Marti.ka
12.10.06,12:55
Ahojte. Potrebovala by som radu ohľadom zamestnávania cudzincov. Od pondelka má k nám nastúpiť na pracovnú zmluvu zamestnanec poľskej národnosti. Neviete mi niekto povedať čo potrebujeme všetko vybaviť, vypísať atď... V čom sa líši zamestnávať a vyplácať cudzinca ako "slováka" ?Ďakujem veľmi pekne.
luciagr
12.10.06,12:19
Najprv musí navštíviť zdravotnú poisťovňu (najlepšie Všeobecnú zdravotnú poisťovňu), kde sa prihlási ako osoba, tam mu dajú preukaz poistenca. Musí si priniesť fotokópiu pasu.
Ak si vybaví tento občan preukaz poistenca v zdravotnej poisťovni, môžeme ho prihlásiť do zdravotnej poisťovni ako zamestnanca.

Ďalej si musí vybaviť rodné číslo na REGISTRY OBYVATEĽOV v Banskej Bystrici (Partizánska 129, 974 86 Banská Bystrica). Treba tam poslať list, kde sa vyžiada pridelenie rodného čísla. Pošleme tam overenú fotokópiu a preklad rodného listu, fotokópiu pasu a 50,- Sk kolok. Toto môže vybavovať firma.

Ďalej treba tohto občana nahlásiť na úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, s tým, že tu bude pracovať. Treba ísť na tento úrad, kde sa vyplní Informačná karta, a na základe tohto bude môcť pracovať na Slovensku. Táto Informačná karta platí len pre občanov z Európskej únie, ostatní potrebujú pracovné povolenie. Toto môže vybavovať tiež zamestnávateľ.

Do Sociálnej poisťovni ho musíme prihlásiť hneď, s tým, že rodné číslo si vytvoríme z dátumu narodenia a za lomítko sa dočasne uvedú 4 nuly. Keď mu register obyvateľov v Banskej Bystrici pridelí rodné číslo, tak to nahlásime do Sociálnej poisťovni s jeho novým rodným číslom.
Danila
12.10.06,12:41
O zamestnávaní cudzincov pojednáva ZoSZ. Treba upozorniť, že rozhodnutie zamestnať cudzinca sa vydáva na dobu určitú z dôvodu ochrany trhu práce a taktiež je nutné vedieť, že cudzinci môžu byť zamestnávaní len na pracovných miestach, ktoré nie je možné obsadiť uchádzačom o zamestnanie vedeným v evidencii uchádzačov o zamestnanie.
Fany
27.10.06,08:41
Ako je to pri zamestnaní občana inej, než europskej krajiny (napr.Kanada)?
Čo všetko potrebuje k tom, aby mohol mať v SR trvalý pobyt? Bolo by potom jednoduchšie napr. z pohľadu ZP, SP, keby mal síce občianstvo Kanadské, ale trvalý pobyt na Slovensku?
luciagr
27.10.06,08:46
Najprv musíme vybaviť pracovné povolenie.
Doklady potrebné k vybaveniu pracovného povolenia:
nahláška voľného pracovného miesta (tlačivo z úradu práce)
žiadosť o udelenie povolenia na zamestnanie (tlačivo z úradu práce) + žiadosť o udelenie povolenia od zamestnávateľa (prečo chceme cudzinca zamestnať)
výpis z obchodného registra zamestnávateľa
splnomocnenie osoby(zamestnávateľa), ktorá to bude vybavovať (overená notárom)
preložený diplom alebo maturitné vysvedčenie (overené notárom)
fotokópia pasu
Tieto všetky dokumenty musíme odniesť na úrad práce, podľa miesta zamestnávateľa. Vybavenie trvá približne 3 týždne.

Ak nám úrad práce vydá pracovné povolenie, začíname vybavovať prechodný pobyt. Toto má na starosti Hraničná a cudzinecká polícia.
Doklady potrebné k vybaveniu prechodného pobytu:
pracovné povolenie z úradu práce
pracovnú zmluvu, s tým, že dátum nástupu može byť uvedený, ako termín vybavenia prechodného pobytu, treba uviesť aj mzdu
register trestov z krajiny odkiaľ pochádza (preložený, overený notárom) + register trestov zo SR
potvrdenie o poistení, môže byť aj cestovné poistenie
2 fotky
zabezpečenie ubytovania, nájomná zmluva alebo čestné prehlásenie nájomcov (overené notárom) + list vlastníctva
lekárska prehliadka zo Slovenska (odd. cudzokrajných chorôb – treba sa objednať, Americké námestie 3, 02/5296 2732) stojí to cca 4.800,- Skk,
Polícia má na toto vybavenie prechodného pobytu 90 dní.

Ak už máme pracovné povolenie, aj prechodný pobyt, môžeme s týmto občanom uzatvoriť pracovnú zmluvu. Ale to nie je všetko, ešte musíme vybaviť rodné číslo na REGISTRY OBYVATEĽOV v Banskej Bystrici(Partizánska 129, 974 86 Banská Bystrica). Stačí zaslať žiadosť o pridelenie rodného čísla poštou, oni obratom (cca 2 týždne) zašlú rodné číslo.
Doklady, ktoré potrebujeme:
- overenú fotokópiu a preklad rodného listu
- fotokópia pasu
- 50,- Sk kolok

