astra
16.10.06,13:35
Drahí, múdri priatelia! Poraďte mi: aký je rozdiel medzi dohodou o vykonaní práce a dohodou o brigádnickej práci študentov? Máme vo firme študenta, ktorý diaľkovo študuje na VŠ, je evidovaný na ÚP a u nás vykonáva absolventsjú prax. Popri abs. praxi mu chceme ponúknuť aj dohodu alebo BPŠ. Čo je výhodnejšie? Je tam rozdiel v platení odvodov, v prihlasovaní do soc. poisťovne, do zdravotnej poisťovne atď?? Je aj externý študent študent?
Tweety
16.10.06,11:38
Drahí, múdri priatelia! Poraďte mi: aký je rozdiel medzi dohodou o vykonaní práce a dohodou o brigádnickej práci študentov? Máme vo firme študenta, ktorý diaľkovo študuje na VŠ, je evidovaný na ÚP a u nás vykonáva absolventsjú prax. Popri abs. praxi mu chceme ponúknuť aj dohodu alebo BPŠ. Čo je výhodnejšie? Je tam rozdiel v platení odvodov, v prihlasovaní do soc. poisťovne, do zdravotnej poisťovne atď?? Je aj externý študent študent?
Nie je tam rozdiel v odvodoch žiaden, študent neplatí z odmeny na dohodu, ani z DOBPŠ mesačne odvody. Iba zamestnávateľ 0,8% ÚP, 0,25% GP.Dohodárov prihlasujeme iba do SP, do ZP nie.Ďiaľkový študent nie je klasickým študentom VŚ- nemôže mať uzatvorenú dohodu o BPŠ.
Gabi03
16.10.06,11:38
Drahí, múdri priatelia! Poraďte mi: aký je rozdiel medzi dohodou o vykonaní práce a dohodou o brigádnickej práci študentov? Máme vo firme študenta, ktorý diaľkovo študuje na VŠ, je evidovaný na ÚP a u nás vykonáva absolventsjú prax. Popri abs. praxi mu chceme ponúknuť aj dohodu alebo BPŠ. Čo je výhodnejšie? Je tam rozdiel v platení odvodov, v prihlasovaní do soc. poisťovne, do zdravotnej poisťovne atď?? Je aj externý študent študent?

Hlavný rozdiel je v odpracovaných hodinách. Na DoVP max ročne 300 h, na DoBPŠ max 20 hodín týždenne. V platení odvodov nie je rozdiel. Z hľadiska úradu práce externý študent nie je považovaný za študenta, myslím že z hľadiska zákona o VŠ je študentom.
sysula
16.10.06,11:43
Drahí, múdri priatelia! Poraďte mi: aký je rozdiel medzi dohodou o vykonaní práce a dohodou o brigádnickej práci študentov? Máme vo firme študenta, ktorý diaľkovo študuje na VŠ, je evidovaný na ÚP a u nás vykonáva absolventsjú prax. Popri abs. praxi mu chceme ponúknuť aj dohodu alebo BPŠ. Čo je výhodnejšie? Je tam rozdiel v platení odvodov, v prihlasovaní do soc. poisťovne, do zdravotnej poisťovne atď?? Je aj externý študent študent?
Podľa zákonníka práce je možné uzatvoriť dohodu o brigádnickej práci študenta len s osobou, ktorá má štatút študenta. Potvrdenie štatútu študenta je tiež neoddeliteľnou súčasťou tejto dohody. Zákon o vysokých školách stanovuje základné formy štúdia a to denné štúdium a externé štúdium. Myslím, že externý študent má štatút študenta.
danusi
16.10.06,12:10
Ja si tiež myslím, že externý študent nie je z pohľadu zákona o dani z príjmov a zákonníka práce študentom. Nakoľko externák môže byť aj viac ako 26 ročný!! A samozrejme, kvôli tomu, že nie je zamestnaný, nemôže sa hneď hovoriť o študentovi. Keď je nezamestnaný, predsa môže študovať denne. Ja by som mu dala dohodu o vykonaní práce. Alebo pracovnú zmluvu na čiastočný úväzok.
Jana Motyčková
16.10.06,12:49
Štatút študenta študentovi "vzniká" dňom zápisu na VŠ a "končí" vykonaním záverečnej skúśky, alebo predčasným ukončením štúdia, bez ohľadu na to, či ide o denné alebo externé štúdium.
Podmienkou pre uzavretie DoBPŠ je štatút študenta, pri DoBPŠ nie je vylúčená externá forma štúdia, ani nie je obmedzený vek.
Čiže DoBPŠ je možné s ním uzavrieť. Odvody sú rovnaké ako pri DVP, t.j. úrazové poistenie a garančné poistenie.
Gabi03
16.10.06,12:55
Drahí, múdri priatelia! Poraďte mi: aký je rozdiel medzi dohodou o vykonaní práce a dohodou o brigádnickej práci študentov? Máme vo firme študenta, ktorý diaľkovo študuje na VŠ, je evidovaný na ÚP a u nás vykonáva absolventsjú prax. Popri abs. praxi mu chceme ponúknuť aj dohodu alebo BPŠ. Čo je výhodnejšie? Je tam rozdiel v platení odvodov, v prihlasovaní do soc. poisťovne, do zdravotnej poisťovne atď?? Je aj externý študent študent?

