Libor4
16.10.06,06:58
Vie mi, prosím, niekto poradiť, akú diétu má dodržiavať dcéra, ktorá leží s infekčnou mononukleózou? "Odborná" rada znela, že diétu číslo 4, ale aká to je, to je akosi zahalené tajomstvom... Ďakujem!
Dada
16.10.06,05:01
Vie mi, prosím, niekto poradiť, akú diétu má dodržiavať dcéra, ktorá leží s infekčnou mononukleózou? "Odborná" rada znela, že diétu číslo 4, ale aká to je, to je akosi zahalené tajomstvom... Ďakujem!

A akú formu mononukleózy má? Pečeňovú, či uzlinovú?
Dada
16.10.06,05:03
Nemala by jesť vyprážané, mastné jedlá, žiadne čokolády, kakao, čerstvé koláče, skoro taká diéta ako žlčnikári čo majú.
Libor4
16.10.06,05:44
Je to pečeňová mononukleóza...
Dada
16.10.06,05:57
Je to pečeňová mononukleóza...

Tak nejesť, čo som vyššie uviedla, papať len ľahké jadlá, nenamáhať sa, nemala by cvičiť.... Ináč lekári to moc nevedia liečiť a ani nevedia z čoho to vzniká.
Libor4
16.10.06,06:01
Veľmi pekne ďakujem za rady! Už mi zostáva len "maličkosť": presvedčiť "postihnutú", že jej najobľúbenejšie jedlá BUDE MUSIEŤ vypustiť zo svojho jedálneho lístka... Až sa toho priam "hrozím"...:)
Dada
16.10.06,06:06
Veľmi pekne ďakujem za rady! Už mi zostáva len "maličkosť": presvedčiť "postihnutú", že jej najobľúbenejšie jedlá BUDE MUSIEŤ vypustiť zo svojho jedálneho lístka... Až sa toho priam "hrozím"...:)

No to je ťažké. Ja som mala mononukleózu pred 13 rokmi, a diéta trvala pol roka a to v tom čase boli ešte aj Vianoce, tak o to ťažšie sa mi diétovalo, ale zvládla som to. Po diéte som ešte obmedzovala niektoré jedlá aj dlhšiu dobu, ale časom som začala jesť všetko.
Mononukleóza je vraj väčšie svinstvo ako žĺtačka. A ináč by nemala v čase liečby brať lieky penicilinového radu.
Martina32
16.10.06,06:09
To nebude take hrozné, moja dcéra tiež mala mononukleozu a po case si zvykla na tu stravu, da sa to len treba vyržať a fakt to dodržiavať, oplatí sa to a musi brat aj vitaminy aby sa ta pecienka opat zregenerovala
Libor4
16.10.06,06:12
Neberie žiadne ATB, leží na infekčnom a tam na to dohliadajú. Len je s ňou ťažká práca: leží na"samotke" a tak už toho má plné zuby. Prehovárame ju, že to nič, ale aj tak... Zle to znáša. Pôvodne som jej niečo o chorobe chcel aj povedať, ale som si to rozmyslel, lebo by som ju ešte viac rozcitlivel a pritom by mala byť v kľude a pohode ... Tak si toto všetko nechám až po návrate z nemocnice a (s dovolením) ukážem jej tento dialóg, aby pochopila, že to nie je "sranda". Dúfam, že to zaberie...
Martina32
16.10.06,06:15
Chuda vobec jej nezavidim, ja som tam lezala s dcerou, je to dost na nervy, ale pomohlo jej to ze som tam bola s nou, je to o nervy, nikam nemoze ist, len trcat v tej sklenenej koji, ako nejake zviera :-( Boli sme tam týžden a zdalo sa mi ze sme tam uz mesiac
Libor4
16.10.06,06:26
To moje zlato tam leží už od utorka (týždeň) a verím jej, že je to na nervy. Chodíme za ňou, ale bojím sa, že po našom odchode je to ešte horšie. Snažím sa ju presvedčiť, že ju snáď prepustia zajtra, ako jej sľúbili, ale až lekári povedia, či áno alebo nie. Zatiaľ sa snažím zohnať čo najviac info o potrebnej diéte a porozmýšľať, ako doma variť, aby to bolo dobré, chutné (a zdravé, ale toto jej nemôžem moc prízvukovať :))!
Dada
16.10.06,06:29
To moje zlato tam leží už od utorka (týždeň) a verím jej, že je to na nervy. Chodíme za ňou, ale bojím sa, že po našom odchode je to ešte horšie. Snažím sa ju presvedčiť, že ju snáď prepustia zajtra, ako jej sľúbili, ale až lekári povedia, či áno alebo nie. Zatiaľ sa snažím zohnať čo najviac info o potrebnej diéte a porozmýšľať, ako doma variť, aby to bolo dobré, chutné (a zdravé, ale toto jej nemôžem moc prízvukovať :))!

