mcfly.company
16.10.06,09:01
Dobrý deň, potrebujem súrnu radu. Mám zamestnanca, ktorý mi dnes ráno priniesol papier od lekára, je vypísaný. Vôbec si neviem rady. Teraz ja jemu koľko musím platiť nemocenské a po koľkých dňoch ho mám zahlásiť do sociálnej poisťovni?
Tweety
16.10.06,07:05
Dobrý deň, potrebujem súrnu radu. Mám zamestnanca, ktorý mi dnes ráno priniesol papier od lekára, je vypísaný. Vôbec si neviem rady. Teraz ja jemu koľko musím platiť nemocenské a po koľkých dňoch ho mám zahlásiť do sociálnej poisťovni?
Prvých maximálne 10 kalendárnych dní preplatí zamestnávateľ náhradu za DPN, nad 10 dní trvania nemoci, prepláca nemocenské SP.Ak by nemoc trvala nad 10 dní, tak je povinnosť do 3 dní postúpiť tlačivko nemoci do SP, spolu s VZ zamestnanca na určenie nemocenského.
Gabi03
16.10.06,07:05
Ty platíš prvé tri kalendárne dni 25 % z denného vymeriavacieho základu, ďalších sedem kal. dní 55 % náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti. Od 11. dňa DPN platí SP nemocenské, čo oznámiš na príslušnom tlačive.
Daj si hľadať, táto téma už bola viackrát rozoberaná.
bezradná
16.10.06,07:06
Prvých 10 dní platí zamestnávateľ
1 - 3 deň 25% z denného VZ
4-10 deň 55% z -// -

11. deň - žiadosť o nemocenské prefotíš, založíš a originál zašleš do soc. poist. spolu s potvrdením o zárobku zamestnanca za rozhodujúce obdobie. Po ukončení PN potvrdenie prefotíš, založíš a originál pošleš do soc. poisť.

Ak PN nepresiahne 10 dní, všetky potvrdenia uložíš a nič neposielaš do soc. poist.
jankasm
16.10.06,07:13
Ešte doplním, že začiatok aj koniec PN treba nahlásiť aj do ZP. Stačí do konca nasledujúceho mesiaca.
Nutricia
16.10.06,07:31
A ešte DVZ si zistíš ako podiel súčtu vymeriavacích základov z ktorých sa platilo nemocenské a počtu dní za ktoré sa platili odvody na nemocenské počas rozhodujúceho obdobia.Ak PN vznikla v roku 2006 RO je rok 2005.Ak nemocenské poistenie vzniklo v tom istom roku ako PN t.j. r 2006 tak RO je obdobie od začiatku trvania nemocenského poistenia až po vznik PN.
sysula
16.10.06,07:54
Dobrý deň, potrebujem súrnu radu. Mám zamestnanca, ktorý mi dnes ráno priniesol papier od lekára, je vypísaný. Vôbec si neviem rady. Teraz ja jemu koľko musím platiť nemocenské a po koľkých dňoch ho mám zahlásiť do sociálnej poisťovni?

Skús pozriet aj tu:
http://www.porada.sk/t23895-doeasna-pracovna-neschopnos-zamestnanca--doklady.html