sybila3
16.10.06,13:52
Dobrý deň, chcela by som sa informovať, čo by bolo pre mňa výhodnejšie:
Takže či sa zamestnať v manželovej firme, kde je možnosť dostať od úradu práce peniaze za vytvorenie miesta, ale plánujem isť na MD, takže asi na miesto by museli prijať niekoho iného, alebo ísť na MD a vytvoriť miesto až potom, ale neviem, či potom by bolo aktuálne to vyplatenie peňazí za vytvorenie miesta. Alebo si založiť živnosť?
Som nezamestnaná od 6.12.2005, prosím Vás čo mám podniknúť aby som dostávala materskú a rodičovský príspevok. Poraďte mi. ďakujem
danusi
16.10.06,11:59
Určite nie teraz na živnosť, lebo do začiatku by si nemala platenú materskú, nakoľko by si si ju neplatila min. 270 kal. dní. Ani dobrovoľné poistenie nie je vyhovujúce. myslím, že najlepšie pre tebe by bolo zamestnať sa u manžela, kludne zobrať peniaze za novo vytvorené miesto a keď pôjdeš na materskú, tak zobrať namiesto teba niekoho iného z úradu práce (bývalý UP). Určite bude podmienka, aby zamestnanec bol prijatý na cca 1 - 2 roky. Aspoň tak to bývalo niekedy. Gratulujem!!!!
danusi
16.10.06,12:01
Tú materskú vyplatia, ak poistenie trvalo aspoň 270 kal. dní. Ale neviem, či nepretržite. Možno by sa ti započítali dni do 6.12.05.
sybila3
16.10.06,12:07
Lenže to účtovníctvo robím už rok, aj cez materskú by som ho robila, lebo som ho prebrala po jednej účtovníčke a už skoro rok to dávam do poriadku a nechcem to zas po niekom dávať tiež do poriadku. A mám sa prihlásiť na dobrovoľné zdravotné poistenie v SP? Ďakujem
jankasm
17.10.06,05:31
Lenže to účtovníctvo robím už rok, aj cez materskú by som ho robila, lebo som ho prebrala po jednej účtovníčke a už skoro rok to dávam do poriadku a nechcem to zas po niekom dávať tiež do poriadku. A mám sa prihlásiť na dobrovoľné zdravotné poistenie v SP? Ďakujem

Ak ešte nie si tehotná tak áno, môžeš. Pretože nárok na materskú z doborovoľného poistenia budeš mať len vtedy, ak splníš podmienku dobrovoľného poistenia 270 dní v posledných dvoch rokoch.
Prihlás sa na doborovoľné NEMOCENSKÉ poistenie v SP z minimálneho VZ, 7600,-Sk. Pred nástupom na MD ho potom zrušíš a nanovo sa prihlásiš o pár dní ale z maximálneho VZ, momentálne 25911,-Sk. Tvoja materská by sa potom mohla pohybovať okolo nejakých 14000,-Sk.
sybila3
17.10.06,12:58
Koľko sa platí %? 14?
katkaj
17.10.06,13:16
Koľko sa platí %? 14?