Tak sa skúste celá rodina "obetovať" a jesť spolu s ňou tie jedlá. Nie sú zas až také strašné. Keď uvidí, že všetci jete to isté, tak to pôjde ľahšie.
Nutricia
16.10.06,06:34
Libor4,odporúčam ti prečítat si článok o infekčnej mononukleóze v časopise Dieťa a ja 10/2006.Je tam myslím všetko.
Dada
16.10.06,06:35
Koľko rokov má dcéra?
Libor4
16.10.06,06:41
Ďakujem za tip na članok, pohľadám si ho. Dcéra je v tom nebezpečnom veku - ťažká teenegerka...
bigmac
19.10.06,06:43
No tak aj ja sa pridavam. Nas syn 3,5 roka na od pondelka diagnostikovanu mononukleozu. Vyzera fakt strasne. Je cely vyhadzany a teploty nad 38. Nic mu nezabera a vraj ani na to niesu lieky. Ta dieta co tu spominate je spravna. Zelenina, cestovina a proste lahke jedla. Ziadne vyprazanie, tazke masove polievky a tak. Akurat dnes nas cakaju vysledky pecenovych testov. Dufam ze to bude OK a nebudeme musiet do nemocnice.

Brano.


Vsetko bude, len mi nebudeme.
Simonab
19.10.06,11:17
Libor, Braňo prajem aby sa vám deti čo najskôr uzdravili. Niečo som si prečítala o tejto chorobe. Prikladám názory odborníkov na diétu.



Prebraté zo stránky: http://www.ajgl.cz/mononukleoza/

Dieta

V minulosti se při mononukleóze nařizovala přísná jaterní dieta. V současnosti se od této diety ustupuje. Ukázalo se, že dieta je zbytečně přísná. Že ve většině případů zcela postačuje držet se obecných zásad zdravé stravy.
Pro ty z vás, kteří přesto chtějí nebo musejí držet přísnou dietu, tu nechávám seznam, který jsem vytvořil z dřívějška - přísná dieta (http://www.ajgl.cz/mononukleoza/dieta_old.htm).

O zásadách zdravého stravování lze na internetu nalézt dostatek podkladů, proto zde zopakuji jen nejdůležitější zásady, z nichž jsem vytvořil desatero:

nepřestat jíst - jíst pravidelně, vícekrát za den (5 krát), menší porce
čerstvá strava - jídlo by mělo být čerstvě připravené - uvařím -> sním, maximálně nechám do druhého dne uležet; vyhnout se konzervám
pestrá strava - dbát na vyváženost potravy - maso, přílohy, zelenina, pečivo, sladkosti... každý den něco jiného
žádný alkohol
omezit tuky - především tuky živočišného původu
nesmažit - dávat přednost jiným způsobům tepelného zpracování potravin (vaření, dušení)
zelenina, ovoce a vitamíny
všeho s mírou - můžete sníst cokoliv chcete, ale ne kolik chcete, nepřežírejte se
nejíst to, po čem je mi zle - poslouchejte vlastní tělo, když nechce některou konkrétní potravinu, tak mu ji nenuťte, i když vám tolik chutná
přemýšlet - řídit se vlastním rozumem a úsudkem; Projednou klidně můžete zhřešit. Klidně si dejte propečený řízeček nebo čokoládový dortík. Je úplně v pořádku, když si jednou uděláte radost. Nesmí se ale z toho jednou stát zvyk, na to pozor!Prebraté zo stránky: http://www.babetko.sk/user/view_page.php?page_id=135081