Ďalej treba tohto občana nahlásiť na úradpráce, sociálnych vecí a rodiny, s tým, že tu bude pracovať. Treba ísť na tento úrad, kde sa vyplní Informačná karta, a na základe tohto bude môcť pracovať na Slovensku.
Fany
27.10.06,09:12
Občan žil niekoľko rokov v zahraničí, má ale náš platný občiansky preukaz. Teraz sa vrátil a chce sa zamestnať. Potrebuje k tomu aj Zdravotnú kartičku z niektorej z poisťovní. Bude problém, ak nevie preukázať, v akej ZP bol doteraz poistený (resp. nebol poistený v žiadnej, keďže tu nežil)? Alebo ho ZP na základe pracovnej zmluvy a OP zaregistruje bez problémov?
luciagr
27.10.06,09:23
urcite potrebuje zdravotne poistenie na Slovensku, bez toho ho nemozes zamestnat. Na tvojom mieste by som zavolala do niektorej z poistovni a informovala sa. A potom ho posli to poistovne, nech sa poisti a mozes ho prihlasit.
lucia
Fany
27.10.06,09:34
Ďakujem, Lucia, ale prosim ta a on sa má prihlásiť do ZP ako čo? Ako zamestnanec, alebo ako dobrovoľne poistený? Alebo ako vlastne. Vďaka.
luciagr
27.10.06,09:42
On pojde do ZP ako osoba a prihlasi sa. Oni mu daju preukaz poistenca. Na zaklade toho ho potom zamestnavatel prihlasi ako zamestnanca na hromadnom oznameni.
Lucia
branoo
14.11.06,21:00
Potreboval by som radu ohladom zamestnavania cudzincov.
Planujeme zamestnat obcanov EU, miesto vykonu prace vsak bude CR.
Registrovat ich v SR - ZP,SP,urad prace (v SR sa zdrziavat ani pracovat nebudu, trvaly pobyt v SR taktiez nemaju)
a vysielat do CR, alebo ich registrovat priamo v CR? (mame aj ceske ICO-organizacna zlozka).Poradte.Vdaka
luciagr
15.11.06,07:20
ak mate cesku pobocku, teda organizacnu zlozku, tak by som ich zamestnala cez nu. Teda prihlasit v CR a tam aj platit odvody.
bazil
30.11.06,12:15
Prosim poradte mi. prijimame zamestnanca z Francuzska ktory ma vybaveny prechodny pobyt na cudzineckej policii, pridelene rodne cislo, tu na Slovensku uz pracoval. Ked ho teraz prijimam ja, prihlasujem ho do SP, ZP, musi sa vsak prihlasit aj on sam do ZP? Tvrdi mi ze u predchadzajuceho zamestnavatela to nerobil, ako doklad mi dal karticku francuzskej zdravotnej poistovne. Sef mi hovori ze to staci, ale podla mna nie a bude sa musiet nahlasit aj u nas. A prosim Vas, treba ho hlasit aj na urade prace, ked uz tu predtym pracoval ( ale v inom meste ) ? Dakujem
bazil
30.11.06,13:02
Prosim poradite mi niekto?
Marti.ka
04.12.06,10:56
Ahojte. Potrebovala by som poradiť ohľadom zamestnávania cudzincov. Už raz som sa na to pýtala, no vtedy sme s tým zamestnancom, poľskej národnosti, uzavreli len dohodu o vykonaní práce. Od 29.11. je už u nás zamestnaný na pracovnú zmluvu. Je prihlásený v ZP, má pridelené rodné číslo. Treba ho ešte nahlásiť na úrad práce? A ako je to s odpočitateľnou položkou? Má na ňu nárok? Ďakujem.
fialka m
04.12.06,11:06
Ahojte. Potrebovala by som poradiť ohľadom zamestnávania cudzincov. Už raz som sa na to pýtala, no vtedy sme s tým zamestnancom, poľskej národnosti, uzavreli len dohodu o vykonaní práce. Od 29.11. je už u nás zamestnaný na pracovnú zmluvu. Je prihlásený v ZP, má pridelené rodné číslo. Treba ho ešte nahlásiť na úrad práce? A ako je to s odpočitateľnou položkou? Má na ňu nárok? Ďakujem.

ano, musis ho prihlasit na urad prace, soc.veci a rodiny na informacnej karte (je v prilohe)
odpocet mu mozes dat, ak vykonava pracu tu na slovensku a ma trvaly alebo prechodny pobyt
Danila
04.12.06,11:09
Na Porade je toho viac ohľadne zamestnávania cudzincov. Treba sa tomu trošku venovať cez vyhľadávač. Zamestnávanie cudzincov upravuje § 21-24 ZoSZ. Ustanovenie upravuje základné náležitosti žiadosti ZĽ, podmienky na vydanie povolenia a pod., všetko za účelom ochrany trhu práce. Povolenie sa vydáva na dobu určitú. ÚPSVR môže na základe žiadosti povolenie na zamestnanie predĺžiť.
badovka
04.12.06,11:25
ahoj,
aj my zamestnávame cudzincov. V prípade, že má od cudz. polície povolenie na pobyt a prácu, zamestnávateľ spíše rovnakú pracovnú zmluvu ako uzatvára so slovákom, mzdové podmienky sú taktiež rovnaké ako u slováka, t.j. rovnaké odvody. Takže nevypĺňa sa vôbec nič navyše

Zdravím Badovka
bazil
05.12.06,09:36
ahoj,
aj my zamestnávame cudzincov. V prípade, že má od cudz. polície povolenie na pobyt a prácu, zamestnávateľ spíše rovnakú pracovnú zmluvu ako uzatvára so slovákom, mzdové podmienky sú taktiež rovnaké ako u slováka, t.j. rovnaké odvody. Takže nevypĺňa sa vôbec nič navyše

Zdravím Badovka

Ahoj Babovka , na upresnenie, aj ked ide o cudzinca ktory ma povolenie od cudzineckej policie, musis navyse vyplnit a zaslat informacnu kartu na urad prace a to do 7 dni od nastupu do zamestnania. Takze je tu nieco navyse.
lili5
15.12.06,11:47
Ahojte. Potrebovala by som radu ohľadom zamestnávania cudzincov, ktori nie su z EU, su to Korejci. Neviem aky tam je rozdiel co sa tyka platenia odvodov do SP a ZP.
Jeden z nich mi tvrdi, ze im nejaka pravnicka firma ponukla uzavriet taku zmluvu, ze zaplatia socialnej poistovni jednorazovo nejaku ciastku a potom uz nebudu musiet platit odvody..Je na tom nieco pravdy?
Pouziva sa pre cudzincov nejaky iny system na Slovensku co sa tyka odvadzania odvodov za nich?Nemala som s tym este skusenosti. Dakujem veľmi pekne.
Sponka
25.01.07,14:39
Zdravim vsetkych na porade,
chcela by som si ujasnit, pokial je zaujem zamestnant cudzinca, obcana Britanie len DVP a dany clovek, cudzinec uz niekde na Slovensku pracovnu zmluvu ma, znamena to, ze celu tuto proceduru absolvoval a u nas staci nahlasit do SP kvoli ur. poisteniu a odvodu do Gar. fondu? Alebo vsetky vyssie menovane doklady od neho mame pre istotu vypytat aby sme preverili, ze je to O.K.?

