sophie
13.10.06,09:56
Pracujeme v oblasti dopravy, ktorá sa má riadiť zákonom č.121/2004 o pracovnom čase v doprave, dohodou AETR a Nariadenia Rady (EHS)
Do pracovného času sa započítava čas uvedený v par.14.
Otázkou však je, ako postupovať v prípade nevedenia mot.vozidla.
V dohode AETR je uvedené: " Čas čakania a čas nevenovaný vedeniu vozidla a strávený v pohybujúcom sa vozidle sa nepovažuje za "inú prácu".
Podľa vedúceho dopravy sa táto činnosť /teda čas nevedenia vozidla/ považuje ako pracovná pohotovosť a podľa par.36 platí, že za každú hodinu pracovnej pohovosti v rámci pracovnej zmeny patrí zamestnancovi v doprave náhrada najmenej vo výške hodinovej minimálnej mzdy.
Máte s tým niekto osobné skúsenosti? Študujem neustále tie paragrafy a nariadenia, ale fakt si neviem rady. Ako by ste postupovali na mojom mieste?
sophie
13.10.06,10:08
nikto sa s tým nestretol? neverím, že nikto nerobí v doprave:(
bevy
13.10.06,10:15
Ja dávam šoférom odpracovaných 8 hodín, lebo len toľko môžu cez deň prejazdiť. Neviem, ako im preplácať keď nešoférujú, ale za to majú diéty. Robím im výplaty podľa väčších špedičných firiem a dúfam, že dobre.:confused:
rosemary
13.10.06,10:54
Tak ako píšeš, Sofi. Čas strávený ako druhý vodič minimálne vo výške minimálnej mzdy. Neviem, či by obstálo, že keď sedia vedľa vodiča, majú dietu, dieta je za čas strávený vo vozidle, či už šoféruje, alebo nie.
sophie
17.10.06,07:29
Tak ako píšeš, Sofi. Čas strávený ako druhý vodič minimálne vo výške minimálnej mzdy. Neviem, či by obstálo, že keď sedia vedľa vodiča, majú dietu, dieta je za čas strávený vo vozidle, či už šoféruje, alebo nie.
Napísané je to tak, ale neodporuje si to trošku navzájom? Podľa medzinárodnej dohody AETR sa to nepovažuje za inú prácu a podľa nášho zákona o prac.čase sa to považuje za pracovnú pohotovosť.
A ďalej mi to nejak nepasuje reálne. Ak my robíme prav.dopravu tak napr. na jednu cestu mi vychádza dokopy 25h tam 25h naspäť dokopy 50h. Ak túto cestu urobí raz za týždeň t.j. 4xdo mesiaca vyjde mu 200h. A to má odpracovaných len smiešnych 12dní :confused: :confused:
Som z toho "jeleň" :eek:
sophie
17.10.06,08:29
už nikto viac??
jales
17.10.06,08:48
Nikto viac Ti neodpovedá, lebo nikto na to nevie odpoveď. My máme len jedného vodiča dodávkového vozidla, ktorý pravidelne chodí do Holandska, nemá kotúč a jazdí si koľko sám chce. Vieme, že keď ho budú kontrolovať bude mať problém. Ale on si nedá povedať. A je problém, ako ho napr. posudzovať, keď ide s kolegami na služobnú cestu. Vieme, že ich tam bude 2 dni čakať a jednoducho sa ponevierať po zahraničí a vždy nevieme koľko hodín mu máme vykázať ako výkon.
Skúšala som už podobnú otázku napísať aj na IBP, ale pre istotu mi neodpovedali.
jaja99
17.10.06,08:59
Tiež sme mali problém s pracovným časom vodičov. Dospeli sme k nasledovnému a takto to aplikujeme: Týždenný pracovný čas (základný) vodiča je 40 týždenne. Maximálny priemerný týždenný pracovný čas vodiča je 48 hodín za obdobie štyroch po sebe idúcich mesiacoch. Týždenný pracovný čas vodiča je maximálne 60 hodín, ak je dodržaný priemer 48 hodín. Do pracovného času sa započítavajú: vedenie vozidla, nakládka, vykládka, formality na hraniciach a colnici, čistenie , technická údržba, zabezpečenie ochrany vozidla, čas, počas ktorého je zamestnanec k dispozícii zamestnávateľovi na pracovisku, bezpečnostná prestávka, prestávka na jedlo.
Pracovná pohotovosť je čas, keď zamestnanec je k dispizícii zamestnávateľovi, pričom to nemusí byť na pracovisku, ale môže po výzve nastúpiť do práce. Čas pracovnej pohotovosti sa nezapočíva do pracovného vodiča. Zamestnávateľ môže nariadiť pracovnú pohotovosť v rozsahu najviac 300 hodín ročne. Do tohto času sa započítavajú: čakanie v nákladnej doprave, na hraniciach, na zákazoch, čakania počas prepravy vozidla vlakom alebo plavidlom, doba strávená spolujazdcom vo vozidle na mieste spolujazdca alebo v kabíne na spanie počas doby pohybu vozidla. Pracovná pohotovosť je maximálne 24 hodín počas 72 hodín v priebehu mesiaca. Za každú hodinu pracovnej pohotovosti patrí zamestnancovi náhrada vo výške minimálnej mzdy.
V praxi po beží asi takto: evidujeme samostatne pracovný čas vodiča a samostatne pracovnú pohotovosť. Ak má pracovný čas mesačne nad fond pracovného času, tak uvedený rozdiel evidujeme ako nadčas a tento si zamestnanec vyčerpá ako náhradné voľno. Vodiči jazdia v turnusoch. Turnus trvá 3 týždne - odrobí napr. maximum čo mu povoľuje zákon teda 3x60 hodín = 180 hodín. Fond v danom mesiaci je 168 hodín, čiže 12 hodín má nadčas. Tento si vyčerpá až potom, keď si doplní hodiny skráteného týždenného odpočinku. Týždenný odpočinok vodiča má byť 45 hodín, ale možno ho skrátiť až na 24 hodín, čiže pri troch týždňoch je to skrátenie 3x 21 hodín. Po ukončení turnusu si vyčerá 3x21 hodín (tieto nie sú platené, lebo sa nezapočítavajú do pracovného času) a následne si čerpá 12 hodín náhradného voľna.
Od zodpovednej osoby by som vyžadovala evidenciu dochádzky aspoň v tomto rozsahu: pracovný čas vodiča, pracovná pohotovosť vodiča, čerpanie NV, dočerpanie povinnej týždennej prestávky, čerpanie dovolenky, stav náhr.voľna k prvému dňu v mesiaci a zostatok k poslednému dňu v mesiaci.
dlhá
18.10.06,15:25
Prosím Vás, mohli by ste prilepiť vzor pracovnej zmluvy pre vodiča nákladnej dopravy. ďakujem
Bambit
13.02.07,17:16
Prosím Vás, mohli by ste prilepiť vzor pracovnej zmluvy pre vodiča nákladnej dopravy. ďakujem