Diétne opatrenia
Dôležité je v jedálničku uprednostňovať sacharidy ako hlavný zdroj energie. Ide o jednoduché sacharidy a polysacharidy ako sú výrobky z múky, ryža, zemiaky. Postupne sa pridávajú zdroje bielkovinové vo forme chudého mäsa a nízkotučného tvarohu /na deň by to malo byť okolo 1-2 g/kg dieťaťa orientačne/. Obmedzujú sa tuky, hlavne tepelne upravené, najvhodnejšie je čerstvé maslo, ktoré sa v malom množstve môže pridať do hotovej stravy. Pokrmy sa pripravujú varením, dusením. Úplne vylúčime vyprážané, ťažké tukové jedlá, korenie, údeniny. Zeleninu v akútnom období dusíme, ovocie podávame vo forme kompótov, až následne podľa znášanlivosti v čerstvej forme. Odporúča sa aj suplementácia vitamínov, hlavne B a C. Pre dospelých je úplným zákazom alkohol. Dieta s obmedzením tukov a s dostatkom bielkovín a vitamínov je vhodná aj niekoľko mesiacov. Ak sa stav dostatočne stabilizoval možno po 5-6 mesiacoch prejsť na zásady správnej životosprávy Ak sú výrazné bolesti v hrdle a ťažkosti s prehĺtaním potravy odporúča sa stravu mixovať /zeleninové polievky, chudé mäso so zemiakmi, banán v čaji/.
Dôležité opatrenia Nevyhnutný je pokojový režim počas akútneho ochorenia a aj rekonvalescencie, ktorý by mal trvať minimálne mesiac po prekonanom ochorení. Odporúča sa dieťa oslobodiť od telesnej výchovy, obmedzenie fyzickej aktivity minimálne na 3 mesiace, v závislosti od priebehu ochorenia a stavu poškodenia pečene. Aj naďalej v strave uprednostňujeme bielkoviny, vitamíny v prirodzenej forme a pravidelne je nutné sledovať laboratórne parametre v krvi. Včasná a správna diagnóza, adekvátna liečba a správna rekonvalescencia sú hlavnými atribútmi na prekonanie choroby bez komplikácii a nežiaducich následkov.
bigmac
19.10.06,11:41
Dakujem velmi pekne. Dufam ze to s tou dietou nebude take tazke. Ved nas maly nemoze pave to co najviac lubi papkat.