Dakujem vopred za radu
Sponka
fialka m
25.01.07,15:40
Staci, ked ho prihlasis do socialnej poistovni. On by mal mat pridelene rodne cislo, takze to pouzijes.
Džudi
25.01.07,16:47
Ja neviem či už naozaj všetko musím mať také komplikované, ale asi áno. SZČO zamestnal cudzinku utečenca, myslím že ju ani na Úrade práce neoznámil, lebo ona tu ani nemala trvalý ani prechodný pobyt len tolerovaný. Prihlásili ju do ZP aj SP odvody sa za ňu platili 3 mesiace, až teraz mi oznámili, že ona vlastne nemohla pracovať ale to všetko zistili až teraz keď im v utečeneckom tábore povedali, že veď ona pracovať nemôže, tak ju rýchlo odhlásili. Jedná sa o nevestu SZČO chcel pomôcť a myslím že si ešte viac život skomplikoval. Rodné číslo ale má, pod tým ju aj prihlasovali. Len teraz neviem ako z toho s čo najmenšou ujmou. Ešte aj nezdaniteľnú časť zo mzdy si uplatňovala ? Prosím o radu kto máte skúsenosti ja som sa s týmto stretla po prvý krát a hneď takto komplikovane. Vďaka za akúkoľvek radu ....:mee:
fialka m
26.01.07,12:19
No na tvojom mieste, by som uplne ten pracovny pomer zrusila a vyziadala si naspat zaplatene poistne a dan. Len neviem, ci sa to tak vobec da. Skus obvolat socialnu poistovnu, zdravotnu a danovy urad :) drzim palce
asanny
23.07.07,11:11
Chcem poprosiť o radu. Členom dozornej rady vo firme ja jedna cudzinka-Polka. Rozhodli sa vyplácať si mesačné odmeny, povinnosťou je prihlasiť ju do zdravotnej poisťovne+odvody a platiť preddavky DzP. Má právo na odpočítateľnú položku? Nemá trvaly ani prechodný pobyt, ani pracovné povolenie kedže nie je zamestnancom - teda typickým zamestnancom. Čo s tým?
Ďakujem
monikad
04.10.07,13:33
Prosim Vas poradaci, odobrite mi niekto nasledujúci postup?
Slov. firma ide zamestnat ceskeho obcana, ktorý uz má rodné čislo, pretoze uz v minulosti bol zamestnaný na SR. No má zdravotnu poisťovnu v CR.

Ja ho prihlásim do nasej socialky pod rodným číslom, no do zdravotky v Cechach. Pri vypocte mzdy mu uplatnim odpocitatelnu polozku.
Odvody platim do socialky na SR, do zdravotky v CR a preddavky DzP taktiez na SR.

Dakujem pekne.
Aňuška
04.10.07,13:54
Prikladám vyjadrenie VšZP ohľadom prihlasovania
konateľov z ČR. Sú tu aj informácie ohľadom prihlasovania
poistencov. Snáď to niekomu pomôže.
monikad
05.10.07,07:16
Anuska dakujem, ale v tvojom prilozenom subore je vyjadrenie pre zamestnanca zamestnaneho aj na SR aj v CR subezne.
Co nie je moj pripad..

Viete mi niekto prosim skontrolovat ten moj postup?
Dakujem.
monikad
05.10.07,09:05
Ahojte poradaci, tak prave som si zistila z Registra rodnych cisel v BB, ze ak institucie si nevyziadaju overenie povodneho rod.cisla ceskeho obcana, prip. pridelenie noveho slov. rod. cisla, tak to vobec nemusim riesit a mozem ho prihlasit do socialky pod jeho ceskym rodnym cislom..
No viete mi poradit, ci sa musi hlasit aj do zdravotky na SR, alebo mozem prihlasit nas ako zamestnavatela do jeho ceskej zdravotnej poistovne a zaroven tam prihlasit aj jeho a platit tam odvody?
Musim to vsetko nejako riesit cez cudzinecku policiu? Nema na SR trvale ani prechodne bydlisko..
Prosim pomozte, dost mi to suri..
Dakujem pekne.
monikad
05.10.07,10:54
Poradi niekto prosim?
alika1
22.10.07,12:10
Ahoj,
ak je to ešte aktuálne, na stránke Eures je podrobne rozpísaná informácia pre zamestnávateľov:

http://www.eures.sk/det2.php?cms=94&lan=1

Snáď to pomôže.
petra.foltanova
30.11.07,10:07
citam si tu snad vsetky prispevky o zamestnavani cudzincov...ale napriek tomu sa z toho neviem vymotat...
zamestnavatel chce zamestnat na dohodu o prac. cinnosti obcana Madarskej republiky. na Slovensku nema ziadny, cize ani trvaly, ani prechodny pobyt. Do ZP by sa ako dohodar prihlasovat nemal, no do SP urcite ano...treba ziadat o rodne cislo v BB, ci nie? a treba podavat formular na UPSVAR? nemam totiz ani potuchy...dakujem za rychlu odpoved :)
variant
08.12.07,10:20
Mám takýto problém.
Jeden môj známi je francúzsky občan.
Je zamestnancom na Slovensku.
Má trvalý pobyt v Maďarsku, a rodinu a obvyklý pobyt má v ČR.

Moja otázka znie: kde je povinný platiť odvody?
variant
08.12.07,10:25
Ja by som mal tiež jednu otázku.
Jeden môj známi je francúzsky občan.
Je zamestnancom na Slovensku ; má trvalý pobyt v Maďarsku a rodinu a obvyklý pobyt má v ČR.

