MiŠi
12.10.06,13:57
Dobrý deň, zhromaždenie sa na schôdzi dohodlo, že zrušia SVB, pretože sa nenašiel nik na post predsedu, keďže doterajší predseda túto funkciu už nechce vykonávať zo zdravotných dôvodov. Ako postupovať pri likvidácii SVB, kto musí byť likvidátor? Nevieme sa rozbehnúť. Ďakujem za radu.
Elena Navrátilová
12.10.06,12:51
O zrušení SVB máte v dodatku, resp. zmluve o SVB. Máte tam isto možnosti a postup pri rušení SVB, nakoľko to je povinné mať uvedené v zmysle zákona. Podľa toho sa SVB zruší. Čo chcete ďalej podniknúť? Tak či tak ak aj pôjdete pod správu bytového podniku musíte mať predsedu, ktorý je štatutárom. Toho musíte mať vždy.
Halli
12.10.06,16:34
Elenočka, trošku ta opravím, nemusia mat. Ak podpišu zmluvu o výkone spravy s OSBD, alebo inou spravcovskou spoločnostou, možu mat zvoleneho len domoveho doverníka, ktrorý ich bude zastupovat a mat zato poplatok, ktorý si určia./aj to len možu..nemusia/, ak sa nik nenajde bude to pre nich horšie, ale aj take su pripady panelakov. ;)
Elena Navrátilová
12.10.06,17:11
Tak sa bude volať domový dôverník ale štatutára budú musieť mať. Keď im teraz nikto nechcel zobrať predsedu takto budú hľadať dôverníka. V princípe to isté. Ja to vždy tvrdím, že predsedovia sú k nezaplateniu a dobrí, tých si skutočne treba vážiť.
Orim
12.10.06,19:29
§ 7d

(1) Spoločenstvo sa zrušuje

a) dňom uvedeným v rozhodnutí zhromaždenia o zrušení spoločenstva, inak dňom, keď bolo toto rozhodnu-tie prijaté,
b) rozhodnutím zhromaždenia o zlúčení, splynutí alebo rozdelení spoločenstva,
c) vyhlásením konkurzu alebo zamietnutím návrhu na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku.

(2) Spoločenstvo nemožno zrušiť podľa odseku 1 písm. a), ak nie je ku dňu zrušenia uzavretá zmluva o výkone správy.
.......
(4) Spoločenstvo zaniká ku dňu výmazu z registra. Jeho zániku predchádza zrušenie s likvidáciou alebo bez likvidácie. ......

Podľa mňa sa likvidátor určuje ak je zrušenie podľa bodu 1c.


