peton
15.10.06,11:15
Ahojte poraďáci, neviem či to tu už bolo riešené, nemám preštudované všetky príspevky i keď sa veľmi snažím. :D Tiež neviem či je tu niekto právnik, ale táto otázka penálov ma zaujíma z čisto právneho hľadiska, upozorňujem ešte raz - zaujíma ma čisto právne hľadisko (podložené príslušnými paragrafmi).
Ako vieme zálohy (na služby a fo) sú svojím spôsobom pohľadávkami (z pohľadu zákona 182/1993), avšak stále sa jedná o zálohové platby (zákon o účtovníctve, DPH?) v tom pravom slova zmysle. A teda je možné penalizovať oneskorenú úhradu tejto zálohovej platby?
Mnohí ako som vyčítal z príspevkov penalizujete, my taktiež. Veď ako inak donútiť vlastníka platiť. Niektorí sa o penále dokonca súdia, avšak rozhodnutia sú ešte v nedohľadne, takže stále to je otvorená otázka. Každý názor vítaný. Ďakujem.
Orim
17.10.06,21:49
Môže to byť aj súčasť zmluvy o spoločenstve - vyška penalizácie.
PeterNR
18.10.06,04:49
Podľa mňa to je dostatočne jasné - požiadavka na úhradu zálohovej platby, ktorá vznikne na základe právoplatného predpisu vydaného spoločenstvom, je normálnou pohľadávkou, a teda je vymáhateľná a penalizovateľná. Každý platobný dokument, či už predpis alebo pohľadávka, musí mať predpísané náležitosti, a ak ich má a sú dodržané lehoty na upomienky, niet sa o čo súdiť.
Príklad z praxe - mesačné faktúry za ZP sú tiež "len" zálohovými faktúrami. Ak by sme ich nezaplatili, bude od nás SPP dlžnú sumu hneď vymáhať, nebude čakať na ročné vyúčtovanie spotreby ZP.
PeterNR
08.11.06,10:48
Podľa stanoviska ZSVB, ktoré bolo v poslednom informačnom liste, ohľadne výšky úrokov z omeškania, je prijateľný dvojnásobok základnej sadzby NBS, čo je v súčasnosti len 2 * 4,75 % ročne, čo je pre neplatičov celkom výhodná pôžička. My máme v zmluve schválených 0,05 % za každý deň omeškania, čo je 18,25 %. Podľa spomínaného usmernenia by takýto "vysoký" úrok v súdnom spore neprešiel.
Ako teda dostatočne potrestať neplatiča, a prinútiť ho zaplatiť dlh? Je tam spomenutá jedna možnosť, a to paušálna pokuta z omeškania, ktorej výška je závislá na vnútornej dohode v SVB, a súd ju vraj neposudzuje. Máte s tým skúsenosti?

Btw, zarátavate do dlhu aj náklady na vystavenie upomienky? Mám na mysli poštovné + nejaký administratívny paušál - napr. 50 Sk.
peton
08.11.06,16:41
Podľa stanoviska ZSVB, ktoré bolo v poslednom informačnom liste, ohľadne výšky úrokov z omeškania, je prijateľný dvojnásobok základnej sadzby NBS, čo je v súčasnosti len 2 * 4,75 % ročne, čo je pre neplatičov celkom výhodná pôžička. My máme v zmluve schválených 0,05 % za každý deň omeškania, čo je 18,25 %. Podľa spomínaného usmernenia by takýto "vysoký" úrok v súdnom spore neprešiel.

Peťo, môžem Ti povedať, že úspešne prechádza. Pracoval som s pohľadávkami v a.s., kde úrok 0,05% denne je úplne bežná vec, dokonca aj v exekučných žalobách sú počítané úroky v tejto sadzbe. Usmernenie je jedna vec, prax druhá.;)

Ako teda dostatočne potrestať neplatiča, a prinútiť ho zaplatiť dlh? Je tam spomenutá jedna možnosť, a to paušálna pokuta z omeškania, ktorej výška je závislá na vnútornej dohode v SVB, a súd ju vraj neposudzuje. Máte s tým skúsenosti?