Našiel by sa niekto ? Aj ja by som to súrne potrebovala. Ďakujem
kamowski
25.06.07,08:26
čiže pri troch týždňoch je to skrátenie 3x 21 hodín
Tu by som si dovolil trošku oponovať.
Vychádzaš zrejme z §6 ods.7 Z.z č.121/2004 o pracovnom čase a dobe odpočinku v doprave.
(7) Čas skrátenia nepretržitého odpočinku v týždni musí byť nahradený vcelku najneskôr do troch týždňov od uplynutia týždňa, v ktorom bol nepretržitý odpočinok skrátený.

Od 11.04.2007 však platí aj u nás NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY(ES) č. 561/2006 kde čl.8 ods.6 pojednávajúci o tom istom znie už trochu ináč:
6.V každých dvoch po sebe idúcich týždňoch vodič čerpá najmenej:
— dve doby pravidelného týždenného odpočinku alebo
— jednu dobu pravidelného týždenného odpočinku a jednu dobu skráteného týždenného odpočinku trvajúcu najmenej 24 hodín.
Toto skrátenie sa však nahradí primeraným odpočinkom čerpaným v celku pred ukončením tretieho týždňa nasledujúceho po predmetnom týždni.

Podľa tohto nariadenia si už počas 3 týždňového turnusu nemôže skrátiť týždenný odpočinok 3x po sebe.
kamowski
25.06.07,08:40
Napísané je to tak, ale neodporuje si to trošku navzájom? Podľa medzinárodnej dohody AETR sa to nepovažuje za inú prácu a podľa nášho zákona o prac.čase sa to považuje za pracovnú pohotovosť.
A ďalej mi to nejak nepasuje reálne. Ak my robíme prav.dopravu tak napr. na jednu cestu mi vychádza dokopy 25h tam 25h naspäť dokopy 50h. Ak túto cestu urobí raz za týždeň t.j. 4xdo mesiaca vyjde mu 200h. A to má odpracovaných len smiešnych 12dní :confused: :confused:
Som z toho "jeleň" :eek:

