G331
16.10.06,10:00
Potrebujem navýšiť pokladňu (prečo nekomentujem). Jedná sa o sumu 10.000.000,- Sk. Môžem ich vložiť jednorázovo do pokladne ako pôžičku konateľa a zároveň jediného spoločníka S.R.O.-čke? Ak existuje iný spôsob, budem vďačná za každý nápad!
Tweety
16.10.06,08:04
Potrebujem navýšiť pokladňu (prečo nekomentujem). Jedná sa o sumu 10.000.000,- Sk. Môžem ich vložiť jednorázovo do pokladne ako pôžičku konateľa a zároveň jediného spoločníka S.R.O.-čke? Ak existuje iný spôsob, budem vďačná za každý nápad! Záväzok z prijatej pôžičky spoločníka: 221, 211 /365. V tvojom prípade ak do pokladne tak 211AE.
G331
16.10.06,08:19
Ďakujem, Tweety, mňa zaujímali aj iné aspekty, napr. "nevyletia" kontrolórom oči, že mám v pokladni takú sumu? Neexistuje nejaký predpis, ktorý by ma v takomto postupe obmedzoval?
Tweety
16.10.06,08:20
Ďakujem, Tweety, mňa zaujímali aj iné aspekty, napr. "nevyletia" kontrolórom oči, že mám v pokladni takú sumu? Neexistuje nejaký predpis, ktorý by ma v takomto postupe obmedzoval?Neviem o nijakom predpise, ale je potrebné urobiť zmluvu o pôžičke.
honeyflower
16.10.06,11:07
Ahoj,
mala som podbný prípad. Do pokladne som to dávala radšej postupne. Lebo keď to tam vrazíš naraz, vizerá to príšerne. Najhoršie na tom je, že čo potom z účtom 365. lebo tam sa ti to bude kopiť. A len málo podnikateľov potom dokáže tento účet vynulovať.
Súhlasím s Tweety je potrebná zmluva o pôžičke.
Braňo
16.10.06,11:17
Pri takejto vysokej sume v hotovosti si kľudne daňový úrad môže preveriť pôvod peňazí a porovnať s daňovými priznaniami, či je to adekvátna suma. :p
Fany
09.03.07,09:51
No hej, nemôže argumentovať tým, že mu napr. požičal príbuzný zo zahraničia?

a ešte:
Ak poskytne konateľ sro-čke peniaze do pokladne, zúčtuje to ako kapitálový vklad - teda vlastne do firmy daruje, zdaňuje sa nejako tento príjem a prečo? Ak takýto vklad zostane ako pôžička, je časové obmedzenie a sú nutné nejaké úroky? Môže to byť aj vrámci zmluvy o výpožičke (bezodplatnej)?
martinius
09.03.07,10:37
No hej, nemôže argumentovať tým, že mu napr. požičal príbuzný zo zahraničia?

a ešte:
Ak poskytne konateľ sro-čke peniaze do pokladne, zúčtuje to ako kapitálový vklad - teda vlastne do firmy daruje, zdaňuje sa nejako tento príjem a prečo? Ak takýto vklad zostane ako pôžička, je časové obmedzenie a sú nutné nejaké úroky? Môže to byť aj vrámci zmluvy o výpožičke (bezodplatnej)?
Nie,nezdaňuje sa,môžeš dohodnúť aj bezúročnú pôžičku.Nejde ani o žiaden dar,jednoducho je to pôžička,pozeráš sa na tie peniaze ako na peniaze od akéhokoľvek veriteľa,prijatím peň.prostriedkov ti vzniká dlh (podobne ako keď príjmeš úver od banky).Tiež ti to nevstupuje nikam ako zdaniteľný príjem,však to by bola hlúposť,nie sú to predsa tebou zarobené peniaze,to sú cudzie zdroje:-)
jess
09.03.07,11:13
Ak takýto vklad zostane ako pôžička, je časové obmedzenie ?

