vanilka
12.10.06,15:03
ako mam zaučtovat clo na vstupe ak mam colny vymer, ktory obsahuje vyšku cla..............
dph.........................
ZD.............................
pricom vyska cla je urcite percento z celej dodavky, dph je vyššie ako clo a potom tam mam zd
to clo bolo hradene z bankoveho uctu, mam to uhradit do penazneho dennika ale ako ked tie sumy su komplikovane?
Danila
12.10.06,13:26
Záväzky voči colnému orgánu pri dovoze:
clo 042,111,131,124/379
DPH na odpočítanie 343/379
DPH bez práva na odpočítanie: 04.,111,131,124/379
úhrada: 379/221
Zoltán Kovács
12.10.06,14:14
Danila pozor, je to jednoduché účto.;)
Paula
12.10.06,14:52
Kým poradím, s dovolením trocha odbočím od témy. Potrebovala by som si vyjasniť vyššie spomínanú DPH bez práva na odpočítanie.

§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane
.
.
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

§ 49
Odpočítanie dane platiteľom
.
.
(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

d) zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru.

.....DPH v rámci colného dlhu prostredníctvom colného orgánu správcovi dane zaplatím......takže kedy mi na odpočet nevzniká nárok? Ide mi o to, či zadávateľ otázky má alebo nemá nárok na odpočet.
liba2
12.10.06,15:20
ako mam zaučtovat clo na vstupe ak mam colny vymer, ktory obsahuje vyšku cla..............
dph.........................
ZD.............................
pricom vyska cla je urcite percento z celej dodavky, dph je vyššie ako clo a potom tam mam zd
to clo bolo hradene z bankoveho uctu, mam to uhradit do penazneho dennika ale ako ked tie sumy su komplikovane?Na výmere máš predsa rozpísané sumy clo + dph. Clo je daňovo uznaný výdavok - do prevádzkovej réžie. Nárok na odpočet dph máš ak je colný dlh zaplatený a ak máš JCD, teda musíš mať oboje.
Paula
12.10.06,15:22
Súhlasím, len ma trápi tá nemožnosť odpočtu vyššie spomínaná:) A nepripočítava s clo k hodnote tovaru? DPH sa vypočítava zo súčtu cla a faktúrovanej sumy.
Danila
12.10.06,15:31
Súhlasím, len ma trápi tá nemožnosť odpočtu vyššie spomínaná:) A nepripočítava s clo k hodnote tovaru?Mňa mrzí, že som nedočítala poriadne príspevok a účtovala v PÚ, za čo sa ospravedlňujem. Ak som uviedla všetky prípady účtovania, vrátane nemožnosti odpočtu, urobila som tak z dôvodu, že predmet dodávky nebol bližšie charakterizovaný, teda čo ak....súhlasím, že clo vstupuje do obstarania/ ako aj DPH bez práva na odpočítanie, ak je pre to dôvod/.
liba2
12.10.06,15:37
No a ja som si zase, na základe predchádzajúceho , teraz poriadne prečítala Pavlinu odpoveď. Myslím si, ak zo zákona nemožno odpočítať daň pri dovoze tovaru, tak by to mal byť daňovo uznaný výdavok, teda v konečnom dôsledku ovplyvňuce cenu obstarania tovaru. (asi som nepovedala nič nového :D .
Paula
12.10.06,15:37
Vďaka za doplnenie, počkáme si na bližšiu špecifikáciu dodávky zo strany vanilky.
vanilka
16.10.06,12:13
dakujem za rady ale mam z toho este vacsi zmatok ako na zaciatku, tak teda po poriadku jedna sa o dovoz minibike a dph ktore sme zaplatili si uplatnime pri uzavierke kvartalu dph, ide mi o to ako ho zauctovat asi to treba zauctovat do penazneho dennika tie sumy su v roznej vyske a rozdelit sa to neda a spolu jedine vsetko na 25-reziu a typ dph musim dat 39 hoci ho aj napriek tomu uplatnim v priznani potom tam dany doklad dolozim moze to byt tak?
liba2
16.10.06,14:18
vanilka, ty asi potrebuješ zistiť, ako máš rozpísať v peňažnom denníku clo a dph z JCD. Clo patrí do réžie.
Teda potrebuješ poradiť v technike práce so softvérom. Asi používaš Pohodu, ak áno skús toto, možno ti to pomôže:


Zistila som, že používaš MRP - tak som ti našla tému presne pre teba šitú :D :
http://www.porada.sk/t10359-dovoz-tovaru-z-tretich-krajin-jcd-dph.html?highlight=clo%2A%2A

Ak máš iný softvér, hľadaj v tom správnom.
j.u.l.i.a
18.05.09,09:24
Naša firma vyviezla pár kusov výrobkov do zahraničia. Teraz prišiel výmer platieb na základe JCD. Clo je v nulovej hodnote ale musíme zaplatiť 19 % DPH za tieto výrobky. Problém je, že neviem ako mám DPH zaúčtovať (PÚ - Omega). Je to vlastne DPH na vstupe a ponúka mi možnosť "dovoz tovaru podľa §49 ods. 2 písm. d)". Som z toho úplne dopletená, pretože my tie výrobky vyvážame a nie dovážame a musíme zaplatiť DPH. Poradíte mi čo s tým?