V ktorom štáte je povinný platiť odvody?

ďakujem
Lydka R
08.12.07,11:12
Ja by som mal tiež jednu otázku.
Jeden môj známi je francúzsky občan.
Je zamestnancom na Slovensku ; má trvalý pobyt v Maďarsku a rodinu a obvyklý pobyt má v ČR.

V ktorom štáte je povinný platiť odvody?

ďakujem
Platiteľom odvodov je zamestnávateľ, ktorý bol povinný ho prihlásiť do SP a ZP. Takže myslím, že jeho ako zamestnanca ani toto nemusí veľmi zaujímať.
Ale odpoveď, na Slovensku.
variant
10.12.07,07:57
Platiteľom odvodov je zamestnávateľ, ktorý bol povinný ho prihlásiť do SP a ZP. Takže myslím, že jeho ako zamestnanca ani toto nemusí veľmi zaujímať.
Ale odpoveď, na Slovensku.


A co by som mohol k tomu pisat?lebo chodim na univerzitu a opytal som sa na hodine ze co v takom pripade a dostal som ulohu ze to mam vypracovat a pisomne odovzdat lebo to jo velmi dobry pripad.teraz neviem ze co by som mohol k tomu pisat?pomozte mi prosiiiiim.
variant
10.12.07,07:59
Viš. moju otazku hore a ked viete co by som mohol k tomu pisat aspon na tu stranu alebo pol,pomozte mi.vdaka
Marína
10.12.07,09:42
variant
12.12.07,12:52
Ano Marina.Velmi pekne ti dakujem.Prepac ze az teraz podakujem za tvoju odpoved, ale velmi som sa ponahlal.uzitocne veci si mi poslala. dakujem kazdemu
molnar49
08.09.08,11:06
Zamestnávame vodičov z Českej republiky na HP. Ako je to s odpočítateľnou čiastkou na zamestnanca u cudzinca. Dakujem.
batorek
08.09.08,19:30
Ahojte aj ja by som mal otázku ohľadne zamestnania cudzincov.

Dnes som na úrad práce chcela nahlásiť cudzincov, vyplniť informačnú kartu
v mieste kde má zamestnannec sídlo. Pani mi povedala že to musím nahlásiť na ten úrad práce kde pracujú. Momentálne sú v ČR a ich miesto zamestnania sa mení dá sa povedať mesačne, kde je práca tam idú sú to stavebný pracovníci. Ja som si myslela že ich nahlásim na príslušný úrad práce kde patrí
zamestnávateľ. Nejako sa mi to nezdá, že ja teraz musím sondovať napr.
V Mladej Boleslavi kde sú teraz, že ich tam musím prihlásiť. Je to v skutočnosti takto?Čo tam uvediem adresu tej stavby, alebo ubytovňu, ozaj neviem. Kto to vie prosím poraďte lebo som už aj tak zmeškala 7 dní. Díky
batorek
Marína
09.09.08,08:19
Zamestnávame vodičov z Českej republiky na HP. Ako je to s odpočítateľnou čiastkou na zamestnanca u cudzinca. Dakujem.
Nezdaniteľnú časť základu dane si môže(na "seba") uplatniť aj daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou. Nemôže si však uplatniť podľa §11 ods. 3 a 4(na manželku, DDS, životné poistenie,.......)
§ 11
Nezdaniteľná časť základu dane
(8) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľné časti základu dane podľa odsekov 3 a 4 len u daňovníka uvedeného v § 2 písm. d) prvom bode.
bukovacova
04.02.09,07:59
Občan ČR zvolený do dozornej rady - čo treba zariadiť?
ZP samozrejme, ale treba aj to ostatné okolo SP a ÚPSVaR??
Rakova
03.01.10,13:25
Prosím o radu. Chcem zamestnanť cudzinca (Rumuna )na Dohodu o prac.činnosti, ako je to tam s postupom? Lebo je tu hlavne rozoberaný pracovný pomer, nie dohoda. Ďakujem pekne
Rakova
04.01.10,07:07
Nevie mi niekto poradiť ako je to zo zamestnaním cudzinca na dohodu??? Prosííím.
Marína
04.01.10,09:16
Rakova
04.01.10,10:02
Ďakujem, včera som všetky tieto témy prešla, rieši sa tam viac zamestnanie - nie dohoda. Ale v jednej som si už našla, čo to. Ďakujem a pekný deň
TIMOTEJ2002
09.01.10,08:21
Ahojte, už tu bol podobný problém ako mám ja, teda že slovenský zamestnávateľ chce zamestnať českého občana žijúceho v ČR s miestom výkonu práce v ČR (bude obchodný zástupca) ale odpoveď bola len aby sa to riešilo cez organizačnú zložku v ČR. My však takúto nemáme a skoro všetky príspevky tu na porade sa týkajú práce cudzincov na území SR. Vie mi niekto poradiť ako postupovať, keď cudzinec vlastne ostáva doma? Prihlásiť sa ako zamestnávateľ v ČR v jeho ZP a SP? A čo s daňou? asi nemá právo na odpočítateľnú položku... Ak by mal niekto rovnakú situáciu a vedel by mi poradiť... dopredu vrelá vďaka.
eureka
22.01.10,09:24
povedzme takto :

