MajaJ
12.10.06,20:41
Dobrý deň.
Zamestnávateľ požaduje od zamestnacov prácu nadčas. Pracujú v nedeľu od 21 hod. do 5.00 -5.30 a od utorka do piatka od 6.00 do 16.00 až 16.30, občas aj dlhšie. Práca je náročná, na prevádzke je nízka teplota / musí byť, práca to vyžaduje/. Zamestnancom je poskytnutá len jedna prestávka 30 minút, zvyčajne od 10.30 - 11.00. Pitný režim nie je dodržiavaný, lebo na prevádzke sa nesmú používať nápoje, a tak zamestnanec má možnosť napiť sa na WC alebo pred vchodom do prevádzky akurát teplej vody. Viem, že zamestnanec môže nariadiť týždenne 8 hodín práce nadčas. Len tu u nich sú tieto nadčasy pravidelné a trvajú už niekoľko mesiacov. Ľudia sú unavený, možnosť čerpania dovolenky je obmedzená, lebo jednoducho nemá kto robiť, ľudí je málo. Časté su PN-ky, a je normálne, že sem tam príde niekomu v robote zle, lebo je unavený. Pripmína mi to akýsi moderný druh otrokárstva. Môžu sa títo ľudia nejako brániť proti takejto práci nadčas?
Ďakujem za odpoveď.
endrju
12.10.06,19:22
Dobrý deň.
Zamestnávateľ požaduje od zamestnacov prácu nadčas. Pracujú v nedeľu od 21 hod. do 5.00 -5.30 a od utorka do piatka od 6.00 do 16.00 až 16.30, občas aj dlhšie. Práca je náročná, na prevádzke je nízka teplota / musí byť, práca to vyžaduje/. Zamestnancom je poskytnutá len jedna prestávka 30 minút, zvyčajne od 10.30 - 11.00. Pitný režim nie je dodržiavaný, lebo na prevádzke sa nesmú používať nápoje, a tak zamestnanec má možnosť napiť sa na WC alebo pred vchodom do prevádzky akurát teplej vody. Viem, že zamestnanec môže nariadiť týždenne 8 hodín práce nadčas. Len tu u nich sú tieto nadčasy pravidelné a trvajú už niekoľko mesiacov. Ľudia sú unavený, možnosť čerpania dovolenky je obmedzená, lebo jednoducho nemá kto robiť, ľudí je málo. Časté su PN-ky, a je normálne, že sem tam príde niekomu v robote zle, lebo je unavený. Pripmína mi to akýsi moderný druh otrokárstva. Môžu sa títo ľudia nejako brániť proti takejto práci nadčas?
Ďakujem za odpoveď.
Nech si preštudujú Zákonník práce a nech využívajú to, čo tam je napísané na ich ochranu proti takému zneužívaniu. Ak by zamestnanci nedovolili zamestnávateľovi na sebe "orať", zamestnávateľ by si asi nedovolil také zneužívanie zamestnancov. :cool:
Jana Motyčková
12.10.06,20:23
Zamestnanci sa môžu obrátiť na Inšpektorát práce. Zamestnávateľ musí rozvrhnúť pracovné zmeny tak, aby týždenne v priemere (myslím že v trojmesačnom opbdobí) neprekročil 37,5 hod (pri nepravidelne rozvrhnutej prac. dobe). Zamestnanci by mali mať vopred známy rozvrh pracovných zmien. Nad tento rámec môže nariadiť prácu nadčas, za rok ale najviac 150 hodín.
Peťo
13.10.06,11:57
Podľa charakteristiky pracoviska , mohlo by sa jednať o vykonavanie rizikovej práce. Potom by sa mohol použiť ods. 11 § 97 ZP.Pekny deň.
valika3
17.10.06,09:43
ak sa na rizikovom pracovisku použije ods. 11 § 97 ZP, čiže uzavorí sa písomná dohoda o výkone práce nadčas a zamestnanec ju nechce dodržiavať, dá sa to považovať za porušenie pracovnej disciplíny?
azuz
17.10.06,10:27
ak sa na rizikovom pracovisku použije ods. 11 § 97 ZP, čiže uzavorí sa písomná dohoda o výkone práce nadčas a zamestnanec ju nechce dodržiavať, dá sa to považovať za porušenie pracovnej disciplíny?
§97 ods. 11 rozumiem tak, že so zamestnancom sa dnes dohodnem, že dne (zajtra, o týžden a pod.) bude robiť nadčas 2 hodniny, lebo potrebujem niečo urobiť. Keď s písomnou dohodou súhlasí a nedodrží, je to porušenie pracovnej diciplíny.
Ak ale máte dohodu, že v roku odrobí 250 hodín nadčas, tak táto dohoda podľa mňa nie je správna a nie som si istá či je v tomto prípade možné považovať jej nedodržanie za porušenie pracovnej diciplíny.
ilona
18.10.06,04:53
Neviem,či má význam sťažovať sa na inšpektorát práce,lebo takéto podniky,kde sa nedodržujú nadčasy obyčajne prepisujú prezenčky a kontrole ukážu tie,kde je len fond pracovného času,takže všetko je v poriadku.Ak je tento podnik v takej oblasti,kde je veľká nezamestnanosť určite pri sťažnostiach zamestnancov povie majiteľ,ak sa Vám nepáči môžete ísť,10 čakajú na Vaše miesto a každý zamestnanec si to rozmyslí,či bude odporovať a zostane bez práce,alebo držať hubu a krok a pracovať.
ZlaticaB
23.10.06,07:29
Milí poraďáci, súrne by som sa potrebovala nejako dostať k tlačivu "nariadenie práce nadča", alebo akým spôsobom sa u vedúci nariadí prácu nadčas
jankasm
23.10.06,07:40
Milí poraďáci, súrne by som sa potrebovala nejako dostať k tlačivu "nariadenie práce nadča", alebo akým spôsobom sa u vedúci nariadí prácu nadčas

