sybila3
16.10.06,13:45
Ahojte, prosím Vás o radu. SZČO prišlo zo sociálnej poisťovne, že má platiť od r.2004, 2005, 2006(neplatil) z minima aj ako dobrovoľne poistená fyzická osoba aj ako SZČO. Vedel, že tam má dlžobu, ale nie že ju bude musieť platiť 2x duplovane. Je to možné aby platila osoba 2x? Prosím o radu, je to dosť súrne. Ďakujem.
danusi
16.10.06,12:06
Počula som také prípade, že keď sa FO zaregistruje ako dobrovoľná osoba, musí platiť odvody až dovtedy, kým sa neodhlási. Najskôr je prihlásená (alebo odhlásená) odo dňa, kedy podá prihlášku (odhlášku). T.j. Takže táto SZCO bola a asi stále je prihlásená ako dobrovoľná osoba, a zo samostatného podnikania jej asi tiež vznikla povinnosť platiť odvody, nakoľko dosiahla príjem (nie daňový základ) tie minimá podľa rokov (2003, 2004, 2005 - každý rok to bola iná suma , od cca 68.000 do cca 80.000). A počula som, že sociálka nechce kompenzovať tieto dve platby. Napr. ak by aj zaplatil ako dobrovoľný, tak mu to nezapočítajú s odvodmi za SZCO. Taká je realita. Skúste sa dohodnúť s tými ženami na socke, či sa nedá nejako dodatočne tá odhláška z dobrovoľnej osoby urobiť.
sybila3
16.10.06,12:08
Práveže povedali, že nedá. Ale manžel keď sa prihlasoval tak sa prihlasoval ako SZČO, tak ja to už vôbec nechápem. Veď pre boha nemôže 2x platiť za tú istú firmu, to čo je za systém? ďakujem
Monika Kováčová
16.10.06,12:16
V prípade, že si nieje vedomý registrácie na DPO, žiadala by som dôrazne k nahliadnutiu doklad, na základe ktorého je prihlásený ako dobrovoľne poistená osoba. Potom, ak sa v tomto prípade zistí, že on prihlášku nepodal a že je podpis sfalšovaný, riešila by som to sťažnosťou a príp. trestným oznámením...
Danila
16.10.06,12:27
V prípade, že si nieje vedomý registrácie na DPO, žiadala by som dôrazne k nahliadnutiu doklad, na základe ktorého je prihlásený ako dobrovoľne poistená osoba. Potom, ak sa v tomto prípade zistí, že on prihlášku nepodal a že je podpis sfalšovaný, riešila by som to sťažnosťou a príp. trestným oznámením...Takto by som to celkom určite riešila aj ja. Avšak sú prípady ktoré poznám, že SZČO neovládajúc príslušné zákony v dobrej viere navštívi všetky inštitúcie pri založení živnosti za účlom ohlasovacích povinností. Prvé, čo na sociálke ponúknu, je dobrovoľné poistenie. Ako inak, z minima súhlasne vyplní a podpíše. A príde moment, kedy aj zo zákona je povinný platiť odvody. Neuvodemujúc si povinnosti odhlásenia DPO mu začínajú plynúť dve odvodové povinnosti, a mám za to, že práve o takýto prípad sa jedná. V takomto prípade naozaj nevymyslí manžel, ani sociálka absolútne nič iné, ako vyrovnať podlžnosti.