- pracoval som skoro rok na SK (ako agentúrny zamestnanec ) a teraz sa nemôžem prihlásiť na upsvar , lebo vraj nemam trvalí pobyt
( povolenia na pobit mi platí do konca 2014 ) . čo mám robiť ?
zamestnať sa nemôžem lebo sa nenachádzam na evidencii upsvar ...
čo by ste mi poradili , ako riešiť problém ....? rodné číslo mám a aj kartičku ZP ... a som aj držateľom preukazu slováka žijúcého v zahraničí....
eureka
24.01.10,19:35
znamená .... nikto nič .... zbaľ kufre a vypadni ? myslíte že sa tu nedá nič urobiť ? vopred dakujem všetkým ktorý sa mi pokúsia aspoň takto pomôcť .
Santal11
23.04.10,12:12
dobry den,
neviem, ci som v spravnej teme.
od maja budeme mat zamestnaneho slovaka, narodeneho na slovensku, ktory ma trvaly pobyt v nemecku.
tymto by som sa chcela opytat, ako mame postupovat s jeho prihlasenim a pod?
socialna poistovna je mi jasna, na zdravotnu poistovnu sa musi najprv prihlasit ako poistenec a potom ho prihlasime ako zamestnanca. uvazujem spravne? Co sa tyka uradu prace, je potrebne zaslat informacnu kartu ako u cudzincov?
vdaka za vsetky informacie.
peter.bandzi
11.05.10,09:53
Dobry den,
som obcanom Slovenskej republiky, moja manzelka je cudzinka - Srbka. Po uzavreti manzelstva sme poziadali o trvaly pobyt. Za predpokladu, ze ho dostaneme, co vsetko mame spravit, kam vsade musime manzelku prihlasit?

Cudzineckej policii musime dolozit doklad o zdravotnom poisteni, cize prihlasit sa do zdravotnej poistovne.

Kde vsade sa treba este prihlasit? Manzelka nie je zamestnana.

Dakujem
zk24
13.06.10,19:06
Ahojte,

Rakuska obcianka slovenskej narodnosti, s trvalym pobytom v Rakusku, zamestnana v Rakusku sa stava zamestnankynou slovenskej firmy. Je povinna platit vsetky odvody - ZP aj SP na Slovensku? Kedysi bola obciankou SR, teraz je uz len Rakuska. V rakusku pobera nizku mzdu, z ktorej jej nevyplyva povinnost platit poistne, iba byt registrovana na Rakuskej ZP.

U nas bude zamestnana na TPP, uvazok 8 hodin tyzdenne (v jeden den). Mam pri vypocte mzdy pri nej postupovat rovnako ako u slovenskeho obcana? Prihlasit a platit ZP aj SP? Ma narok na odpocitatelnu polozku na danovnika?
Jej mesacny prijem bude cca 100 eur.

Robim na konci roka za nu RZZP aj DP FO?

Dakujem.
nikulik
06.11.10,18:48
Ahojte, dovolila som si skopirovat jeden príspevok z tejto témy, a ide mi o to, ze je z r. 2006. My potrebujeme zamestnať občanov z Ukrajiny, a chcela by som len vediet ci to plati este aj tento rok alebo uz su ine podmienky.

Najprv musíme vybaviť pracovné povolenie.ffice:office" />
Doklady potrebné k vybaveniu pracovného povolenia:
nahláška voľného pracovného miesta (tlačivo z úradu práce)
žiadosť o udelenie povolenia na zamestnanie (tlačivo z úradu práce) + žiadosť o udelenie povolenia od zamestnávateľa (prečo chceme cudzinca zamestnať)
výpis z obchodného registra zamestnávateľa
splnomocnenie osoby(zamestnávateľa), ktorá to bude vybavovať (overená notárom)
preložený diplom alebo maturitné vysvedčenie (overené notárom)
fotokópia pasu
Tieto všetky dokumenty musíme odniesť na úrad práce, podľa miesta zamestnávateľa. Vybavenie trvá približne 3 týždne.

Ak nám úrad práce vydá pracovné povolenie, začíname vybavovať prechodný pobyt. Toto má na starosti Hraničná a cudzinecká polícia.
Doklady potrebné k vybaveniu prechodného pobytu:
pracovné povolenie z úradu práce
pracovnú zmluvu, s tým, že dátum nástupu može byť uvedený, ako termín vybavenia prechodného pobytu, treba uviesť aj mzdu
register trestov z krajiny odkiaľ pochádza (preložený, overený notárom) + register trestov zo SR
potvrdenie o poistení, môže byť aj cestovné poistenie
2 fotky
zabezpečenie ubytovania, nájomná zmluva alebo čestné prehlásenie nájomcov (overené notárom) + list vlastníctva
lekárska prehliadka zo Slovenska (odd. cudzokrajných chorôb – treba sa objednať, Americké námestie 3, 02/5296 2732) stojí to cca 4.800,- Skk,
Polícia má na toto vybavenie prechodného pobytu 90 dní.

Ak už máme pracovné povolenie, aj prechodný pobyt, môžeme s týmto občanom uzatvoriť pracovnú zmluvu. Ale to nie je všetko, ešte musíme vybaviť rodné číslo na REGISTRY OBYVATEĽOV v Banskej Bystrici(Partizánska 129, 974 86 Banská Bystrica). Stačí zaslať žiadosť o pridelenie rodného čísla poštou, oni obratom (cca 2 týždne) zašlú rodné číslo.
Doklady, ktoré potrebujeme:
- overenú fotokópiu a preklad rodného listu
- fotokópia pasu
- 50,- Sk kolok

Ďalej treba tohto občana nahlásiť na úradpráce, sociálnych vecí a rodiny, s tým, že tu bude pracovať. Treba ísť na tento úrad, kde sa vyplní Informačná karta, a na základe tohto bude môcť pracovať na Slovensku.
Anja111
18.03.11,13:38
Klient chce zamestnať Rumuna, ktorý už v SR pracoval. Má pridelené rodné číslo, je nahlásený vo VšZP a má povolenie na pobyt platné do 21.1.2014.
Okrem toho má mať ešte aj Povolenie na zamestnanie? Môžem ho prihlásiť na SP a do VšZP, (klent chce, aby nastúpil už od pondelka)? Aj na Úrad práce ho musím prihlásiť? Prípadne, čo musím ešte urobiť?
Prečítala som už všetko možné, ale príspevky sú staršieho dáta, takže neviem čo je ešte aktuálne... Prosím, poraďte mi, lebo som ešte taký prípad nemala a bojím sa, aby som niečo nezanedbala.
Vopred ďakujem za každú reakciu.
Anja111
18.03.11,15:43
Klient chce zamestnať Rumuna, ktorý už v SR pracoval. Má pridelené rodné číslo, je nahlásený vo VšZP a má povolenie na pobyt platné do 21.1.2014.
Okrem toho má mať ešte aj Povolenie na zamestnanie? Môžem ho prihlásiť na SP a do VšZP, (klent chce, aby nastúpil už od pondelka)? Aj na Úrad práce ho musím prihlásiť? Prípadne, čo musím ešte urobiť?
Prečítala som už všetko možné, ale príspevky sú staršieho dáta, takže neviem čo je ešte aktuálne... Prosím, poraďte mi, lebo som ešte taký prípad nemala a bojím sa, aby som niečo nezanedbala.
Vopred ďakujem za každú reakciu.
Doplním ešte, že má štátnu príslušnosť rumunskú a národnosť slovenskú. A tvrdí, že u predchádzajúceho zamestnávateľa nepotreboval žiadne povolenie na zamestnanie.
Prosím, ak mi vie niekto poradiť, budem mu nesmierne vďačná.
Anja111
18.03.11,17:20
Myslím, že som našla odpoveď:

Zamestnávanie cuzincov v SR:

Zamestnávanie občanov EÚ/EHP a cudzincov v SR:
Zákon č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (zákon o službách zamestnanosti) určuje podmienky pre zamestnávanie cudzincov na území Slovenskej republiky (SR). Cudzinec, ktorý je účastníkom právnych vzťahov vznikajúcich podľa uvedeného zákona, má rovnaké právne postavenie ako má občan SR, ak mu bolo udelené povolenie na zamestnanie a povolenie na prechodný pobyt na účel zamestnania, alebo ide o žiadateľa o azyl, ktorému vstup na trh práce umožňuje osobitný predpis. Zamestnávateľ, ktorý má sídlo na území SR, môže prijať do zamestnania len cudzinca, ktorý spĺňa podmienky podľa odseku 1, ak zákon neustanovuje inak.

Pred príchodom na územie SR cudzinec požiada písomne príslušný úrad o povolenie na zamestnanie sám alebo prostredníctvom budúceho zamestnávateľa, alebo prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ku ktorej bude vyslaný vykonávať prácu. Povolenie na zamestnanie môže príslušný úrad udeliť cudzincovi, ak voľné pracovné miesto nie je možné obsadiť uchádzačom o zamestnanie vedeným v evidencii uchádzačov o zamestnanie, najviac na obdobie trvania pracovnoprávneho vzťahu a najviac na obdobie dvoch rokov; pri sezónnom zamestnávaní najviac na šesť mesiacov v kalendárnom roku tak, aby medzi jednotlivými zamestnaniami na území SR uplynulo obdobie najmenej šesť mesiacov. Pri vydávaní povolenia na zamestnanie úrad prihliada na situáciu na trhu práce. Povolenie na zamestnanie môže úrad s prihliadnutím na situáciu na trhu práce na žiadosť cudzinca predĺžiť, a to i opakovane, najviac na obdobie dvoch rokov. Na udelenie povolenia na zamestnanie nie je právny nárok.

Občania Európskej únie a ich rodinní príslušníci, ako aj cudzinci uvedení v § 22 ods. 7 zákona o službách zamestnanosti, môžu byť zamestnaní na území SR bez povolenia na zamestnanie.

V zmysle § 23 ods.8 Zákona č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov zamestnávateľ je povinný písomne informovať úrad o nástupe do zamestnania a o skončení zamestnania občana členského štátu Európskej únie a jeho rodinných príslušníkov a o nástupe do zamestnania a skončení zamestnania cudzinca, u ktorého sa povolenie na zamestnanie nevyžaduje podľa § 22 ods.7, najneskôr do siedmich pracovných dní od nástupu do zamestnania a najneskôr do siedmich pracovných dní od skončenia zamestnania. K tomuto slúži tlačivo „Informačná karta“.

V zmysle § 23 ods.9 Zákona č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov zamestnávateľ je povinný najneskôr do siedmich pracovných dní písomne informovať úrad, ak cudzinec, ktorému bolo udelené povolenie na zamestnanie, nenastúpil do zamestnania alebo jeho zamestnanie sa skončilo pred uplynutím obdobia určeného v povolení na zamestnanie.

V zmysle § 3 písm. i) zákona č. 453/2003 Z.z. o orgánoch štátnej správy v oblasti sociálnych vecí, rodiny a služieb zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny určuje postup a podrobnejšie podmienky udeľovania povolenia na zamestnanie cudzincovi alebo osobe bez štátnej príslušnosti a v zmysle § 3 písm. l) citovaného zákona č. 453/2003 Z.z. usmerňuje zamestnávanie cudzincov a osôb bez štátnej príslušnosti v Slovenskej republike. Postup a podrobnejšie podmienky udeľovania povolenia na zamestnanie cudzincovi a Doplnok k postupu a podrobnejším podmienkam udeľovania povolenia na zamestnanie cudzincovi, týkajúci sa zamestnávania občanov Európskej únie a cudzincov, na ktorých sa vzťahuje § 22 ods. 7 zákona č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti sa nachádza v plnom znení na web stránke MPSVR SR.

Odkaz na stránku Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR:
(http://www.employment.gov.sk/)http://www.employment.gov.sk (http://www.employment.gov.sk) – Občan v sociálnej politike – Zamestnávanie cudzincov
zk24
18.03.11,17:27
Klient chce zamestnať Rumuna, ktorý už v SR pracoval. Má pridelené rodné číslo, je nahlásený vo VšZP a má povolenie na pobyt platné do 21.1.2014.
Okrem toho má mať ešte aj Povolenie na zamestnanie? Môžem ho prihlásiť na SP a do VšZP, (klent chce, aby nastúpil už od pondelka)? Aj na Úrad práce ho musím prihlásiť? Prípadne, čo musím ešte urobiť?
Prečítala som už všetko možné, ale príspevky sú staršieho dáta, takže neviem čo je ešte aktuálne... Prosím, poraďte mi, lebo som ešte taký prípad nemala a bojím sa, aby som niečo nezanedbala.
Vopred ďakujem za každú reakciu.