Podstata je v tom, že má odpracovaných 200 hodín.
Že to oddrel za "smiešnych" 12 dní, za to ho treba skôr odmeniť ako sa tváriť pohoršene.
anmary
11.07.07,09:44
Vie mi niekto poradiť kde sa dá nájsť tlačivo "PREHLÁSENIE O DOVOLENKE". Manžel ma prosil aby som mu ho zohnala. Vraj už vodiči nemôžu používať tie žlté krúžky ale musia mať takéto tlačivo. Dal mi adresu na stránku ec.europa.eu, ja to tam však nemôžem nájsť.
sylva
12.07.07,07:09
Vyhľadaj si Úradný vestník EÚ, L 99 / 14 z 12.4.2007 (napr.Google), tam to tlačivo je v slovenčine. Alebo aj na stránkach Ministerstva dopravy..., pod legislatívou. Na eur-lex.europa.eu je vo všetkých jazykoch - neviem sa však ani ja dopátrať, kde.Raz sa mi to podarilo.Skúšam hľadať ďalej.
sylva
12.07.07,07:35
Prikladám tlačivo aspoň v slovenčine.
sylva
19.10.07,08:35
Môžte mi povedať ako riešite pracov.pohotovosť u vodičov kamiónov od 1.9.2007? Podľa zák.č.121/2004 o pracov.čase a dobe odpočinku v doprave sa do pohotovosti (§36 ods.6) vodičov,ktorí sa pri vedení vozidla striedajú,započítava aj čas strávený sedením na mieste spolujazdca alebo čas strávený v kabíne na spanie počas pohybu vozidla.Podľamňa by sa táto pohotovosť aj naďalej nemala započítať do prac.času a náhrada za ňu by sa nemala zahrnúť do VZ na sociál. a zdravot.poistenie.Nejedná sa o "klasickú"pohotovosť,ale o pohotovosť, ktorá vyplýva z charakteru práce vodiča ( dodržanie prac.času a ODPOČINKU v doprave) a NIE JE pripravený na výkon práce v zmysle ZP - má nariadený ODPOČINOK. Zdieľate aj Vy môj názor alebo to riešite inak? Vďaka za odpoveď.
mandula
19.10.07,13:18
Dávam do pozornosti zákon č. 462/2007 Z.z. o organizácii pracovného času v doprave , ktorý s účinnosťou od 1.11.2007 ruší zákon č. 121/2004 o pracov.čase a dobe odpočinku v doprave.
kamowski
09.11.07,11:14
Nejedná sa o "klasickú"pohotovosť,ale o pohotovosť, ktorá vyplýva z charakteru práce vodiča ( dodržanie prac.času a ODPOČINKU v doprave) a NIE JE pripravený na výkon práce v zmysle ZP - má nariadený ODPOČINOK.

Žasnem !!!!
Môžete mi prosím vysvetliť, čo je "klasická pohotovosť" a čo je "pohotovosť, ktorá vyplýva z charakteru práce vodiča" ???????
Asi nie je ešte jedna profesia, kde by sa vyskytlo toľko vykrúcaní, prekrúcaní a obchádzanie ZP ako profesia vodiča z povolania.
No žasnem !!!!!
dad111
09.11.07,13:24
Žasnem !!!!
Asi nie je ešte jedna profesia, kde by sa vyskytlo toľko vykrúcaní, prekrúcaní a obchádzanie ZP ako profesia vodiča z povolania.
No žasnem !!!!!
Asi Ta trocha nastvem. Dnes je asi ina doba. Chapem, ze kazdy hcodi do prace nato, aby zarobil. Mozno aj ja keby sa ma to dotykalo, by som uz dnes chcel zaplatiti kazdu jednu hodinu, ktoru som z domu. Je pravda aj to, ze ak to platne zakony umoznuju treba sa domahat svojho. Pri trocha realnom pohlade aj z inej strany by to mohlo vypadat aj inak. Moze to byt napriklad aj pohlad majitela vozidla. Ak by totiz mal zaplatit vsetko tak ako si to predstavujes, asi by to ani nemusel robit. Da sa to aj jednoducho vyskusat na vlastnej kozi, staci si ten kamion kupit za svoje. Tiez som v tom nejaku dobu zil. Nie je Vam co zavidiet. Iste Ta neuspokoji porovnanie s inymi profesiami. Dnes chodi za pracou mnoho ludi do sveta. Tiez maju vselijaku pracovnu dobu, ubytovany byvaju na stavbach a kdekade. Tiez sa nemozu pohybovat kade chcu a nikto im neplati viac len odpracovany cas. Nemaju ani tu pohotovost. Je to Vas a ich zivot vybrali ste si ho, patri k nemu pekne aj skarede, dobre aj zle. Vasa praca je narocna, neda sa to robit ako kedysi, jazdit od nevidim do nevidim. Za ten odpocinok bojuju aj sami vodici. Uspechy v boji zial prinasaju aj niektore na pohlad neprijemne veci. Viem, stretavas sa aj s vodicmi z inych krajin. Porovnavate svoje podmienky. To co prv bolo nemozne je dnes bezne. Verme vsetci, ze organizacia prace v cestnej doprave sa bude vyvijat k lepsiemu. Neber to ako zavist, ake mate dnes vymozenosti v kamionoch o ktorych sa kedysi ani nesnivalo. Svojho sa domahajte. Ti odvaznejsi skusajte to sami na svojom. Potom sa da porovnavat. Dufam, ze som Ta velmi neurazil, ak to tak citis popredu sa ospravedlnujem.
kamowski
11.11.07,08:37
Asi Ta trocha nastvem....
http://img39.imageshack.us/img39/507/cool9xa.gif

