SMartina
15.10.06,10:01
Ahojte. Potrebujem radu. Mám prenájom, ktorý nie je príležitostný, som platca DPH, vystavujem faktúry bez DPH a musím robiť koeficientovanie. Pri vystavení faktúr som zadala služba 6K, program sa ma opýtal či to naozaj takto chcem, dala som to potvdriť. No nič sa mi v DPH-čku vo výkaze nezmenilo. Je to správne, alebo mám niečo zlé nastavené :eek: . Ďakujem.
LubenaK
15.10.06,10:06
Vo výkaze sa Ti nič nezmení, pokiaľ nebudeš zadávať i daň na vstupe a pri odpočte zadáš, aby ju program prepočítal koeficientom. Vtedy do výpočtu zahrnie všetky výstupy, ktoré si zadala ako 6K.
SMartina
15.10.06,14:57
;) Ahoj. Ak by Ti to nevadilo, mohla by si mi to vysvetliť na príklade? Ja som to ešte nikdy nerobila a nemám s tým žiadnu skúsenosť. Budem Ti za to veľmi vďačná. Ďakujem.
LubenaK
15.10.06,15:23
Ak fakturuješ prenájom bez DPH, tak i vstupy spojené s tým nájmom - napr. energie - budú bez možnosti odpočtu DPH. Ak nevieš tie vstupy rozčleniť na tie, ktoré sa týkajú nájmu a ktoré sa nájmu netýkajú, tak musíš koeficientom prepočítať DPH, ktorú si môžeš odpočítať - to znamená, že na odpočet použiješ iba jej pomernú časť. Koeficient sa počíta (zjednodušene):
suma cien bez DPH za uskutočnené zdaniteľné obchody (výstupy)
okrem oslobodenia v tuzemsku
k = -------------------------------------------------------------------
suma cien bez DPH za všetky uskutočnené zdaniteľné obchody

Skús sa prehrabať ešte tu na porade, určite je k tomu veľa popísané.