poprosím o odpoveď
martinius
09.03.07,11:24
poprosím o odpoveď
V zmluve o pôžičke by si mala mať uvedené trvanie pôžičky (pôžička na dobu určitú alebo neurčitú). Pôžička by mala mať nejakú návratnosť. Ak nemáš určený dátum,môžeš ju splatiť hocikedy. Nenávratnú pôžičku naozaj neviem posúdiť,to už by som chápala ako dar:-) Ale to by už bola zmluva o darovaní:-) alebo o nenávratnej pôžičke.Bežne sú pôžičky návratné:-), to znamená,že raz ju splatiť musíš:-) ale kedy to bude,to si určíš v zmluve,teda spôsob,trvanie a podobne:-) prípadne bez určenia (kedykoľvek).
jess
09.03.07,11:33
V zmluve o pôžičke by si mala mať uvedené trvanie pôžičky (pôžička na dobu určitú alebo neurčitú). Pôžička by mala mať nejakú návratnosť. Ak nemáš určený dátum,môžeš ju splatiť hocikedy. Nenávratnú pôžičku naozaj neviem posúdiť,to už by som chápala ako dar:-) Ale to by už bola zmluva o darovaní:-) alebo o nenávratnej pôžičke.Bežne sú pôžičky návratné:-), to znamená,že raz ju splatiť musíš:-) ale kedy to bude,to si určíš v zmluve,teda spôsob,trvanie a podobne:-) prípadne bez určenia (kedykoľvek).
A keby tá zmluva znela na dobu neurčitú, môže sa to viesť niekoľko rokov na účte 365 ?
janaGT
09.03.07,11:36
ja som takúto pôžičku účtovala na 479 - splatnosť viac ako 1 rok.
berry
09.03.07,11:39
A môže byť tá pôžička bezúročná? Lebo jedná známa mi povedala, že tam musí byť nejaký úrok.
Danila
09.03.07,11:45
A keby tá zmluva znela na dobu neurčitú, môže sa to viesť niekoľko rokov na účte 365 ?Ak by to bola pôžička spoločníka, ktorý netrval na dohodnutí doby vrátenia pôžičky, spoločnosť je povinná dlh splatiť v prvý deň po tom, čo ju spoločník požiadal o plnenie. / Jedna z možností/
jess
09.03.07,12:00
Ak by to bola pôžička spoločníka, ktorý netrval na dohodnutí doby vrátenia pôžičky, spoločnosť je povinná dlh splatiť v prvý deň po tom, čo ju spoločník požiadal o plnenie. / Jedna z možností/
Áno jedná sa o pôžičku spoločníka. Do zmluvy som dala, že ju bude postupne poskytovať a postupne sa aj bude splácať xx rokov. Dohodla som tam, že pôžička je dohodnutá na dobu neurčitú.
Danila
09.03.07,12:11
Áno jedná sa o pôžičku spoločníka. Do zmluvy som dala, že ju bude postupne poskytovať a postupne sa aj bude splácať xx rokov. Dohodla som tam, že pôžička je dohodnutá na dobu neurčitú.Môže a nemusí dohodnúť aj úroky. Po uplynutí lehoty splatnosti pôžičky sa môže spoločník rozhodnúť, že sumu pôžičky ponechá v spoločnosti ako svoj dodatočný vklad, o ktoré sa zvýši ZI. Pre platnosť zmluvy o pôžičke nevyžaduje zákon osobitnú / písomnú / formu. Možno ju teda uzatvoriť aj ústne. Máš to písomne, čo je predsa len transparentnejšie.
Kristina27
04.12.08,09:54
Ja mám opačný problém. Konateľ si chce z pokladne zobrať pôžičku 100 tis. nabudúci rok by ju splatil. Spoločnosť záväzky voči konateľovi nemá.
Takto by išlo o 355 / 211, čiže pohľadávku voči konateľovi. Je to možné, musím mať zmluvu o bezúročnej pôžičke s dobou splatnosti do 1 roka?
Kristina27
09.12.08,07:55
Keby si konateľ zobral uvedenú pôžičku, aké má povinnosti okrem toho, že ju musí splatiť?
atka4
09.12.08,09:48
Ja mám opačný problém. Konateľ si chce z pokladne zobrať pôžičku 100 tis. nabudúci rok by ju splatil. Spoločnosť záväzky voči konateľovi nemá.
Takto by išlo o 355 / 211, čiže pohľadávku voči konateľovi. Je to možné, musím mať zmluvu o bezúročnej pôžičke s dobou splatnosti do 1 roka?

