Jozef
13.10.06,08:01
prosim vas ma niekto z vas skusenosti s uctovanim DPH v pripadoch darovania tovaru?

Jedna sa mi o nasledovne :

Firma poskytuje pri nakupe prostrednictovm e-shopu jeden kus isteho tovarz zdarma.

Ako mam zauctovat predmetny tovar? Zatial to davam ako spotrebu firmy ( 501/132 ), ale zacina sa to mnozit, tak to dalej asi tak nepojde.

Je to mozne spravit tymto sposobom: Vyfakturujem tovar a takisto aj ten, ktory davame zadarmo a nasledne vo vyske toho tovari zdarma poskytnem zlavu? Je to schodne, alebo je to az moc priehladne?

Alebo uvediem na fakture, ze tovar je dodany zdarma a cez interny doklad odvediem DPH a zauctujem ako dar? A ked ano, v akej vyske? Malo by to byt v cene obvyklej, ale ako poznate sefov, to sa mu nebude pacit a bude hladat ine cesty. Ako napriklad: nie je to mozne predat za korunu?

Prosim vas o info ake mate s tymto poskytovanim roznych bonusov a dodavanim tovaru zdarma skusenosti.
Marianna01
13.10.06,16:19
Myslím, že niekedy vlani sme riešili podobný problém s darmi a tovarmi. Nepamätám si ale výsledok.

Ja by som to osobne riešila cez faktúru, buď so 100% zľavou na tento tovar, alebo za korunu. V podstate ide o reklamné predmety, preto treba dávať pozor na cenu toho tovaru za jeden kus (nákupnú). Ináč by mohlo dôjsť k podozreniu z krátenia daní (nákup uplatnený, daň z predaja nie...) Vieš, čo myslím...
Jozef
14.10.06,08:02
Ved prave, ze ked to dam za korunu a nakup bol za 350 alebo aj za 100 tak to bude podozrive a hlavne my to vyhodia, ze som neodviedol dan z ceny obvyklej. A koruna asi nebude cena obvykla.

Takze to riesenie cez fakturu bude asi lepsie, ze? Vyfakturujem ten tovar a nasledne v tej vyske mu uplatnim zlavu rozpocitanu na vsetok tovar a bude to v pohode. To by si nemal nikto vsimnut.

Alebo zadam zlavu hodnotovo v tej vyske toho tovaru. Ale to by si mohol niekto vsimnut, ze fakturujem tovar za 100,- sk a v druhom riadku bude zlava vo vyske 100,-.

Co povies? To rozpocitanie zlavy na vsetky polozky bude asi lepsie, ze?
Gabi03
16.04.07,09:28
Obnovujem túto tému, lebo práve sa stretávam s týmto problémom a k riešeniu som sa nedopátrala.

Predávame určité tovary, ku ktorým dávame "zadarmo" ďalší iný tovar. Ak by som tento ďalší tovar predala za 1 korunu, bolo by to v poriadku z hľadiska dane z príjmov (tržba 1 Sk, hoci skladová cena je väčšia) a dane z pridanej hodnoty (zdaniteľné obchody 0,20 Sk - DPH) ?