Ma napadlo! Neviem či sa to zmenilo (by som sa veľmi čudovala), ale pokiaľ viem, aj externý študent je študent, takže na úrade práce by nemal byť vedený ako nezamestnaný. Menilo sa v tomto niečo? :confused:
Jana Motyčková
16.10.06,12:58
Ma napadlo! Neviem či sa to zmenilo (by som sa veľmi čudovala), ale pokiaľ viem, aj externý študent je študent, takže na úrade práce by nemal byť vedený ako nezamestnaný. Menilo sa v tomto niečo? :confused:
Úrad práce "pracuje" s pojmom sústavná príprava na povolanie. A štúdium externou formou nie je sústavnou prípravou na povolanie (§35 ods.3 písm.b) zákona o službách zamestnanosti).
kacena
23.10.06,07:25
Mám na Vás jednu prosbu. Mali sme cez leto na dohodu o brigádnickej práci študentov. Riadne som ho prihlásila aj odhlásila na registračnom liste , mám dohodu , potvrdenie o návšteve školy.
Pred chvíľou mi volal rozhorčený otec jedného z nich , že chlapcovi domov prišiel výpis z dôchodcovskej správcovskej spoločnosti. Vraj tam volal a na ústredí sociálnej poisťovne mu povedali , že je u nás vedený ako zamestnanec. Máte niekto s niečím podobním skúsenosti ? Urobila som niečo zle ?
Tweety
23.10.06,07:31
Mám na Vás jednu prosbu. Mali sme cez leto na dohodu o brigádnickej práci študentov. Riadne som ho prihlásila aj odhlásila na registračnom liste , mám dohodu , potvrdenie o návšteve školy.
Pred chvíľou mi volal rozhorčený otec jedného z nich , že chlapcovi domov prišiel výpis z dôchodcovskej správcovskej spoločnosti. Vraj tam volal a na ústredí sociálnej poisťovne mu povedali , že je u nás vedený ako zamestnanec. Máte niekto s niečím podobním skúsenosti ? Urobila som niečo zle ?Možno si neoznačila do RLFO, že ide o dohodu.
kacena
23.10.06,07:34
označila , mám to od nich aj potvrdené.
Tweety
23.10.06,07:36
označila , mám to od nich aj potvrdené. Ak je to prihláška dohodára, tak ju logicky nemôžu brať ako prihlášku zamestnanca.
EPk
23.10.06,07:40
Mám na Vás jednu prosbu. Mali sme cez leto na dohodu o brigádnickej práci študentov. Riadne som ho prihlásila aj odhlásila na registračnom liste , mám dohodu , potvrdenie o návšteve školy.
Pred chvíľou mi volal rozhorčený otec jedného z nich , že chlapcovi domov prišiel výpis z dôchodcovskej správcovskej spoločnosti. Vraj tam volal a na ústredí sociálnej poisťovne mu povedali , že je u nás vedený ako zamestnanec. Máte niekto s niečím podobním skúsenosti ? Urobila som niečo zle ?
To iste sa stalo mojmu synovi minuly rok. Volala som v juni na Soc. poist. ohladom druheho piliera a zistili, ze je prihlaseny ako zamestnanec, tak mi povedali, ze sa moze prihlsit aj do druheho piliera. Ale nema ziaden odvod do SP. Teraz neviem, co s tym, ci ist za zamestnavatelom nech ho odhlasi, alebo aky postup by ste navrhovali?
jankasm
23.10.06,07:42
označila , mám to od nich aj potvrdené.

V tom prípade by som išla s potvrdenou kópiou na SP, nech si to láskavo dajú do poriadku. ;)
Martinella
23.10.06,07:47
To iste sa stalo mojmu synovi minuly rok. Volala som v juni na Soc. poist. ohladom druheho piliera a zistili, ze je prihlaseny ako zamestnanec, tak mi povedali, ze sa moze prihlsit aj do druheho piliera. Ale nema ziaden odvod do SP. Teraz neviem, co s tym, ci ist za zamestnavatelom nech ho odhlasi, alebo aky postup by ste navrhovali?