§ 8a

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome uzatvoria so správcom písomnú zmluvu o výkone správy. Zmluva o výkone správy obsahuje najmä
a) vzájomné práva a povinnosti správcu a vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome pri zabezpečovaní prevádzky, údržby a opráv domu,
b) spôsob výkonu správy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a pozemku,
c) zásady hospodárenia s prostriedkami fondu prevádzky, údržby a opráv vrátane rozsahu oprávnenia disponovať s nimi,
d) zásady platenia úhrad za plnenia a hospodárenie s nimi,
e) zásady určenia výšky platieb za správu,
f) rozsah a obsah správy o činnosti správcu podľa odseku 2.
MiŠi
13.10.06,06:09
Ďakujem za odpovede, zákon mám prečítaný, len neviem koho mám osloviť ako likvidátora, či advokáta, predseda SVB tvrdí, že to môže byť niektorý z vlastníkov. No to ale pochybujem. Správa DB prechádza na správcu, ktorého už majú vybraného a odsúhlaseného. Takže s týmto problém nie je. Len nevieme, kde začať ohľadne toho likvidátora.
Orim
13.10.06,10:07
Ďakujem za odpovede, zákon mám prečítaný, len neviem koho mám osloviť ako likvidátora, či advokáta, predseda SVB tvrdí, že to môže byť niektorý z vlastníkov. No to ale pochybujem. Správa DB prechádza na správcu, ktorého už majú vybraného a odsúhlaseného. Takže s týmto problém nie je. Len nevieme, kde začať ohľadne toho likvidátora.
Však toho likvidátora nemusíte vôbec mať. Poraďte sa s novým správcom, Ak nemáte problém vo financiách a majetku nevidím dôvod určovať likvidátora.
Ten nový správca prebere papiere, financie, skontroluje barák a hotovo.
To všetko si dohodnite pri podpisovaní zmluvy s novým správcom. Určite to bude profík a bude vedieť čo potrebuje. Zbytočne by ste platili likvidátora, keď všetko môžete poriešiť sami
MiŠi
13.10.06,12:56
Orim, nie je to také jednoduché. Ja som nový správca, ktorý má prevziať BD do správy. Na Krajskom úrade, kde je SVB vedené mi povedali, že SVB je spoločnosť - právnická osoba taká istá ako s.r.o., a.s. alebo pod. a musí sa likvidovať ak zaniká. Ak len sa zlučuje s iným SVB nie je nutný likvidátor, pokiaľ tam nie sú vážne záväzky a podobne. Pán na KÚ ma odbil len tým, že si mám naštudovať zákon. Žiadne rady ako presne postupovať, kde nájsť likvidátora a pod. Ekonomické záležitosti by som vybavila čo sa týka uzávierok účtov SVB nie je problém, len po tej právnej sa neviem rozhýbať. Takže na tomto bode mrznem. Zatiaľ vďaka.
Orim
13.10.06,13:59
Možno to vidím jednoducho. Máš pravdu je to právnická osoba (ale trochu rozdielna) ktorá spravuje spoločné časti domu a spoločné zariadenia domu, nebytové priestory, ktoré sú v spoluvlastníctve vlastníkov bytov a nebytových priestorov + prilahlé pozemky a zariadenia. Spoločenstvo nemôže podnikať, môže vykonávať činnosti len tie čo su spojené s užívaním bytov.
Mala by byť vykonaná mimiriadna finančná uzávierka ale .... v tomto prípade neviem, či je to potrebné.


Teraz si predstav:
1. - Keby spoločenstvo ako také nezaniklo všetko si robilo samo a zrazu prejde pod správcu - bolo by to podľa teba veľmi zložité.
2. - Spoločenstvo je pod správcom a zanikne - je to tiež zložité.

V tvojom prípade ide o spojenie týchto dvoch predstáv do jednej.
Spoločenstvo zanikne a zároveň ide pod správcu.

Viem treba urobiť zmeny v registri a vyznačiť:
a) vstup spoločenstva do likvidácie vrátane mena, priezviska a adresy trvalého pobytu likvidátora,
b) vyhlásenie konkurzu vrátane mena, priezviska a adresy trvalého pobytu správcu konkurznej podstaty,
c) právny dôvod výmazu spoločenstva
Toto by si podľa mňa mali sami urobiť v registri na základe uznesenia zhromaždenia vlastníkov bytov.


Spoločenstvo obvykle nemá žiadny majetok.
Čo by ten likvidátor mal podľa teba likvidovať, čo potom správca konkurznej podstaty - ak pojdeme podľa toho čo má byť v registri.

Na konanie podľa zákona 182/1993 Z. z. sa nevzťahuje všeobecný predpis o správnom konaní.


Neviem za čo bere ten pán na KU peniaze?

Možno by si potrebovala poradiť ako napísať tie veci ktoré sa potom uvedú v registri. Možno, že tu na porade najdeš tému (nejaké právne rady) v ktorej by ti na to odpovedal nejaký právnik, treba to tu popozerať určite sa niečo najde.