Prikladám tlačivo
ZlaticaB
23.10.06,07:51
Ďakujem, pomohla si mi
SilviaS
06.11.06,10:41
Dobrý den!!
Prosím Vás veľmi pekne o radu:)
Koľko nadčasov môže mať jeden zamestnanec za jeden mesiac!!
Čiže koľko hodín môže mať maximálne?????
Vopred vďaka Silvia
olgaduri
06.11.06,10:53
Práca nadčas nesmie presiahnuť v priemere osem hodín týždenne v období najviac štyroch mesiacov po sebe nasledujúcich - najviac však 12 mesiacov ale to musí zamestnávateľ dohodnúť so zástupcami zamestnancov.
V kal. roku môže nariadiť zamestnávateľ prácu nadčas najviac 150 hodín. Nad túto hranicu môže ešte so zamestnancom dohodnúť prácu nadčas 250 hodín.

Teda v kal.roku môže byť práca nadčas maximálne 400 hodín.
Evaman
06.11.06,10:56
Nesmie presiahnúť v priemere 8 hodín týždenne, max 150 hodín ročne, z vážnych dôvodov , po dohode (ja to mám písomne) max.250 hod. ročne .
§ 97 zákonníka práce.
Evaman
06.11.06,10:58
olgaduri, ako si prišla k 400? Podľa ZP je to nad hranicu v ods. 7 , čiže nad 150 ale do hranice v ods. 10 , čiže do250 , hodiny sa nesčítavajú.
SilviaS
06.11.06,10:58
Díky pekne všetkým za odpoved!!
Príjemný den praje Silvia:) :) :)
Paula
06.11.06,11:03
olgaduri, ako si prišla k 400? Podľa ZP je to nad hranicu v ods. 7 , čiže nad 150 ale do hranice v ods. 10 , čiže do250 , hodiny sa nesčítavajú.

ale áno:

(10) Zamestnávateľ môže z vážnych dôvodov dohodnúť so zamestnancom výkon práce nadčas nad hranicu ustanovenú v odseku 7 v rozsahu najviac 250 hodín.

...........tzn., nad hranicu 150 hodín možno dohodnť ešte najviac 250 hodín.
Evaman
06.11.06,12:35
Áno, presvedčili ste ma, opravujem chybu 150 + 250 = spolu 400 hod.max ročne.
kamowski
11.11.06,21:36
V súvislosti s nadčasom mi nie je celkom jasné, ako mi ho vlastne zamestnávateľ má zaplatiť, ak si vyberiem náhradné voľno.
Príklad:
mám 100SKK/1hod
Ak mi preplatí nadčas :
1.mesiac: 168 hod + 20 hod nadčas + 25% = 16800 + 2000 + 500 = 19300 SKK
2.mesiac: 168 hod = 16800 SKK
SPOLU : 36100 SKK

Ak si vyberiem náhradné voľno :
1.mesiac: 168 hod = 16800 SKK
2.mesiac: 148 hod + 20 hod náhr. voľno = 14800 + 2000 = 16800 SKK
SPOLU: 33600 SKK

A teraz ten problém:
Mýlim sa, ak si myslím, že ak si vyberiem náhr. voľno, malo by to byť takto?
1.mesiac: 168 hod + 20 hod nadčas (bez 25%)= 16800 + 2000 = 18800 SKK
2.mesiac: 148 hod + 20 hod náhr. voľno = 14800 + 2000 = 16800
SPOLU: 35800 SKK

Viete mi s tým niekto prosím poradiť?
Melnick
11.11.06,21:51
Môj názor: mýliš sa. Zamestnávateľ postupoval podľa mňa správne.
Melnick
11.11.06,22:48
A teraz ten problém:
Mýlim sa, ak si myslím, že ak si vyberiem náhr. voľno, malo by to byť takto?
1.mesiac: 168 hod + 20 hod nadčas (bez 25%)= 16800 + 2000 = 18800 SKK
2.mesiac: 148 hod + 20 hod náhr. voľno = 14800 + 2000 = 16800
SPOLU: 34800 SKK

Viete mi s tým niekto prosím poradiť?