dobrovolne nemocensky poistená osoba platí 4,4 % z vymeriavacieho základu.
sybila3
17.10.06,13:35
To nie je až také hrozné aj keby som to potom zvýšila na maximum. ďakujem
sybila3
18.10.06,08:02
Keď by sme prijali peniaze od úradu práce a išla by som na md, je možnosť že by neprijali nikoho a robila by som to nadalej ja? Alebo sa dá vytvoriť miesto po MD ale neviem, či by po takej dlhej dobe úp vyplatil peniaze?
sybila3
07.11.06,10:36
Alebo neexistuje nejaká možnosť,že by sa nevytvorilo zatiaľ miesto a pracovala by som na nejakú dohodu, alebo niečo také, a aby som sa nemusela chodiť hlásiť na úrad. Neviem či je taká možnosť? Ďakujem
Viera.M.
07.11.06,10:41
Alebo neexistuje nejaká možnosť,že by sa nevytvorilo zatiaľ miesto a pracovala by som na nejakú dohodu, alebo niečo také, a aby som sa nemusela chodiť hlásiť na úrad. Neviem či je taká možnosť? Ďakujem
Na Tvojom mieste, ak ešte nie si tehotná, len o tom uvažuješ ako o jednej z alternatív, zamestnaj sa v manželovej firme na prac. zmluvu a ostatné budeš riešiť priebežne.
A čo sa týka poskytnutia dotácie z ÚP na vytvorenie prac. miesta. Tvoj manžel aké miesto by Ti vytvoril? Splňala by si podmienka ÚP??? Nejedná sa len o refundáciu určitej časti nákladov - mzdových z ÚP???
Viera.M.
07.11.06,10:42
Alebo neexistuje nejaká možnosť,že by sa nevytvorilo zatiaľ miesto a pracovala by som na nejakú dohodu, alebo niečo také, a aby som sa nemusela chodiť hlásiť na úrad. Neviem či je taká možnosť? Ďakujem
Na Tvojom mieste, ak ešte nie si tehotná, len o tom uvažuješ ako o jednej z alternatív, zamestnaj sa v manželovej firme na prac. zmluvu a ostatné budeš riešiť priebežne.
A čo sa týka poskytnutia dotácie z ÚP na vytvorenie prac. miesta. Tvoj manžel aké miesto by Ti vytvoril? Splňala by si podmienka ÚP??? Nejedná sa len o refundáciu určitej časti nákladov - mzdových z ÚP???..
sybila3
07.11.06,10:47
Jednalo by sa o miesto účtovníčky. Môžeš mi prosím Ťa poradiť ako mám postupvať, keď by som sa zamestnala na zmluvu, či to neovplyvní potom vytvorenie toho miesta, aké odvody by za mna platil, lebo tieto veci vôbec neovládam. Ďakujem
Viera.M.
07.11.06,10:52
Jednalo by sa o miesto účtovníčky. Môžeš mi prosím Ťa poradiť ako mám postupvať, keď by som sa zamestnala na zmluvu, či to neovplyvní potom vytvorenie toho miesta, aké odvody by za mna platil, lebo tieto veci vôbec neovládam. Ďakujem
V prvom rade si musíš stoperc. zistiť na Vašom ÚP, či poskytujú dotácie na vytvorenie prac. miesta, akého miesta, za akých podmienok...
Ak by Ťa manžel zamestnal vo svojej firme ako účtovníčku, nemusí to byť na celý úväzok, môže to byť aj na dve hodiny denne napr. a výšku mzdy, hrubej, si dohodnete...
Prepáč, nechcem sa Ťa dotknúť nijakovsky nijako, Ty si účtovníčka.?
sybila3
07.11.06,10:58
Áno som, v podstate robím účtovníctvo firme už od januára. Ale na úrade práce mi povedali, že firma dostane dotáciu za vytvorenie miesta až po roku evidovania na úrade, že nech počkám a nech to využijem.
No a treba spísať nejakú zmluvu a zaniesť ju na úrad? A čo soc.poisť,. a zdravot.poisť?
Viera.M.
07.11.06,11:00
[quote=sybila3]Áno som, v podstate robím účtovníctvo firme už od januára. Ale na úrade práce mi povedali, že firma dostane dotáciu za vytvorenie miesta až po roku evidovania na úrade, že nech počkám a nech to využijem.
No a treba spísať nejakú zmluvu a zaniesť ju na úrad? A čo soc.poisť,. a

Takže ak Ti to poradili priamo na úrade práce, počkaj a využi to.
Áno, potom spíše Tvoj zamestnávateľ s Tebou prac. zmluvu /vzor dostaneš kúpiť v predajni tlačív/ a následne má povinnosť Ťa ako svojho zamestnanca prihlásiť aj v SP aj v ZP...
sybila3
07.11.06,11:05
Ďakujem, percentá odvodov sa platia asi ako za zamestnanca,že.
Viera.M.
07.11.06,11:09
Ďakujem, percentá odvodov sa platia asi ako za zamestnanca,že.

Áno, ako za zamestnanca, nakoľko uzavretím prac. zmluvy sa zakladá prac. právny vzťah a odvodové povinnosti už poznáš. Pá a pekný deň.