Pozri si ešte toto a skús sa nakontaktovať na niekoho
http://www.porada.sk/t20930-likvidacia-firmy-a-s-prosim-radu.html?highlight=likvid%E1cia
http://www.porada.sk/t32299-likvidacia-s-r-o.html?highlight=likvid%E1cia
Elena Navrátilová
13.10.06,15:13
Keď ideš robiť správu Ty, prečo chcete rušiť SVB? Ideš to robiť na základe živnostenského oprávnenia? Veď to stačí vypovedať zmluvu so starým správcom a uzavrieť novú s Tebou.To netreba rušiť SVB. Ak som to inak pochopila sa ospravedlňujem, ale Ty ideš robiť nového správcu BD. Čo prosím Ťa znamená BD? Bytový dom? Ak by ste aj išli pod správu nejakého bytového podniku aj tak nemusíte rušiť SVB.
MiŠi
14.10.06,08:49
Ďakujem za názory. Zákon dovoľuje dvojité spravovanie BD - bytového domu. Buď jedna forma - SVB alebo druhá - správca na základe zmluvy o výkone správy. To sú rozdielne veci. Na Krajskom úrade ma upozornili, že správca nemôže spravovať SVB, nie je to v súlade so zákonom č. 182/1993 Zb.z. ( par.6, odst.3). A že vraj sú za to veľké pálky,ak by sa to dostalo na súd. No viem, že to vykonávajú viacerí správcovi. No a ja mám na to ŽL.
Likvidátor je tam na to, aby uviedol v Obchodnom vestníku, že SVB zaniká, aby sa prihlásili potenciálni veritelia a vyčíslili sa pohľadávky a záväzky SVB. Jednotucho ako keď sa ruší akákoľvek spoločnosť. Pre mňa by nebol problém spravovať SVB ako správca, no opakujem nie je to v súlade so zákonom.
Elena Navrátilová
14.10.06,09:06
Ma nestraš. Pod aký Krajský úrad patríš? Ja vykonávam správu v našom dome na základe ŽL a znenia v zákone. Dúfam, že tam nebola zmena. Opakujem, ak bola zmena o nej neviem. Citujem zo zákona, ktorý mám pred sebou. Formy správ: §6 až § 10 ZVBaNP: - spoločenstvo vlastníkov bytov a nebyt. priestorov v dome /ďalej len spoločenstvo/a
-správa, ktorú vykonáva správca-podnikateľ-právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá má v predmete činnosti správu a údržbu bytového fondu /ďalej len "správca"/; zákonodarca v ustanovení § 6 ods. 1 ZVBaNP uprednostňuje uzatváranie zmlúv o výkone správy s bytovým družstvom.
Toľko citácia zákona. Ja som to tam len vyčítala ale ak bola zmena budem Ti povďačná ak mi ju posunieš, prilepíš alebo aspoň napíšeš kde ju mám hľadať.
Orim
15.10.06,16:56
Asi tomu nerozumiem.
"Správca nemôže spravovať SVB". Ušetrili sme správcovskej firme problémy.

Pretože než sme sa začali spravovať tak nás niekto spravoval (pôvodná správcovská firma - spavuje ešte aj dnes veľa SVB je divné, že to vie aj krajský úrad a nič nekoná proti tomu).

Môžeš napísať ktorý konkrétny zákon a príslušný § sa tým porušuje ak správca spravuje SVB. Rád by som si prečítal jeho znenie pretože §6 odsek 3 to nie je.

§6
odsek 3
(3) Na správu jedného domu môže byť dohodnutá len jedna z foriem správy domu uvedených v odseku 1
(1) Na správu domu sa zriaďuje spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len "spoločenstvo"), ak vlastníci bytov a nebytových priestorov neuzavrú zmluvu o výkone správy s inou právnickou osobou alebo fyzickou osobou (ďalej len "správca"), najmä s bytovým družstvom.