Ak by som tento ďalší tovar evidovala ako dar, bol by to náklad zvyšujúci ZD (z príjmov)? V skladovej cene? A čo DPH? V Cenigovej som našla predpis 543/343, je to správne?
Gabi03
17.04.07,07:35
Nikto nevie? A čo tak dať to ako nejaký set za jednu cenu?
Gabi03
19.04.07,07:30
posúvam...
liba2
19.04.07,09:15
Nedám ti odbornú radu, lebo túto problematiku neovládam.
Ale príklad zo života: chodím do pizzérie, kde platí že: objednáš 2x pizzu, tretiu dostaneš za 1 Sk. A tak je to aj na bloku zapísané: 2x á 180 + 1x á1Sk. No a obstarávacia cena tej tretej pizze bola určite vyššia ako 1 Sk :) .
petovsan
31.05.07,16:32
Vraciam sa opäť k tejto téme, vedel by sa niekto fundovane vyjadriť, ako v rámci zákona správne predávať tovar pri spôsobe 2 + 1 ks zadarmo?
... mám podobný problém, kde firma zákazníkovi poskytuje pri mesačnom odbere napr. 200 ks čohosi ďalších 10 ks toho istého tovaru zdarma. Doteraz to uvádzali zákazníkovi priamo do faktúry s nulovou predajnou cenou, čo podľa mňa v poriadku nie je, pretože z NC sa mala v tomto prípade odvádzať DPH ... a čo porobili s nákladmi na účte 504, netuším ...
ALBO
01.06.07,05:46
Vraciam sa opäť k tejto téme, vedel by sa niekto fundovane vyjadriť, ako v rámci zákona správne predávať tovar pri spôsobe 2 + 1 ks zadarmo?
... mám podobný problém, kde firma zákazníkovi poskytuje pri mesačnom odbere napr. 200 ks čohosi ďalších 10 ks toho istého tovaru zdarma. Doteraz to uvádzali zákazníkovi priamo do faktúry s nulovou predajnou cenou, čo podľa mňa v poriadku nie je, pretože z NC sa mala v tomto prípade odvádzať DPH ... a čo porobili s nákladmi na účte 504, netuším ...
fundovane neviem lebo s tým nerobím, ale v hypermarketoch sa to robi nejako tak, že nablokujú tri kusy v normálnej cene (tej pôvodnej) a potom na spodku bločku odrátajú cenu toho jedného k úhrade, no a je tam napísané, že 1kus 10sk, pri odbere 3 ks 1 zadarno, pri odbere 3 ks 1 kus 7 SK. Takže oni stanovia cenu jedného kusu pri odbere viac kusov. Potom nemôžu mať problém, lebo predajná cena je 7 Sk a z toho DPH.
Vladimír Ozimý
01.06.07,07:01
skratka treba sa vyhnúť cene 0 Sk lebo taká neexistuje a ide o bezplatné dodanie a to vám zákon jasne hovorí že musíte odviesť DPH na výstupe...ale dnes sa to dá proste buď zpriemerovať alebo cena za korunu a tak...
Gabi03
01.06.07,07:03
skratka treba sa vyhnúť cene 0 Sk lebo taká neexistuje a ide o bezplatné dodanie a to vám zákon jasne hovorí že musíte odviesť DPH na výstupe...ale dnes sa to dá proste buď zpriemerovať alebo cena za korunu a tak...

Cena za korunu je v pohode? Nerobí sa tam nejaký prepočet na trhovú cenu a pod?
Vladimír Ozimý
01.06.07,07:13
pokiaľ viem neskúma sa závislosť v prípade maloobchodného predaja pretože sa automaticky táto cena berie za trhovú...snažíte sa získať predsa zákaznika niečo pre to musíte urobiť...je to uplne v pohode obhajiteľné...
petovsan
01.06.07,07:18
pokiaľ viem neskúma sa závislosť v prípade maloobchodného predaja pretože sa automaticky táto cena berie za trhovú...snažíte sa získať predsa zákaznika niečo pre to musíte urobiť...je to uplne v pohode obhajiteľné...
... mne sa jedná o veľkoobchod, bude to prípadná kontrola posudzovať rozdielne?
Mária hrušková
01.06.07,08:04
Pri danovej kontrole by to bol problém...mala som veľkosklad kozmetiky a tam to fungovalo podobne...2+1 a ten jeden kus sme normálne zdanovali priemernou cenou a + DPH a danováci boli spokojní...
raya1
10.12.07,11:41
V prípade, že nám dodávateľ chce poslať nejaký tovar za 1,- Sk ako bonus - aké bude účtovanie ?
Ďakujem !
Tweety
10.12.07,11:50
V prípade, že nám dodávateľ chce poslať nejaký tovar za 1,- Sk ako bonus - aké bude účtovanie ?
Ďakujem !
Rovnaké ako pri účtovaní tovaru za 10000.-.