhradenou sumou nie je ani výdaj ani príjem - či už z BÚ alebo v hotovosti.
V PÚ je to niečo iné - logicky faktúru účtuješ do výnosov jedným kurzom a úhradu iným - tento rozdiel sa potom musí niekde prejaviť - a to IND kurzový rozdiel.
Pochopila si ten rozdiel?
JÚ - príjmy, výdavky - skutočne uhradené?
PÚ- výnosy, náklady - bez ohľadu na úhradu?
matusa
17.10.06,15:30
Ano, ja to takto chapem, len mam v okoli zname uctovnicky, ktore uz mali dan. kontroly, mali to zauctovane, tak ako som pisala v predoslej sprave, a daniarky im to vobec nevytkli... A uz som pocula, ze to davaju aj do VNZD.... 100 uctovnikov-100 nazorov... vdaka za radu ...