Dominika 21
13.10.06,13:23
Ahojte,

prosim Vás o pomoc:
- firma ABC bola v roku 2005 platiteľom DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=7) celý rok
- od júna 2005 začala byť povinná používať i koeficient, pretože začala fakturovať plnenia na výstupe oslobodené.
- na konci roku 2005 vypočítala z údajov z celého roka vysporiadací koeficient.
Otázka je: mala firma ABC vysporiadacím koeficientom dodatočne krátiť i plnenia na vstupe z obdobia január až máj? Čím by teda logicky firme určite vyšiel rozdiel v prospech štátneho rozpočtu.

? Môže existovať u tejto firmy možnosť, či bude krátiť odpočítanie dane od januára do decembra alebo len od júna do decembra. Ak áno, na základe čoho sa tak môže rozhodnúť a v ktorom § zákona o DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=7) to je napísané? Ďakujem
Metodik
13.10.06,12:08
Zastávame názor, že ak aj v priebehu kalendárneho roka vzniknú prvýkrát plnenia oslobodené od dane, koeficient počítame až na konci roka, ale pri tej podmienke, že spoločnosť bola platiteľom už v predchádzajúcom období. Vzhľadom k tomu, že v minulom roku nemala plnenia oslobodené od dane jej koeficient = 1. V priebehu jednotlivých mesiacov pri krátení sa používa k=1, na konci obdobia ( december) vypočítame vysporiadací koeficient. Plnenia ktoré boli v skupine č.3 krátime až od obdobia kedy spoločnosť začala mať plnenia oslobodené od dane. V tvojo prípade je to podĺa môjho názoru až od júna,závisí to však od typu osobodených plnení. Napíš o aké oslobodené plnenia sa ide.
O súhlas správcu dane žiadame iba v prípade ak spoločnosť nebola predtým platiteľom, čiže nie je možné určiť koeficient. Odsúhlaseným koeficientom potom krátime daň na vstupe i v priebehu mesiacov
Marianna01
13.10.06,16:14
andrej_rv
13.10.06,16:48
Zastávame názor, že ak aj v priebehu kalendárneho roka vzniknú prvýkrát plnenia oslobodené od dane, koeficient počítame až na konci roka, ale pri tej podmienke, že spoločnosť bola platiteľom už v predchádzajúcom období. Vzhľadom k tomu, že v minulom roku nemala plnenia oslobodené od dane jej koeficient = 1. V priebehu jednotlivých mesiacov pri krátení sa používa k=1, na konci obdobia ( december) vypočítame vysporiadací koeficient. ....O súhlas správcu dane žiadame iba v prípade ak spoločnosť nebola predtým platiteľom, čiže nie je možné určiť koeficient. Odsúhlaseným koeficientom potom krátime daň na vstupe i v priebehu mesiacov Neviem, či k výkladu § 50 v tomto duchu existuje nejaké konkrétnejšie usmernenie MF alebo DR. V odborných komentároch k zákonu o DPH som sa zatiaľ s takýmto názorom nestretol.
V súvislosti s problematikou koeficientu by som upozornil výňatok z textu dôvodovej správy k návrhu zákona o dani z pridanej hodnoty k § 50( http://www.nrsr.sk/appbin/Tmp/dovodova.doc ) :

"V jednotlivých zdaňovacích obdobiach bežného kalendárneho roka platiteľ dane používa na určenie predbežného odpočítania dane koeficient vypočítaný z údajov predchádzajúceho kalendárneho roka. V prípade, že platiteľ dane nerobil v predchádzajúcom kalendárnom roku pomerné odpočítanie dane, alebo podnikateľský subjekt vznikol v bežnom roku, určí koeficient pre príslušný kalendárny rok odhadom podľa charakteru svojej činnosti so súhlasom správcu dane.Po skončení kalendárneho roka platiteľ dane vykoná vysporiadanie predbežne odpočítanej dane s použitím koeficientu vypočítaného z údajov bežného kalendárneho roka. Rozdiel medzi predbežným odpočítaním dane a konečným odpočítaním dane vysporiada v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka so štátnym rozpočtom."

V náväznosti na znenie dôvodovej správy k zákonu ja zatiaľ zastávam názor, že aj platiteľ dane, ktorý v predchádzajúcom zdaňovacom období nemal plnenia oslobodené od dane, je povinný po vzniku oslobodených činností v priebehu roka odsúhlasiť predbežný koeficient so správcom dane rovnako ako subjekt, ktorý v predchádzajúcom období platiteľom nebol.