U zamestnávateľ zistiť, či bol správne prihlásený aj odhlásený ako dohodár, a ak nie je chyba tam, tak si to musí vyriešiť Soc.poisťovňa. Len im treba preukázať, že chyba vznikla u nich - potvrdená kópia prihlásenia a odhlásenia na RLFO - dohoda.
jankasm
23.10.06,07:48
To iste sa stalo mojmu synovi minuly rok. Volala som v juni na Soc. poist. ohladom druheho piliera a zistili, ze je prihlaseny ako zamestnanec, tak mi povedali, ze sa moze prihlsit aj do druheho piliera. Ale nema ziaden odvod do SP. Teraz neviem, co s tym, ci ist za zamestnavatelom nech ho odhlasi, alebo aky postup by ste navrhovali?

Zamestnávaeľ by to mal dať jednoznačne do poriadku, pretože ak mu príde kontrola, bude mať aj on problém keďže za dohodárov sa neodvádza poistné rovnako ako za zamestnancov. Ak ho prihlásil ako dohodára, treba ísť s kópiou prihlášky na SP. Ak urobil chybu zamestnávateľ, a prihlásil ho ako normálneho zamestnanca, tak to bude musieť dať do poriadku.
Ak pracuje niekto na dohodu, nemôže byť v SP prihlásený ako klasický zamestnanec.
kacena
23.10.06,08:48
Stačil jeden telefonát do sociálnej poisťovne a všetko je zrazu uvedené na pravú mieru. Ibaže teraz musí zákonný zástupca - teda otec študenta ísť na sociálnu poisťovňu do Bratislavy a predložiť doklad od zamestnávateľa že tu chlapec bol len na DOBPŠ. Ale to predsa nie je naša povinnosť im niečo dokazovať , keď mám doklad že ja som chybu nespravila.Prečo by mal otec kôli ich chybe strácať čas a niečo dokazovať ?
Tweety
23.10.06,09:29
Stačil jeden telefonát do sociálnej poisťovne a všetko je zrazu uvedené na pravú mieru. Ibaže teraz musí zákonný zástupca - teda otec študenta ísť na sociálnu poisťovňu do Bratislavy a predložiť doklad od zamestnávateľa že tu chlapec bol len na DOBPŠ. Ale to predsa nie je naša povinnosť im niečo dokazovať , keď mám doklad že ja som chybu nespravila.Prečo by mal otec kôli ich chybe strácať čas a niečo dokazovať ?AKo inak dokazovať? veď predsa SP má RLFO, to je doklad o prihláške, v tvojom prípade dohodára. Inak na okraj, SP dáva do poriadku prihlášky, odhlášky... a majú tam riadne zmätky.
liba2
23.10.06,10:18
Stačil jeden telefonát do sociálnej poisťovne a všetko je zrazu uvedené na pravú mieru. Ibaže teraz musí zákonný zástupca - teda otec študenta ísť na sociálnu poisťovňu do Bratislavy a predložiť doklad od zamestnávateľa že tu chlapec bol len na DOBPŠ. Ale to predsa nie je naša povinnosť im niečo dokazovať , keď mám doklad že ja som chybu nespravila.Prečo by mal otec kôli ich chybe strácať čas a niečo dokazovať ?Keď doklad od zamestnávateľa, tak rozhodne by to mal vybaviť zamestnávateľ na svoje náklady. Veď prihlášku vystavil zamestnávateľ a nie rodič.
Ewonne
24.10.06,09:11
prosím o radu Dohodu o BPŠ môžem uzatvoriť so stredoškolákom, ktory bude mať 16 rokov 30.10. aj pred dovŕšemím 16.roku alebo je to od 15.
Študent ktorý ukočil VŠ záverečnou skúškou musím odhlásiť k dátumu skúšky alebo stačí keď prestanem za neho platiť odvody
Zita4
24.10.06,09:43
prosím o radu Dohodu o BPŠ môžem uzatvoriť so stredoškolákom, ktory bude mať 16 rokov 30.10. aj pred dovŕšemím 16.roku alebo je to od 15.
Študent ktorý ukočil VŠ záverečnou skúškou musím odhlásiť k dátumu skúšky alebo stačí keď prestanem za neho platiť odvody
V Zákonníku práce je uvedené, že zamestnanec môže byť, ak dovŕšil 15 rokov veku. Pri DoBPŠ musí dokladovať, že je študentom.
Prepáč, ale druhej tvojej otázke nerozumiem.:confused:
liba2
24.10.06,09:54
prosím o radu Dohodu o BPŠ môžem uzatvoriť so stredoškolákom, ktory bude mať 16 rokov 30.10. aj pred dovŕšemím 16.roku alebo je to od 15.
Študent ktorý ukočil VŠ záverečnou skúškou musím odhlásiť k dátumu skúšky alebo stačí keď prestanem za neho platiť odvody
Študent VŠ pracuje u vás na DoBPŠ ? Dňom kedy prestane byť študentom (záverečná skúška) treba s ním ukončiť DoBPŠ, odhlásiť ho v SP ako dohodára, a ak obidve strany majú záujem - treba uzatvoriť Pracovnú zmluvu.