Podstatné je to ak

čiže ak uzavrú zmluvu spravuje ich ten, s kým uzavrú zmluvu, ale podľa požiadavkov SVB ich spravuje.
MiŠi
16.10.06,10:04
Elenka, Orim, aj ja som toho názoru, že by správca mohol mať v správe SVB, no na KÚ v Nitre ma istý pán stále presviedčal, že to je protizákonné. Asi napíšem list na Ministerstvo financii SR, tvorcom zákona o vysvetlenie týchto paragrafov. Nechcem niečo robiť zle a mať potom problémy. Viem, že u nás či živnostníci - správcovia alebo s.r.o.-čky spravujú SVB. Tak potom neviem, či na úrade sedí nekvalifikovaný pán alebo všetci robíme chybu. Stále mi tvrdil, že sa jedná o zdvojité spravovanie. Dám vedieť, ak si budem na 100% istá ako to má byť. Zdravím.
Elena Navrátilová
16.10.06,15:00
Asi došlo /al bol hovor po telefóne/ k nedorozumeniu. Ja teda aspoň o nejakej novelizácii nič neviem. Aj ja mám, resp. SVB schválený dodatok v zmysle nového znenia zákona a tam máme uvedený spôsob správy. Takže zrejme skreslenie. Ale poprosím Ťa aj tak o info, aspoň ss-kou. Vopred vďaka. Ale že sa pripravuje novelizácia je mi jasné. To už viem. Ale čo tam bude uvidím.
Orim
16.10.06,23:19
Obrát sa na PetraNR on ti to tam vysvetlí ako to v Nitre robia :)
PeterNR
17.10.06,07:14
Ako vás čítam, myslím si, že viem kde je pes zakopaný.

Ak tomu správne rozumiem, diskusia je o tom, či môže SPRÁVCA spravovať SVB. Podľa mňa NIE.

Na základe už spomínaného zákona č. 182/1993 Z.z. môžu vlastníci založiť za účelom správy SVB, ALEBO uzavrieť zmluvu o výkone správy so SPRÁVCOM. Takže ak už je raz vytvorené SVB, a vlastníci chcú, aby ich "SPRAVOVAL podľa zákona č. 182/1993 Zb.z." dakto iný, je to možné len ak SVB zanikne a oni uzavrú "zmluvu o výkone správy podľa zákona č. 182/1993 Zb.z." s novým správcom.

Ale je predsa možné uzavrieť inú zmluvu ako "zmluvu o výkone správy podľa zákona č. 182/1993 Zb.z.", a to napr. "mandátnu zmluvu", alebo inú "zmluvu podľa obchodného či občianskeho zákonníka", kde SVB ako právnická osoba združujúca vlastníkov bytov prenechá časť svojich povinností inej právnickej alebo fyzickej osobe (napr. aj "správcovi"), a poverí ho, aby ich pre SVB zabezpečoval. Ale pozor na slovíčka, tu nejde o "správu" v pravom slova zmysle podľa zákona č. 182/1993 Zb.z., ale o výkon určitých činností na základe iného zmluvného vzťahu. To, že sa to bežne v hovorovej reči nazýva "správou", to je fakt, ale nie je to správne.
MiŠi
17.10.06,07:36
PeterNR, úplne s Vami súhlasím ohľadne tej mandátnej zmluvy, no i to mi bolo vyvracané na KÚ, že to neexistuje a nemôže byť. Ja si myslím, že jedna spoločnosť môže dať mandát druhej spoločnosti na určené práce. Obchodný zákonník to povoluje a SVB je spoločnosť - teda právnická osoba. No ale zbavím Vás všetkých dilem. Keďže starý predseda odstupuje a bytový dom si práve vybavuje úver na rekonštrukciu, nemôžme SVB zrušiť. Nový predseda sa spomedzi vlastníkov našiel, no nechce robiť žiadne práce ohľadne správy. Tak sme to nakoniec ukončili tým, že predsedom budem ja do doby vybavenia úveru a potom SVB zlikvidujeme a zanikne.
Ďakujem za všetky rady.
Orim
17.10.06,18:12
Nás spravovala firma XXXX. Keď väčšina nájomníkov odkúpila byty založili sme SVB. Asi po 2 rokoch sme dali výpoveď firme ktorá nás spravovala, pretože podľa nás veľmi zvyšovala ceny za správu. Po pol roku po výpovedi sme sa začali spravovať sami.
A je ešte veľa SVB ktoré táto firma spravuje - asi to nie je protizákonné.

Prepokladám že tu ide o slovíčka a každý si pod tým jedným slovom predstavuje iný pojem - (obsah pojmu).


