szokeeva
12.10.06,13:52
V septembri došlo k odcudzeniu náklad.vozidla aj s tovarom.Jedná sa o prenajaté vozidlo-lesing,v tom istom mesiaci nájomca vozidla uhradil už tretiu splátku leasing.spoločnosti.
Otázky:
Môže si nájomca odpočítať DPH za september-kedže auto bolo ukradnuté ?
Čo so splátkami za predchádzajúce mesiace?,čo s odpočtom DPH ?
Ako to bude s koncoročnými odpismi ?

Prosííííííím o usmernenie.

Prajem každému pekný deň!
andrej_rv
12.10.06,20:19
V septembri došlo k odcudzeniu náklad.vozidla aj s tovarom.Jedná sa o prenajaté vozidlo-lesing...
Otázky:
Môže si nájomca odpočítať DPH za september-kedže auto bolo ukradnuté ?
Čo so splátkami za predchádzajúce mesiace?,čo s odpočtom DPH ?
Ako to bude s koncoročnými odpismi ?

Odcudzenie auta obstarávaného finančným prenájmom sa považuje za porušenie podmienok leasingu uvedených v § 2 ods. s) ZDP, pričom sa už nerozlišuje, či ide o zavinené alebo nezavinené porušenie podmienok. Pri nedodržaní podmienok je nájomca v zmysle § 17 ods. 26 ZDP povinný upraviť základ dane o rozdiel, o ktoré uplatnené leasingové odpisy (§ 26 ods.8) prevyšujú odpisy, na aké by mal daňovník nárok pri rovnomernom alebo zrýchlenom odpisovaní (§ 27 resp. 28 ZDP).
V konkrétnom prípade z otázky si nájomca pravdepodobne uplatnil leasingový odpis za 3 mesiace. Keďže ku krádeži došlo hneď v roku uzavretia LZ, nárok na rovnomerný či zrýchlený odpis za rok 2006 vôbec nevznikne (vozidlo k 31.12. nebude v obchodnom majetku). V náväznosti na § 17 ods. 26 bude treba podľa môjho názoru o celú sumu uplatnených leasingových odpisov zvýšiť základ dane za rok 2006.
U doteraz uplatnenej DPH je potrebné vychádzať zo znenia § 53 ods. 5 ZDPH - platiteľ dane je povinný odviesť daň v prípade krádeže tovaru t.j. hmotného majetku. Keďže poskytnutie práva užívať hmotný majetok je v zmysle § 9 ods. 1 písm. b) ZDPH poskytnutím služby, pre nájomcu podľa môjho názoru povinnosť vrátiť spätne uplatnenú DPH z jednotlivých splátok pri odcudzení predmetu leasingu v žiadnom prípade nevzniká. Navyše, nájomca je len užívateľom, nie vlastníkom prenajatej veci - DPH zníženú o doteraz odvedenú daň je povinný pri krádeži odviesť vlastník, teda prenajímateľ.
Čo sa týka odpočítania DPH z uhradenej poslednej splátky, ja by som si nárok na odpočet uplatnil - rozhodne najmä vtedy, ak je dátum dodania služby na faktúre skorší ako deň odcudzenia vozidla (niektoré spoločnosti vyhotovujú doklad k 1. dňu mesiaca).
szokeeva
13.10.06,06:45
Vďaka za pomoc,a prosím ešte o ďalší názor

- ako uplatním posledné odpisy v r.2006 riadne ukončeného leasingovaného vozidla /rovnomerný odpis 6 mesiacov/,kěd bolo hneď po ukončení leasingu,predané leasing.spoločnosti a opäť bola uzatvorená nová leasingová zmluva,a po troch splátkach bolo odcudzené.Dúfam,že som sa zrozumiteľne vyjadrila,ale v tomto prípade je mnoho otázok /len vozidlo je stále to isté/.

ešte raz vopred vďaka
Kirk
13.10.06,10:36
Vďaka za pomoc,a prosím ešte o ďalší názor

- ako uplatním posledné odpisy v r.2006 riadne ukončeného leasingovaného vozidla /rovnomerný odpis 6 mesiacov/,kěd bolo hneď po ukončení leasingu,predané leasing.spoločnosti a opäť bola uzatvorená nová leasingová zmluva,a po troch splátkach bolo odcudzené.Dúfam,že som sa zrozumiteľne vyjadrila,ale v tomto prípade je mnoho otázok /len vozidlo je stále to isté/.

ešte raz vopred vďaka

Ja by som uplatnil odpisy z prvého leasingu, nakoľko nedošlo k porušeniu podmienok 1. leasingovej zmluvy, ale až tej ďalšej. Navyše auto ste predali a zaúčtovali výnos.