unidat
12.10.06,17:38
Dobrý deň, som tu nováčik, snáď mi poradíte.
Z dôvodu napr. neplatcov sa stáva, že musím vystaviť na objednaný tovar predfaktúru. Po jej úhrade objednám tovar, hlavne pri drahých položkách.
1.prípad:prebehne to v jednom kalendárnom mesiaci, ale od objednávky tovaru po jeho dodanie subdodavateľom uplynie viac ako 15 dní. Ostrú faktúru by som však mal vystaviť do 15 dní od úhrady predfaktúry. Ako to riešiť?
2.prípad: predfaktúra napr.po 20-tom v mesiaci, úhrada koncom mesiaca, tovar mi príde až nasledujúci mesiac. Ako to riešiť? Akú mám dať ostrú faktúru? Dátum?

Dakujem
liba2
12.10.06,16:23
Dobrý deň, som tu nováčik, snáď mi poradíte.
Z dôvodu napr. neplatcov sa stáva, že musím vystaviť na objednaný tovar predfaktúru. Po jej úhrade objednám tovar, hlavne pri drahých položkách.
1.prípad:prebehne to v jednom kalendárnom mesiaci, ale od objednávky tovaru po jeho dodanie subdodavateľom uplynie viac ako 15 dní. Ostrú faktúru by som však mal vystaviť do 15 dní od úhrady predfaktúry. Ako to riešiť?
2.prípad: predfaktúra napr.po 20-tom v mesiaci, úhrada koncom mesiaca, tovar mi príde až nasledujúci mesiac. Ako to riešiť? Akú mám dať ostrú faktúru? Dátum?

DakujemDátum dodania bude deň prijatia úhrady. Fa môžeš vystaviť do 15 dní od prijatia zálohy. Na tejto fa vyčísliš DPH. Ako vec plnenia uvedieš "prijatá zálohová platba".

Ešte doplňujem svoju odpoveď:
Ostré faktúry vystavíš 2x:
- raz k prijatej úhrade do 15 dní od jej prijatia; rozpíšeš v nej ZD a DPH;
- raz k dodanému tovaru do 15 dní od dodania tovaru (teda vystavenie tejto faktúry môže byť aj mesiac neskôr ako si prijal zálohu), v ktorej uvedieš čo bolo dodané (rozpis ZD a DPH) a v druhom riadku odpočítaš prijatú sumu zálohovej platby rozpísanú na základ dane a daň.

Ak bola záloha v plnej výške, na úhradu bude nula a na odpočítanie dane bude nula.
Ak bola záloha nižšia, na úhradu faktúry bude už len rozdiel, rovnako ZD a suma DPH zostane už len rozdiel. Dátum dodania bude skutočný deň dodania.
Topas
12.10.06,16:25
Ja taktiež vystavujem často preddavkové faktúry na výrobu, pričom táto výroba trvá niekedy aj tri mesiace.
1. vystavím preddavkovú faktúru
2. pri zaplatení preddavku vystavím faktúru k preddavkovej faktúre.
Táto je nulová s odkazom na číslo uhradenej predfaktúry. Je tu rozpísaný základ dane, daň a spolu.
Namiesto dátumu dodania píšem dátum prijatia platby.
3. Pri dodaní výrobku vystavím faktúru, kde je cena za kus x počet
kusov - zaplatený preddavok.
Preddavok môže byť vo výške 100% alebo menej, podľa toho je táto
konečná faktúra buď 0,- Sk alebo rozdiel medzi cenou a preddavkom.
Základ dane je len rozdiel medzi cenou výrobku a základom dane zo zaplateného preddavku.

Ak je prijatý preddavok vo výške 100%, stačí vystaviť faktúru k prijatému
preddavku. Pri dodaní stačí dodací list.
Ja robím aj faktúru pri dodaní.
Ľuba
13.10.06,04:12
...Ak je prijatý preddavok vo výške 100%, stačí vystaviť faktúru k prijatému
preddavku. Pri dodaní stačí dodací list...


Tak toto by mi ako odberateľovi určite nestačilo. Ja som ešte nič neúčtovala na základe samotného dodacieho listu (snáď len príjemku na sklad, ale náklady by som si netrúfla).
evina
13.10.06,06:54
Dobrý deň, som tu nováčik, snáď mi poradíte.
Z dôvodu napr. neplatcov sa stáva, že musím vystaviť na objednaný tovar predfaktúru. Po jej úhrade objednám tovar, hlavne pri drahých položkách.
1.prípad:prebehne to v jednom kalendárnom mesiaci, ale od objednávky tovaru po jeho dodanie subdodavateľom uplynie viac ako 15 dní. Ostrú faktúru by som však mal vystaviť do 15 dní od úhrady predfaktúry. Ako to riešiť?

V prípade ak všetko prebehne v jednom mesiaci /aj prijatá platba , aj dodanie tovaru/ vystavíš v zmysle paragrafu 71 zákona o DPH jednu faktúru do 15 dní od poslednej daňovej povinnosťi, čo v Tvojom prípade bude zrejme dodanie tovaru.= daňová povinnosť
Citácia z paragrafu 71:

"Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. "

2.prípad: predfaktúra napr.po 20-tom v mesiaci, úhrada koncom mesiaca, tovar mi príde až nasledujúci mesiac. Ako to riešiť? Akú mám dať ostrú faktúru? Dátum?

V tomto prípade /prechod mesiaca/ by som to riešila ja vystavením daňového dokladu na základe prijatej platby do 15 dní od prijatia platby /daňová povinnosť = dátum prijatia platby/ a konečnú /ostrú faktúru/ faktúru by som vystavila do 15 dní od dodania tovaru, kde daňová povinnosť = dátum dodania tovaru.
V tomto prípade možno mieriš aj na to, že ten tovar môže prísť hneď na začiatku mesiaca t.j. v rámci tých 15 dní od prijatia platby - tu by som ja vystavila aj tak dve faktúry ako píšem vyššie. Už sme sa raz bavili na túto tému pripájam Ti link.

V ostrej faktúre samozrejme zálohu odpočítavaš.
Dakujem

http://www.porada.sk/t9455-p4-datum-vystavenia-fa-a-datum-dodania.html#post92905