jess
17.10.06,07:13
Som z južnej časti Slovenska a dnes ma prekvapil mráz. Na balkóne mám ešte nedozreté paradajky a jahody. Tým paradajkám mráz uškodí alebo nie ? Dozrú ešte ?
Jara
17.10.06,05:18
Jeden rok ich takto moja mama pozbierala, dala na polystyrenove tacničky /také od mäsa/ a potom do mikroténového vrecúška. Dozreli tesne pred Vianocami a boli vynikajúce.
Gabi03
17.10.06,05:20
My sme tento rok kúpili paradajky, ktoré vydržia aj mráz. - Do určitého času :D . Ale to závisí určite od druhu. Tie, ktoré nestihli dozrieť sme jednoducho obrali a dali do okna, aby dozreli.
jess
17.10.06,05:29
Jeden rok ich takto moja mama pozbierala, dala na polystyrenove tacničky /také od mäsa/ a potom do mikroténového vrecúška. Dozreli tesne pred Vianocami a boli vynikajúce.

Dobrý nápad.:) Sú to také koktailové paradajky, fajné, šťavnaté a je ich ešte strašne veľa, tak by mi ich bolo veľmi ľúto .
Evaman
17.10.06,06:30
Osvedčilo sa mi tiež dať paradajky do krabice v ktorej je novinový papier a dať na okno , ak ešte ranné slniečko svieti, nechať odkryté, ináč aj na noc prikryť ich rovnako vrstvou novinového papiera.Krásne očervenkajú pričom majú v krabici teplo a noviny pohltia prebytočnú vlhkosť.
ZEvina
18.10.06,08:33
Moja mamka vyberala praradajky aj s koreňom. Na koreni nechala trochu zeminy, zabalila koreň do igelitu a zavesila v komore "dolu hlavou". Paradajočky pekne dozreli. Môžu sa aj zelené paradajky zavariť ako čalamáda s kapustou, paprikou... Je to mňam.
monte
18.10.06,09:38
tie veľmi zelené zvyknem tiež aj s koreňom zavesiť dolu hlavou, tie ružové dávam spolu s jablčkom do kartonovej krabice alebo misky s príklopom. Postupne dozrejú a vydržia do neskorej jesene. Sú krásne červené a zachovajú si arómu dobrých domácich paradajok, čo sa nedajú ani porovnať s tými umelohmotnými z HM :)
SERVIS
18.10.06,11:16
No, podľa mňa, všetky tieto paradajky nedozreté na slnku a na koreni majú hnusnú chuť. Tiež som ich dávala na slnko a medzi okná... Ale nakoniec som ich vždy chytila vyhodila.
Kolenčík
19.10.06,19:43
Súhlasím s Monte. Ja pestujem už niekoľko rokov paradajky na severe Slovenska a vždy pred prvým mrazom ich oberiem a dám do papierovej krabice, medzi ne vložím červené jablčko a do vianoc postupne dozrievajú ale v tieni nie na okne, tie sú potom nechutné a "stiahnuté", dajú sa aj vytrhnuté uložiť, aj zavariť, ale z "krabičky" sú najlepšie, len ich treba pravidelne kontrolovať, a poškodené /hniloba, začiernené a pod/ vyhodiť.
monte
29.10.06,14:26
No, podľa mňa, všetky tieto paradajky nedozreté na slnku a na koreni majú hnusnú chuť. Tiež som ich dávala na slnko a medzi okná... Ale nakoniec som ich vždy chytila vyhodila.


Ešte k tej zlej chuti:
ak paradajky celkom nedozreli, sú zelené alebo ružové, môžu obsahovať solanín, ktorý spôsobuje nepríjemnú horkú chuť, prípadne dozrejú ,ale už sú napadnuté niektorou chorobou /fytoflóra alebo septorióza/ nedajú sa konzumovať.;)