V tomto prípade, ak by išlo o poskytnutie bezúročnej pôžičky konateľovi spoločnosťou, mali by ste zvýšiť DZ PO pri uzavierkových operáciách v DP o výšku ušlého zisku. (použiť úrok v priemernej výške v regióne pre daný druh pôžičiek v danom čase)
Konateľ je personálne prepojená osoba.
mariapap
03.03.09,08:23
konateľ minulý rok požičal do firmy sumu 100000,- a teraz ju nechce naspäť ale chce to nechať na firme (nechce ani zvýšiť ZI) ako to mám zaúčtovať? Nemalo by to ísť do výnosov?
Tweety
03.03.09,08:39
konateľ minulý rok požičal do firmy sumu 100000,- a teraz ju nechce naspäť ale chce to nechať na firme (nechce ani zvýšiť ZI) ako to mám zaúčtovať? Nemalo by to ísť do výnosov? A ako ste účtovali o pôžičke? Ak nie ako o nej, tak
prijaté dary: 211,221/648.
mariapap
03.03.09,15:23
mám to zaúčtované na účte 249xxx
Dáša_
03.03.09,15:42
konateľ minulý rok požičal do firmy sumu 100000,- a teraz ju nechce naspäť ale chce to nechať na firme (nechce ani zvýšiť ZI) ako to mám zaúčtovať? Nemalo by to ísť do výnosov?

ja by som asi účtovala ako o kapitálovom vklade, 413

6) Na účte 413 – Ostatné kapitálové fondy sa účtujú ostatné peňažné kapitálové vklady aj nepeňažné kapitálové vklady, ktoré pri ich vytvorení nezvyšujú základné imanie účtovnej jednotky a nie je pre ne v predchádzajúcich účtoch tejto účtovej skupiny samostatný syntetický účet. V prospech účtu sa účtuje najmä bezodplatne prijatý majetok od spoločníkov, členské podiely v družstvách na družstevnú bytovú výstavbu.
mariapap
07.03.09,10:37
a je možné to zaúčtovať na účet 648xxx aj keď to mám na 249 v minulom roku? mne by sa to do tých výnosov aj hodilo
KEJKA
07.03.09,10:46
a je možné to zaúčtovať na účet 648xxx aj keď to mám na 249 v minulom roku? mne by sa to do tých výnosov aj hodilo
neúčtuješ ako sa ti to hodí,ale ako hovoria Postupy účtovania. A nenavratný vklad spoločníka bez navýšenia ZI sa účtuje na 413 Dal.
mariapap
07.03.09,17:33
je mi to jasné. ďakujem
Dera
24.03.09,19:39
Zdravim...este nadviazem....nenavratny vklad spolocnika musi byt podlozeny nejakou pisomnostou o poskytnuti nenavratneho vkladu?
mariapap
28.03.09,07:10
myslím si že nemusí
marcelaStanakova
19.03.10,07:06
Konateľ požičiava firme pravidelne každý mesiac do pokladne a na účet aký účet by bol vhodný aby na konci roka bolo jasné že išlo len o pôžičky ?
VieraSla
19.03.10,09:03
Tak ako bolo už vyššie spomenuté: 211(221)/365. Ak je toho veľa, musí sa spoločník pripraviť na to, že sa ho niekedy DÚ môže opýtať, odkiaľ sú peniaze, ktorými firmu "dotuje".
dogicka
19.03.10,09:37
Tak ako bolo už vyššie spomenuté: 211(221)/365. Ak je toho veľa, musí sa spoločník pripraviť na to, že sa ho niekedy DÚ môže opýtať, odkiaľ sú peniaze, ktorými firmu "dotuje".

Vieš prosím ťa uviesť paragraf na ktorý by sa mohol Dú odvolávať?
VieraSla
19.03.10,10:07
Tak ako písal Braňo na 1 strane: "Pri takejto vysokej sume v hotovosti si kľudne daňový úrad môže preveriť pôvod peňazí a porovnať s daňovými priznaniami, či je to adekvátna suma."
dogicka
19.03.10,10:48
Tak ako písal Braňo na 1 strane: "Pri takejto vysokej sume v hotovosti si kľudne daňový úrad môže preveriť pôvod peňazí a porovnať s daňovými priznaniami, či je to adekvátna suma."