Brano
Libor4
27.10.06,03:29
Vďaka za radu. Pri hľadaní receptov pri mononukleóze som naďabil aj ja na českú stránku hore uvedenú, ale napriek tomu veľmi pekne ďakujem. Bola podkladom pre celú zbierku receptov, lebo to bol práve problém. Už nie je... Libor
kiikaa
27.10.06,05:59
Ponúknem Vám moju skúsenosť.
Pred pár r. som mala na infekčnom s mononukleózou moje dve deti. U každého sa to prejavovalo ináč. Boli zavretí tri týždne. Museli sme zrušiť letnú dovolenku. Mononukleóza sa nelieči antib. ale prísnou diétou. Ešte niečo k tej diete, čo som si tak zbežne pozrela pripájam:
- okrem mastných jedál: žiadne strukoviny, jablká bez šupky, žiadne ovocie s malými jadierkami (niekto jedáva jablko s jadierkami...)- toto všetko môže tiež zaťažovať pečeň.
- žiadna námaha
Po prepustení z nemocnice sme dodržiavali dietu ešte dva m.
Kúpila som si špeciálny hrniec (predávajú ho v Poluse) v ktorom môžem mäso aj zeleninu variť bez oleja. Netreba sa toho báť, že jedlo sa nebude dať jesť. Musím povedať, že v tom hrnci varím dodnes a takáto zmena stravy pomohla celej rodine. (teraz rastlinný olej pridávam až do hotového uvareného jedla)
Myslím si, že deťom diéta veľmi pomohla a mali veľmi dobré pečenové testy.
Držím palce
jasu
22.11.06,14:02
Ja teda neviem. Prekonala som mononukleózu pred 10 rokmi ako teenegerka. Doktorka mi to skoro zabudla oznamit, ze to mam, vlastne som sa jej musela pripomenut a az potom ma poslala do nemocnice na infekcne. To prostredie je mi velmi dobre zname, mam niekolko operacii za sebou takze to so mnou nic nespravilo. Hned o tyzden ako som vyliezla z nemocnice sme isli na dovolenku do Chorvatska. Jedine co som davala pozor, bolo neopalovat sa cez obed. Samozrejme som obmedzila alkohol. Ale povedzte to teenegerovi. Pride vecer, akcie, kamarati a hned je po kontrole. Ale ak sa to neprezenie nic sa nedeje. Ano vysadila som trosku vyprazane u nas sa to aj tak moc nepapa. Predstavte si, nic mi nebolo, vlastne som ani necitila ze som chora. Netreba sa toho tak velmi bat. Po tom celom som mala pocit, ze keby som to prechodila aj tak sa mi nic nestane. Akonahle som sa tym prestala zatazovat, vysledky som mala ukazkove. Nechcem zlahcovat, kazdy moze mat priebeh choroby iny, len si myslim, ze si netreba robit az take starosti. Pridu vacsie :-) Drzim palce a prajem rychle uzdravenie Vasej dcere.
hanar
25.11.06,17:09
Užila som si tiež túto chorobu ale dá sa to zvládnuť. Len mi vtedy keď som išla z nemocnice zabudli povedať, že mám držať dietu a keď som prišla po týždni na kontrolu tak sa ma pýtala či držím dietu a ja som sa opýtala akú? Lekárka bola tak prekvapená a pýtala sa mi dali sestričky papier s dietou a ja jej na to že nie. Mám s toho obdobia fotky než som išla do nemocnice vyzerala som ako keby som sa prebrala po nejakej otrave. Držím všetkým palce nech sa uzdravia.Pa
kira
25.11.06,17:15
Jasom dcérke po prepustení kúpila sirup od ENERGY na pečeň. Mala výborné výsledky, akurát nemôže byť darcom krvi. Skoré uzdravenie
hanar
25.11.06,17:20
Jasom dcérke po prepustení kúpila sirup od ENERGY na pečeň. Mala výborné výsledky, akurát nemôže byť darcom krvi. Skoré uzdravenie

Vieš čo je paradox. Išla som darovať krv a 2 razy mi zobrali vždy keď sa ma opýtali čo mi bolo tak som povedala, že som mala mononukleózu a oni že keď mám pečenové testy OK tak nieje žiaden problém. Pred rokom som zase išla darovať krv a sú nové listy na vyplnenie a tam som priamo uviedla, že som mala mononukleózu a potom ten lekár volal na infekčné a tam mu povedali že som to mala v takom stave, že nemôžem už vôbec darovať krv. To sú paradoxi v našom zdravotníctve!
kira
25.11.06,17:28
Nás na to upozornili hneď po prepustení, ale v našom zdravotníctve je všetko možné.
Adria.ma
08.12.06,10:01
Nemala by jesť vyprážané, mastné jedlá, žiadne čokolády, kakao, čerstvé koláče, skoro taká diéta ako žlčnikári čo majú.
Súhlasím s príspevkom. Sama som prekonala túto formu mononukleózy, bola som s tým doma 2 mesiace, aj tak sa to zistilo, keď som si sama našla účinné "lieky" V tej dobe existoval taký dobrý džús - MARI - ríbezľovo-mangový zo SABINY Sabinov (už neexistuje), brala som aj B komplex - hlavne riboflavín a pyridoxín. Treba zvýšiť príjem vitamínov, užívať bioflavonoidy - obsahujú ich hlavné kvety rastlín, ale aj čierne ríbezle... Tiež na regeneráciu pečene odporúčam odvar z Pestreca mariánskeho (Sylibum marianum), 1 lyžička semienok (pred varením podrviť v mažiari) sa varí s 2-3 dcl vody zhruba 7 minút. Neviem si spomenúť na čaj, adá sa mi , že sa volá UNGOLEN, to je pri rekonvalescencii po takýchto typoch infekcií, mononukĺeóze i žĺtačke...
Adria.ma
08.12.06,10:04
Jasom dcérke po prepustení kúpila sirup od ENERGY na pečeň. Mala výborné výsledky, akurát nemôže byť darcom krvi. Skoré uzdravenie
Ak sa nemýlim tak ten sirup sa volá REGALEN
Julča
08.12.06,11:32
Máme v rodine tiež mononukeózu. Chcem sa opýtať aké sú najlešie doplnkové lieky a či stačí držať 3 mesiace dietu. Bude potom pečeň v poriadku, alebo sú to už doživotné následky.
Bionda
08.12.06,18:42
Je dolezite vykonavat kontroly, nakolko choroba mava casto i remisie. Liecba okrem antibiotik je polyvitaminy, v pripade postihnutia pecene i podavanie steroidov.
Adria.ma
11.12.06,14:09
Máme v rodine tiež mononukeózu. Chcem sa opýtať aké sú najlešie doplnkové lieky a či stačí držať 3 mesiace dietu. Bude potom pečeň v poriadku, alebo sú to už doživotné následky.
REGALEN od ENERGY
werewolf
04.09.07,10:05
Dobrý deň. Chcel by som sa vás opýtať, mal som mononukleózu a už som v poriadku. Mam dobré pečenové testy, len aslo mam zatial zvýšené. Chcem sa opýtať či by sa mi mohlo niečo stať keby som si dal taký liter a pol vína? Za odpoved dakujem.
margia
05.09.07,13:49
to zalezi od dlzky doby ktora od vyliecenia presla, napriklad u mna bola (vtedy) zistena mono pred vyse polrokom, uz som mal aj po kontrole, vsetko ok, takze som si na chate doprial, lenze to som nemal robit, lebo vyrazky ktore som mal z mono sa vratili (tie neprijemne - cervene, co steklia ako po ustipnuti) a trapili ma este dalsie cca 2 mesiace, takze neodporucam, islo o to, ze imunitu som mal aj po vyse polroku stale oslabenu
alazan
05.09.07,14:24
...no mna pred 17 rokmi liecili Prednisonom a dodnes mam pretukovatenu pecen - aj pri 60 kg vraj ako 120 kg chlap zvacsenu v max. pripustnej hranici a najlepsie by bolo dodrziavat zlcnikovu dietu... no ale dam si vsetko... iba viem, ze to musi byt s mierou... ;)
Pru
11.03.08,12:35
Ahojte, chcela by som sa opýtať, či dievča s prekonanou mononukleozou môže darovať krv? ď
JaDo
12.03.08,22:06
V starších príspevkoch k tejto téme písali, že sa nemôže dať krv.

Môj syn mal mono v 3,5 rokoch. Bol veľmi chorý, horúčky okolo 40a dusil sa, pretože mal tak zväčšené mandle.
Bol 16 dní na samotke na infekčnom na Kramároch.
Liečili ho Lynkomycinom, čo je ATB. Tak neviem.
Viacerí tu píšu, že sa mono antibiotikami nelieči.
andreaxx
17.03.08,11:45
Pred 4 rokmi som si doma odlezala mononukleozu, bola podchytena hned na zaciatku, takze som nemusela ist do nemocnice. Nesmela som brat ziadne lieky, musela som dodrziavat prisnu dietu-okrem toho, co tu uz bolo uvedene- nesmela som jest ani bielu muku-ziadne cestoviny, kolace,ale iba razny chlieb, chlebicky co su ryzove, ryzove so sojou a pod.,ziadne konzervy, bravcove maso, udeniny, odlezala som si taky mesiac, ale nemala som ani silu niekde chodit, nieto behat. Velmi mi pomohla aj cerstva mrkvova stava bez konzervacnych latok-dodava silu pocas choroby. Dietu som drzala do pol roka a potom som postupne nabehla na normalnu stravu. Takze len trpezlivost a prisna dieta bez klasickych liekov a bude to v pohode.
minkaBR
09.05.08,15:41
ahoj...akurát dnes som sa vrátila z nemocnice s vyležanou diagnózou infekčná mononukleóza..dali mi letáčik čo môžem jesť ale veľmi mi to nepomohlo...ak by ste boli taký ochotný a napísali mi čo môžem bola by som veľmi rada lebo neviem ktoré druhy ovocia a zeleniny môžem,čo maso a tak v čom sa mám obmedzovať a podobne...možem napríklad uhorky,melón,koreňovú zeleninu a pod.? Ako dlho musím držať dietu??Ďakujem
motylik7
14.05.08,12:28
Čo sa trápite kvôli mononukleóze? Ved na to existujú rôzne druhy liečby. Ja som si ju vyliečila za štyri mesiace, obvodná lekárka zírala ako vyzír na výsledky. Nechápala chuderka, ale neopýtala sa ma, ako je to možné (však iba lekári vedia všetko najlepšie, nie?).
Felícia
21.05.08,10:01
Keď čítam tieto príspevky o mononukleoze nestačím sa diviť. Ja som prekonala mononukleozu a nikto mi nekazal držať nijakú dietu. Ale som prekvapená že píšete že sa neužívajú antibiotika. Ja som dostala od doktorky na infekčnom lekársky predpis na natibiotika, viem že ich bolo viac dvoje alebo troje a musela som si ich vybrať v Rakusku. Lekárka povedala že tu ani v Čechách ich nedostanem. K týmto liekom som ešte brala nejaké vitamíny, lebo tie lieky sa museli brať spolu s vitamínmi (denne to bolo nejakých 9 tabliet), každý týždeň mi brali krv na pečenové testy. Keď som podstúpila túto liečbu, chodila som ešte ale tri roky na kontrolu, lebo lekárka hovorila že ostatné sa už musí vstrebať do tela same, a tak mi sledovala ako sa hodnoty znižujú. Takže neviem, som prekvapená čo píšete.
robin78
21.05.08,10:22
Ja som sa tiez trochu divil, ze co vsetko sa za tou mononukleozou skryva. O tom, ze som prekonal mononukleozu som vobec nevedel, dozvedel som sa to az niekedy neskor z krvnych testov, ale kedy som ju mal ... proste bez priznakov, asi to len potichu prehrmelo
Felícia
21.05.08,10:33
U mna sa mononukleoza prejavovala zvýšením teploty. Asi tri mesiace ma hrozne keď som prišla z roboty boleli klby a kedykolvek som si zmerala tepltotu tak som mala zvýšenú. Tak som išla k lekárovi a on povedal že môže byť veľa príčin prečo mám zvýšenú teplotu, tak som absolvovala strašne veľa vyšetrení, nikde nič a naposledy som si nechala infekčné a tam mi zistili mononukleozu.
nikulka16
24.02.09,17:55
dobry vecer...chcela by som sa opytat na podrobnosti diety infekcnej mononukleozy..prosim vas ak ma niekto zoznam potravin ktore nemozem konzumovat tak mi ho prosim poslite na e-mail dakujem vopred:)a ake druhy ovocia mozem jest a ci by som mohla zhresit konzumaciou bielej cokolady..a co moze sposobit namaha napr.sportovanie alebo posedenie v nejakom bare alebo len tak von.dakujem
dussick
23.04.09,15:23
a mozem sa prosim spytat, ako dlho ste sa neopalovali, vy co mate s mononukleozou skusenosti? alebo ak su tu na to nejaki odbornici co M nemali, tak ako dlho by som sa nemal opalovat?
lekari mi povedali, ze 3 mesiace, ale to je pre mna hroziva predstava kedze v lete odchadzam pracovat na Kretu...co sa mi stane ak sa budem opalovat uz o dva mesiace? preco vlastne sa nemoze clovek po M opalovat?
dakujem za odpovede..;)
dussick
23.04.09,17:08
pre Nikulka16: napis mi svoj email a poslem ti tu dietu...mam ju tu na papieri:D
pasuliatko
27.10.09,11:13
diéte číslo 4:
s obmedzením tukov
11 000 kJ
pri chronických ochoreniach žlčníka, a pankreasu, po vírusovom ochorení pečene
http://www.porada.sk/t111080-p2-pankreaticka-dieta.html nájdeš rady akú dietu..odomňa tam je naskenovaná knižka o diétach na strane 2 príspevok 20