domacnost
16.10.06,06:04
Vzťahuje sa § 25 ods.1 písm.b) zákon o dph na neuhrad.pohľadávky? Účtujem v JÚ. Jedná sa o to , že ak stále evidujem neuhradenú pohľadávku a dohodnem sa s dlžníkom , že mu ponížim faktúru o dohodnutú cenu /§25 ods.1 písm.b)/ a on mi ju po znížení ceny uhradí …….môžem z tohoto dôvodu vystaviť opravnú faktúru? Takto by som mala aspoň časť uspokojenej pohľadávky a vrátila by sa mi časť odvedenej dph. Aký máte na to názor? Je tento postup správny a oprávnený? Ja si myslím, že áno, veď v § 25 ods.1 písm.b) je uvedené:

Základ dane………..sa opraví
b) pri znížení ceny tovaru alebo služby po vzniku daň.povinnosti.

ďakujem za každí názor.
domacnost
16.10.06,07:13
posúvam........prosím vyjadrite svoj názor.
Martinella
16.10.06,07:50
Vzťahuje sa § 25 ods.1 písm.b) zákon o dph na neuhrad.pohľadávky? Účtujem v JÚ. Jedná sa o to , že ak stále evidujem neuhradenú pohľadávku a dohodnem sa sdlžníkom , že mu ponížim faktúru o dohodnutú cenu /§25 ods.1 písm.b)/ a on mi ju po znížení ceny uhradí …….môžem z tohoto dôvodu vystaviť opravnú faktúru? Takto by som mala aspoň časť uspokojenej pohľadávky a vrátila by sa mi časť odvedenej dph. Aký máte na to názor? Je tento postup správny a oprávnený? Ja si myslím, že áno, veď v § 25 ods.1 písm.b) je uvedené:

Základ dane………..sa opraví
b) priznížení ceny tovaru alebo služby po vzniku daň.povinnosti.

ďakujem za každí názor.


Súhlasím, ide o čiastočne znížený základ dane (dobropis k faktúre), teda bude to oprava základu dane a na to sa § 25 odst.1/b)ZDPH vzťahuje.
kalkulka
16.10.06,09:20
Minulý týždeň som bola na seminári k DPH a tam nám vraveli, dôvodom na vystavenie dobropisu nie je neuhradená pohľadávka. Takže, vymyslite si dostatočný dôvod na to, prečo opravujete cenu tovaru, alebo služby.
Martinella
16.10.06,09:46
Minulý týždeň som bola na seminári k DPH a tam nám vraveli, dôvodom na vystavenie dobropisu nie je neuhradená pohľadávka. Takže, vymyslite si dostatočný dôvod na to, prečo opravujete cenu tovaru, alebo služby.

S týmto plne súhlasím. Ako opravu základu dane by som to riešila len v prípade, ak je to napr.ako dodatočná zľava z ceny tovaru,služby.
domacnost
16.10.06,09:56
Ďakujem, že ste zareagovali a pripojili sa do diskusie.

Martinella:
Veď práve a to je ten môj prípad, ide o dodatočnú zľavu z ceny tovaru a to z dôvodu, aby som aspoň z časti mala uspokojenú moju pohľadávku a z časti vrátenú dph.
kalkulka
16.10.06,11:24
Tak, ak by ste uviedli tento dôvod, tak vystavenie dobropisu neobstojí. Mala by to byť skôr nejaká reklamácia, na základe ktorej poskytnete zľavu z ceny, poskytnutie nejakého bonusu, množstevnej zľavy a pod.