Podľa mňa ak uzavriete mandátnu zmluvu tak ako písal PeterNr bude to bez problémov. Bude aj správca aj SVB. Stejne budete musieť mať niekoho, kto bude prenášať požiadavky obyvateľov na správcu atď..
Elena Navrátilová
17.10.06,18:23
Podľa mňa, presne o slovíčka. Správa, výkon správy, mandátna zmluva.
Orim
17.10.06,20:17
Je to mandátna zmluva podľa § 566 a nasl. Obchodného zákonníka.

Malo to názov: "Mandátna zmluva o obstarávaní a zariadení správy údržby a opráv spoločenských častí a spoločenských zariadení obytného domu"
DANUS
18.10.06,10:39
Zdravim poradaci,

ohladom likvidacie SVB. Volala som na Krajsky urad kde mi pan oznamil ze treba sa rozhodnut ci chceme ist znova pod spravcovsku spol. to uz vieme-chceme lebo to nechce nikto robit ale problem je v tom, povedal ze treba urcit likvidatora ktory zlikviduje resp. ukonci SVB, viete mi poradit? Chcu uctovnu uzavierku a oficialne zrusit svb ma niekto s tym skusenosti?

dakujem
Elena Navrátilová
18.10.06,17:00
Danka ale veď vy môžete ostať SVB, len uzavriete s novým správcom zmluvu. Mandátnu.
Orim
18.10.06,19:27
Danus

nechce to nikto robiť ? jasné je to nepopulárne.
Ale vaše požiadavky budete musieť prenášať na správcovskú spoločnosť, kto to bude robiť? alebo nebudú žiadne?
Schôdze bude kto organizovať - môže správcovská spoločnosť, ale budú s vami mávať ako budú chcieť.
Zídete sa na schodzi vôbec? asi nie ...
Budete potrebovať pôžičku bude sa to robiť na správcovskú spoločnosť?
je tu ešte viac otázok ktoré by mi nedali spať.
Ver, že si zdôvodnia všetko, čo budú potrebovať.

No je to na vás.

prepáč že to píšem tak ako to píšem, ale .....
PeterNR
18.10.06,20:43
Miro, veľmi dobre si to napísal.
Presne toto sú veci, ktoré aj mňa držia pri predsedovaní, aj keď mám niekedy sto chutí sa na to vykašlať (napr. teraz, keď sa babrem s účtovníctvom) :confused:
Ako poznám ostatných vlastníkov bytov, keby som to nerobil ja, nerobil by to nikto, hoc by im dom padol aj na hlavu... :(

Danka a nebolo by riešením skúsiť potenciálnemu kandidátovi na predsedu spomedzi vlastníkov bytov ponúknuť slušnú odmenu? Neviem ako to máte zariadené, ale možno je tá neochota angažovať sa len otázkou zlého pomeru námaha/odmena ;)
Elena Navrátilová
19.10.06,04:36
Ja si pamätám Dankine vstupy už z minulosti a viem, že to chcela robiť tak, aby fungovali lepšie ako pod správou nejakej správcovskej spoločnosti. Danka, však tak? Ale viem aj koľko je za tým slovom povinností. Už vtedy Danka konštatovala, že to tam nemá kto robiť. Jasné tu všetci prítomní sme jej radili, že najlepšie keď to budú robiť sami. Takže viem, že to dobre prehodnotila z každej strany a ak to skutočne nemá kto robiť, je to horšie ako keď to nerobí nikto /síce je to relatívne, lebo tak ako sa to dá robiť lepšie ešte sa to dá robiť aj horšie/. Ale ja osobne Danka, skúste správcu, ktorý nie je družstvo atď. Isto doporučujem ostať ako SVB.
DANUS
19.10.06,06:31
Ja viem vsetci hovorite ze je lepsie byt svb, ale robim to sama nestiham chodim do prace domov chodim o 18.00 hod. viem aj Vy ostatni ale nestiham a nikto to nechce. Ponukame 10.000,- Sk mesacne co beriem a nikto sa nechytil, chcem svb ale ked som na to sama urcite nie, radsej pojdem pod spravu.

Teraz az vidim aka je to praca spravovat svb. Vzdy som si myslela ved beries peniaze spravis raz za mesiac uctovnictvo a tym to zhaslo...... atd.