Určite si ma nenaštval ani neurazil. Obaja sme prezentovali svoj názor. Je to OK
sylva
18.11.07,15:04
Žasnem !!!!
Môžete mi prosím vysvetliť, čo je "klasická pohotovosť" a čo je "pohotovosť, ktorá vyplýva z charakteru práce vodiča" ???????
Asi nie je ešte jedna profesia, kde by sa vyskytlo toľko vykrúcaní, prekrúcaní a obchádzanie ZP ako profesia vodiča z povolania.
No žasnem !!!!!
Prepáčte, odpoveď je pripojená v prílohe,pretože ma to stále "vyhadzuje" ako neprihlásenú napriek tomu, že mám správne nastavené kookies a 2x zabezpečené.Neviem si predstaviť,že by som to mala písať tretí raz. Vďaka za porozumenie. Sylva
sylva
18.12.07,10:34
Prepáčte, odpoveď je pripojená v prílohe,pretože ma to stále "vyhadzuje" ako neprihlásenú napriek tomu, že mám správne nastavené kookies a 2x zabezpečené.Neviem si predstaviť,že by som to mala písať tretí raz. Vďaka za porozumenie. Sylva
Predpokladám,že túto tému si pozerali ľudia,ktorí pracujú v doprave. Mrzí ma,že nikto neuviedol, ako sa s uvedenou problematikou u vodičov vysporiadal. Viem,že odpoveď si nemôžem vynútiť,len som sklamaná z reakcie a následne z " nereakcie " autora príspevku č.18.Najprv žasol,potom ma zaradil medzi prekrúcačov zákonov a nakoniec neodpovedal.Myslím si,že to nie je celkom fair-play.Lepšie je odpovedať bez citových prejavov a konštruktívne (alebo povedať aspoň sorry ).Len tak si môžme navzájom pomôcť.Všetkým želám pekný deň.Sylva
kamowski
18.12.07,12:56
Najprv žasol,potom ma zaradil medzi prekrúcačov zákonov a nakoniec neodpovedal.Myslím si,že to nie je celkom fair-play.Lepšie je odpovedať bez citových prejavov a konštruktívne (alebo povedať aspoň sorry ).Len tak si môžme navzájom pomôcť.Všetkým želám pekný deň.Sylva

Najprv sa chcem ospravedlniť za neskorú odpoveď, pracujem v doprave a nie vždy mám možnosť dostať sa na internet.
dad11 v príspevku č.19 vyjadril iný pohľad na vec, ktorým ma ani nenaštval ani neurazil ani nič iné. K tejto problematike sa naozaj snažím nepristupovať citovo.
Žasol som, hm, asi to bolo tak formulované, že som musel. Po prečítaní priloženého súboru to znie už inak.

Napísal som:
"Asi nie je ešte jedna profesia, kde by sa vyskytlo toľko vykrúcaní, prekrúcaní a obchádzanie ZP ako profesia vodiča z povolania."
Z formulácie tejto mojej vety mi nie je jasné, prečo ste si to vzali osobne. Ak máte pocit, že som Vás niekde zaradil, ospravedlňujem sa.

K tomu priloženému súboru:
Ten komentár som nečítal, ale z kontextu mi vychádza, že sa jedná o situáciu, keď kontrolný orgán kontroluje záznamový list (kotúč), a môže čas zaznamenaný ako pohotovosť brať ako prestávku.
Podľa mňa ide hlavne o situáciu, keď vodič čaká na nakládke, vykládke alebo inde dlhšiu dobu (nezriedka niekoľko hodín) a nie je možné jednoznačne určiť, či je to pohotovosť alebo prestávka pre potreby tohto zákona.
AnitaMartinska
19.12.07,10:29
Prosim o odpoved na konkretny priklad, ci je cela uvedena doba ako odpracovana, teda to bude 7,5 hod riadna prac,doba a 7 hod. je nadcas, alebo je z toho nieco aj pohotovost .

Sofer ide s pracovnickou na sluzobnu cestu.

Jeho pracovna doba je od 7.00 - 15.00 hod.
Odchod na sluz.cestu je o 5.00 hod.
Prichod do urceneho miesta o 8.00 hod.
Na pracovnicku caka do 17.00 hod.
Odchod do miesta pracoviska o 17.00hod.
Prichod 20.00 hod.
Vopred dakujem.
Chobot
19.12.07,11:10
Prosim o odpoved na konkretny priklad, ci je cela uvedena doba ako odpracovana, teda to bude 7,5 hod riadna prac,doba a 7 hod. je nadcas, alebo je z toho nieco aj pohotovost .

Sofer ide s pracovnickou na sluzobnu cestu.

Jeho pracovna doba je od 7.00 - 15.00 hod.
Odchod na sluz.cestu je o 5.00 hod.
Prichod do urceneho miesta o 8.00 hod.
Na pracovnicku caka do 17.00 hod.
Odchod do miesta pracoviska o 17.00hod.
Prichod 20.00 hod.
Vopred dakujem.

