dorwin
12.10.06,17:17
Ahojte,

chcem sa spytat jednu vec. Manzelka pracuje v istej financnej institucii a podla pracovnej zmluvy ma zakladny plat 4000SK. Na vyplate jej to samozrejme "velkoryso" dorovnavaju do zakonom stanovenej minimalnej mzdy.

Chcem sa spytat. Je toto v sulade so zakonom?
Dakujem

doplnene: pracuje ako obchodnicka (oni to volaju inak) a ma vysoku skolu
evina
12.10.06,15:21
Ahojte,

chcem sa spytat jednu vec. Manzelka pracuje v istej financnej institucii a podla pracovnej zmluvy ma zakladny plat 4000SK. Na vyplate jej to samozrejme "velkoryso" dorovnavaju do zakonom stanovenej minimalnej mzdy.

Chcem sa spytat. Je toto v sulade so zakonom?
Dakujem

Ak jej to dorovnávajú mimo výplatnej pásky a nepracuje na polovičný úväzok nie je to v súlade so zákonom....
Dav
12.10.06,15:24
Áno- organizácia neporuší zákon. Mali by jej dať dodatok k pracovnej zmluve, alebo platový výmer na aktuálnu minimálnu mzdu. Okrem toho by mala podľa prílohy k zákonníku práce mať aspoň 2. tarifný stupeň, lebo 1. tarifný stupeň je pre práce bez hmotnej zodpovednosti, bez nároku na odbornosť...
Monika Kováčová
12.10.06,15:25
Ak je pracovná zmluva z roku pána - rozumej riadne riadne stará, z čias, kedy 4000,- bola minimálna mzda, tak je to so zmluvou o.k. Na páske by som ale určite uvádzala základnú mzdu podľa minimálneho mzdového predpisu, takže dorovnanie by mi tam nevykakovalo...:)
Monika Kováčová
12.10.06,15:27
Áno- organizácia neporuší zákon. Mali by jej dať dodatok k pracovnej zmluve, alebo platový výmer na aktuálnu minimálnu mzdu. Okrem toho by mala podľa prílohy k zákonníku práce mať aspoň 2. tarifný stupeň, lebo 1. tarifný stupeň je pre práce bez hmotnej zodpovednosti, bez nároku na odbornosť...

mimotemy Dav, to síce nebolo predmetom otázky, ale možno tam upratuje, takže až také jasné to s tými tarifnými stupňami nieje.;)
dorwin
12.10.06,15:38
mimotemy Dav, to síce nebolo predmetom otázky, ale možno tam upratuje, takže až také jasné to s tými tarifnými stupňami nieje.;)
prave ze nie. robi obchodnicku ;) (oni to volaju inak)
aky je ten druhy tarifny stupen?

pozn. ma vysoku skolu...
Dav
12.10.06,15:40
Súhlasím s tým, že nebola uvedená pracovná náplň, ale mne to vyplynulo zo životných skúseností, že upratovačky sú na kratší pracovný čas ako je 8 hodín denne , a že teda môže ísť s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou o iný druh práce ako o ten najnižší. Neporadila som mimo témy, ale viac ako chceli.
Dav
12.10.06,15:42
7.600,- x 1,2 koeficient =9.120,-
dorwin
12.10.06,15:44
Okrem toho by mala podľa prílohy k zákonníku práce mať aspoň 2. tarifný stupeň, lebo 1. tarifný stupeň je pre práce bez hmotnej zodpovednosti, bez nároku na odbornosť...

paragraf 120 hovori o tych nasobkoch, ale to ze ci je to bez hmotnej zodpovednosti.. neviem to najst. kde to prosim je?
dorwin
12.10.06,15:49
paragraf 120 hovori o tych nasobkoch, ale to ze ci je to bez hmotnej zodpovednosti.. neviem to najst. kde to prosim je?

dakujem uz to mam. je to v prilohe
"CHARAKTERISTIKY STUPŇOV NÁROČNOSTI PRACOVNÝCH MIEST"

podla toho to vyzera ze to nie je celkom koser.
ako by sa to dalo elegantne riesit?
liba2
12.10.06,15:49
Tu je to:

Príloha
k zákonu č. 311/2001 Z.z.
CHARAKTERISTIKY STUPŇOV NÁROČNOSTI PRACOVNÝCH MIEST


Pracovné miesta sú podľa miery zložitosti, zodpovednosti a namáhavosti práce zamestnanca vymedzené týmito charakteristikami:

a) pracovné miesto zodpovedajúce prvému stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon pomocných, prípravných alebo manipulačných prác podľa presných postupov a pokynov,

b) pracovné miesto zodpovedajúce druhému stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon ucelených obslužných rutinných prác alebo odborných rutinných kontrolovateľných prác podľa daných postupov alebo prevádzkových režimov, alebo prác spojených s hmotnou zodpovednosťou; výkon jednoduchých remeselných prác; výkon opakovaných, kontrolovateľných prác administratívnych, hospodárskosprávnych, prevádzkovo-technických alebo ekonomických podľa pokynov alebo ustanovených postupov,

c) pracovné miesto zodpovedajúce tretiemu stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon rôznorodých odborných alebo ucelených odborných prác alebo samostatné zabezpečovanie menej zložitých agend; samostatný výkon individuálnych tvorivých remeselných prác; riadenie alebo operatívne zabezpečovanie chodu zariadení alebo prevádzkových procesov spojené so zvýšenou duševnou námahou s prípadnou zodpovednosťou za zdravie a bezpečnosť iných osôb alebo za ťažko odstrániteľné škody,

d) pracovné miesto zodpovedajúce štvrtému stupňu náročnosti práce charakterizuje samostatné zabezpečovanie odborných agend alebo výkon čiastkových koncepčných, systémových a metodických prác spojený so zvýšenou duševnou námahou; riadenie, organizácia alebo koordinácia zložitých procesov alebo rozsiahleho súboru veľmi zložitých zariadení s prípadnou zodpovednosťou za životy a zdravie iných osôb,

e) pracovné miesto zodpovedajúce piatemu stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon špecializovaných systémových, koncepčných, tvorivých alebo metodických prác s vysokou duševnou námahou; komplexné zabezpečovanie najzložitejších úsekov a agend s určovaním nových postupov v rámci systému; riadenie, organizácia a koordinácia veľmi zložitých procesov a systémov vrátane voľby a optimalizácie postupov a spôsobov riešenia,

f) pracovné miesto zodpovedajúce šiestemu stupňu náročnosti práce charakterizuje tvorivé riešenie úloh neobvyklým spôsobom s nešpecifikovanými výstupmi s vysokou mierou zodpovednosti za škody s najširšími spoločenskými dôsledkami; riadenie, organizácia a koordinácia najzložitejších systémov so zodpovednosťou za neodstrániteľné hmotné a morálne škody so značnými nárokmi na schopnosť riešiť zložité a konfliktné situácie spojené spravidla so všeobecným ohrozením najširšej skupiny osôb,
Dav
12.10.06,15:53
Je to príloha, ale kým som ju nahrabala na mojom pomalom PC http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html.
Čokoľvek so zamestnávateľom - dohoda, jemný náznak, lebo povie, že si nájde aj za tú minimálnu mzdu ďalších, česť výnimkám.
Danila
12.10.06,15:53
dakujem uz to mam. je to v prilohe
"CHARAKTERISTIKY STUPŇOV NÁROČNOSTI PRACOVNÝCH MIEST"

podla toho to vyzera ze to nie je celkom koser.
ako by sa to dalo elegantne riesit?Najelegantnejšie by bolo urobiť oficiálnym, čo je reálnym. Ide o obchodného zástupcu s vysokoškolským vzdelaním a dobrým príjmom. To, čo vyhovuje zamestnávateľovi, je veľmi nevýhodné pre zamestnanca. A len málokto uverí tomu, čo je na papieri. Nech je tam popísané čokoľvek.