sojana
16.10.06,07:29
SZČO uplatňuje v r.2006 paušálne zdaňovanie výdavkov /60% - remeselná živnosť/. V r.2007 chce viesť jednoduché účto. Teraz v októbri kúpi auto. Čo s jeho obstarávacou cenou - môže dať do nákladov v r.2007, čo s odpismi, ako prejsť z paušálnych na vedenie účto? Neviem si s tým rady. Ďakujem!
ekopo
16.10.06,07:56
1. možnosť: auto je zaradené do majetku v r. 2006 , v paušálnych výdavkoch sú zahrnuté všetky výdavky, čiže aj odpis IM /samozrejme okrem povinných odvodov/ v druhom roku sa odpisuje ako druhý rok odpisovania
2. možnosť: auto sa zaradí a začne využívať na podnikanie v roku 2007, čo bude aj prvý rok odpisovania.
sojana
16.10.06,08:33
To Ekopo - Prikloním sa k variantu č.2.
Ako zaradí auto do podnikania? Čo s obstarávacou cenou, ktorú zaplatí v r.2006? Odpisovať 4 roky podľa tabuľky?
ekopo
16.10.06,08:42
OC zaplatená v roku 2006 je výdavok neovpl. ZD členenie výdaj za dlhodobý majetok. Od r. 2007 odpisovať buď rovnomerne, alebo zrýchlene.
ekopo
16.10.06,08:46
Ešte sa doplním, auto zaeviduje na inv. karte, kde vyplní všetky náležitosti, treba zahlásiť na DU - daň za mot. vozidlo/ v tomto prípade do 15 dní od prvého použitia vozidla na podnikanie/. Mimochodom auto sa dovtedy nepoužívalo.
renča1
16.10.06,08:50
Odpisovať 4 roky podľa tabuľky?

Potom už len 3 roky, pretože si povinný vstup.cenu znižovať každoročne o sumu daňového odpisu ,pričom v tomto období sú odpisy uplatnené ako súčasť paušálnych výdavkov.
renča1
16.10.06,09:07
To Ekopo - Prikloním sa k variantu č.2.
Ako zaradí auto do podnikania? Čo s obstarávacou cenou, ktorú zaplatí v r.2006? Odpisovať 4 roky podľa tabuľky?

A vieš o tom, že máš nárok pri uplatňovaní paušál.výdavkoch si uplatniť okrem zaplatených odvodov aj skutočne preukázané zaplatené povinné zákonné poistenie? Viď § 22 zákon o dani z príjmu s komentárom v poradcovi 5-6.
sojana
16.10.06,09:25
Takže drahí poradcovia, toto je moje chápanie:
Auto kúpim v roku 2006 na IČO, nerobím s ním nič, lebo si uplatňujem paušálne zdaňovanie výdavkov. 1.1.2007 auto vložím do firmy /vystavím kartu HIM/, do 15.1.2007 zaplatím daň z motorových vozidiel, zaplatím povinné zákonné poistenie, ďalej už len jazdím /vediem knihu jázd/, odkladám si bloky, o ktorých potom účtujem, auto odpíšem /druhým rokom - lebo v r.2006 bol prvý odpis obsiahnutý v paušálnych výd./ Je moje chápanie správne?
renča1
16.10.06,09:34
Takže drahí poradcovia, toto je moje chápanie:
Auto kúpim v roku 2006 na IČO, nerobím s ním nič, lebo si uplatňujem paušálne zdaňovanie výdavkov. 1.1.2007 auto vložím do firmy /vystavím kartu HIM/, do 15.1.2007 zaplatím daň z motorových vozidiel, zaplatím povinné zákonné poistenie, ďalej už len jazdím /vediem knihu jázd/, odkladám si bloky, o ktorých potom účtujem, auto odpíšem /druhým rokom - lebo v r.2006 bol prvý odpis obsiahnutý v paušálnych výd./ Je moje chápanie správne?


Auto, keď kúpiš v r.2006, tak ho aj dňom kúpy zaradíš, teda zaradíš ho v r.2006. Cesnú daň zaplatíš do 15 od začatia využívania. Ak ho začneš využívať hned, tak zaplatíš cestn.daň, vedieš knihu jázd už dňom 1 jazdy. Knihu jázd v tomto roku preto lebo v r.2007 chceš využívať skutoč.preukázat.výdavky a vedením knihy jázd už v tomto roku ti tak uľahčí prácu pre r.2007. K odpisom pre tento rok platí to čo si už napísal. Odpis uplatníš v r.2007 už 2 rokom. Teda 1 odpis už máš zohladnení v r.2006 v paušál.výdavkoch.
ekopo
16.10.06,09:35
Nevidím dôvod, prečo by bol prvý daňový odpis uplatnený v r. 2006, keď sa auto je zaradí do používania v r. 2007.
renča1
16.10.06,09:48
Nevidím dôvod, prečo by bol prvý daňový odpis uplatnený v r. 2006, keď sa auto je zaradí do používania v r. 2007.

1)Ak zaradí auto v r.2006, tak prvý odpis - prvým rokom bude zahrnutý v paušál.výdavkoch v r.2006, nebude k 31.12. účtovať daň.odpis. Čiže daň.odpis - druhým rokom skutočne uplatní v r.2007.
2)Ak auto zaradí až v r.2007, tak daň.odpis-zasa len druhým rokom uplatní pre r.2007.

Najserioznejší spôsob je prvá možnosť. Účtovať bude výdavok cez pokladňu, cez účet v druhom členení nákup HM + vystaví kartu a odpisový plán.
ekopo
16.10.06,10:09
1)Ak zaradí auto v r.2006, tak prvý odpis - prvým rokom bude zahrnutý v paušál.výdavkoch v r.2006, nebude k 31.12. účtovať daň.odpis. Čiže daň.odpis - druhým rokom skutočne uplatní v r.2007.
2)Ak auto zaradí až v r.2007, tak daň.odpis-zasa len druhým rokom uplatní pre r.2007.

Najserioznejší spôsob je prvá možnosť. Účtovať bude výdavok cez pokladňu, cez účet v druhom členení nákup HM + vystaví kartu a odpisový plán.

Dovolím si upozorniť na § 22 zákona o DzP, kde sa hovorí , že odpisovaný majetok je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Keď ho zaradím do používania v r. 2007 tak prvý rok odpisovania je r.2007. A odpis poďa § 22 ods.9 môžem prerušiť. Nie je nikde uvedené, že keď nakúpim IM - musím ho hneď začať používať a tým aj odpisovať.
Myslím, že som už napísal všetko.
renča1
16.10.06,10:33
Dovolím si upozorniť na § 22 zákona o DzP, kde sa hovorí , že odpisovaný majetok je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Keď ho zaradím do používania v r. 2007 tak prvý rok odpisovania je r.2007. A odpis poďa § 22 ods.9 môžem prerušiť. Nie je nikde uvedené, že keď nakúpim IM - musím ho hneď začať používať a tým aj odpisovať.
Myslím, že som už napísal všetko.

Vyznačená veta fialovou farbou by platila vtedy, keby os.autom.obstaral v r.2007.
Červenou farbou-§ 22 ods.9 sa aplikuje vtedy, keď daňovník si uplatňuje skutočné výdavky. Neplatí to ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods.10 - paušál.výdavky , čo je teraz náš prípad.

Doklad o kúpe je v r.2006 . Pokiaľ ho v r.2006 nezaradíš, ale zaradíš ho až r.2007, tak budeš postupovať podľa § 25 ods.1) písm.d) a v tomto § je uvedené, že 1 odpis zo 4 odpisov už uplatniť v r.2007 nemôžeš, pretože auto bolo obstarané v r.2006 v r.2007 sa uplatní odpis druhým rokom, čiže je ukrátený o prvý odpis.


Záver:
Konečný výsledok bude rovnaký . Daňový odpis prvým rokom si nebude môcť uplatniť ani v r.2006 /ak ho týmto rokom zaradí/ a ani v r.2007 /ak ho týmto rokom zaradí/ . Nárok odpisovať bude môcť už len 3 roky.
Jana Acsová
16.10.06,12:53
Až na malé drobnosti v štylizácii je problematika riešená z pohľadu dane z príjmov Renčou1 správne.
Doporučujem ešte ujasnenie problematiky dane z motorových vozidiel, zrejme už v inej téme.
sojana
17.10.06,06:16
ČIŽE: v októbri 2006 kúpim auto za 200 000,-Sk na IČO. V účtovníctve s ním nerobím nič. V roku 2007 vystavím kartu HIM - zaradím do účtovníctva /do podnikania/, jeho OC bude 200 000,- Sk, odpíšem ho na konci roka druhým odpisom, zaplatím daň z mot.voz., zákonnú, účtujem bloky, vediem knihnu jázd.
Pochopila správne?
Nemala som tú česť riešiť takýto problém, takže ďakujem všetkým zúčastneným v tejto téme!:)
renča1
19.10.06,07:29
V oktobri 2006 máš doklad o kúpe. Naúčtuješ ho ako výdavok cez pokladňu, cez účet a v druhotnom členení nákup invenstič.majetku. Dňom nákupu majetok zaeviduješ do evidencii dlhodob.majetku v obstar.cene 200 000,00 SK. Ak ho budeš používať už v oktobri, tak podáš daňov.priznanie k cestnej dani a zaplatíš. Budeš viesť knihu jázd už prvým dňom jazdy.
Ak ho nebudeš používať v r.2006 /knihu jázd nevedieš/ .

Cestnú daň zaplatíš do 15 dní od začatia prvého používania. Nezabudni podať priznanie k cestnej dani.

Keďže si uplatňuješ pre r.2006 paušál.výdavky, tak nemáš nárok na odpis k 31.12.2006.
PRíklad:/rovnomer.odpisovanie/
1. odpis v r.2006 v sume 50 000,00 nemáš nárok, pretože ho máš zahrnutý v paušál.výdavkoch. V odpisovom pláne ktorý musíš mať už pri zaradení majetku si poznačíš , že z dôvodu uplatňovania paušál.výdavkov neuplatňuješ odpis.
2. odpis v r.2007 v sume 50 000,00 si uplatníš k 31.12.2007 , ak os.automobil budeš k poslednému dňu evidovať a ak si budeš uplatňovať skutočné výdavky.
3. odpis v r.2008 a 4. odpis v r.2009 si uplatníš za podmienok ako som uviedla v bode 2.

PS: Nemyslím si že moja štylizácia je až taká zlá, snažím sa riešiť a vysvetlovať problémy, tak aby to pochopil aj laik ktorý sa nepohybuje v daných zákonoch .Dúfam, že moja štylizácia je teraz namieste.
sojana
19.10.06,07:58
[quote=renča1]V oktobri 2006 máš doklad o kúpe. Naúčtuješ ho ako výdavok cez pokladňu, cez účet a v druhotnom členení nákup invenstič.majetku. Dňom nákupu majetok zaeviduješ do evidencii dlhodob.majetku v obstar.cene 200 000,00 SK. Ak ho budeš používať už v oktobri, tak podáš daňov.priznanie k cestnej dani a zaplatíš. Budeš viesť knihu jázd už prvým dňom jazdy.
Ak ho nebudeš používať v r.2006 /knihu jázd nevedieš/ .

Ale ten môj podnikateľ nevedie v roku 2006 žiadnu pokladňu. Má len príjem /to sú jeho vystavené faktúry/, výdaj /odvody na ZP,SP/. To má asi z toho dôvodu, že uplatňuje výdavky percentuálne.
Čiže má založiť pokladničnú knihu? Resp. ak bude uhrádzať auto z účtu, nemusí zakladať pokladničnú knihu. Predpokladám, že auto nebude využívať v r.2006 na podnikanie, čiže ostatné čo má robiť v roku 2007 je tu už napísané. Inak ďakujem ešte raz za vysvetlenia!:)
renča1
19.10.06,08:24
[quote=renča1]V oktobri 2006 máš doklad o kúpe. Naúčtuješ ho ako výdavok cez pokladňu, cez účet a v druhotnom členení nákup invenstič.majetku. Dňom nákupu majetok zaeviduješ do evidencii dlhodob.majetku v obstar.cene 200 000,00 SK. Ak ho budeš používať už v oktobri, tak podáš daňov.priznanie k cestnej dani a zaplatíš. Budeš viesť knihu jázd už prvým dňom jazdy.
Ak ho nebudeš používať v r.2006 /knihu jázd nevedieš/ .

Ale ten môj podnikateľ nevedie v roku 2006 žiadnu pokladňu. Má len príjem /to sú jeho vystavené faktúry/, výdaj /odvody na ZP,SP/. To má asi z toho dôvodu, že uplatňuje výdavky percentuálne.
Čiže má založiť pokladničnú knihu? Resp. ak bude uhrádzať auto z účtu, nemusí zakladať pokladničnú knihu. Predpokladám, že auto nebude využívať v r.2006 na podnikanie, čiže ostatné čo má robiť v roku 2007 je tu už napísané. Inak ďakujem ešte raz za vysvetlenia!:)

Vidíš to som si neuvedomila, bola som zamyslená ako dokonale zoštylizovať vety.:D
Takže všetko čo som napísala bude platiť okrem tejto vety:
Naúčtuješ ho ako výdavok cez pokladňu, cez účet a v druhotnom členení nákup invenstič.majetku. Túto vetu neber do úvahy-neplatí.
comodo
19.10.06,08:48
ja tu nechcem nikoho pliest ,ale podla mna podstatne pre odpis je zaradenie auta do majetku danovnika. Ak je evidovane k 31.12.2006 , tak by sa malo i cast odpisat. Ak si danovnik uplatni vydavky pausalne , jeho vec. Niet cesty spat.
Marína
19.10.06,10:32
Podstatné pre odpis majetku(výdavok, náklad) je jeho používanie, čiže zjednodušene - používam ho na dosiahnutie svojich zdaniteľných príjmov. Evidencia k 31.12. ma ešte neoprávňuje si uplatniť výdavky(náklady), ak majetok nepoužívam k už vyššie spomenutému.
Johanka
19.10.06,11:02
ja tu nechcem nikoho pliest ,ale podla mna podstatne pre odpis je zaradenie auta do majetku danovnika. Ak je evidovane k 31.12.2006 , tak by sa malo i cast odpisat. Ak si danovnik uplatni vydavky pausalne , jeho vec. Niet cesty spat.

§ 22
Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku


(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods.11 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 anehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.
Muška
19.10.06,11:45
Dovolím si upozorniť na § 22 zákona o DzP, kde sa hovorí , že odpisovaný majetok je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Keď ho zaradím do používania v r. 2007 tak prvý rok odpisovania je r.2007. A odpis poďa § 22 ods.9 môžem prerušiť. Nie je nikde uvedené, že keď nakúpim IM - musím ho hneď začať používať a tým aj odpisovať.
Myslím, že som už napísal všetko.

Ja len doplním "renču"
§ 22 odst 9
Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť.
renča1
19.10.06,11:50
Ja len doplním "renču"
§ 22 odst 9
Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť.

Ďakujem Muška za doplnenie, ale naozaj si nemusela tento § je spomenutý v príspevku č.13. :eek::)
ekopo
19.10.06,12:15
Ja len doplním "renču"
§ 22 odst 9
Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť.
Podľa zadania otázky si zadávateľ chce v r. 2007 uplatniť sutočné výdavky. To prerušenie som myslel na r. 2007 resp. ďaľšie v ktorých si chce uplatniť skutočné výdavky.:) Zaújímavý bol aj príspevok Maríny.
sojana
19.10.06,12:32
Spravím takto: v oktobri 2006 kúpim auto z podnikateľského účtu na IČO. Mám paušálne výdavky, auto nepoužívam na podnikanie, neplatím daň z MV, odpis je už zahrnutý v paušálnych. V roku 2007, keď chcem viesť účtovníctvo, vystavím kartu HIM, zaradím do používania, zaplatím daň z MV, účtujem bloky, odpíšem na konci roka /druhým odpisom/.

Už mi z toho riešenia vlasy stavajú dupkom. Dúfam, že nakoniec si podnikateľ spraví úplne inak na základe rady inej účtovníčky /a my sa tu trápime, že?/
Ďakujem Vám!:)