Len kvoli poriadku:) : 18800 +16800= 35600 :)
kamowski
12.11.06,04:25
Môj názor: mýliš sa. Zamestnávateľ postupoval podľa mňa správne.
Myslel som, že práca nadčas je niečo ako nadštandartná služba.
Ak máš pravdu, tak je to skôr darček pre zamestnávateľa.
Ak totiž zamestnanec odpracuje 400 hod a potom si musí vyčerpať náhradné voľno (spravidla v zime, keď nie je práca), prichádza o pekné peniaze?!?
aaanonym
03.07.11,15:05
Dobry chcem sa opytat na tento zakon: Zamestnávateľ môže v kolektívnej zmluve dohodnúť okruh zamestnancov, s ktorými je možné dohodnúť, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne. Zamestnávateľ, ktorý nemá v kolektívnej zmluve dohodnutý okruh zamestnancov podľa prvej vety, môže písomne dohodnúť s vedúcim zamestnancom, so zamestnancom, ktorý vykonáva koncepčné, systémové, tvorivé, metodické alebo obchodné činnosti, riadi, organizuje alebo koordinuje zložité procesy alebo rozsiahle súbory veľmi zložitých zariadení, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne. V týchto prípadoch zamestnancovi za prácu nadčas nepatrí mzda vrátane mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas podľa odseku 1 a nemôže za túto dobu čerpať náhradné voľno.

hlavne ma zaujal tento odsek:V týchto prípadoch zamestnancovi za prácu nadčas nepatrí mzda

Ak to spravne chapem tak ked to mam v zmluve uvedene to znamena ze za pradcu nad cas mi zamestnavatel nemusi vyplatit any korunu resp. mi vyplati jeden cent/hod.=vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas.

Aby som to upresnil som predajca s narocnostou 2. stupna to jest
40 hod. týždenný pracovný čas
Stupeň náročnosti Koef. min. mzdy Min.mzd.nárok
hod. koef. hod mes
1. 1,00 1,8220 317,00
2. 1,20 2,1864 380,40

aspon to co mam v zmluve resp. Mzdove pdmienky
1. zamestnancovi patri za vykonanu pracu zakladna mesacna mzda vo vyske 1,2-nasobku minimalnej mzdy
2. zamestnavatel poskytne zamestnancovi aj ine casti mzdy v zmysle vnutropodnikovej smernice o odmenovani.
3. Mzda uvedena v bode 1. a 2. tohto clanku sa stanovuje s prihliadnutim na pripadnu pradcu pracu nadcas, max. vsak 150 hodin rocne.
4. mzda je splatna pozadu za mesacne obdobie, vo vyplatnom termine najneskor do 7.dna nasledujuceho kalendarneho mesiaca.
5. zamestnavatel a zamestnanec sa dohodli, ze mzda bude zamestnancovi vyplacana bezhotovostne na ucet zamesnanca cislo vedeny v unicredit banke, ktoreho cislo je povinny zamestnanec oznamit najneskor pred 1. vyplatnim terminom stanovenym v bode 4. tohto clanku.

podotykam ze predtim nez som nastupl do tejto firmi som mal ucet vedeni v slovenskej sporitelni az na zaklade tejto zmluvi som si musel vybavit ucet v unicredit bank pytam sa nieje to obmedzovanie osobnej slobody? zmluvu som podpisal pod natlakom lebo som mal zakaznika veduci na mna tlacil podpis rycho nemam cas....

dalej sa pytam na to co je hore uvedene pradca nadcas... nejedna sa mi o zvyhodnenie pradce nadcas ale o to ze nemal by som za tuto pracu nadcas dostat aspon minimalu mzdu? kedze vo vyplatnej paske mam uvedene: pripl. nadcas 8h = 12,05€ dalsi mesiac 12h = 19,15€ este raz podotikam ze som prdajca 2. stupna narocnosti=40 hod. týždenný pracovný čas
Stupeň náročnosti Koef. min. mzdy Min.mzd.nárok
hod.
2. 1,20 2,1864 380,40
co znamena ze za pradcu nadcas by som nemal dostat aspon 8h=17,4912 a za 12h= 26,2368euro a nehovoriac o tom ze ako predajcovia sme museli vykladat kamiony, ukladat tovar na expo a do skladu riesit reklamacie a pomoaht pri inventurach a nehovoriac o tom ze sme maly tyzdeny pracovny cas pisany na smenovke 43 hodin namiesto 42,5 s prestavkami aj ked sme na prestavky niekedy nestihali ist ale cas bol ratany furt rovnako...

