Noel
30.11.04,17:21
Ahojte,
mám prosbu na všetkých dobrích (múdrich) ľudí.
Sme PO,platiteľ DPH, ktorý vykonal službu podľa §15 ods.8 písm.j. -sprostredkovanie v tretej krajine pre odberateľa v Maďarsku, platcu DPH, ktoremu bude táto služba vyfakturovaná. Aké je v konečnom dôsledku miesto dodania služby a teda ako to bude s DPH ?Kto a aku DPH fakturuje ?
Ďakujem veľmi pekne!
inavana
30.11.04,18:30
Faktúru vystavíš bez DPH miesto plnenia sa presúva do Maďarska, je to služba s miestom plnenie v zahraničí s možnosťou odpočtu DPH. Ak by Madar nebol platca DPH musel by si vystaviť faktúru s DPH.
Noel
01.12.04,05:53
Ďakujem za odpoveď! Potvrdila si mi, že sa nevystavuje S DPH, podľa mojich informácii- konzultáciou s Maďarskou účtovníčkou, potom táto ich došlá faktúra odomňa podlieha u nich samozdaneniu. ? Môže mi to niekto prosím potvrdiť alebo vyvrátiť?
Mickya
01.12.04,10:06
Podobná diskusia tu bola niekedy v máji, ale ja by som poopravila inavanu v tom, že aj kebyže podnikateľ (Maďar) by aj nebol platcom DPH, aj vtedy by bola FA vystavená bez DPH pri týchto službách.
FA u nich (v Maďar.) podlieha samozdaneniu či je al. nie je platcom. Ak je platcom, tak má nárok na odpočet = výsledný efekt =0
Ak nie je platcom, musí zaplatiť DPH a nemá nárok na odpočet.

Ešte sa vrátim k vystavovaniu FA:
Ak pri týchto službách (§15 ods. 8) vystavuješ FA do štátov EÚ (ak nemáš ich zoznam, môžem Ti sem napísať ich link) podnikateľom fakturuješ bez DPH, ak by si fakturoval nepodnikateľovi, FA s DPH.
Ak vystavuješ do štátov - tretích krajín (napr. USA), tak bez ohľadu na to, či je al. nie je podnikateľ vystavíš bez DPH.
Mickya
01.12.04,10:11
Zadáš vedma.sk a vyberieš: Uplatňovanie DPH pri dodávaní tovaru do iného členského štátu
Noel
01.12.04,12:49
Ďakujem za vzácnu radu aj "vedme"!
rene
01.12.04,16:25
Slovenská s.r.o, plátca DPH na Slovensku uskutočnila lektorské služby na území Českej republiky pre českú FO, plátcu DPH v Čechách.

Fakturujem bez DPH /odvolávka na paragraf 15 ?/ a FO si to samozdaní ?
Alebo sa musím registrovať v ČR ?
Noel
01.12.04,16:35
A ako by to bolo v prípade, že táto služba (menežovanie výroby) by nespadala pod §15 ods.8, Ako by to bolo pri vystavovaní fa a DPH ???
Ďakujem!
rene
04.12.04,08:18
Slovenská s.r.o, plátca DPH na Slovensku uskutočnila lektorské služby na území Českej republiky pre českú FO, plátcu DPH v Čechách.

Fakturujem bez DPH /odvolávka na paragraf 15 ?/ a FO si to samozdaní ?
Alebo sa musím registrovať v ČR ?

Našla som v Daniach a účtovníctve, že sa postupuje v zmysle paragrafu 108 ods.1 písm. g/ českého zákona o DPH / zákon č. 235/2004Sb. o DPH/, kde platí rovnaký princíp ako na Slovensku, t.j. priznať a zaplatiť daň správcovi dane je povinný plátca alebo osoba identifikovaná k dani, ktorej sú poskytnuté služby s miestom plnenia v tuzemsku osobou registrovanou k dani v inom členskom štáte. Daň v tomto prípade bude povinný platiť český objednávateľ-príjemca služby-princíp samozdanenia.