Ja to vidím takto:

5:00 - 8:00 - výkon práce (3 hod.)
8:00 - 15:00 - síce prácu nevykonával, ale keďže čas spadal do jeho riadneho prac. času, tak sa počíta ako výkon práce - 7 hod.
15:00 - 17:00 - nebol výkon práce
17:00 - 20:00 - výkon práce (3 hod.)

Celkovo teda odpracoval 13 hodín, z čoho riadny prac. čas je 7,5 hod. a nadčas 5,5 hod.

Ten neodpracovaný čas (15-17) nie je prac. pohotovosť, ale voľný čas počas služ. cesty, ktorý nespadá do riadneho pracovného času a kedy ani nevykonáva prácu, teda nie je žiadna náhrada mzdy, len náhrada stravného.
sylva
19.12.07,12:52
Vďaka za odpoveď p.Kamowski. Pýtala som sa na ODVODY do sociál. a zdravot.poisťovne.Policajti ani IP ma teraz nezaujímajú. Ide o čas 2.vodiča strávený vo vozidle POČAS JAZDY vedľa 1.vodiča,ktorý šoféruje. 2.Vodič má prestávku,striedajú sa v jazde, NENAKLADAJÚ,NEVYKLADAJÚ,IDÚ ĎALEJ!!! Ten čas sedenia či ležania vo vozidle - je to prestávka alebo pohotovosť? Ak je to pohotovosť,či sa z nej platia ODVODY do poisťovní. Stále mi ide o platenie poistného.
Dadena
19.12.07,13:09
Prikladám Vám pracovnú zmluvu vodiča kamiónovej dopravy. Snáď pomôže aspoň ako odrazový mostík.
AnitaMartinska
20.12.07,06:39
chobot,
dakujem za odpoved a mozem vam povedat,ze je to uz asi tretia verzia vysvetlenia .
jedna bola, ze cela doba, teda od 5.00 az do 20.00 je ako odpracovana doba.
Dalsia bola,ze cast je praca, cast pohotovost na pracovisku a aj nadcas.
Kedze je to vzdy len v rovine nazoru, tak stale som si nie ista, ako to mam ratat.
Neviem, prida este niekto svoj nazor?
Vdaka
kamowski
20.12.07,07:16
Vďaka za odpoveď p.Kamowski. Pýtala som sa na ODVODY do sociál. a zdravot.poisťovne.Policajti ani IP ma teraz nezaujímajú. Ide o čas 2.vodiča strávený vo vozidle POČAS JAZDY vedľa 1.vodiča,ktorý šoféruje. 2.Vodič má prestávku,striedajú sa v jazde, NENAKLADAJÚ,NEVYKLADAJÚ,IDÚ ĎALEJ!!! Ten čas sedenia či ležania vo vozidle - je to prestávka alebo pohotovosť? Ak je to pohotovosť,či sa z nej platia ODVODY do poisťovní. Stále mi ide o platenie poistného.

Spomenuli ste komentár k Nariadeniu EP a Rady /ES/ č.561/2006. Tak som sa snažil vysvetliť o čo tam ide.
Ak sa striedajú dvaja vodiči, je to pohotovosť a nie prestávka. Cez prestávku môže vodič voľne disponovať svojím časom ale v tomto prípade nie. To je môj názor.
K tým odvodom by sa mal vyjadriť niektorý účtovník, môj pohľad by bol subjektívny a nie odborný.
dad111
20.12.07,08:32
Vozidlo predsa vedie len jeden vodic. Ten druhy v tom case odpociva, na to musi byt vozidlo vybavene lozkom. Ked sedia vedla seba a rozpravaju sa je to ich vec. Je to alibisticke, ale nikto toho druheho nenuti travit cas odpocinku v aute, je ale na nom, ako sa k tomu autu dostane, ked mu odpocinok skonci. Komplikovanejsie to je ale v lodnej, leteckej, zeleznicnej doprave. Aj tam platia nariadenia o pracovnej dobe, aj tam su zamestnanci a nielev lodivodi, piloti a rusnovodici. AETR a ostane predpisy platia aj tam, aj ked s vynimkami. V Taliansku pred tyzdnom strajkovali soferi za kratsi pracovny cas, ini zase chcu pracovat a mat zaplatene od nevidim do nevidim. Pracovny cas sa skracuje stale a pracovne podmienky sa zlepsuju. Osobne si myslim, ze aj u vodicov. Verim, ze casy prespavania v kabinach aut skoncia. Bude to prinos nielen pre vodicov. Kamion nie je spalna na kolesach. Uz v case ponyexpresov mali riesenie. Postove koce jazdili nonstop. V nacestnych staniciach preprahali len ustvane kone a pohonicov. Ti si tam odpocinuli a zapriahli ich na cestu domov s inym kocom. Nieco podobne je dnes bezne prave v zeleznicnej doprave. Vlaky jazdia bez prestavky, striedaju sa len obsluhy, hocikde v acestnej stanici. Mozno nie je daleko doba, ked taketo dispecerske riadenie bude mozne aj na cestach. Jednoducho si presadnu soferi, budu sa vozit okolo domu, budu kazdy den doma a auta budu jazdit po svete a zarabat. Uz tusim, co si myslia o tom soferi. V dnesnej dobe je uz mozne zaznamenat vsetko co je treba na posudenie kto a ako sa pricinil na stave veci. Potom uz len zostava nalezi ocenit cloveka. Nie je to otazka penazi. Ak bude auto jazdit 24 hodin denne, zarobi viac a mozno bude mozne aj zaplatit dobrych soferov, len aby ich bolo dost.
Chobot
20.12.07,09:49
chobot,
dakujem za odpoved a mozem vam povedat,ze je to uz asi tretia verzia vysvetlenia .
jedna bola, ze cela doba, teda od 5.00 az do 20.00 je ako odpracovana doba.
Dalsia bola,ze cast je praca, cast pohotovost na pracovisku a aj nadcas.
Kedze je to vzdy len v rovine nazoru, tak stale som si nie ista, ako to mam ratat.
Neviem, prida este niekto svoj nazor?
Vdaka

