jajaja
12.10.06,11:18
Poraďáci prosím poraďte: Podnikateľ sa stal dobrovoľne štvrťročným platcom DPH od augusta 2006. Môže si odpočítať DPH zo zásob nespotrebovaných k 1.8.2006 a z nakúpeného dlhodobého majetku k 1.8.2006?
Díky.
Vianocka
12.10.06,10:17
Len v skratke, nakolko to uz na PORADE riesene bolo, skus si to najst cez vyhladavanie.
Inak v zakone o DPH to riesi § 55.
Treba si vsak dat pozor na majetok, pri ktorom nie je narok na odpocet (osobne motorove vozidlo). Pri zasobach je potrebne mat precizne urobenu inventuru, ktora poskytne presny prehlad o tom, ci bol nakup, z ktoreho ostali zasoby, realizovany od platitela alebo neplatitela DPH, a to je v skutku piplava robota, pokial je zasob vela a od roznych dodavatelov.
Zaujimave by bolo uviest, cim sa podnikatel zaobera. Prave riesim, pre mna specificky, pripad spolocnosti, ktora sa tiez stala platitelom DPH a poskytuje stravovacie sluzby. Tak nieco k tomu, len v pripade zaujmu.
jajaja
12.10.06,11:47
Jedná sa o zásoby v podobe stavebného materiálu,ale stále nie som si istá,či aj zo zásob alebo len z dlhodobého majetku si môže odpočítať DPH?
Zoltán Kovács
12.10.06,11:57
Jedná sa o zásoby v podobe stavebného materiálu,ale stále nie som si istá,či aj zo zásob alebo len z dlhodobého majetku si môže odpočítať DPH?

Pri registrácii na plátcu dph je možné si uplatniť dph aj zo zásob, ktoré má podnikateľ na sklade. Samozrejme to musí podložiť inventúrou. Pri dlhodobom majetku sa môže uplatniť dph zo zostatkovej hodnoty.
Chudíková Katarína
13.10.06,10:12
Nechcem Vas zavadzat, ale par. 55 o DPH hovori, ze iba z majetku, ktory nebol zahrnuty do vydavkov ,t.j. odpisovany ale nie zo zasob.
Mala som danovu kontrolu a zasoby mi vyhodili a museli sme DPH odviest
dodatocne aj s penalmi.
Takze nie zo zasob, ani inventura nepomoze.Ale pri ukonceni registracie musite DPH odviest zo zostavajucich zasob. Hm....
Heni
13.10.06,12:58
Takze nie zo zasob, ani inventura nepomoze.Ale pri ukonceni registracie musite DPH odviest zo zostavajucich zasob. Hm....
zo zasob nie? v komentári k zákonu o DPH v Poradcovi 10/2006 je doslova uvedené:
"Odpočet dane zo zásob si platiteľ dane uplatní v plnom rozsahu."
je to komentár práve k § 55...:eek:
Zoltán Kovács
13.10.06,12:58
Nechcem Vas zavadzat, ale par. 55 o DPH hovori, ze iba z majetku, ktory nebol zahrnuty do vydavkov ,t.j. odpisovany ale nie zo zasob.
Mala som danovu kontrolu a zasoby mi vyhodili a museli sme DPH odviest
dodatocne aj s penalmi.
Takze nie zo zasob, ani inventura nepomoze.Ale pri ukonceni registracie musite DPH odviest zo zostavajucich zasob. Hm....

Nesúhlasím s horeuvedeným. Zásoby pri spôsobe účtovania A tiež nie sú v nákladoch. Do nákladov sa dostáva až pri predaji a vydaní zo skladu. Takže tovar, materiál atď. pri spôsobe A nie sú v nákladoch.
Heni
13.10.06,13:19
ja mám otázočku: ak sú tie zásoby nadobudnuté z iného čl. štátu EU, tak si tú DPH môžem uplatniť pri registrácii?
Jana Acsová
13.10.06,14:03
Mala som danovu kontrolu a zasoby mi vyhodili a museli sme DPH odviest
dodatocne aj s penalmi.
Takze nie zo zasob, ani inventura nepomoze.Ale pri ukonceni registracie musite DPH odviest zo zostavajucich zasob. Hm....Mali ste kontrolu v roku 2006? Záver, aký vyvodila kontrola nebol zámerom legislatívnych úprav od 1.1.2006. Svedčí o tom aj dôvodová správa k predmetnému §. Znenie § 55 ods. 1 je skutočne napísané spôsobom, ktorý zvádza k rôznym výkladom a vyjsť sa z neho dá iba niekoľkonásobným dôsledným prečítaním.
Ak ste mali kontrolu v roku 2006 mali ste sa odvolať.
Jana Acsová
13.10.06,14:04
ja mám otázočku: ak sú tie zásoby nadobudnuté z iného čl. štátu EU, tak si tú DPH môžem uplatniť pri registrácii?Ak bola pri nich uplatnená DPH, t.j. uplatnili ste DPH pri kúpe ako osoba povinná platiť daň bez možnosti jej odpočítania, nakoľko ste neboli platiteľom, tak áno. Ale zrejme sa nejedná o tento prípad.
Vianocka
15.10.06,20:22
Prosim o radu, ak by sa niekto vedel vyjadrit k nasledovnej otazke.
S.r.o.-cka, ktora bola zalozena vo februari 2006, sa stala od 01.09. platitelom DPH. Tato spolocnost obdrzala fakturu od Orange s dnom dodania sluzby 18.09., ktoru zauctuje v mesiaci september. Je mozne uplatnit DPH z tejto faktury, ked obdobie, za ktore je vyuctovany poplatok je od 15.09 do 14.10. (t.j. ked uz spolocnost je platitelom DPH), avsak obdobie, ktore sa tyka vyuctovania hovorov je od 15.08. do 14.09. (t.j. prelomove obdobie, kedy este nebola registrovana za platitela, teda do 31.08. a odkedy sa stala platitelom DPH, teda od 01.09.).
Dakujem vopred za radu.
Vianocka
17.10.06,07:43
Prosim, nikto nema s tym skusenost, alebo rozmyslam uplne od veci?
romanpp
17.10.06,08:42
Pokiaľ viem, tak DPH sa riadi dátumom dodania. Takže uplatniť.
Vianocka
17.10.06,17:00
Dakujem za reakciu, ale asi to poriesim tak, ze to overim priamo na DU a potom dam vediet.
Vianocka
18.10.06,09:41
Prosim o radu, ak by sa niekto vedel vyjadrit k nasledovnej otazke.
S.r.o.-cka, ktora bola zalozena vo februari 2006, sa stala od 01.09. platitelom DPH. Tato spolocnost obdrzala fakturu od Orange s dnom dodania sluzby 18.09., ktoru zauctuje v mesiaci september. Je mozne uplatnit DPH z tejto faktury, ked obdobie, za ktore je vyuctovany poplatok je od 15.09 do 14.10. (t.j. ked uz spolocnost je platitelom DPH), avsak obdobie, ktore sa tyka vyuctovania hovorov je od 15.08. do 14.09. (t.j. prelomove obdobie, kedy este nebola registrovana za platitela, teda do 31.08. a odkedy sa stala platitelom DPH, teda od 01.09.).
Dakujem vopred za radu.

Takze, prave som volala na DU s osobou velmi vyznamnou v oblasti DPH a mam nasledovnu odpoved:
"nie, nemoze odpocitat dan s odvolavkou na § 49 ods.2, 3, 4. zakona o DPH"