To urcite....

Pekny den vsetkym
Halli
19.10.06,06:55
Milá Danus, aj my všetci už vieme, čo to všetko obnáša a vieme aj to, že musime byt technikmi, právnikmi aj ekonomi v jednej osobe. A to nehovorím o psychologii a pracou s ludmi...aj ja mám veľakrát pocit, že potrebujem psychiatra:eek: ....a potom sa otrasiem, vydolujem energiu hlboko z mojho vnutra a idem ďalej. A takto to tu robi mnoho z nás a aj vdaka tejto super stranke a ludom ktorí vedia o čo ide sa tá energia vždy niekde zazrakom nájde. ;) Prajem slniečko v duši všetkým...
Jozef I
19.10.06,07:03
Náhodou som sa dostal na stránku ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja a tam som našiel aj takúto peknú vec, ktorú sme tu riešili.
Je to priručka pre SVB.

http://www.build.gov.sk/povodne/index.php?sekcia2=Sekcie/SBP/Dokumenty/prirucka-uprav

z toho vyberám:

Správa domu

Dňom predaja bytov, t. j. prijatím vkladu vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností, vzniká nájomcovi vlastníctvo k bytu, prípadne k nebytovému priestoru a tiež spoluvlastnícky podiel na spoločných častiach, spoločných zariadeniach, pozemku a na príslušenstve domu. Práva a povinnosti vyplývajúce z vlastníctva bytu a nebytového priestoru v dome prechádzajú na nového vlastníka.
Zákon č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov určuje, že dom nemôže byť bez správcu domu a zároveň určuje, že pre jeden dom môže byť len jedna forma správy. Z toho dôvodu sa zriaďuje pre výkon správy buď spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov ako právnická osoba zapísaná v registri združení, alebo vlastníci bytov a nebytových priestorov uzavrú zmluvu o výkone správy s inou právnickou alebo fyzickou osobou alebo družstvom. Aj spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov (ďalej len spoločenstvo) môže zmluvne zabezpečiť buď výkon celej správy domu, alebo len niektoré služby, ktoré nie je schopné samo zabezpečovať.
Halli
20.10.06,16:18
Tuto príručku mám už celú dávno vytlačenu a celkom dobre sa číta, je tam vela praktických rád. Ma 79 strán a su tam pekne state, napr." Čo robiť a nerobiť pre pokoj, poriadok a dobré spolunaživanie v bytovom dome" atď.:o , ešte som to všetko nestihla prečítať, ale keby som mala všetko podla nej dodržat tak som dnes v blazinci :eek: nie na porade :p
workerka
25.01.11,21:56
Prosím Vás, je tu niekto kto úspešne absolvoval likvidáciu SVB? Mám to teraz na stole :-) Potrebovala by som nejaké rady od porady :-)
IvanPK
26.01.11,06:20
workerka - bude problém Ti poradiť, pretože všetci zakladajú SVB a nie ich rušia, dohodnite sa aby ste nemuseli rušiť SVB....nikto sa nenájde...tu na porade si nič nenašla, základy postupu sú v zákone...
verkaz
26.01.11,08:27
Skúste to ešte raz, je to lepšie mať svoje spoločenstvo a dá sa zmluvne zveriť správu správcovskej spoločnosti alebo inej osobe.
Teraz môže byť predseda aj osoba, ktorá nevlastní v dome byt, skúste sa poobzerať a popýtať druhých predsedov.
Zástupca vlastníkov bytov to má síce ľahšie, lebo nie je štatutár.
Ak sa však rozhodnete pre zrušenie spoločenstva tak :
- potrebné uznesenie 2/3 hlasov
- zabezpečenie správy domu
- nahlásenie zrušenia spoločenstva na registráciu
- zvolenie zástupcu vlastníkov bytov
- odovzdanie potrebnej dokumentácie správcovi.
- zrušenie všetkých zmlúv uzatvorených spoločenstvom

Myslím si, že správca, ktorého si vyberiete Vám určite najlepšie poradí, čo je treba, prípadne ešte doplní ako postupovať,