Jednoznačne si stojím za názorom, že čas, kedy viedol vozidlo a čas kedy čakal (a tento čas spadal do jeho riadneho prac. času) je odpracovaný čas, pretože vychádzam zo zákona o cest. náhradách, konkrétne § 37:
"Čas, ktorý na pracovnej ceste spadá do pracovného času zamestnanca, strávený bez jeho zavinenia inak ako plnením pracovných úloh, sa na účely tohto zákona považuje za výkon práce."

Tiež som o tom písal tu:

http://www.porada.sk/t35452-pracovny-cas-pocas-pracovnej-cesty.html

http://www.porada.sk/t54794-sluzobna-pracovna-cesta-a-vykon-prace.html

Ten čas, kedy čakal (15-17) by som ja nepovažoval za pracovnú pohotovosť. Možno by to mohol niekto definovať ako pracovnú pohotovosť, ale potom by každý zamestnanec, ktorý vykonáva služobnú cestu mohol požadovať za čas, ktorý strávil inak než výkonom práce mimo jeho riadnej prac. doby, náhradu za pracovnú pohotovosť, pretože je pripravený na výkon práce, čo sa mi zdá pritiahnuté za vlasy.

A ak by priznali pracovnú pohotovosť, bola by to pohotovosť na pracovisku alebo mimo pracoviska? Ak by to bola pohotovosť na pracovisku, tak by musel sedieť v aute, lebo to je jeho pracoviskom. Ak by bol inde, bola by to pohotovosť mimo pracoviska?

Ide o 2 hodiny, preto by som to nekomplikoval pohotovosťou. Ide o obyčajnú pracovnú cestu a nie o vodiča diaľkovej dopravy.

Nemôže byť celá doba ako odpracovaný čas, pretože nepracoval po celý čas.

Načas tam bude, lebo odpracovaná doba bola viac, ako jeho denná pracovná doba. A tá pohotovosť - to zostáva sporné.
kamowski
20.12.07,11:02
Vozidlo predsa vedie len jeden vodic. Ten druhy v tom case odpociva, na to musi byt vozidlo vybavene lozkom. Ked sedia vedla seba a rozpravaju sa je to ich vec.

Odporúčam prečítať Nariadeniu EP a Rady /ES/ č.561/2006 čl.8 ods.8, ktorý hovorí o tom, že auto nesmie byť v pohybe.


Je to alibisticke, ale nikto toho druheho nenuti travit cas odpocinku v aute, je ale na nom, ako sa k tomu autu dostane, ked mu odpocinok skonci.

Mysleli ste to tak, že na ceste napr. do Španielska môže druhý vodič vystúpiť niekde v Trnave, čerpať odpočinok a potom rýchlo (stopom, taxíkom, vlakom, lietadlom, ....) dostihnúť auto a znova pokračovať v práci?
UFF!!!
Čo alebo kto je tu alibistický?
Prepáčte, ale opäť musím žasnúť.:confused::eek:
dad111
20.12.07,11:35
Pan Kamowski myslim to tak, ze Vas nikto nenuti sediet na sedadle spolujazdca a davat pozor na cestu, ani Vas nikto nenuti byt v pohotovosti a kedykolvek sadnut za volant, teda nie je to pohotovost. Nakoniec aj u zamestnancov je dnes bezne a v sulade so zakonnikom prace, ze cas straveny ako prestavka na obed sa im nezapocitava do pracovnjej doby a casto ani nesmu opustit areal zamestnavatela. Mozu aj oni ziadat zaplatenie tohoto casu ako pohotovost? Su zamestnavatelia, kde je to aj dve hodiny denne.
K tej druhej pripomienke. Vytkol by Vam niekto, ak idete viacere kamiony tym istym smerom a Vy by ste si napriklad presadol ku kamaratovi pocas vasej pauzy? Skor som myslel to, ze by bolo mozne, ze Vy by ste sa do toho Spanielska ani nedostal, pokracoval by tam len kamion a Vy by ste doviezol domov zase napriklad kamion nejakeho cecha a mohol by ste ist s kludom domov spat. Takto to funguje na tej zeleznici. Je to uzasne.
AnitaMartinska
20.12.07,12:01
CHOBOT