Ja viem, čo písal Braňo. Mňa by predsa len zaujímal ten paragraf. Pokiaľ viem, ešte donedávna neexistoval žiadny zákon o preukazovaní pôvodu majetku. Preto ma zaujíma, podľa akého § by Dú postupoval? Ak niekto viete, napíšte, ďakujem.
marcelaStanakova
19.03.10,14:13
Tak toto nie sú až tak vysoké sumy ide tak o 1500 EUR mesačne, a potom má ešte iné podnikateľské subjekty tak hádam nebudú problémy
liba2
19.03.10,14:42
Konateľ požičiava firme pravidelne každý mesiac do pokladne a na účet aký účet by bol vhodný aby na konci roka bolo jasné že išlo len o pôžičky ?Ku každému vkladu je treba urobiť Zmluvu o pôžičke a uviesť v nej deň splatnosti pôžičky.
Ak ide o krátkodobú - splatnú do 1 roka, účtuješ na 211/365.
Ak bude doba splatnosti dlhšia ako 1 rok, použiješ účet 479-Ostatné dlhodobé záväzky.
Pokiaľ ide o to z akého zdroja sú vkladané sumy, podnikateľ môže mať predsa aj iné aktivity, môže byť zamestnaný, môže mať úspory, môže mať príjem z prenájmu nehnuteľnosti alebo z jej predaja... myslím, že v tomto smere predbiehame udalosti. Ale tá otázka môže prísť.
lusil329
16.11.10,12:27
ahojte :),
chcem sa s vami poradiť s mojim problémom... šéf kúpil firmu, kde bol jediný spoločník. tento spoločník do firmy vkladal peniaze formou krátkodobej pôžičky. ako túto pôžičku vysporiadať? Má mu moj šéf túto sumu vyplatiť? alebo sa to môže vvyplatiť z peňazí, ktoré mu dal, ked firmu kupoval? Kúpnu zmluvu som doteraz nevidela a vraj tam je len napísané, že všetky závazky súvisiace s obdobím, kedy firma patrila bývalému majiteľovi, si bývalí majiteľ doplatí a príadné preplatky sa mu vrátia...
KEJKA
16.11.10,17:58
cena obchodného podielu je niečo iné ako existujúce záväzky v účtovníctve. Ak sa zaviazal, že bývalému spoločníkovi uhradí záväzky, tak tieto sú v zmysle zmluvy vymáhateľné. Vôbec mu teda nezávidím, čo kúpil.
ede
14.12.10,08:10
neúčtuješ ako sa ti to hodí,ale ako hovoria Postupy účtovania. A nenavratný vklad spoločníka bez navýšenia ZI sa účtuje na 413 Dal.
Mam pripad, ked som zauctovala vklady spolocnikov do pokladne najprv na 365 a potom preuctovala odtial na 413/ pocas roka 2009/..teraz to mam teda na 413. Mam otazku: na zaklade coho resp. kedy mozu spolocnici tieto vklady zas vybrat ?? Dakujem...
KEJKA
14.12.10,17:28
Mam pripad, ked som zauctovala vklady spolocnikov do pokladne najprv na 365 a potom preuctovala odtial na 413/ pocas roka 2009/..teraz to mam teda na 413. Mam otazku: na zaklade coho resp. kedy mozu spolocnici tieto vklady zas vybrat ?? Dakujem...
pozri si - na základe čoho si preúčtovala 365/413, presne taký podklad potrebuješ na zápis 413/365. Alebo si urobila chybu v účtovaní a vo výkazoch............
Dáša_
14.12.10,17:39
Mam pripad, ked som zauctovala vklady spolocnikov do pokladne najprv na 365 a potom preuctovala odtial na 413/ pocas roka 2009/..teraz to mam teda na 413. Mam otazku: na zaklade coho resp. kedy mozu spolocnici tieto vklady zas vybrat ?? Dakujem...

Rozhodnutie valnej hromady?
KEJKA
14.12.10,21:24
valnej hromady=čechizmus
správne valného zhromaždenia.
aurika1
15.12.10,08:02
Ahojte, velmi by som prosila aby ste mi pomohli s mojim problemom- konateľ s.r.o. kupil auto ale na autopožičku z leasing. spoločnosti,aby sa dala dph naraz odpisat..a teraz to ja neviem zauctovat...ja som to zauctovala: 02201,34302/32101, zapaltene bolo 30% z faktury ciže ostane mi tam zaväzok neuhradeny zo zbytkom sumy...ďalej neviem ci to mam učtovat ako leazing myslim odpisy, 474...dakujem