Btw, zarátavate do dlhu aj náklady na vystavenie upomienky? Mám na mysli poštovné + nejaký administratívny paušál - napr. 50 Sk.

S týmto skúsenosť nemám, ale stálo by za úvahu riešiť to na schôdzi a zakomponovať to do zmluvy o spoločenstve (resp. stanov), podobne ako aj náklady, ktoré si uviedol nižšie.
Elena Navrátilová
08.11.06,19:09
Dávala som pri vymáhaní dlhu do celkovej výšky aj poštovné. Nejaké administratívne poplatky som si nepriratával. To vieš, blbec, náklady si znášam sama. Čo sa týka úrokov z omeškania, pokiaľ viem aj v Občianskom zákonníku je minimálny úrok z omeškania vo výške 0,05%.
Orim
08.11.06,23:41
V našej zmluve je tiež tá istá výška úroku 0,05% denne. Ešte sme to ale nepoužili.
PeterNR
09.11.06,05:27
Aj my sme si dali so zmluvy 0,05 % denne, a tiež som to ešte nepoužil. Občiansky zákonník si doma pozriem.
Ani náklady na upomienky si neúčtujem, preto ma zujíma, či to je možné...
Elena Navrátilová
09.11.06,05:37
Aj my sme si dali so zmluvy 0,05 % denne, a tiež som to ešte nepoužil. Občiansky zákonník si doma pozriem.
Ani náklady na upomienky si neúčtujem, preto ma zujíma, či to je možné...

Áno, je to možné. Môžeš si žiadať aj prípadné náklady na cestovné, ... Všetko čo môžeš účtovne doložiť. Pokiaľ by sa žalovaný odvolal a žiadal dokladovať, máš čo ukázať.
PeterNR
09.11.06,06:53
Áno, je to možné. Môžeš si žiadať aj prípadné náklady na cestovné, ... Všetko čo môžeš účtovne doložiť. Pokiaľ by sa žalovaný odvolal a žiadal dokladovať, máš čo ukázať.

Elena ďakujem. Ak sú to len účtovne dokladovateľné výdavky, potom prichádza do úvahy len poštovné + cena obálky, čo je len pár korún.
Rád by som si tam započítal nejakou paušálnou sumou napr. môj čas a "námahu" vynaloženú na písanie upomienky ;), aby suma nákladov na upomienku bola aspoň 50 Sk.

A nevieš náhodou, či je potrebné mať toto zakotvené v zmluve o SVB, alebo stačí prijať vnútorný predpis?
Elena Navrátilová
11.11.06,07:53
Elena ďakujem. Ak sú to len účtovne dokladovateľné výdavky, potom prichádza do úvahy len poštovné + cena obálky, čo je len pár korún.
Rád by som si tam započítal nejakou paušálnou sumou napr. môj čas a "námahu" vynaloženú na písanie upomienky ;), aby suma nákladov na upomienku bola aspoň 50 Sk.

A nevieš náhodou, či je potrebné mať toto zakotvené v zmluve o SVB, alebo stačí prijať vnútorný predpis?

Podľa mňa keď si dáš na zhromaždení v uznesení odsúhlasiť jednotnou sumou k tomuto úkonu odsúhlasiť sumu, nikto nemôže mať námietky. Sú náklady aj na kancelárske potreby, čas,... Na dražobnej som obdržala info, že žiadať môžem čo chcem, žalovaný má možnosť sa odvolať k výške poplatkov. Pokiaľ by to bolo uznesením zo zhromaždenia odobrené, myslím, že pohoda. Môže sa to pomenovať náklady spojené s .... a bude v tom zahrnuté ....
PeterNR
15.01.07,07:36
Vymyslel som mechanizmus, ako pokutovať neplatičov. Zaujíma ma váš názor.