Vdaka, idem to este raz prestudovat.
kamowski
20.12.07,12:11
1)Pan Kamowski myslim to tak, ze Vas nikto nenuti sediet na sedadle spolujazdca a davat pozor na cestu, ani Vas nikto nenuti byt v pohotovosti a kedykolvek sadnut za volant, teda nie je to pohotovost.
2)Vytkol by Vam niekto, ak idete viacere kamiony tym istym smerom a Vy by ste si napriklad presadol ku kamaratovi pocas vasej pauzy?
3)Skor som myslel to, ze by bolo mozne, ze Vy by ste sa do toho Spanielska ani nedostal, pokracoval by tam len kamion a
4)Vy by ste doviezol domov zase napriklad kamion nejakeho cecha a mohol by ste ist s kludom domov spat.Takto to funguje na tej zeleznici. Je to uzasne.
1)Vodičovi to vyplýva z povahy práce, nemôže si za jazdy odskočiť na chodbu, do jedálne, do bufetu....Vodič sedí v idúcom aute. Ja fakt nechápem, čo nám to chcete nahovoriť alebo vy nechápete o čom je reč. Bez urážky prosím
2)Obaja vodiči majú 24 hodinový záznamový list (kotúč), ktorý musí byť založený v záznamovom zariadení. Ak by si druhý vodič presadol do druhého vozidla, musí!!!!! si ho vziať so sebou a tam založiť. To však nemení nič na tom, že si musí sledovať dobu jazdy a odpočinku. Môže nastať situácia, že aj v tom druhom vozidle sedia dvaja a vy tam byť nesmiete lebo je vybavené len dvoma miestami na sedenie a obaja majú založený kotúč. Hm??
3)Zato chodia dvaja vodiči, lebo pri dodržaní všetkých predpisov týkajúcich sa MKD by im cesta trvala oveľa dlhšie.
4)to je útópia a Vy to viete

Túto debatu by sme mali ukončiť zdá sa mimimotemy
mandula
20.12.07,21:15
Vďaka za odpoveď p.Kamowski. Pýtala som sa na ODVODY do sociál. a zdravot.poisťovne.Policajti ani IP ma teraz nezaujímajú. Ide o čas 2.vodiča strávený vo vozidle POČAS JAZDY vedľa 1.vodiča,ktorý šoféruje. 2.Vodič má prestávku,striedajú sa v jazde, NENAKLADAJÚ,NEVYKLADAJÚ,IDÚ ĎALEJ!!! Ten čas sedenia či ležania vo vozidle - je to prestávka alebo pohotovosť? Ak je to pohotovosť,či sa z nej platia ODVODY do poisťovní. Stále mi ide o platenie poistného.

Niečo som k danej problematike našla:

Nariadenia č. 561/2006 ES a č. 3821/85/EHS sú vzájomne previazané právne predpisy. Vzťahujú sa na vozidlá registrované v EÚ s prípustnou max.hmotnosťou vozidla vrátane prívesu alebo návesu vyššou ako 3,5 tony, ktoré sa používajú na komerčnú cestnú prepravu tovaru alebo na prepravu viac ako 9 osôb vrátane vodiča.
Ak sú na prepravu nasadení dvaja vodiči, je povinná účasť oboch vodičov vo vozidle na celej trase prepravy s výnimkou prvej hodiny prepravy.
Čas strávený počas jazdy na sedadle spolujazdca alebo na lôžku v kabíne sa považuje za prestávku alebo za pohotovosť, ale nie za odpočinok. Vodič môže tráviť denný odpočinok iba v zaparkovanom vozidle, ktoré je vybavené ležadlom. Ak prepravu vykonávajú dvaja vodiči, musia mať k dispozícii dve ležadlá, v opačnom prípade musia mať hodnoverný doklad o trávení denného odpočinku v ubytovacom zariadení.
V praxi pri diaľkovej preprave sa väčšinou používa schéma času vedenia vozidla 4,5 hodiny prvý vodič, 4,5 hodiny druhý vodič, znova 4,5 hodiny prvý vodič a 4,5 hodiny druhý vodič. Do 30 hodín od ukončenia predošlého denného odpočinku musia čerpať novú dobu denného odpočinku trvajúcu najmenej 9 hodín.
Čiže za 30 hodín: prvý aj druhý vodič dohromady 9 hodín jazdí a 9 hodín má prestávku, 3 hodiny trávi inou prácou (nakládka, vykládka, vybavovanie administratívy, údržba) a 9 hodín čerpajú denný odpočinok v zaparkovanom vozidle.
Čo sa rozumie pod prestávkou: prestávka je každý časový úsek, počas ktorého vodič nesmie viesť vozidlo ani vykonávať inú prácu, a ktorý využíva výlučne na regeneráciu.
Inou prácou sa rozumie predovšetkým nakladanie a vykladanie, pomoc cestujúcim pri nastupovaní a vystupovaní, čistenie a technická údržba.
Čas nevenovaný vedeniu vozidla strávený vo vozidle vedľa druhého vodiča, ktorý vedie vozidlo, je možné považovať za prestávku.

