Steffi
16.10.06,19:25
Mám problém s vyradením a likvidáciou stavebných úprav.
Mali sme sídlo v prenajatých priestoroch. Museli sme si urobiť špeciálnu úpravu priestorov so súhlasom majiteľa nehnuteľnosti. V tomto roku sme sa presťahovali do novej budovy. Podali sme návrh na likvidačnú komisiu, ktorá súhlasila s likvidáciou. Majiteľ budovy prehlásil, že nemá záujem o odkúpenie tejto našej investície. Budovu bude rekonštruovať a v rámci rekonštrukcie uvedenú investíciu zlikviduje. Problém je v tom, že likvidačná komisia žiada od nás doklad o likvidácii, aby mohla byť vyradená z majetku firmy. Ako mám postupovať?

Steffi
MAGDALIENKA
18.10.06,07:46
Ahoj Steffi,
ja mám rovnaký problém. Likvidujeme predajňu v obchodnom centre. V roku 2001 sme vykonali stavebné úpravy v celkovej výške asi 750 tis. Sk, ktoré sme odpisovali. Zostatková účtovná aj daňová hodnota je ešte dosť vysoká. Účtovná 580 tis. Sk a daňová 484. tis. Sk. Je možné ponúknuť obchodnému centru, aby toto technické zhodnotenie odkúpilo? Vieš mi poradiť, čo so zostatkovými hodnotami? Pôjde to celé do nákladov?
MAGDALIENKA
18.10.06,08:58
Odpredaj obchodnému centru je nereálne. Zatiaľ mi z toho vychádza, že u nás to bude nedaňový odpis, nakoľko ide de facto o darovanie a obchodné centrum by si malo mimo účtovníctva zvýšiť základ dane.
Môže mi to niekto potvrdiť alebo vyvrátiť?
adato
20.10.06,16:44
Z diskusie mi vyplynulo, že chcete majetok vyradiť, nie som si celkom istá, či ho chcete aj fyzicky likvidovať. Dokladom o fyzickej likvidácii môže byť faktúra za likvidáciu, prípadne vyčíslené náklady súvisiace s likvidáciu - jedná sa o náklady prevádzkové, teda náklady roka. Tiež by bolo zaujímavé vedieť, či Vás majiteľ netlačí dať stavbu do pôvodného stavu.
Na druhej strane, ak to nebudete stopercentne likvidovať, možno by stačilo vyčísliť koľko by likvidácia stála a zvážiť, či nie je pre firmu hospodárnejšie nepristúpiť k fyzickej likvidácii stavebných úprav. Alebo to urobiť kombinovane - demontovať to, čo sa dá ešte znovu namontovať a zvyšok prehlásiť, že by bolo drahšie to demontovať, ako to nechať tam.
Na rozhodnutie, ako postupovať je likvidačná komisia - tá má dohodnúť, ako sa bude postupovať a zvážiť všetky pre a proti. Ak majetok vyradíte likvidáciou, potom budú všetky náklady daňové. Iný postup ani u Vás nepripadá do úvahy, nakoľko píšete, že majiteľ nechce úpravy odkúpiť, alebo o darovanie má záujem? Pozor na darovanie ešte aj kvôli DPH, asi pri darovaní vyjde vyššia, ako by bola pri predaji.
Danila
20.10.06,17:05
Mám problém s vyradením a likvidáciou stavebných úprav.
Mali sme sídlo v prenajatých priestoroch. Museli sme si urobiť špeciálnu úpravu priestorov so súhlasom majiteľa nehnuteľnosti. V tomto roku sme sa presťahovali do novej budovy. Podali sme návrh na likvidačnú komisiu, ktorá súhlasila s likvidáciou. Majiteľ budovy prehlásil, že nemá záujem o odkúpenie tejto našej investície. Budovu bude rekonštruovať a v rámci rekonštrukcie uvedenú investíciu zlikviduje. Problém je v tom, že likvidačná komisia žiada od nás doklad o likvidácii, aby mohla byť vyradená z majetku firmy. Ako mám postupovať?

SteffiAk som Ťa správne pochopila, tak Vaša firma realizovala stavebné úpravy na prenajatom majetku a zaradila ako DHM. Teraz ste sa rozhodli prenajatý majetok opustiť a vzhľadom k tomu, že vlastník nemá záujem o tento majetok, rozhodli ste o jeho fyzickej likvidácii na základe pokynu likvidačnej komisie. Problém vidím v tom, že likvidáciu bude realizovať vlastník. A v tomto prípade je dôležitá nájomná zmluva, zmluvné podmienky povolenej rekonštrukcie a spôsob usporiadania majetku v prípade, o ktorom v príspevku pojednávaš. Ak takéto zmluvné podmienky dojednané nemáte, doporučujem Ti jednanie s vlastníkom o spôsobe fyzickej likvidácie, ako aj predpokladaných nákladoch, nakoľko to bude podklad pre likvidačnú komisiu rozhodnúť sa, že k fyzickej likvidácii pristúpite v rámci vlastných kapacít za účelom optimalizácie nákladov na likvidáciu. Rada bez znalosti obsahu zmluvy o prenájme je len veľmi orientačná.