ivanaj
16.10.06,09:38
Ahojte,
kto mi moze poradit ohladom pracovneho urazu? Nas zamestnanec utrepel pracovny uraz, avsak bol len osetreny u lekara a nevyzadovalo si to aj liecenie doma, cize nedoniesol PN. Ako je to s oznamenim na Inspektorat prace?
karol.za
16.10.06,07:50
ahoj ivanaj
kedže zamestnanec pri utrpení pracovného úrazu nebol pn dlhšie ako 3 dni
tento úraz nepodlieha registrácii,z toho vyplýva, že tento úraz na Inšpektorát práce nenahlasuješ.
Tento úraz treba evidovať v knihe malých úrazov,z dôvodu jeho možného preklasifikovania na pracovný úraz,ale k tomu dochádza štrašne málo krát.
s pozdravom karol
:):):):):)
ivanaj
17.10.06,06:18
diky Karol :-)
ale vcera ten zamestnanec neprisiel do prace a dnes tiez nie, to som teda zvedava ci zostal na PN kvoli tomu, lebo potom by sa to uz muselo nahlasovat, ze?
zuza 74
17.10.06,08:25
Ja som vcera vypisovala v suvislosti s prac.urazom ziadost o nahradu prijmu, a uviedla som za prve tri dni PN 25 pecent DVZ. A teraz neviem ci je to spravne.Viem, ze dakedy to bolo tak, ze za tie prve tri dni sa nekratila PN. Neviete mi poradit,ci som to urobila dobre? V zakone o nahrade prijmu som nenasla, ze by sa to nemalo kratit. Dakujem
filka
26.10.06,05:16
Ja mám otázku týkajúcu sa prac.úrazu, pravdepodobne došlo k vyššie spomínanému prekvalifikovaniu - naša zamestnankyňa si pri práci poranila zápästie, zapísalo sa to do knihy malých úrazov. Avšak dnes po 2 týždňoch nám prišla z poisťovne žiadosť o zaslanie záznamu o pracovnom úraze...Ale ako spomínam, máme len zápis v knihe malých úrazov, zamestnankyňa nám následne ani nič nehlásila.
Je prosím Vás možné teraz vystaviť ten záznam spätne?? Alebo ako máme postupovať?
willma
26.10.06,05:21
Pracovníčka sa preukázala prekvalifokovaním úrazu od lekára a bola v súvislosti s PÚ aj na PN?
filka
26.10.06,06:08
Ano bola aj na PN,nic vsak zatial nepriniesla...
willma
26.10.06,06:52
Spíšte teda Záznam o úraze (pozor už je nové tlačivo), a kontaktujte pracovníčku aspoň telefonicky. Pokiaľ ale viem, tak PN musí preukázať do určitej doby do 3 dní-keď sa mýlim prosím personalistov o opravu..
VERONIKA6
26.10.06,07:10
Spíšte teda Záznam o úraze (pozor už je nové tlačivo), a kontaktujte pracovníčku aspoň telefonicky. Pokiaľ ale viem, tak PN musí preukázať do určitej doby do 3 dní-keď sa mýlim prosím personalistov o opravu..
Je to tak, ale skutočnosť býva iná. Ale dôležité je, aby si Ty odovzdala DPN po 10.dni na sociálnu poisťovňu spolu so "záznamom o úraze".
Spísaný záznam o úraze spolu so sprievodným listom sa odosiela do 8 dní Inšpektorátu práce, na vedomie sociálnej poisťovni, zdravotnej poisťovni /v ktorej je zamestnanec poistený/ a aj samotnému pracovníkovi.
Gabi03
26.10.06,07:14
Už sa o odovzdaní tej PN-ky písalo. Všade doteraz vládol názor, že na to nie je žiaden paragraf, teda nie je nikde napísané, dokedy musí ZC odovzdať PN-ku.
Veronika6, kde sa môžeme o tom dočítať?
jankasm
26.10.06,07:22
Už sa o odovzdaní tej PN-ky písalo. Všade doteraz vládol názor, že na to nie je žiaden paragraf, teda nie je nikde napísané, dokedy musí ZC odovzdať PN-ku.
Veronika6, kde sa môžeme o tom dočítať?

Naozaj o tom žiadny paragraf nehovorí, všade sa píše len o termínoch, dokedy treba PN odovzdať na SP.
Lucia7
27.04.07,06:54
ahoj ivanaj

kedže zamestnanec pri utrpení pracovného úrazu nebol pn dlhšie ako 3 dni
tento úraz nepodlieha registrácii,z toho vyplýva, že tento úraz na Inšpektorát práce nenahlasuješ.
Tento úraz treba evidovať v knihe malých úrazov,z dôvodu jeho možného preklasifikovania na pracovný úraz,ale k tomu dochádza štrašne málo krát.
s pozdravom karol
:):):):):)



Konečne sa našla podobný prípad môjmu, chcem sa však ešte bližšie spýtať:
Zamestnanec na stavbe spadol do šachty, v podstate skoro nikomu nič nepovedal a na druhý deň išiel k lekárovi, od ktorého mám ambulatnú správu, v ktorej je uvedené, že sa mu úrad stal pri práci. Zamestnanec však pracuje ďalej a nie je na PN-ke; na inšpektorát práce teda nemusím nič hlásiť (ako vyplýva z vyššie uvedeného) a teda zavediem knihu malých úrazov - táto sa dá kúpiť niekde vo formalizovanej forme alebo je možné ju viesť nejakým iným spôsobom?

A ešte mám jednu otázku: netreba to nahlásiť aspoň na SP ako Oznámenie o poistnej udalosti?
willma
27.04.07,07:11
Pokiaľ zamestnanec riadne nastúpil do práce, jeho pracovný úraz len eviduješ v knihe drobných úrazov- môže to byť obyčajný zošit, v ktorom uvedieš dátum, meno zamestnanca, stručný opis úrazu a podľa možností aj svedkov. Nemusíš ho podľa môjho názoru nahlasovať nikde inde, ak sa v tejto vete mýlim, prosím skúsenejších nech ma opravia.