Poplatok za prvú upomienku navrhujem vo výške 100 Sk, druhú vo výške 300 Sk, a tretiu 1000 Sk + postúpenie nedoplatku na vymáhanie. Aby to nebolo chápané ako neprimeraná sankcia, podmienkou na vystavenie upomienky bude nedoplatok vo výške min. 300 Sk, a v omeškaní min. 30 dní.

Časovo by to išlo nasledovne:

napr. teraz je január, takže povinnosť úhrady za február je do 20. dňa (platíme mesiac vopred)
do konca mesiaca (januára) vypracujem prehľad predpísaných a prijatých platieb, ktorý obdržia všetci vlastníci bytov (zahrniem doňho všetky platby, ktoré prídu do konca mesiaca, aby som ľudí netrestal za možné oneskorenia pri prevodoch medzi bankami)
ak niekto zistí, že má nedoplatok, a uhradí ho do 20. dňa nasledujúceho mesiaca (februára), nedostane upomienku
ak ho neuhradí, a po 20. februári (t.j. viac ako 30 dní v omeškaní) bude nedoplatok vyšší ako 300 Sk, obratom mu pošlem 1. upomienku na celú sumu zloženú z nedoplatku a 100 Sk za upomienku
ak ho uhradí, je to o.k.
ak nie, počkám zase mesiac (marec), obdrží pravidelný mesačný prehľad, a ak neuhradí, pošlem ďalšiu upomienku na celú sumu (nedoplatok z predošlého mesiaca + 300 Sk)
zase - ak celú sumu uhradí, je to vybavené
ak nie, počkám mesiac (apríl), obdrží prehľad, a ak neuhradí, dostane tretiu upomienku, a ja dávam podanie na na súd resp. exekúciu
kým nezaplatí, stále počítam úroky z omeškaniaKeďže mesačne vypracovávam prehľady predpísaných a prijatých platieb za jednotlivé byty, nikto sa nemôže vyhovárať, že o svojom nedoplatku nevedel.

Mal som dilemu, ako čo najjednoduchšie a najprehľadnejšie primäť neporiadnych vlastníkov bytov plniť si svoje finančné povinnosti. Máme zavedený úrok z omeškania 0,05 % denne, čo je zo začiatku len pár korún, a neporiadnikom sa oplatí nezaplatiť načas. Rovnako účtovne dokladovateľné výdavky na upomienku sú cca 40 Sk (papier, obálka + poštovné). Chcel som zaviesť nejakú zmluvnú pokutu za omeškanie, ale nevedel som, ako určiť jej výšku. Tak som to nejako skombinoval. Čo vy na to?
Elena Navrátilová
15.01.07,07:45
No ja som /nakoľko sme brali úver zo ŠFRB/ na zhromaždení tiež v snahe predísť neplatičom v dome navrhovala rôzne varianty. Nakoniec sa po vyšše hodinovej diskusii odsúhlasilo penále vo výške 3%. Keď som dávala na dražobnú podnet na vymáhanie dlhu, p. právnička mi povedala, že nevie či by súd nevyhrala práve dlžníčka, lebo také penále nemá nikto, takže ja som presvedčená, že všetko, aj keď legálne v zmysle zákona máš schválené, vždy sa nájde právnik, ktorý dokáže vyhrať súdne pojednávanie pre svojho klienta. Ale inak aj mne sa tie "pokuty" od 300,- zdajú trošku vyššie, ale to je vec názoru. Keď pre 300,- má platiť 1000,- + penále. Záleží na ľuďoch, či Ti to na zhromaždení odsúhlasia.
PeterNR
15.01.07,11:08
Ďakujem za Tvoj názor. Tých 1000 Sk som dal ako poplatok za poslednú upomienku, viac-menej na výstrahu, aby sa ľudia spamätali a nezamotali sa do súdneho konania, či exekúcie. 300 Sk je zase hranica, od ktorej budem vymáhať prípadné nedoplatky, nerobím, a ani nechcem robiť rozruch za nedoplatok napr. 100 Sk.

