Lulaaa
13.10.06,11:03
Fakúra zahraničného dodávateľa je vystavená s dátumom 28.9.06 /použitý kurz NBS pre DPH / , Tovar je dodaný na sklad podľa CMR prepravcu dňa 2.10.06. Z dôvodu vysporiadania DPH v daň. priznaní 9/06 je faktúra zaúčtovaná v účtovníctve do 9 teho mesiaca s dátumom 30.9.2006 ako tovar na ceste. Aký kurz /NBS/ v účtovníctve je spravne použiť pri zaúčtovaní faktúry 30.9.2006 alebo 2.10.2006?
mudroš
13.10.06,09:54
Pre účtovníctvo sa použije kurz NBS v deň splnenia dodávky.

Pre DPH je to deň zdaniteľného plnenia.
Podľa informácie na stránke DR SR to ale v uvedenom prípade nebude dátum vystavenia faktúry. Podľa názoru DR SR pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu je deň vzniku daňovej povinnosti dátum vystavenia faktúry iba vtedy, ak bola faktúra vyhotovená v intervale od dňa splnenia dodávky do 15. dňa nasledujúceho mesiaca.
Ak bola faktúra vyhotovená pred dňom splnenia dodávky, daňová povinnosť vzniká 15. deň nasledovného mesiaca.

Zdá sa to na prvý pohľad nezmysel, ale tak si DR SR vykladá § 20 ods. 1.

Pozor, videl som už viacero protokolov o kontrole, kde sa DÚ hral s dátumami a dodaňoval.
kalkulka
13.10.06,10:33
Ale názor ministerstva financií je iný. Do DPH sa má podľa nich použiť kurz vystavenia fa v tomto prípade. Fa ide predsa spolu s tovarom a došla pred 15. dňom. Takisto dodávateľ z členského štátu si to vykáze v súhrnom výkaze a v Intrastate v deviatom mesiaci. Takže vážne buďme múdri. Ja osobne zastávam názor MF. A myslím si, ak by bol nejaký problém, žiadali by ste o stanovisko MF, tak neviem, neviem.....
Lulaaa
13.10.06,10:43
Kurz pre DPH je mi jasný, ale mňa zaujíma kurz NBS pre zaúčtovanie faktúry t.j., či použiť kurz 30.9.06 dátum , ktorým sa faktúra zaúčtuje, alebo 2.10.06, keď je dodávka prijata na sklad
kalkulka
15.10.06,07:02
Do účtovníctva by som dala kurz 2. 10., keď nastal deň účtovného prípadu - splnenie dodávky - príjem na sklad.
alušik
15.10.06,10:40
Pozri príspevok 13 - podrobne rozobrané...
http://www.porada.sk/t20587-p2-kurz-pre-zatovanie.html
jenny7
16.10.06,04:51
Ja tiež by som sa priklonila k dátumu pre DPH - vystavenie faktúry, pre účtovníctvo 2.10. - zaúčtovanie faktúry.
Lulaaa
16.10.06,08:40
Ďakujem Vám za informáciu.
mudroš
17.10.06,08:04
Do účtovníctva by som dala kurz 2. 10., keď nastal deň účtovného prípadu - splnenie dodávky - príjem na sklad.
Súhalsím, ale iba v prípade, ak mám dohodnutú dodávku do môjho skladu.
Ak to nie je dohodnuté, tak bola dodávka splnená odovzdaním prvému verejnému prepravcovi, t.j. naloženie na kamión.
Niekedy je naozaj ťažko zistiť, kedy došlo k dodaniu tovaru. Zákon o DPH o tom hovorí v § 11 ods. 1 ako "právo nakladať ako vlastník". pomocne sa to dá vysvetliť tak, že vlastník je ten, kto by si voči prepravcovi uplatňoval náhradu škody pri poškodení alebo strate počas prepravy.