silvuša
17.10.06,07:10
Počas 2 mesiacov, ktoré som bola pn, zmenil môj zamestnávateľ právnu formu,-taktiež už nepracujem v obchode s oblečením pre mládež, ale v značkovom obchode/. Ja som nastúpila na novom pracovnom mieste u toho istého zamestnávateľa s rovnakým prac. postavením,zamestnávateľ urobil menšie zmeny v prac. zmluve-napr. aj zmenil hodnotenie práce za hodinu. Doteraz mi však žiaden papier so zmenami v prac. vzťahu nedal ani len podpísať. Myslím, že by tak mal urobiť nie? Zaujímam sa o to hlavne preto, lebo budúci rok nastupujem na materskú a každé zvýšenie mi bude určite vhod a chcem to mať aj na papieri. A chcem sa opýtať aj na sviatok-ako je to s jeho platením-neplatením?-Doteraz som mala vo výplat.páske vždy zaplatený sviatok-aj keď som nerobila-a myslím, že je to tak, že keď niekto cez sviatok pracuje, má príplatok. Mám pocit, že ma o ten sviatok môj zamestnávateľ práve ukrátil-pretože vo výplat.páske, ktorú som včera dostala mi robil rozdiel 1 deň, ktorý mi chýbal-no aj tá páska bola dosť pochybná, len tak vytlačená od zamestnávateľa-ani nie od účtovníčky-žiadne rozpisy, len hodiny, suma, odvody v sk a čistá mzda. Dá sa to považovať za pásku?ďakujem
Gabi03
17.10.06,05:18
Tvoj príspevok je dosť chaotický, ale poďme poporiadku.
1. To, že predáva namiesto oblečenia pre mládež značkové oblečenie ešte neznamená zmenu právnej formy. To môže znamenať napr. zo živnostníka na sro-čku, alebo z sro-čky na vos-ku, atď. A pokiaľ viem, zmena právnej formy nevyžaduje žiadne zmeny. Je tam prevod majetku a záväzkov v celosti na novú "spoločnosť".
2. Keď si nastúpila na nové pracovné miesto, znamená to, že by si mala mať novú PZ s inými údajmi minimálne zamestnávateľa. Myslím, že tu mal stačiť len nejaký dodatok k PZ, v každom prípade podpísaný oboma stranami.
3. Pri hodinovej mzde má ZC nárok na náhradu vo sviatok, ak nepracoval. Ak pracoval, má nárok na riadnu hodinovú mzdu + príplatok za sviatok, alebo mu ZĽ poskytne náhradné voľno.
4. Čo sa týka výplatnej pásky, neviem, či je niekde predpísaná forma, resp. údaje, ktoré by mali obsahovať. Viď príspevok od azuz. Ale seriózny ZĽ na tvoje požiadanie by tam tie údaje mal doplniť.
azuz
17.10.06,05:20
§130 ods. 5 ZP
Pri vyúčtovaní mzdy je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi písomný doklad obsahujúci údaje o jednotlivých zložkách mzdy a o vykonaných zrážkach a o celkovej cene práce. Celkovú cenu práce tvorí mzda vrátane náhrady mzdy a náhrady za pracovnú pohotovosť a osobitne v členení preddavok poistného na zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na starobné poistenie, poistné na invalidné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti, poistné na garančné poistenie, poistné na úrazové poistenie, poistné do rezervného fondu solidarity a príspevok na starobné dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnávateľ. Na žiadosť zamestnanca mu zamestnávateľ predloží na nahliadnutie doklady, na ktorých základe bola mzda vypočítaná.

To, že nemáš zaplatený sviatok ani náhradou mzdy ani mzdou v poriadku nie je. Ak si hodinovo odmeňovaná a vo sviatok si nepracovala z dôvodu, že bol sviatok, máš nárok na náhradu mzdy za sviatok. Ak si mesačne odmeňovaná, tak máš mať sviatok zaplatený mzdou (ak ste sa v pracovnej zmluve nedohodli inak).

Zmena akýchkoľvek údajov, ktoré sú dohodnuté v pracovnej zmluve môže byť prevedená len dohodou o zmene zmluvy. Takže trvaj na písomných zmenách.
sysula
17.10.06,05:25
Co ma obsahovat VP?
§130 odsek (5) Zákonníka práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=108):
Pri vyúčtovaní mzdy je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi písomný doklad obsahujúci údaje o jednotlivých zložkách mzdy a o vykonaných zrážkach a o celkovej cene práce. Údaj o celkovej cene práce tvorí súčet mzdy a úhrady poistného na zdravotné poistenie, nemocenské poistenie a dôchodkové zabezpečenie a príspevku na poistenie v nezamestnanosti platených zamestnávateľom. Na žiadosť zamestnanca mu zamestnávateľ predloží na nahliadnutie doklady, na ktorých základe bola mzda vypočítaná.