Ahoj Anja,

citujem z UPSVaR:

zamestnávanie cudzincov (z ostatných krajín)

Na zamestnanie cudzinca na území SR je potrebné na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste výkonu práce požiadať o vydanie povolenia na zamestnanie. V prípade, že sa na zamestnanie cudzinca na území SR povolenie nevyžaduje (§22 ods.7 zákona 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov) zamestnávateľ oznamuje zamestnanie takého cudzinca prostredníctvom Informačnej karty – Príloha č. 2.


Nedodržanie povinnosti zamestnávateľom, resp. zmluvným partnerom na informačnej karte postúpiť úradu údaje o zamestnaní/vyslaní na výkon práce občana EÚ/EHP a o jeho ukončení sa pokladá za nedodržanie právnych predpisov o zamestnanosti.

Informácie k zamestnávaniu občanov EÚ/EHP a cudzincov z ostatných krajín na území SR ako aj formuláre informačných kariet nájdete na www.employment.gov.sk- v sekcii EÚ a medzinárodné vzťahy - Voľný pohyb osôb a migrácia - Zamestnávanie cudzincov v SR:
Postup a podrobnejšie podmienky udeľovania povolenia na zamestnanie v SR
Doplnok k Postupu a podrobnejším podmienkam ...


Bližšie informácie Vám poskytnú v kancelárii EURES na ÚPSVaR v Poprade:

Ing. Viera Kollárová, 052/2440 303
vierka.kollarova@upsvar.sk

Link na horeuvedeny zakon:
http://www.profesia.sk/cms/zakony/zakon-o-sluzbach-zamestnanosti/40648?link=5%2F2004&mode=detail¶_index=26

Skus pozriet ci splna niektoru z podmienok uvedenych v zakone, kedy nepotrebuje povolenie na zamestnanie (potom iba ohlasujes zamestnanie takehoto zamestnanca). Ak nesplna, povolenie je potrebne.
zk24
18.03.11,17:33
Ked sa clovek zamysli a zisti ze Rumunsko je clenom EU (hanbim sa :D) tak plati toto:

Zamestnávanie občanov EÚ/EHP a Švajčiarska a cudzincov z ostatných krajín na území SR sa riadi nasledujúcim postupom:
zamestnávanie občanov z krajín EÚ/EHP

Zamestnávateľ so sídlom na území SR, ktorý prijme do zamestnania občana EÚ/EHP alebo zamestnávateľ, ktorý je etablovaný na území iného členského štátu EÚ a vysiela svojho pracovníka na výkon práce na územie SR*, má v zmysle § 23 ods.8 zákona č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti (a o zmene a doplnení niektorých zákonov) povinnosť oznámiť príslušnému ÚPSVaR v mieste výkonu práce vznik/skončenie pracovnoprávneho vzťahu alebo vyslanie/skončenie vyslania na výkon práce v dvoch vyhotoveniach na formulári – Informačná karta – Príloha č. 1. Riadne vyplnený formulár IK je potrebné doručiť osobne príp. poštou najneskôr do 7 pracovných dní od nástupu/ukončenia zamestnania resp. vyslania tohto pracovníka.

*Ak ide o občana EÚ vyslaného na výkon práce na území SR, príslušné IK s označeným vyslaním alebo skončením vyslania na výkon práce predloží úradu v mieste výkonu práce vyslaného občana EÚ tá tuzemská právnická osoba alebo tuzemská fyzická osoba, s ktorou zahraničný zamestnávateľ uzavrel zmluvu (informujúca organizácia), z ktorej vyplýva vyslanie pracovníkov na výkon práce na územie SR.
zk24
18.03.11,17:34
Anja111
18.03.11,17:44
http://www.upsvarpp.sk/index.php?Doc=71

