daja
13.10.06,10:45
Milí poraďáci, potrebujem poradiť. Ako správne zaúčtovať úhradu faktúry, ktorá bola vystavená v EUR, ale bol na nej aj prepočet na SKK. Odberatel mi teraz uhradil túto faktúru v SKK. Sumu vyčítal z mojej faktúry. Uvediem príklad:
Moja faktúra: 1000 EUR + 190 EUR/DPH/=1190 EUR /kruz napr. 37,5/
37500 SK + 7125 /DPH/ = 44625 SK

Odberateľ mi uhradil na korunový účet 44625 SK.
Ako to správne zaúčtovať? Vznikajú mi tam rozdiely. Ďakujem
Tweety
13.10.06,08:49
Milí poraďáci, potrebujem poradiť. Ako správne zaúčtovať úhradu faktúry, ktorá bola vystavená v EUR, ale bol na nej aj prepočet na SKK. Odberatel mi teraz uhradil túto faktúru v SKK. Sumu vyčítal z mojej faktúry. Uvediem príklad:
Moja faktúra: 1000 EUR + 190 EUR/DPH/=1190 EUR /kruz napr. 37,5/
37500 SK + 7125 /DPH/ = 44625 SK

Odberateľ mi uhradil na korunový účet 44625 SK.
Ako to správne zaúčtovať? Vznikajú mi tam rozdiely. ĎakujemŽiadne kurzové ti nevzniknú, je použitý ten istý kurz.
daja
13.10.06,09:03
Myslíte, že to bude v poriadku, keď zadám taký istý kurz ako je na faktúre - aby mi to sedelo /aby aj cena v EUR bola uhr. celá, aj suma v SKK uhr. celá/.
Nejako sa mi to stále nepáči.
Tweety
13.10.06,10:03
Myslíte, že to bude v poriadku, keď zadám taký istý kurz ako je na faktúre - aby mi to sedelo /aby aj cena v EUR bola uhr. celá, aj suma v SKK uhr. celá/.
Nejako sa mi to stále nepáči.
Ak prepočítaš SKK, ktorú uhradili vyjde ti presne počet EUR na fa. Neviem, či použili správny kurz, neuviedla si dátumy fa a úhrady. Klasicky to má byť tak, že fa- kurz CM deň dodania, úhrada- kurz CM deň úhrady. A z tejto tranzakcie KR.
daja
13.10.06,10:22
Veď práve tam je problém, že faktúra bola vystavená v júli a úhrada v septembri. Keď prepočítam sumu, ktorú mi uhradili, kurzom, ktorý by sa použil v deň úhrady, vychádza mi, že mi uhradili asi o 9 EUR menej, ktoré viem že už určite neuhradia.
Tweety
13.10.06,10:45
Veď práve tam je problém, že faktúra bola vystavená v júli a úhrada v septembri. Keď prepočítam sumu, ktorú mi uhradili, kurzom, ktorý by sa použil v deň úhrady, vychádza mi, že mi uhradili asi o 9 EUR menej, ktoré viem že už určite neuhradia.Napísala by som list, uviedla ich neštandardný ,nesprávny postup a žiadala doplatok faktúry.
lutik
18.10.06,05:08
Ja mám podobnú otázku.
Obchod bol dohodnutý v EUR. FA mám od dodávateľa vystavené v EUR , ale zároveň na každej je aj prepočet kurzom NBS v SKK /základ, daň, k úhrade/.
Keďže my nemáme v tomto momente dostatok EUR a im chýbajú SKK, tak sme sa dohodli, že niektoré Fa budú zaplatené v SKK - presne podľa súm vyčíslených na FA. Obom nám to takto vyhovuje.
Čiže ja zaplatím FA nie prepočtom EUR na SKK kurzom NBS v deň úhrady ale kurzom NBS , ktorý je na FA - čiže dátumom dodania.
Môže to tak byť?
Všimla som si, že majú účtovníci na to rôzne názory.
Prosím o radu.
Vďaka.
lutik
18.10.06,07:23
Poradí niekto?
jenny7
20.10.06,08:12
Neviem to úplne na isto, ale keď uhradíš faktúru v SKK podľa ich prerátaného kurzu na faktúre, tak by to mohlo byť v poriadku,nie? Dali ti vlastne na výber, buď platíš v EUR alebo v SKK, takže myslím, žeby to mohlo byť dobre. Ale počkaj si ešte na názor iných, pre istotu. Nemám s týmto skúsenosti, tak preto to neviem povedať na 100perc. či je to dobre.
Lucia2005
20.10.06,12:30
Pomóóóc!
Slovenský dodávateľ vystavil faktúru slovenskému odberateľovi v Sk.
Môže odberateľ faktúru uhradiť v EUR???
Ďakujem.
Je tu víkend:)
liba2
20.10.06,15:26
Pomóóóc!
Slovenský dodávateľ vystavil faktúru slovenskému odberateľovi v Sk.
Môže odberateľ faktúru uhradiť v EUR???
Ja nepoznám dôvod prečo by nemohol. Ale robí sa to len výnimočne, najmä vtedy ak na účte Skk u odberateľa nie sú prostriedky a na účte EUR ešte sú. Pred realizáciou platby by sa mal odberateľ dohodnúť s dodávateľom na zmene valuty ktorou sa bude platiť a aj na forme úhrady (hotovosť-banka). Dodávateľ by nemusel mať otvorený euro-účet v banke, ani euro-pokladňu, nemuselo by mu to vyhovovať. Treba Skk prepočítať na eur tak, aby bola faktúra u dodávateľa uhradená v plnej výške a prípadné bankové poplatky (ktoré by mohli vzniknúť) by mali tiež ísť na ťarchu odberateľa.
romanpp
20.10.06,17:31
Pri zaúčtovaní nemôžu vznikať žiadne rozdiely. Kurzové rozdiely vznikajú pri účtovaní v cudzej mene. V tomto prípade sa už pri úhrade o žiadnej cudzej mene neúčtuje.
pochemi
21.10.06,04:45
Pri úhrade mi nevznikajú žiadne KR, veď na SK Bankovom účte neúčtujem o cudzej mene.Mne vznikne taký problém, že mi faktúra nevypadne , že je uhradená, nakoľko je zaevidovaná v cudzej mene.
Lucia2005
23.10.06,05:08
Vikend bol OK. Len dnes som sa dostala k internetu. Poraďáci ďakujem.;)
Idem robiť prepočty.