Ide mi o to, že najskôr dám ľuďom dosť času vyrovnať si nedoplatky (preto som určil, že ak ich uhradia do 30 dní, nepošlem im upomienku a teda za ňu nezaplatia).
Ak ale nedoplatky nezaplatia, budú rýchlo a tvrdo postihovaní, aby neohrozili finančnú stabilitu nášho spoločenstva, keď si zoberieme úver.
vieruschka
16.04.07,11:26
Dobry. Potrebujem radu týka sa to úrokov z omeškania. Neviem či mám dobre formulované v zmluve. Prečítala som si že za deň je tých 0,05% ale či mám správne aj tých 30% za každý začatý mesiac. Presné znenie v zmluve mám toto : - V prípade omeškania s platením preddavkov je vlastník bytu povinný zaplatiť spoločenstvu poplatok z omeškania vo výške 0,05% z dlžnej čiastky za každý aj začatý deň omeškania do 30. dňa v príslušnom mesiaci, 30% za každý nasledujúci započatý mesiac z dlžnej čiastky + náklady za vymáhanie.
Prosím poraďte mi lebo mi bolo povedané že to nieje dobre že sa mám riadiť zákonom 87/1995 nár. vlády § 3 a 4. Tak teraz neviem. Ďakujem
Elena Navrátilová
16.04.07,11:49
Pozri zmluvu SVB, resp. jej dodatok. Tam máš výšku penále z omeškania pre SVB dohodnutú v rámci SVB.
empaty
16.04.07,11:56
Dobry. Potrebujem radu týka sa to úrokov z omeškania. Neviem či mám dobre formulované v zmluve. Prečítala som si že za deň je tých 0,05% ale či mám správne aj tých 30% za každý začatý mesiac. Presné znenie v zmluve mám toto : - V prípade omeškania s platením preddavkov je vlastník bytu povinný zaplatiť spoločenstvu poplatok z omeškania vo výške 0,05% z dlžnej čiastky za každý aj začatý deň omeškania do 30. dňa v príslušnom mesiaci, 30% za každý nasledujúci započatý mesiac z dlžnej čiastky + náklady za vymáhanie.
Prosím poraďte mi lebo mi bolo povedané že to nieje dobre že sa mám riadiť zákonom 87/1995 nár. vlády § 3 a 4. Tak teraz neviem. Ďakujem

Vieruschka, pokiaľ to máš v zmluve takto formulované, nemôže si SVB uplatňovať váčší poplatok z omeškania voči dlžníkovi, ako stanovuje príslušný predpis, v tomto prípade nariadenie vlády SR č. 87/95. Vaše ustanovenie v Spoločenskej zmluve o poplatku z omeškania je v tejto časti neplatné a súdny spor by ste prehrali. Odporúčam nárokovať si poplatok z omeškania vo výške 0.25 promile z dlžnej sumy za každý deň omeškania až do dňa zaplatenia.
svojar
16.04.07,12:41
Poplatok z omeškania sa môže vymáhať iba pri nájomnom vzťahu a to iba za čiastku nájmu. Pre vlastníkov bytov môže byť upatnený úrok z omeškania, ktorý je Nariadením vlády 87/95, ktorým sa vykonávajú niektoré ustanovenia OZ č. 40/64 Zb. stanovený na dvojnásobok úrokovej sadzby NBS. Tá je v súčasnosti 4,5%p.a. teda bude to 9% p.a. Teda na 1 deň to bude:
Dlžná čiastka x 9% : 365
Vyššie sa ísť nemôže, Zmluva o spoločenstve musí brať do úvahy ustanovenia zákonov, V tomto prípade Občianskeho zákonníka a vykonávacích predpisov. V opačnom prípade je v tomto bode Zmluva neplatná.
Prípadné poplatky za vymáhanie a ich výška sa môžu stanoviť po schválení na zhromadení vlastníkov bytov a nebytových priestorov.
vieruschka
16.04.07,13:14
Takže ak tomu dobre rozumiem tak namiesto 0,05% mám dať 0,25% za započatý deň. A tých 30% za ďalšie mesiace to nieje dobre. Nemá sa účtovať nič iné len tých 0,25% za započatý deň z omeškania a to je všetko + samozrejme sa môžu poplatky za vymáhanie / a tie do akej výšky/. Je na to nejaký tiež zákon alebo §.
empaty
16.04.07,13:26
V plnom rozsahu súhlasím so svojarom. Tých 9% (dvojnásobok základnej úrokovej sadzby NBS) podelených počtom dní v roku 365 je práve 0,25 promile (po zaokrúhlení). Akurát pre úplnosť ešte doplním, že sa pri vymáhaní berie základná úroková sadzba NBS v čase, kedy pohľadávka vznikla t.j. tá ktorú NBS mala stanovenú v čase splatnosti pohľadávky.
vieruschka
16.04.07,14:29
Empaty nerozumiem tej poslednej vete s pohľadávkou a tou NBS.
GabiZ
16.04.07,15:51
Empaty nerozumiem tej poslednej vete s pohľadávkou a tou NBS.

