jtomcikova
13.10.06,06:44
Prajem dobry den. Kupili sme osobne vozidlo od fyzickej osoby. Auto bolo zakupene na zaklade kupnej zmluvy. Fyzicka osoba nebola platca DPH.
Ja som kupu zúctovala na 042/221 ale o mesiac firma vybavila spatny leasing. Leasingovka nam vrati peniaze ponizene o akontaciu/20%/.
Potrebujem poradit ako postupovat v uctovani.
Zaroven by ma zaujimalo, ako je to s DPH pri odpredaji vozidla Leas. spoloč.
Dakujem
mak
13.10.06,06:08
Dobrý deň, mám k Vám prosbu, potrebovala by som poradiť ohľadom kúpy auta na leasing - jednoduche účtovníctvo, - ako účtovať, a je tam aj akontácia. Viem, že v účtovaní boli zmeny, a preto neviem ako to momentálne zaúčtovať. Ďakujem za radu a prajem pekný deň. mak
Monika Kováčová
13.10.06,07:11
Dobrý deň, mám k Vám prosbu, potrebovala by som poradiť ohľadom kúpy auta na leasing - jednoduche účtovníctvo, - ako účtovať, a je tam aj akontácia. Viem, že v účtovaní boli zmeny, a preto neviem ako to momentálne zaúčtovať. Ďakujem za radu a prajem pekný deň. mak
zlezaradil si v Podvojnom účtovníctve, možno preto si nenašiel čo hľadáš. Ale nič to, hore je biela lišta - Hľadaj, napíš leasing jednoduché účtovníctvo a uvidíš, že nájdeš čo potrebuješ. Kompletne.
Fakt. Vyskúšaj. Držím palce.
jtomcikova
13.10.06,07:14
Dakkujem za pomoc.
mudroš
15.10.06,13:33
Ak bolo zaradené do užívania, treba ho vyradiť. Faktúru - predaj Leasingovej spoločnosti účtuješ 311/641 DPH 311/343.
Úhradu za túto faktúru účtuješ 221/311 - časť a časť (20%) interným dokladom kompenzuješ so záväzkom z prenájmu.

DPH riadne vyfakturuješ a zaplatíš DÚ, samozrejme.

Ten výnos z predaja lizingovej spoločnosti sa musí časovo rozlíšiť ( §30a bod 14 postupov účtovania.
predaj lízingovke sa teda zaúčtuje 311/384
do výnosov sa bude zúčtovávať v závislosti od doby prenájmu 384/648