bv_alexandra
16.10.06,11:32
Zdravím všetkých poraďakov,
chcela by som sa Vás opýtať na jednu otázočku: Doteraz bola firma v Mt a v pracovných zmluvách sme mali vedené že miesto výkonu práce je sídlo spoločnosti, tzn, že ked zamestnanec pracoval na stavbe v Ba tak sme mu poskytli ubytovanie, ktoré sme si mohli dať do nákladov, ale momentálne sa fi presťahovala do Bratislavy a tým pádom nám na DU povedali že si nebudeme môcť dať ubytovanie zamestnancov do nákladov, chcem sa opýtať, akým spôsobom sa to dá vyriešiť, asi jedine v prac. zmluve aby si zamestnanec nemusel platiť ubytovnu sám a aby my sme si ju mohli dať do nákladov. Dopredu by som chcela upozorniť že sa mi nejedná o obchádzanie zákona. Jedná sa nám o to že ludia su prevažne z vých. slovenska a zo skúsenosti vieme že sú neni schopní si ubytovnu platiť sami. Dá sa to vôbec nejakým sposobom vyriešiť? ďakujem za každú radu vopred...
Nutricia
16.10.06,09:37
Riešením by možno bolo,že im dáš do pracovnej zmluvy miesto výkonu trvalé bydlisko,ved určite im platíte aj stravné.
bv_alexandra
16.10.06,09:49
a to môže byť??? Trošku tomu nerozumiem, pracovna zmluva bude postavená tak že bude pracovať doma? alebo ako?
Nutricia
16.10.06,10:30
Neviem,my máme sídlo v BA a obchodných zástupcov po celom Slovensku a máme to takto.Ved aj v mieste bydliska sú stavby na kt.možu pracovat.
sysula
16.10.06,10:34
my mame v mieste vykonu prace uvedene: pracoviska zamestnavatela
Ale rada by som videla aj iny nazor.
Olgica
16.10.06,10:40
No ja si myslím, že ak má firma sídlo v BA, tak miesto výkonu práce v prac.zmluvách musí byť BA. Veď preto sa to volá miesto výkonu práce. Ak budú pracovať mimo BA tak iba vtedy majú nárok na preplatenie ubytka.
A v tvojom ptípade by_alexandra, keďže zamestnávate ľudí z východného Slovenska, tak ak im budete platiť ubytko, tak to už nebude náklad firmy. V našej firme je to takto a náklady za ubytko účtujeme na účte 513.
bv_alexandra
17.10.06,07:14
No ja si myslím, že ak má firma sídlo v BA, tak miesto výkonu práce v prac.zmluvách musí byť BA. Veď preto sa to volá miesto výkonu práce. Ak budú pracovať mimo BA tak iba vtedy majú nárok na preplatenie ubytka.
A v tvojom ptípade by_alexandra, keďže zamestnávate ľudí z východného Slovenska, tak ak im budete platiť ubytko, tak to už nebude náklad firmy. V našej firme je to takto a náklady za ubytko účtujeme na účte 513.
Oľgica súhlasim s tebou ale chcela som vedieť či je aj taká možnosť ako som písala vyššie.Na du mi takpovediac nevedeli presne povedať ako to vyriešiť ale povedali že sa to dá.
sonka1
17.10.06,11:57
NO, naša firma má sídlo v BA, ale vôbec sme neni v BA, Ale všetci pracujeme a (väčšinou) bývame v inom meste a jeho okolí.... na PZ máme výkon práce v tom meste.
Neviem o tom, že by zamestnanec musel pracovať iba tam, kde má firma sídlo.
Kačena I.
22.11.07,11:26
Zdravím všetkých poraďakov,
chcela by som sa Vás opýtať na jednu otázočku: Doteraz bola firma v Mt a v pracovných zmluvách sme mali vedené že miesto výkonu práce je sídlo spoločnosti, tzn, že ked zamestnanec pracoval na stavbe v Ba tak sme mu poskytli ubytovanie, ktoré sme si mohli dať do nákladov, ale momentálne sa fi presťahovala do Bratislavy a tým pádom nám na DU povedali že si nebudeme môcť dať ubytovanie zamestnancov do nákladov, chcem sa opýtať, akým spôsobom sa to dá vyriešiť, asi jedine v prac. zmluve aby si zamestnanec nemusel platiť ubytovnu sám a aby my sme si ju mohli dať do nákladov. Dopredu by som chcela upozorniť že sa mi nejedná o obchádzanie zákona. Jedná sa nám o to že ludia su prevažne z vých. slovenska a zo skúsenosti vieme že sú neni schopní si ubytovnu platiť sami. Dá sa to vôbec nejakým sposobom vyriešiť? ďakujem za každú radu vopred...

Chcela by som sa opýtať,že podľa akého zákona je možné dať do nákladov firmy ubytovanie za zamestnancov? Keď je miesto výkonu práce iné ako v pracovnej zmluve, tak má nárok na diéty. A ešte aj preplatiť ubytovanie?
Kačena I.
22.11.07,11:46
Prosím, zareaguje niekto?
Chobot
22.11.07,12:01
Chcela by som sa opýtať,že podľa akého zákona je možné dať do nákladov firmy ubytovanie za zamestnancov? Keď je miesto výkonu práce iné ako v pracovnej zmluve, tak má nárok na diéty. A ešte aj preplatiť ubytovanie?

Je to v prípade, ak vyšlete zamestnanca na pracovnú cestu mimo miesta pravidelného výkonu práce, ktoré je stanovené v pracovnej zmluve. V prípade takejto pracovnej cesty si firma môže (ba skôr by som povedal, že musí uhradiť zamestnancovi) dať do nákladov náklady na ubytovanie zamestnancov, nakoľko ide o cestovné náhrady v zmysle zákona 283/2002.
Kačena I.
22.11.07,14:48
Jasné, ďakujem za vysvetlenie, teraz sa mi svitlo!!! Keď sa vyúčtuje SC zamestnancovi vyslanému na pracovnú cestu a hradí sa ubytovanie, tak som to brala ako jasné a vedela som aký zákon. A keď som potrebovala vyúčtovať SC celej "stavebnej čate" tak prišlo zatmenie. Dík PORADE a tebe Chobot, si ozaj ochotný.