kaja1
16.10.06,07:03
Dobré ránko,

chcem poprosiť o radu, účtujem prvý krát ubytovacie zariadenie - penzion v JU, platca DPH a práve zakúpili niekoľko TV prijímačov do izieb pre hostí.
Je to daňovo uznaný výdavok a možem si z toho uplatniť DPH ?
Bola som sa spýtať aj na DÚ, tam mi to poradca pre verejnosť zisťoval u kontrolóriek-veľmi jasná odpoved - asi áno.
Chcela by som ale mať 100 % percentnú istotu, tak ak niekto má nejaký odkaz na zákon, usmernenie budem veľmi rada.
Vopred ďakujem a prajem príjemný začiatok pracovného týždňa.
Tweety
16.10.06,05:22
Dobré ránko,

chcem poprosiť o radu, účtujem prvý krát ubytovacie zariadenie - penzion v JU, platca DPH a práve zakúpili niekoľko TV prijímačov do izieb pre hostí.
Je to daňovo uznaný výdavok a možem si z toho uplatniť DPH ?
Bola som sa spýtať aj na DÚ, tam mi to poradca pre verejnosť zisťoval u kontrolóriek-veľmi jasná odpoved - asi áno.
Chcela by som ale mať 100 % percentnú istotu, tak ak niekto má nejaký odkaz na zákon, usmernenie budem veľmi rada.
Vopred ďakujem a prajem príjemný začiatok pracovného týždňa.
Ano, je to podľa § 19 Zákona o dani z príjmu výdavok OVZD.
Jana Acsová
16.10.06,13:08
...chcem poprosiť o radu, účtujem prvý krát ubytovacie zariadenie - penzion v JU, platca DPH a práve zakúpili niekoľko TV prijímačov do izieb pre hostí.
Je to daňovo uznaný výdavok a možem si z toho uplatniť DPH ?
Predchádzajúca odpoveď je dosť všeobecná, a zrejme Vám povedala asi toľko, ako informácia z DÚ. .-)

Všeobecne sa k tejto problematike staviame z toho pohľadu, že už nie je kúpa, či odpis TV prijímačov zo zákona vylučovaný ako tomu bolo do 31. 12. 2003. Vtedy bola v zákone taxatívne vylúčená možnosť uplatniť si v niektorých prípadoch daňové výdavky v súvislosti s TV prijímačmi. Už to však v zákone nie je a teda je na obhajobe daňového subjektu preukázať súvislosť s podnikaním. V prípade ubytovacieho zariadenia nepredpokladám akékoľvek problémy pri uplatnení TV vo výdavkoch (priamo alebo cez odpisy podľa výšky OC a vstupnej ceny), rovnako ako právo na odpočítanie dane je možné uplatniť bez obmedzenia za splnenia ostatných podmienok uvedených v § 49-51 ZDPH.

Následne upozorňujem na koncesionárske poplatky, prípadne iné súvisiace poplatky.
kaja1
17.10.06,11:33
pani Acsová, ďakujem veľmi pekne za fundovanú odpoveď