daja
16.10.06,09:08
Chcela by som sa vrátiť k téme Povolenie na predaj liehu v spotrebiteľskom balení. Z colného úradu mi poslali zoznam príloh k žiadosti. Je tam uvedené, že treba aj potvrdenie príslušného konkurzného súdu, že na žiadateľa nie je vyhlásený konkurz. Aké s tým máte skúsenosti, treba aj toto potvrdenie alebo nie. ďakujem.
danusi
16.10.06,11:46
Viem to presne. Je to iba čestné prehlásenie. Manžel je colník, ktorý sa tomuto venuje a mne dal vzor, ale má vyzerať celá žiadosť. Mám to doma. Večer ti to môžem poslať.
daja
16.10.06,12:09
Ďakujem si zlatá.
Excise Duty
16.10.06,14:48
Viem to presne. Je to iba čestné prehlásenie. Manžel je colník, ktorý sa tomuto venuje a mne dal vzor, ale má vyzerať celá žiadosť. Mám to doma. Večer ti to môžem poslať.

Nesúhlasím. Podľa ustanovenia § 51f ods. 11 žiadosť ovydanie povolenia na predaj musí obsahovať
a)identifikačné údaje žiadateľa a adresy umiestnenia jeho prevádzkarní, ak nie sú totožné so sídlom alebo s trvalým pobytom žiadateľa,
b)identifikačné číslo pre daň zpridanej hodnoty, ak bolo žiadateľovi pridelené,
c) daňové identifikačné číslo žiadateľa.
Podľa ods. 12 prílohami kžiadosti podľa odseku 11 sú
a)výpis zobchodného registra alebo zo živnostenského registra nie starší ako 30 dní alebo jeho osvedčená kópia,
b)zoznam dodávateľov spotrebiteľského balenia s uvedením ich identifikačných údajov,
c)zoznam odberateľov spotrebiteľského balenia s uvedením ich identifikačných údajov s výnimkou odberateľov spotrebiteľského balenia, ktorými sú koneční spotrebitelia,
d) výpis zregistra trestov žiadateľa alebo jeho zodpovedného zástupcu, ak je žiadateľom fyzická osoba, a ak je žiadateľom právnická osoba, výpis zregistra trestov zodpovedného zástupcu a fyzických osôb, ktoré sú členmi riadiacich orgánov alebo kontrolných orgánov; výpis zregistra trestov nesmie byť starší ako 30 dní.
Nič viac a nič menej, takúto žiadosť môže však podať iba taký žiadateľ, ktorý spĺňa podmienky ustanovenia ods. 13, ktoré hovorí o tom, že žiadateľ podľa odseku 11 musí spĺňať tieto podmienky:
a)má živnostenské oprávnenie,
b)nebol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin; to sa vzťahuje aj na zodpovedného zástupcu a fyzické osoby, ktoré sú členmi riadiacich orgánov alebo kontrolných orgánov žiadateľa,
c)nie je vlikvidácii ani na neho nie je právoplatne vyhlásený konkurz.
Podmienky podľa písm. a) a b) splní žiadateľ okrem iného predložením dokladov podľa ods. 12 písm. a) a písm. d) a tým to končí, pretože zákon nevyžaduje nijaké ďalšie potvrdenie a ani čestné prehlásenie o tom, že žiadateľ nie je v likvidácii ani na neho nie je právoplatne vyhlásený konkurz. Preto ani colný úrad nesmie vyžadovať takéto potvrdenie a ani čestné prehlásenie, pretože tým vyžaduje povinnosť nad rámec zákona, čo je v rozpore s ustanovením čl. 13 ods. 1 písm. a) Ústavy slovenskej republiky a takéto porušenie zákona i ústavy hraničí aj so zneužívaním právomoci. Cteným pánom colníkom si dovoľujem dať do pozornosti ustanovenie § 22 ods. 2 zákona č. 7/2005 Z.z. o konkurze a reštrukturalizácii a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Podľa tohto citovaného ustanovenia zákona uznesenie o vyhlásení konkurzu súd doručí účastníkom konkurzného konania, správcovi, príslušnému daňovému orgánu, colnému riaditeľstvu a ďalším súdu známym orgánom, ktoré vedú s dlžníkom konanie, ktoré sa v dôsledku vyhlásenia konkurzu prerušuje; uznesenie tiež bezodkladne zverejní vObchodnom vestníku.
Nech teda láskavo colníci tieto informácie čerpajú tam a nech bezdôvodne neobťažujú podnikateľské subjekty povinnosťami, ktoré podľa zákona nie sú povinné plniť. Ako však vyplýva z rozsiahlej diskusie na túto tému na Porade, každý colný úrad vyžadoval niečo iné, čo svedčí o tom, že neexistuje v tomto prípade jednotná metodika, čo je na vážne zamyslenie, pretože v rámci Slovenska sa nepostupuje rovnako a hlavne nie v medziach zákona, niektoré colné úrady dokonca vyžadovali písomné potvrdenie z príslušného súdu, čo bolo samozrejme spojené aj s povinnosťou zaplatiť príslušný správny poplatok. A to už je na vyvodenie osobnej zodpovednosti za porušenie zákona nehovoriac o tom, že ak by to bolo v mojej právomoci, dal by som takýmto hyperaktívnym štátnym úradníkom vrátiť zaplatené správne poplatky z ich vlastného vrecka. A každý, kto na takúto hru pristúpil, podporil porušovanie zákona, preto sa nečudujme, že má byrokracia vždy navrch a bude to tak dovtedy, dokedy to budeme ochotní trpieť a dokonca i podporovať.
Mňa osobne sa potreba podať žiadosť o povolenie na predaj spotrebiteľského balenia liehu netýka, ak by to bolo potrebné, podal by som žiadosť aj s prílohami iba v rozsahu vyžadovanom zákonom. Ak by mi colný úrad odmietol vydať takéto povolenie, podal by som sťažnosť na Colné riaditeľstvo alebo na Ministerstvo financií.
JarkaL
24.10.06,07:18
M&J
25.10.06,20:11
Mám jednu dôležitú otázku: Čo ak podnikateľ iba začína a zariaďuje si bar s plánovaným otvorením napr. v decembri. Živnost.oprávnenie má od 16.8. Zatiaľ ešte nenakúpil žiadne liehoviny, má sa už zaregistrovať na colnom úrade a zároveň podať žiadosť o povolenie na predaj?

