mater
16.10.06,16:27
Chcela by som poprosiť o radu.
Som na rodičovskej dovolenke, syn ma 21 mesiacov.
na matersku dovolenku som nastupovala 4.12.2004.
Mala som narok na matersku aj som ju poberala, NP somplatila ako zamestnanec.
Ak by som teraz otehotnela :) mam narok na matersku z ohladom na novy porod? Ak ano, z akeho zakladu sa bude vypocitavat prispevok?
Ak nie, co by som mohla urobit pre to, aby som pri druhom tehotenstve poberala viac ako rodicovsky prispevok?
dakujem
Chobot
16.10.06,15:12
Chcela by som poprosiť o radu.
Som na rodičovskej dovolenke, syn ma 21 mesiacov.
na matersku dovolenku som nastupovala 4.12.2004.
Mala som narok na matersku aj som ju poberala, NP somplatila ako zamestnanec.
Ak by som teraz otehotnela :) mam narok na matersku z ohladom na novy porod? Ak ano, z akeho zakladu sa bude vypocitavat prispevok?
Ak nie, co by som mohla urobit pre to, aby som pri druhom tehotenstve poberala viac ako rodicovsky prispevok?
dakujem

Podľa zákona o soc. poistení má nárok na materské ten, kto v posledných 2 rokoch bol aspoň 270 dní nemocensky poistený.

V § 26 zákon hovorí, že počas doby, kedy poistenec čerpá rodičovskú dovolenku, tak sa povinné nemocenské poistenie, starobné a invalidné prerušuje. Ale aby poistenci na rodičovskej dovolenke neboli ukrátení, tak bol zavedený § 49a):

"Do obdobia 270 dní sa započítava obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa osobitného predpisu45a) a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá má nárok na rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu45b) a nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby."

Takže ak pôjdeš na materskú a doteraz si bola na rodičovskej dovolenke, tak budeš mať nárok na materské. V akej výške, to presne neviem, možno to bue vypočítané z minimálneho vymeriavacieho základu, ktorý sa rovná minimálnej mzde. Aby si poberala väčšie materské, muela by si sa dobrovoľne nemocensky poistiť, určiť si vlastný vymeriavací základ podľa § 138 ods. 8) a byť dobrovoľne poistená aspoň 270 dní pred nástupom na materskú dovolenku.
mater
17.10.06,13:39
Ďakujem za odpoveď.
Neviete niekto presnejšie na základe čoho sa vypočítava materské v takom prípade?
:confused: