gabooz
16.10.06,08:33
Dobrz den prajem,
potreboval by som poradit ohloadom mandatnej zmluvy. Moze murar-živnostnik uzavriet mandatnu zmluvu s s.r.o.ckou na vykonavanie murarskych prac ? Pokial dobre viem, mandatnu zmluvu podpisuvu vacsinou prislusnici slobodnych povolani najma advokati danovi poradcovia a aj OBz. hovori o "zariadeni obchodnej zalezitosti uskutocnenim pravnych ukonov". Ak si vezmem definiciu pravneho ukonu z Obcianskeho zakonnika tak vykonavanie urcitzch prac uy nie je pravnym ukonom, lebo tieto ukony (prejavy vole) uz nesmeruju k vzniku prav a povinnosti. Viete mi prosim poradit ako zmluvu uzavriet so zivnostnikom. Zmluva o dielo neprichadza do uvahy, lebo neviem ako dlho u mna zostane pracovat. Alebo pracovnu zmluvu ? ako je to v tom pripade s odvodmi? dakujem za radu a prajem pekny den
josh
16.10.06,08:19
V ramci noriem sukromneho prava (kde spada aj tvoj vztah) si mozes uzatvorit zmluvu aku len chces, ak nenajdes konkretnu v obchodnom zakonniku, vymyslis si novu. Akurat nesmie odporovat platny pravnym predpisom, dobrym mravom a pod.
gabooz
16.10.06,08:25
Asi to bude naoiyaj najlepsie riesit inominatnou zmluvou podla. § 269 ObZ. lebo davat murarovi (zivnostnikovi) mandatnu zmluvu sa mi zda cudne. Nechcem riskovat absolutnu neplatnost pravneho ukonu. Vdaka za radu
dugy
30.11.06,06:00
a preco neuzatvorit zmluvu o dielo? podla OBZ akekolkvek zhotovenie, montaz, udrzba, oprava alebo uprava stavby alebo jej casti sa povazuje za dielo...
lenkas
30.11.06,06:34
Tiez si myslim, ze mandatnu zmluvu nie. Skor inominatnu, ktoru mozes nazvat napr. Zmluva o spolupraci (alebo Zmluva o poskytnuti sluzby) a v nej si upravis vsetko ako potrebujes (samozrejme, nesmie odporovat zakonu a mozes sa inspirovat prave zmluvou o dielo podla ObchZ, pretoze tej bude asi najpodobnejsia...).
Ak ho zamestnas, platia pre teba vsetky povinnosti ako pre Z-teľa, pracovnoprávne i odvodové.
dugy
02.12.06,19:57
zamestnat v zmysle ZP ho nemozes, pretoze nejde o pracovnopravny vztah ale o obchodnopravny vztah