Prosím, je to dosť súrne, veď dnes je už 25.10.!!!
lenkak
25.10.06,20:18
M&J
25.10.06,21:33
Ospravedlňujem sa, ale zle som sa vyjadrila ohľadom registrácie, myslela som na ohlasovaciu povinnosť a mesačné hlásenie na CÚ. Len by som potrebovala vedieť, že ak bar ešte neprevádzkuje a nie je žiadny nákup ani predaj alkoholu, kedy sa treba prihlásiť col.úradu a či tiež treba stihnuť ten termín do 31.10. o povolenie na predaj alkoholu.
Muška
25.10.06,21:37
deha
07.11.06,10:57
V prípade ,keď je živnosť od 1.7. a oznámenie na colnicu podá živnostník až v septembri a kedy podá 1. x aj hlásenie o príjme a predaji alkoholu, nevznikne nejaký problém?
allusik
16.11.11,14:54
Dobry den chcela by som sa opytat,nemam v tom jasno....Podala som ziadost na Colný urad na predaj liehovin,ako kazdy urad tak aj colny ma na vyjadrenie 30 dni..ale ,moj problem je takýto:prebrala som kaviaren-bar a odkupila som aj tovar (alkohol),pokial nedostanem povolenie nemozem ho predavat,ale moja otazka je ci vobec moze byt ten alkohol na prevadzke?
Kvaka
16.11.11,15:27
Dobry den chcela by som sa opytat,nemam v tom jasno....Podala som ziadost na Colný urad na predaj liehovin,ako kazdy urad tak aj colny ma na vyjadrenie 30 dni..ale ,moj problem je takýto:prebrala som kaviaren-bar a odkupila som aj tovar (alkohol),pokial nedostanem povolenie nemozem ho predavat,ale moja otazka je ci vobec moze byt ten alkohol na prevadzke?
Môže byť na prevádzke, ale musí byť ešte vo vlastníctve osoby, ktorá na tieto liehoviny mala povolenie na predaj. Platí § 44a ods. 22:
(22) Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorej zaniklo povolenie na predaj alebo oprávnenie na distribúciu, môže predať spotrebiteľské balenie len s písomným súhlasom colného úradu; ustanovenia § 47 ods. 1 písm. t) a u) sa nepoužijú. Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorej colný úrad odňal povolenie na predaj alebo oprávnenie na distribúciu, je povinná oznámiť colnému úradu v určenej lehote údaje podľa odseku 7 písm. b) alebo odseku 15, a to podľa stavu ku dňu odňatia povolenia na predaj alebo oprávnenia na distribúciu.

V praxi to znamená toľko, že ten, kto ti predal kaviereň-bar, mal dodržať postup pri predaji liehovín, uvedený v odseku 22. Mal počkať, až tebe vydá colný úrad povolenie na predaj, a až potom ti mohol liehoviny predať so súhlasom colného úradu.
To, že sa nepoužijú ustanovenia § 47 ods. 1 písm. t) a u), znamená, že správnym deliktom nebude, ak osoba, ktorá už nemá povolenie ti predá spotrebiteľské balenie liehu, ak máš povolenie na predaj, a ty, keď už budeš mať povolenie na predaj, to môžeš od nej odkúpiť, lebo ďalej už musíš kupovať liehoviny iba od osoby oprávnenej na distribúciu.
Podľa § 47 ods. 1 písm. t) a u) správneho deliktu sa dopustí právnická osoba alebo fyzická osoba – podnikateľ, ak:
t) predá spotrebiteľské balenie bez povolenia na predaj alebo bez oprávnenia na distribúciu podľa § 44a,
u) je držiteľom povolenia alebo osobou oprávnenou na distribúciu a nakúpi spotrebiteľské balenie od inej osoby ako od osoby oprávnenej na distribúciu,