Zdroj:
M.Poliak, J.Gnap: Práca osádok nákladných automobilov a autobusov podľa nového Nariadenia EÚ a ostatných predpisov
kamowski
22.12.07,08:22
Čas nevenovaný vedeniu vozidla strávený vo vozidle vedľa druhého vodiča, ktorý vedie vozidlo, je možné považovať za prestávku.



Súhlasím s Vašim príspevkom, len by som chcel opäť zdôrazniť, že sa jedná o prestávku pre potreby tohto zákona.
Myslím, že do FPČ sa to má zarátať ako pohotovosť na pracovisku, ale ako som už povedal, nie som účtovník a je to môj subj. názor.

Začína to byť napínavé, som zvedavý na rozuzlenie:D
mandula
22.12.07,09:06
Zákon č. 462/2OO7 o organizácii pracovného času v doprave, § 3:

(5) Ak ďalej nie je ustanovené inak, do pracovného času zamestnanca v doprave sa nezapočítava
a) čas potrebný na cestu z bydliska na pracovisko a späť,
b) čas prestávok v práci,
c) doba odpočinku,
d) čas pracovnej pohotovosti.
silviaproch
27.12.07,08:49
Nedávno som bola na školení odbornej spôsobilosti v doprave:
podľa zákona č. 462/2007 aj 561/2006 ES je:
par. 9 ods 2 - Do času pracovnej pohotovosti patrí najmä čas, počas ktorého mobilný zamestnanec sprevádza vozidlo prepravované na prievoznej lodi alebo vlakom, čas čakania na štátnej hranici, čas čakania spôsobený dopravnými obmedzeniami, čas čakania medzi spojmi, čas čakania v nákladnej doprave, čas čakania v nepravidelnej autobusovej doprave a čas strávený počas pohybu vozidla sedením vedľa vodiča alebo v kabíne na spanie, ak ide o mobilných zamestnancov, ktorí sa počas jazdy striedajú; nie je ním čas prestávok v práci ani doba odpočinku.
par. 4 ods (5) Za každú hodinu pracovnej pohotovosti patrí zamestnancovi
v doprave náhrada
a) najmenej vo výške minimálnej hodinovej mzdy,5) ak je pracovná pohotovosť nariadená v rámci pracovnej zmeny,
b) najmenej vo výške 20 %minimálnej hodinovej mzdy, ak je pracovná pohotovosť nariadená mimo rámca pracovnej zmeny.
(6) Čas pracovnej pohotovosti, počas ktorého zamestnanec v doprave podľa požiadaviek zamestnávateľa vykonáva prácu alebo je povinný byť na pracovisku pripravený na výkon práce, sa započítava do pracovného času, za ktorý patrí zamestnancovi v doprave mzda.
Ak sú dvaja vodiči v kabíne a jeden práve nešoféruje, podľa mňa ide o pohotovosť, ale je to pohotovosť na pracovisku, za ktorú by mal dostať mzdu a započítava sa aj do prac. času alebo je to práca mimo pracoviska a potom ak je to v rámci prac. zmeny dostane min. mzdu alebo mimo prac. zmeny 20% min. mzdy? ešte k odvodom za pohotovosť, keďže suma za pohotvosť vchádza do hrubej mzdy určite sa z toho platia odvody aj daň. Náš vodič kamiónu má pohotovosť v dvoch prípadoch - ak sprevádza kamión na trajekte, alebo ak sú dvaja v kabíne a práve nešoféruje, ako mu to mám platiť je pre mňa záhadou. Že ide o pohotovsť je jasné, ak počas nej nepracuje (čaká kým dojazdí druhý vodič), ide o:
1. par. 4 ods 6 - čakanie na výkon práce na pracovisku, čo sa započítava do prac. času a dostane za to normálnu mzdu?
2. par. 4 ods 5 - prac. pohotovosť, ktorá ak je v rámci zmeny, tak je platená min.mzdou alebo mimo zmeny platená 20%min. mzdy? Ak by mal niekto názor, prosím, nech napíše.
ruci
05.08.08,12:10
prosim vas o radu,
zamestnanec - vodic osobneho vozidla, ktory preprevuje najviac 4 osoby, vztahuje sa na tohto zamestnanca zakon c. 462/2007 o organizácii pracovného času v doprave?
ruci
06.08.08,07:23
posuvam si