aura
16.10.06,16:17
Prajem všetkým pekný deň,
potrebujem poradiť v mojej situácii, na ktorú som tu nikde nenašla podobný príklad: som 2.rok SZČO, neplatím odvody do SP (nízky príjem) a som tehotná-termín pôrodu mám v januári 2007. Keďže nemám nárok na materskú, chcem dostávať rodičovský príspevok. Čo mám spraviť? Mám si pozastaviť živnosť, aby som nemusela platiť odvody do ZP a SP bude za mňa platiť celé tri roky? Rodičovský príspevok si asi vybavím na úrade soc.vecí a rodiny odo dňa pôrodu? Tam dostanem aj ten príspevok pri narodení dieťaťa?
Prosím poraďte. Ďakujem všetkým skúseným.
Arena
16.10.06,14:28
Od 01.08.2006 sa menil zákon a stačí dať vyhlásenie o nepodnikaní.
Jana Motyčková
17.10.06,04:59
Do SP dtačí vyhlásenie o nepodnikaní. Zároveň ale do 15 dní od narodenia dieťaťa je treba oznámiť do SP, že sa staráš o dieťa, aby za teba štát paltil poistné na dôchodkové poistenie.
Do ZP ak nechceš platiť preddavky a robiť RZZP, treba živnosť prerušiť. Ak by si ju ale neprerušila, z hľadiska financií to viac menej nevadí, budeš platiť preddavky podľa skutočného základu dane (minimum sa na teba počas poberania RP nevzťahuje) a musíš si urobiť RZZP, kde ak bude tvoj VZ menej ako nejaká suma (tento rok 41400, budúci 45600), tak sa ti zaplatené preddavky vrátia.
Kde sa vybavuje RP a príspevok pri narodení dieťaťa ti poradí niekto iný, ale myslím, že tak ako píšeš - na úrade práce s.v. a rodiny.
jankasm
17.10.06,05:01
Správne, rodičovský príspevok si vybavíš na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Na tom istom mieste si vybavíš aj príspevok pri narodení dieťaťa aj prídavky na dieťa. :cool:
aura
17.10.06,14:58
Dakujem za radu, ale este sa opytam kvoli tomu preruseniu zivnosti-kedy si ju mam prerusit? Uz pred porodom, napr. k 31.12.06 alebo az po porode? Ak by som ju prerusila skor, musim sa niekde evidovat ako nezamestnana? Toto vobec neviem.





Do SP dtačí vyhlásenie o nepodnikaní. Zároveň ale do 15 dní od narodenia dieťaťa je treba oznámiť do SP, že sa staráš o dieťa, aby za teba štát paltil poistné na dôchodkové poistenie.
Do ZP ak nechceš platiť preddavky a robiť RZZP, treba živnosť prerušiť. Ak by si ju ale neprerušila, z hľadiska financií to viac menej nevadí, budeš platiť preddavky podľa skutočného základu dane (minimum sa na teba počas poberania RP nevzťahuje) a musíš si urobiť RZZP, kde ak bude tvoj VZ menej ako nejaká suma (tento rok 41400, budúci 45600), tak sa ti zaplatené preddavky vrátia.
Kde sa vybavuje RP a príspevok pri narodení dieťaťa ti poradí niekto iný, ale myslím, že tak ako píšeš - na úrade práce s.v. a rodiny.
ajobs
17.10.06,19:14
Dakujem za radu, ale este sa opytam kvoli tomu preruseniu zivnosti-kedy si ju mam prerusit? Uz pred porodom, napr. k 31.12.06 alebo az po porode? Ak by som ju prerusila skor, musim sa niekde evidovat ako nezamestnana? Toto vobec neviem.

Môžeš aj k 31.12.2006, ako nezamestnaná sa nemusíš nikde evidovať, ale ako dobrovoľne nezamestnaná musíš zaplatiť ZP v sume 634 Sk/mesačne-to platí pre tento rok, na budúci to bude viac, niekto to tu určite pripojí, neviem z hlavy.
aura
18.10.06,09:59
A keby som sa hlásila na ZP ako dobr.nezamestnaná napr. už od 1.11.06, zmení sa tým niečo v rodičovskom príspevku a prídavkoch na dieťa, ktoré sa mi narodí napr. 10.januára 07? To sa potom asi treba odhlásiť ako dobr.nezamestnaná alebo sa to automaticky zruší dňom pôrodu?
Alebo 2.varianta - oplatí sa mi nahlásiť na úrad práce?
aura
23.10.06,15:26
prosim, poradte.....ak sa nahlasim ako dobrov.nezamestnana, budem platit ZP a co potom, ak sa mi narodi dieta? V ZP nieco treba nahlasit, aby platili odvody za mna?
Jana Motyčková
24.10.06,06:01
Ak sa nahlásiš ako dobrovoľne nezamestnaná na ZP (samoplatiteľ), tak keď sa Ti narodí dieťa, bude za teba platiť ZP štát a treba ísť nahlásiť zmenu platiteľa (prestaneš byť samoplatiteľom).
aura
25.10.06,09:48
:) Dakujem velmi pekne..