mackova
16.10.06,18:38
chcela by som sa spýtať, ak szčo je ubytovaný v Nemecku a v účte za pobyt má aj raňajky, mám mu zaúčtovať celú túto sumu?
Alebo má nárok čisto len na diétu?
Chobot
17.10.06,05:59
chcela by som sa spýtať, ak szčo je ubytovaný v Nemecku a v účte za pobyt má aj raňajky, mám mu zaúčtovať celú túto sumu?
Alebo má nárok čisto len na diétu?

PRe SZČO platia v tomto prípade ustanovenia zákona o dani z príjmov § 19 ods. 2e), ktorý sa odvoláva na sumy uvedené v zákone o cest. náhradách.

Môžu nastať rôzne situácie:
a) suma za raňajky nie je vyčíslená, je len uvedené, že v cene ubytovania sú raňajky - v tomto prípade celá suma ide do nákladov a cestovateľovi patrí ešte stravné znížené o poskytnuté raňajky, t.j. znížené o 25%.

b) suma za raňajky je uvedená a je nižšia, ako 25% dennej náhrady stravného - potom sa náhrada stravného znižuje o cenu raňajok

c) suma za raňajky je uvedená a je rovná alebo vyššia, ako 25% dennej náhrady stravného - potom sa náhrada stravného znižuje o 25 %

Aj v prípade b a c ide celý účet za ubytovanie aj raňajky do uznaných nákladov.