Davam celu linku
Ďakujem veľmi pekne. Moc si mi pomohla...
Zuzka2510
26.05.11,06:33
Dobrý deň. Ja by som sa chcela opýtať náš zamestnanec je zo Srbska, ale má povolenie na pobyt a aj trvalý pobyt už niekoľko rokov na slovensku. Považuje sa tento človek z pracovného hľadiska za cudzinca? Pýtam sa to preto, lebo keď som prebrala mzdovú agendu tak bol stále vedený ako slovák a ja som teraz zistila že na povolení o pobyte má štátnu príslušnosť Srbsko a Čierna Hora. Takže už asi niekoľko rokov máme o ňom zlú evidenciu. Čo v takomto prípade? Viem že niekoľko rokov na Slovensku aj podnikal na živnosť. Ďakujem pekne.
srska
26.05.11,06:39
Dobrý deň. Ja by som sa chcela opýtať náš zamestnanec je zo Srbska, ale má povolenie na pobyt a aj trvalý pobyt už niekoľko rokov na slovensku. Považuje sa tento človek z pracovného hľadiska za cudzinca? Pýtam sa to preto, lebo keď som prebrala mzdovú agendu tak bol stále vedený ako slovák a ja som teraz zistila že na povolení o pobyte má štátnu príslušnosť Srbsko a Čierna Hora. Takže už asi niekoľko rokov máme o ňom zlú evidenciu. Čo v takomto prípade? Viem že niekoľko rokov na Slovensku aj podnikal na živnosť. Ďakujem pekne.
môže mať len jeden pobyt - napr. trvalý pobyt za účelom zlúčenia rodiny alebo trvalý pobyt za účelom podnikania?
Zuzka2510
26.05.11,06:49
No na tom preukaze o povolení je napísané len trvalý pobyt, ale má tu manželku a aj deti takže asi kvôli rodine tu má trvalý pobyt.
srska
26.05.11,07:03
z pohľadu hcp pz sr je to cudzinec. ak figuruje v nejakej spoločnosti ako konateľ dá sa jeho "zamestnanie" (príjem zo závislej činnosti) riešiť na základe napr. mandátnej zmluvy z rovnakými nárokmi ako pre slováka (odpočítateľná položka, daňový bonus)
Zuzka2510
26.05.11,07:10
on u nás pracuje na základe pracovnej zmluvy ako stavebný robotník, uplatňuje si aj nezdaniteľnú čiastku a aj daňový bonus.
srska
26.05.11,07:21
on u nás pracuje na základe pracovnej zmluvy ako stavebný robotník, uplatňuje si aj nezdaniteľnú čiastku a aj daňový bonus.
je to ok, pozri aj tu: kto potrebuje povolenie na zamestnanie v sr (http://mic.iom.sk/sk/praca/zamestnanie/88-kto-potrebuje-pracovne-povolenie-na-slovensku.html)
Zuzka2510
26.05.11,07:26
ďakujem to si preštudujem, ale ak má vlastne povolenie na pobyt tak ja už nehlásim na úrad práce ,že u nás pracuje ( pracuje u nás už zopár rokov) len je prihlásený na sociálke a v zdravotnej ako zamestnanec. Je to ok? ďakujem za Váš čas.
srska
26.05.11,07:37
ďakujem to si preštudujem, ale ak má vlastne povolenie na pobyt tak ja už nehlásim na úrad práce ,že u nás pracuje ( pracuje u nás už zopár rokov) len je prihlásený na sociálke a v zdravotnej ako zamestnanec. Je to ok? ďakujem za Váš čas.
to je ok
ako s úpsvr pozri pdf súbor
Zuzka2510
26.05.11,08:50
No tak teraz som sa dozvedela, že náš zamestnanec, ktorého som teraz tu riešila má už 3 roky slovenské občianstvo:-) takže už asi tie spätné prihlasovanie na úrad práce cez informačnú kartu nebudem riešiť, alebo áno? mám sa k tomu spätne vracať?
srska
26.05.11,10:40
No tak teraz som sa dozvedela, že náš zamestnanec, ktorého som teraz tu riešila má už 3 roky slovenské občianstvo:-) takže už asi tie spätné prihlasovanie na úrad práce cez informačnú kartu nebudem riešiť, alebo áno? mám sa k tomu spätne vracať?
:)šak to mal firme oznámiť - personalistika - nový op
RICHARD70SK
16.08.11,18:11
Chceme zamestnant cudzinca ako zamestnanca na DoVP, tento ale svoju pracu bude vykonavat z domu mimo uzemia SR.

Potrebujeme aby nam v EU krajine pripravoval podu na expanziu a v ramci DoVP spravil prieskum trhu a povybavoval potrebne zalezitosti za par sto eurovy mesacny pausal. Na tych par sto eur mesacne si zivn.list doma vybavovat nemusi.

Je cely cirkus so zdravotnou a socialnou poistovnou na Slovensku v tomto pripade nutny?

Ziaden pobyt na SK alebo vykon prace na uzemi SR sa konat nebude,,,

Vopred dakujem za kreativne odpovede.
zk24
16.08.11,19:18
Chceme zamestnant cudzinca ako zamestnanca na DoVP, tento ale svoju pracu bude vykonavat z domu mimo uzemia SR.

Potrebujeme aby nam v EU krajine pripravoval podu na expanziu a v ramci DoVP spravil prieskum trhu a povybavoval potrebne zalezitosti za par sto eurovy mesacny pausal. Na tych par sto eur mesacne si zivn.list doma vybavovat nemusi.

Je cely cirkus so zdravotnou a socialnou poistovnou na Slovensku v tomto pripade nutny?

Ziaden pobyt na SK alebo vykon prace na uzemi SR sa konat nebude,,,

Vopred dakujem za kreativne odpovede.

Ahoj,

pokial je poisteny v zahranici (a plati si poistne do zahranicia) budes ako zamestnavatel od neho potrebovat potvrdenie od jeho poistovne na formulari E101 (Rakusko dava A1), kde bude preukazovat ze je poisteny tam. Vy sa budete nasledne riadit legislativou danej krajiny a platit take odvody ake by platil tam, keby tento prijem bol z jeho domacej krajiny.

Zamestnavame tak Rakusanov. Maju aj svoj hlavny prijem doma v Rakusku, u nas len aky vedlajsi. Nasa slovenska s.r.o. sa musela prihlasit do rakuskej poistovne (maju tam len jednu aj pre ZP aj SP). Poslala som im kopiu zmluvy a a oni mi obratom poslali prihlasku, ktoru sme mali vytlacit podpisat, naskenovat a poslat spat. A potom nam poslali vymer ktory mame platit aj s udajmi. Vzhladom k tomu ze v AT maju relativne vysoku hranicu pre prijem za ktory sa neplati poistne, platime kvartalne sumu cca 1,50 € zo 100€ mesacneho prijmu :D Na slovensku by sme platili ovela viac.
Mame kopie ich A1-tiek, ktorymi budeme deklarovat platenie poistneho do zahranicia.
zk24
16.08.11,19:24
Dodam, ze nezabudnite ho nahlasit na UPSVaR.

My ideme prijimat noveho na DoVP a kazali nam vyplnit toto:
Gabhus
27.03.13,03:37
Chcela by som sa spýtať na zamestnanie Rumunky, ktorá má pobyt v PL a mala by pracovať u nás s tým, že by do práce dochádzala (býva cca 5 km od hraníc). V prípade Rumunov platí voľný pracovný trh, resp. boli v poslednej dobe nejaké zmeny? Ja si pamätám niečo spred asi 10 rokov a to zmeny boli určite..... Ďakujem.:)
Fany
10.06.13,08:00
Ideme zamestnať Srba (narodil sa a doteraz žil v Srbsku, priženil sa na SK) , priniesol povolenie na pobyt, má v ňom napísané Slovák žijúci v zahraničí. V prihlasovacích formulároch do SP, ZP... mám zaškrtnúť Cudzinec? Alebo ho brať ako riadneho Slováka? Ďakujem.
enad
06.10.16,03:04
Dobrý deň,



občan ČR pracuje na SK. Je tzv.pendler. Môžeme mu poslať mzdu na účet v ČR? On tam žije.



Ďakujem