P.S. Ten link na dôvodovú správu je akýsi dočasný :confused: . Plný text sa dá nájsť na stránke NR SR v časti: sledovanie legislatívneho procesu...
Marianna01
13.10.06,19:30
Ano, a toto sa tu už pár krát rozoberalo, ja sama som asi dva krát odpovedala na tému koeficientu, akým spôsobom požiadať správcu o odsúhlasenie koeficientu, ako vypočítať koeficient... Preto som priložila linky, nech sa trošku aj hľadá... Aj keď aj ja som si mohla odpustiť aj vyhľadať správny link... no je to vlastne jedno.
andrej_rv
13.10.06,20:55
Ano, a toto sa tu už pár krát rozoberalo, ja sama som asi dva krát odpovedala na tému koeficientu, akým spôsobom požiadať správcu o odsúhlasenie koeficientu, ako vypočítať koeficient... Preto som priložila linky, nech sa trošku aj hľadá... Hej, omieľalo sa to tu hodne. Ja som sa pristavil ani nie tak pri spôsobe výpočtu koeficientu ako skôr pri názore, že nie je potrebné použiť predbežný koeficient (resp. použiť koeficient 1), ak platiteľ v minulom roku nemal plnenia oslobodené od dane :confused:
Metodik
16.10.06,11:47
Dôvodová správa nie je záväzná, záväzný je zákon. V tomto prípade zákonodarca vysvetľuje ako to "myslel ". V zákone v § 50 odst.3 je citácia nasledovná :
Ak nemožno použiť koeficient, z predchádzajúceho kalendárneho roka , určí platiteľ koeficient na príslušný kalendárny rok odhadom podľa charakteru svojej činnosti so súhlasom správcu dane.
V prípade, že spoločnosť bola platiteľom i v predchádzajúcom kalendárnom roku a nemala plnenia oslobodené od dane koeficient je možné určiť a rovná sa 1.
Pri žiadnej kontrole sme s týmto problém nemali.
andrej_rv
16.10.06,15:26
Dôvodová správa nie je záväzná, záväzný je zákon. V tomto prípade zákonodarca vysvetľuje ako to "myslel ". V zákone v § 50 odst.3 je citácia nasledovná :
Ak nemožno použiť koeficient, z predchádzajúceho kalendárneho roka , určí platiteľ koeficient na príslušný kalendárny rok odhadom podľa charakteru svojej činnosti so súhlasom správcu dane.
V prípade, že spoločnosť bola platiteľom i v predchádzajúcom kalendárnom roku a nemala plnenia oslobodené od dane koeficient je možné určiť a rovná sa 1.Pri žiadnej kontrole sme s týmto problém nemali.
To je naozaj vec ponímania a výkladu jednotlivých §. Podľa mňa v prípade, ak spoločnosť bola platiteľom a nemala v predchádzajúcom roku oslobodené plnenia, koeficient určiť možné nie je. Pomerné odpočítanie dane podľa § 50 - a teda i výpočet koeficientu - sa v zmysle § 49 ods. 4 ZDP použije len v prípade, ak: "platiteľ použije tovary a služby pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých môže odpočítať daň a súčasne pre dodávky tovarov a služieb, pri krorých nemôže odpočítať daň...". Ak platiteľ nemal oslobodené plnenia, podľa môjho ponímania § 49 ods. 4 nemôže postupovať podľa § 50 a teda ani počítať koeficient za predchádzajúci rok.
Argument typu "pri žiadnej kontrole sme s tým problém nemali" nepovažujem pre toto diskusné fórum za náležitý. Chvalabohu, že ste problém nemali, ale možno aj preto, že kontrolór resp. správca neovládal metodické pokyny DRSR (podľa ktorých je, mimochodom, povinný postupovať i vtedy, ak si myslí, že sú nesprávne). K problematike koeficientu vydalo totiž daňové riaditeľstvo "Metodický pokyn k odpočítaniu dane podľa zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení zákona č. 350/2004 Z.z.", prístupný na portáli DRSR http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/pokyn04odpdph.pdf ,
kde sa na str. 11 uvádza:
"Ak platiteľ dane nemôže pri predbežnom odpočítaní dane použiť koeficient