Tým je myslené to, že pohľadávka mala byť splatená do určitého termínu a ak nebola, začína sa počítať úrok z omeškania od nasledujúceho dňa po splatnosti pohľadávky. V období, kedy vznikla pohľadávka má NBS stanovenú nejakú úrokovú sadzbu a tá je pre teba dôležitá, lebo z nej si vypočítaš %, ktoré ti chlapci vysvetlili v predchádzajúcich článkoch.
vieruschka
16.04.07,19:12
Takže namiesto tohto textu v zmluve: V prípade omeškania s platením preddavkov je vlastník bytu povinný zaplatiť spoločenstvu poplatok z omeškania vo výške 0,05% z dlžnej čiastky za každý aj začatý deň omeškania do 30. dňa v príslušnom mesiaci, 30% za každý nasledujúci započatý mesiac z dlžnej čiastky + náklady za vymáhanie mam dať toto: V prípade omeškania s platením preddavkov je vlastník bytu povinný zaplatiť spoločenstvu poplatok z omeškania vo výške 0,25% z dlžnej čiastky za každý aj začatý deň omeškania z dlžnej čiastky + náklady za vymáhanie. Dobre som tomu vyrozumela.;)
svojar
17.04.07,07:03
No ja by som tam nedával tých 0,25%, aj keď to v súčasnej dobe súhlasí nakoľko je základná dadzba NBS 9% p.a. Ale keď by sa zmenila, tak už tých 0,25 nebude súhlasiť. Jednoduchšie je tam napísať znenie z OZ § 517 a znenie vykonávacieho predpisu Nariadenia vlády 87/95 § 3.
Keď by si to nemala k dispozíci napíšem Ti to znenie v súkromnej správe.
empaty
17.04.07,07:55
No ja by som tam nedával tých 0,25%, aj keď to v súčasnej dobe súhlasí nakoľko je základná dadzba NBS 9% p.a. Ale keď by sa zmenila, tak už tých 0,25 nebude súhlasiť. Jednoduchšie je tam napísať znenie z OZ § 517 a znenie vykonávacieho predpisu Nariadenia vlády 87/95 § 3.
Keď by si to nemala k dispozíci napíšem Ti to znenie v súkromnej správe.
Neviem prečo, ale stále sa nesprávne interpretuje výška limitu úroku z omeškania, ktorý je 0,25 promile a nie 0,25%! Aj u Vieruschky v predchádzajúcich jej príspevkoch.

K tomu vyčísleniu: v zásade je to možné formulovať ako si napísal svojar vyššie, ale súd bude požadovať zakomponovať do podania na súd konkrétne vyčíslenie výšky úroku z omeškania ku dňu vzniku pohľadávky a poprípade aj vyčísliť celkovú výšku pohľadávky ku dňu podania návrhu na súd (ak sa to tam neuvedie, súd zvykne vyzvať na doplnenie podania). Rovnako v petite rozsudku návrhu bude musieť byť výška úroku z omeškania číselne konkretizovaná, nakoľko inak by súd o takomto nároku nemohol rozhodnúť, z dôvodu nevykonateľnosti a neurčitosti rozsudku v zmysle Občianskeho súdneho poriadku.

