martinK
12.10.06,19:54
Dobry den

chcela by som vás požiadať o pomoc:
zamestnávateľ ma chce preradiť na inú myslím si mužskú prácu, ktorú odmietam. Nemá pre mňa prácu a tak ma chce preradiť na takú ktorú nemám napisanú v prac. zmluve. Mám 53rokov a neviem aké zaujať stanovisko. Prosím o radu ďakujem.
dana9
12.10.06,18:06
Dobry den

chcela by som vás požiadať o pomoc:
zamestnávateľ ma chce preradiť na inú myslím si mužskú prácu, ktorú odmietam. Nemá pre mňa prácu a tak ma chce preradiť na takú ktorú nemám napisanú v prac. zmluve. Mám 53rokov a neviem aké zaujať stanovisko. Prosím o radu ďakujem.

Preradenie na inú prácu, teda vlastne jednostraané rozhodnutie zo strany ZĽ o preradení ZC na inú prácu ako je dohodnutá v pracovnej zmluve, je možné len vo výnimočných prípadoch , presne upravených v ZP, v § 55

Preradenie na inú prácu
§ 55


(1) Vykonávať práce iného druhu alebo na inom mieste, ako boli dohodnuté v pracovnej zmluve, je zamestnanec povinný len výnimočne, a to v prípadoch ustanovených v odsekoch 2 a 4.

(2) Zamestnávateľ je povinný preradiť zamestnanca na inú prácu, ak

a) zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku alebo rozhodnutia orgánu štátnej zdravotníckej správy, alebo rozhodnutia orgánu sociálneho zabezpečenia dlhodobo spôsobilosť vykonávať naďalej doterajšiu prácu alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak dosiahol na pracovisku najvyššiu prípustnú expozíciu určenú záväzným posudkom príslušného orgánu na ochranu zdravia,
b) tehotná žena alebo matka dieťaťa mladšieho ako deväť mesiacov vykonáva prácu, ktorou sa nesmú tieto ženy zamestnávať alebo ktorá podľa lekárskeho posudku ohrozuje jej tehotenstvo alebo materské poslanie,
c) je to nevyhnutné podľa lekárskeho posudku alebo rozhodnutia orgánu na ochranu zdravia v záujme ochrany zdravia iných osôb pred prenosnými chorobami (ďalej len karanténne opatrenie ),
d) je to nevyhnutné podľa právoplatného rozhodnutia súdu alebo iného príslušného orgánu,
e) zamestnanec pracujúci v noci na základe lekárskeho posudku je uznaný za nespôsobilého na nočnú prácu,
f) tehotná žena alebo matka dieťaťa mladšieho ako deväť mesiacov pracujúca v noci požiada o preradenie na dennú prácu.

(3) Ak nemožno dosiahnuť účel preradenia podľa odseku 2 preradením zamestnanca v rámci pracovnej zmluvy, môže zamestnávateľ preradiť zamestnanca v týchto prípadoch po dohode aj na prácu iného druhu, ako bol dohodnutý v pracovnej zmluve.

(4) Zamestnávateľ môže preradiť zamestnanca aj bez jeho súhlasu na čas nevyhnutnej potreby na inú prácu, ako bola dohodnutá, ak je to potrebné na odvrátenie mimoriadnej udalosti alebo na zmiernenie jej bezprostredných následkov.

(5) Práca, na ktorú zamestnávateľ preraďuje zamestnanca podľa odseku 3, musí zodpovedať zdravotnej spôsobilosti zamestnanca na prácu. Zamestnávateľ je povinný prihliadnuť aj na to, aby táto práca bola pre zamestnanca vhodná vzhľadom na jeho schopnosti a kvalifikáciu.

(6) Zamestnávateľ je povinný vopred prerokovať so zamestnancom dôvod preradenia na inú prácu a dobu, počas ktorej má preradenie trvať. Ak preradením zamestnanca dochádza k zmene pracovnej zmluvy, zamestnávateľ je povinný vydať mu písomné oznámenie o dôvode preradenia na inú prácu a o jeho trvaní okrem prípadov uvedených v odseku 4.

Ak nie sú splnené podmienky, oprávňujúce/resp. ukladajúce ZĽ povinnosť preradiť zamestnanca, tak ZĽ nie je oprávnený zamestnanca bez jeho súhlasu preradiť. Museli by sa na tom dohodnúť a okrem iného aj upraviť pracovnú zmluvu. Takže odpoveď na tvoju otázku je, že ak nejde o niektorý z uvedených prípadov, tak s preradením nemusíš súhlasiť, a môžeš odmietnuť prideľovanú prácu vykonávať, ale potom samozrejme existuje riziko, že začne hľadať spôsoby, ako sa ťa zbaviť.

dana:)
Beba
12.10.06,19:31
Ak nie sú splnené podmienky, oprávňujúce/resp. ukladajúce ZĽ povinnosť preradiť zamestnanca, tak ZĽ nie je oprávnený zamestnanca bez jeho súhlasu preradiť. Museli by sa na tom dohodnúť a okrem iného aj upraviť pracovnú zmluvu. Takže odpoveď na tvoju otázku je, že ak nejde o niektorý z uvedených prípadov, tak s preradením nemusíš súhlasiť, a môžeš odmietnuť prideľovanú prácu vykonávať, ale potom samozrejme existuje riziko, že začne hľadať spôsoby, ako sa ťa zbaviť.

dana:)[/QUOTE]Moja priateľka tak dopadla a súdi sa s firmou už skoro dva roky, stále tam pracuje a v práci má peklo na zami, ale nepopustí už z princípu. No ona má nervy zo železa a tvrdú hlavu a ešte tvrdšiu kamarádku-právničku. Navyše po sknčení dohodnuté miesto v rodinnej firme. To ja by som asi psychicky nezvládla. Tak držím päste.;)