z predchádzajúceho kalendárneho roka napr.
- z dôvodu, že v predchádzajúcom kalendárnom roku nevykonával zdaniteľné obchody oslobodené od dane bez nároku na odpočítanie dane a nepočítal koeficient,
- ide o novozaregistrovaného platiteľa dane, ktorý nemá ročný koeficient
z predchádzajúceho kalendárneho roka a pod.
určí platiteľ dane koeficient pre príslušný kalendárny rok odhadom podľa charakteru svojej činnosti so súhlasom správcu dane."
Ja opačný názor samozrejme nikomu neberiem. Ale keďže v zmysle dôvodovej správy k zákonu (ktorá vyjadruje úmysel zákonodarcu) i podľa metodického pokynu DRSR je potrebné použiť aj u platiteľa, ktorý v predchádzajúcom roku nemal oslobodené plnenia, predbežný koeficient odsúhlasený vopred správcom dane (ten podľa odhadu môže vychádzať aj 1), svojim klientom by som názor a postup uvedený v citovanom príspevku určite nedoporučoval.
Metodik
18.10.06,06:06
Nemyslím, že je nutné vo všetkom nasledovať výklad daňového riaditeľstva, treba používať i vlastnú hlavu ( nie vždy má Metodický pokyn DR SR hlavu a pätu). Od toho sú potom rozsudky erópskeho súdneho dvora a judikáty. Ako príklad môžem uviesť mnohokrát diskutovaný problém kedy vzniká daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu ak je faktúra vystavená pred nadobudnutím. K tejto problematike dokonca boli vydané i stanoviská DR SR ( mimochodom uverejnené i na stánke porada ), napriek týmto stanoviskám DR SR bude akceptovať i samozdanenie dňom vystavenia faktúry a nie až 15 nasledujúceho mesiaca v ktorom dodaniu prišlo.
Takýchto situácii je viac, kedy DR SR je nútené akceptovať i druhý názor a dokonca ho i zmeniť.To či ovládal správca dane správne metodický pokyn alebo nie, neviem a myslím že to ani sem nepatrí.
Nevidím dôvod prečo by nebolo možné použiť koeficient = 1 a prečo by nebol relevantný.Zákon túto možnosť striktne nevylučuje a vychádzajúc z toho čo zákon nezakazuje to povoľuje. Takže ja doporučujem používať predovšetkým svoju hlavu.
andrej_rv
18.10.06,15:22
Nevidím dôvod prečo by nebolo možné použiť koeficient = 1 a prečo by nebol relevantný.Zákon túto možnosť striktne nevylučuje a vychádzajúc z toho čo zákon nezakazuje to povoľuje. No ja zase ten dôvod vidím. Skúsim to zopakovať ešte raz.
- postup pri pomernom odpočítaní dane (vrátane spôsobu výpočtu koeficientu) je určený v § 50 ZDPH
- kedy sa postupuje podľa § 50 (a podľa mňa teda aj to, kedy sa vypočítava koeficient), je presne definované v § 49 ods 4 ZDPH:
"Ak platiteľ použije tovary a služby pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých môže odpočítať daň, a súčasne pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých nemôže odpočítať daň podľa odseku 3, je povinný postupovať pri výpočte pomernej výšky dane, ktorú môže odpočítať, podľa § 50. "
Podľa mňa z uvedeného znenia zákona jednoznačne vyplýva, že postupovať podľa § 50 - teda aj počítať koeficient - je možné jedine v prípade, ak mal platiteľ aj oslobodené plnenia. Za rok, v ktorom oslobodené plnenia nevykázal, nie je možné postupovať podľa § 49 ods. 3, následne ani podľa § 50. Ak sa nemôže použiť § 50, tak ani jeho ods. 2) a koeficient nie je možné vypočítať. A ak koeficient možné vypočítať nie je, platiteľ je povinný postupovať podľa § 50 ods. 3 - použiť odhad odsúhlasený správcom dane.
Podľa mňa sú podmienky a spôsob výpočtu koeficientu v zákone vymedzené dostatočne. Pre istotu sú upresnené aj metodickým pokynom. Použitie koeficientu 1 namiesto odsúhlaseného odhadnutého koeficientu (ktorý za určitých podmienok môže byť aj 1) v prípade, ak platiteľ v predchádzajúcom roku nemal oslobodené plnenia, považujem naďalej za odporujúce ustanoveniam zákona o DPH.