Doporučujem preto uviesť v návrhu podania na súd konkrétnu výšku úroku z omeškania ku dňu vzniku pohľadávky. Tá sa meniť už nemôže, lebo tá je stanovená pevne ku dňu vzniku pohľadávky a akékoľvek ďalšie jej zmeny neskôr sa z pohľadu vymáhania pohľadávky neberú do úvahy.
vieruschka
17.04.07,12:10
Svojar: ďakujem už som si to našla.

Empaty: prosim a koľko by som tam mala napísať tých 9% p.a. ako si písal v predošlich článkoch a mam to sformulovať aj podľa tých zákonov ako pisal svojar alebo to má mnechať tak ako som to mala len tam dať tú výšku ale akú?
Elena Navrátilová
17.04.07,13:00
Svojar: ďakujem už som si to našla.

Empaty: prosim a koľko by som tam mala napísať tých 9% p.a. ako si písal v predošlich článkoch a mam to sformulovať aj podľa tých zákonov ako pisal svojar alebo to má mnechať tak ako som to mala len tam dať tú výšku ale akú?
Pozrela si si zmluvu o SVB, resp. dodatok? Môžeš tam mať špecifikum.
vieruschka
17.04.07,13:16
Ano Elenka však tu zmluvu som ja robila ešte pred rokov. Vlastne som ju skôr opísala od druhého spoločenstva a tam bolo znenie -V prípade omeškania s platením preddavkov je vlastník bytu povinný zaplatiť spoločenstvu poplatok z omeškania vo výške 0,05% z dlžnej čiastky za každý aj začatý deň omeškania do 30. dňa v príslušnom mesiaci, 30% za každý nasledujúci započatý mesiac z dlžnej čiastky + náklady za vymáhanie už som ho aj písala v predošlích článkoch a bolo mi povedané že to nieje dobré a musím to prerobiť len neviem presne ako aby to nebolo v rozpore zo zákonom.
empaty
17.04.07,13:44
Do zmluvy to daj tak ako napísal svojar, podľa nariadenia vlády SR č.87/95 v znení neskorších úprav alebo v platnom znení.

Ak budete vymáhať konkrétnu pohľadávku a budete podávať návrh na vydanie platobného rozkazu na súd, tak potom treba uviesť konktétnu výšku úroku z omeškania ku dňu vzniku pohľadávky, t.j. v súčasnosti 0,25 promile, čo sa rovná 0,025%.
vieruschka
17.04.07,14:02
Ďakujem konečne viem ako to mám urobiť. Si zlatý empaty zato ti dám bodík:---
judita.t
21.04.07,20:11
v našom spoločenstve máme penále 0,5% máme to aj v stanovách , ešte sme to nepoužili,ale ľahostajných vlastníkov treba nejak donútiť ,aby platili načas,lebo nie sú to vždy chudobný ,ktorý neplatia načas ,ale podnikatelia ,ktorý zabudnú že za bývanie treba aj platiť a nie iba peniaze dostávať
svojar
22.04.07,05:37
V stanovách tých 0,5% , t.j. 5 promile mať môžete, ale aj keby ste to použili, tak s tým neuspejete, pretože to je nad zákonom stanovený limit. Už to niekoľkokrát bolo písané.
svojar
27.04.07,02:42
Už je to tu na čom som upozorňoval pri definícii úroku z omeškania. V útorok 24. 4. 2007 NBS snížila základnú úrokovú sadzbu o 0,25 percentuálneno bodu, teda zo 4,5 na 4,25%. Úrok z omeškania teda môže byť dvojnásobok t. j. 8,5%- kto to má v Zmluve o spoločenstve alebo dodatku za 1 deň tak môže byť max. 0,0232876%.