Jozef Mihál
16.10.06,13:06
K § 1 - Predmet úpravy


Zákon č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov (v ďalšom komentári len „zákon“) ustanovuje zdravotné poistenie, právne vzťahy v zdravotnom poistení atď.




K § 2 - Pojem a druhy zdravotného poistenia



Zdravotné poistenie sa delí na verejné zdravotné poistenie a individuálne zdravotné poistenie.

Verejné zdravotné poistenie je povinné (pozor, pre určité osoby existuje podľa § 3 ods.8 zákona možnosť dobrovoľného verejného zdravotného poistenia) a jeho cieľom je zabezpečenie ústavného práva poistenca na základnú úhradu zdravotnej starostlivosti v rozsahu ustanovenom zákonom č.577/2004 Z.z. o rozsahu zdravotnej starostlivosti. Verejné zdravotné poistenie vykonávajú zdravotné poisťovne zriadené podľa zákona č.581/2004 Z.z. Verejné zdravotné poistenie je definované ako solidárny systém. Poistenci platia poistné v závislosti od výšky svojho príjmu, zdravotnú starostlivosť čerpajú podľa svojich potrieb.

Individuálne zdravotné poistenie nie je povinné. Individuálne zdravotné poistenie je založené na zmluvných vzťahoch medzi jednotlivými osobami a poisťovňami, zriadenými na základe povolenia podľa zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve. Rozsah zdravotnej starostlivosti poskytovanej poistencom z individuálneho zdravotného poistenia si poistenec a poisťovňa dohodnú v zmluve uzavretej podľa príslušných ustanovení Občianskeho zákonníka. Individuálne zdravotné poistenie ďalej zákon o zdravotnom poistení neupravuje.
marcela.t
17.01.09,13:55
prajem vam pekny den...chcela by som sa informovat ohladom zdravotneho poistenia...som zamestnana v jednej spolocnosti z ktorej sa mi odvadzaju vsetky odvody dane ,poistenie.....popri tom uz skoro rok mam zmluvu o sprostredkovani poistenia,ale zaujimalo by ma ake mam povinosti voci zdravot.poistovni,uz mam nejake informacie ale sa lisia tak neviem comu mam verit...dakujem