nehovoriac o tom ze vo fime neboli firemne sprchy a a sklad bol cely plesnivy od stropu co boli iba neosetrene dosky podotikam ze to nam nakazal zamestnavatel obrusit teda tu plesen bez hocijakej ocharny ked mu dosla kontrola , predavat tovar sme museli uplne spoteny od vykladania kamionu samozreme to nebolo kazdy den....

dalej maly sme cez prestavku na odpocinok a na jedlo zakazane vychadzat von s firmy ale na kolko sme dostavali iba stravne listky v minimalnej hodnote stanovenej zakonom a vo firme nebola jedalen ani nic podobne mi to bolo postavene na hlavu mohli sme si s tymi staravnimi akurat vytret r.. ostavala nam donaska za horibilne peniaze kedze sa jedna o firmu pracujucu od PO do NE...

konkretne hladam pravnika, kontrolny urad co by sa toho ujal nejde mi o zisk ale o zadostucinenie firmy, kontroli co tam uz boli vzdy odisli s kavickou a nejakou zlavou a ja sa pytam takto moze fungovat stat?

ospravedlnujem sa gramaticke chyby som disgrafik moje cislo ak by sa niekto chcel toho ujat: )($(%@))@! tel cislo uvadzam pod en klavesnicov aby si to nikto nemohol vyhladat cez internet...
KEJKA
03.07.11,16:19
dlhý príspevok, ale pochopila som z toho, že máš mzdu stanovenú v bode 2 a výslovne máš uvedené, že je top stanovené už s prihliadnutím na prácu nadčas v max.miere 150 hod. ročne.
Ja ZP tiež chápem tak, že ked je to v zmluve takto dohodnuté a ty si to podpísal, tak to tak platí.

Argument podpisu pod nátlakom neobstojí, si svojprávny a samostatný, nemáš čo podpisovať pod nátlakom. Nátlak treba vedieť odmietnuť, zmluvu si mohol prevziať a povedať, že donesieš osobne podpísanú, ked vybavíš zákazníka.

To isté platí o dohodnutej banke - podpisom si s touto bankou súhlasil. nemusel si, zam-eľ môže po tebe žiadať čokoľvek, ty máš právo odmietnuť a trvať na iných podmienkach.
Paloss
06.07.11,15:48
Dobry den ,
prosim o radu. Kedy mi je zamestnavatel povinny oznamit ,ze sa bude robit nadcas. Je spravne ak nam povedia ,ze pracujeme dokedy sa nespravi praca ? (a to doslovne)
Prečital som si aj zakonnik prace ,ale nebolo to tam definovane . Má na to právo ?
Tweety
06.07.11,15:50
Dobry den ,
prosim o radu. Kedy mi je zamestnavatel povinny oznamit ,ze sa bude robit nadcas. Je spravne ak nam povedia ,ze pracujeme dokedy sa nespravi praca ? (a to doslovne)
Prečital som si aj zakonnik prace ,ale nebolo to tam definovane . Má na to právo ?
§97 ZP
(9) Rozsah a podmienky práce nadčas určí zamestnávateľ po dohode so zástupcami zamestnancov.
lydus2001
07.07.11,06:33
aj ja mám jednu otázku... musí byť práca nadčas dohodnutá vždy písomne, alebo môže ísť aj o ústnu dohodu? ide mi hlavne o odsek 10, §97, kde sa píše, že zamestnávateľ môže z vážnych dôvodov dohodnúť so Zcom výkon práce nadčas nad hranicu 150 hod v rozsahu najviac 250 hod.
Prípadne, musia byť uvedené o aké závažné dohody išlo?
ďakujem
aaanonym
08.07.11,11:37
je v poriadku aj to ze zamestnavatel nam dal obrusovat a striekat chemickym postrekom sklad bez ochraneho odevu, nakolko bol sklad dvoj poschodovy s neosetrenich tramov ktore zacali plesniviet... podotikam ze kontrolny urad tam bol preto nam to dal zamestnavatel dat do poriadku co mal podlamna dat za ulohu specialnej firme a nie zamestnancom a kontrola ked tam prisla tak do skladu any nepachla ostali na kavicke a asi nejakej zlave a povedala ze vsetko je OK tak co to mame za urady...
Arava
25.06.14,04:49
Prosím poraďákov o radu,
dohoda o práci nadčas nad limit 150 hodín, musí byť zo zamestnacom uzatvorená písomne? § 97 odst. 5 ZP " Prácu nadčas môže zamestnávateľ nariadiť alebo dohodnúť so zamestnancom len v prípade prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby práce ...."