sophie
12.10.06,14:18
Ako rozumieť tomuto pojmu? Všade sa uvádza, manželka a deti. Je to teda každá osoba, ktorá žije v spoločnej domácnosti? A čo ak žije zamestnanec v domácnosti s dvoma deťmi, ale tie nie sú jeho, ale z predchádzajúceho manželstva manželky. Môžem aj vtedy počítať deti ako vyživovaná osoba?
endrju
12.10.06,12:56
Ako rozumieť tomuto pojmu? Všade sa uvádza, manželka a deti. Je to teda každá osoba, ktorá žije v spoločnej domácnosti? A čo ak žije zamestnanec v domácnosti s dvoma deťmi, ale tie nie sú jeho, ale z predchádzajúceho manželstva manželky. Môžem aj vtedy počítať deti ako vyživovaná osoba?

Začnem neslušne otázkami:
1. "Všade sa uvádza" = kde?

2. Na aký účel je potrebná odpoveď na otázku "Môžem aj vtedy počítať deti ako vyživovaná osoba"?

Teraz možno rada k veci (avšak vôbec to nie je isté - úvodný príspevok obsahuje veľmi abstraktné informácie):
Odporúčam preštudovať §3 zákona 600/2003 o prídavku na dieťa. Tam je definícia nezaopatrených osôb, na ktorú odkazuje, napríklad, aj zákon o dani z príjmov v prípade uplatňovania daňového bonusu. ;-)
endrju
12.10.06,13:04
Ďalšia definícia nezaopatreného dieťaťa sa nachádza v §9 zákona 461/2003 o sociálnom poistení. :)
sophie
12.10.06,13:33
1,2) potrebujem to k exe.príkazu zrážky zo mzdy :mad:
endrju
12.10.06,16:58
§1 ods. 2 nariadenia vlády 268/2006 Z.z. o rozsahu zrážky zo mzdy pri výkone rozhodnutia hovorí o každej osobe, ktorej povinný poskytuje výživné.
Povinnosť poskytovať výživné je upravená v zákone 36/2005 Z.Z. o rodine (tretia časť §§ 62 - 81).
sophie
13.10.06,07:18
nejak som nepochopila, tak upresním. mám zamestnanca, ktorému v septembri prišla exekúcia zrážkou zo mzdy. Zamestnanec sa v septembri oženil a zobral si manželku aj s jej dvomi deťmi. Ide o to, či teraz do tej tabuľky na výpočet zrážky môžem uviesť do kolónky "vyživované osoby" manželku aj jej dve deti a z toho počítať tú 1/3?
endrju
13.10.06,08:13
nejak som nepochopila, tak upresním. mám zamestnanca, ktorému v septembri prišla exekúcia zrážkou zo mzdy. Zamestnanec sa v septembri oženil a zobral si manželku aj s jej dvomi deťmi. Ide o to, či teraz do tej tabuľky na výpočet zrážky môžem uviesť do kolónky "vyživované osoby" manželku aj jej dve deti a z toho počítať tú 1/3? Nie som odborník na rodinné právo a preto nedokážem odpovedať na otázku, kto má vyživovaciu povinnosť voči spomenutým dvom deťom. Po preštudovaní príslušných ustanovení Občianskeho súdneho poriadku, Exekučného poriadku a vykonavácieho nariadenia vlády k týmto dvom zákonom som zistil, že odpoveď na položenú otázku treba hľadať v spomenutých ustanoveniach zákona o rodine. Ak z ustanovení zákona o rodine vyplýva, že voči spomenutým dvom deťom má vyživovaciu povinnosť zamestnanec, voči ktorému je uplatňovaná exekúcia, treba tieto deti započítať. Ak nevyplynie, nezapočítavajú sa spomenuté deti do počtu vyživovaných osôb pri výpočte zrážky.
Viac poradiť neviem. :(