hana7
17.10.06,07:50
V lete mi osadili 2 ks rebríkových radiátorov (kúpeľka+chodba). Teraz, keď sa začalo kúriť som zistila, že ANI JEDEN nehre. Otvorila som ventil na oboch na doraz (teraz mi už nejde otočiť ani vpravo ani vľavo) odvzdušniť sa mi podarilo iba jeden - vyfučal vzduch-ale voda sa neobjavila ... čo mám robiť ? Presný postup mi pošlite do schránky. prosím prosím DÍK.
Chobot
17.10.06,06:09
V lete mi osadili 2 ks rebríkových radiátorov (kúpeľka+chodba). Teraz, keď sa začalo kúriť som zistila, že ANI JEDEN nehre. Otvorila som ventil na oboch na doraz (teraz mi už nejde otočiť ani vpravo ani vľavo) odvzdušniť sa mi podarilo iba jeden - vyfučal vzduch-ale voda sa neobjavila ... čo mám robiť ? Presný postup mi pošlite do schránky. prosím prosím DÍK.

Predtým, než sa rozpíšem, mi napíš ako ich máš umiestnené a ako zapojené - t.j. kde je prívod a kde vývod. Pozri si priloženú skicu a uveď, ktoré je zapojenie.

Obrázok hneď pripojím, len mi to hapruje - mám strašne pomalé načítavanie. Konečne, podarilo sa.
Lucuš
17.10.06,06:17
V lete mi osadili 2 ks rebríkových radiátorov (kúpeľka+chodba). Teraz, keď sa začalo kúriť som zistila, že ANI JEDEN nehre. Otvorila som ventil na oboch na doraz (teraz mi už nejde otočiť ani vpravo ani vľavo) odvzdušniť sa mi podarilo iba jeden - vyfučal vzduch-ale voda sa neobjavila ... čo mám robiť ? Presný postup mi pošlite do schránky. prosím prosím DÍK.

No mne sa stalo, že kúrenár mi nedal do radiátora vodu aj keď neiviem pochopiť ako sa to stalo, lebo všade inde bola.
hana7
17.10.06,06:36
Obrázok B - tak mám oba osadené= t.j. ventil s krytkou je v pravo hore, vľavo hore je tá sranda na odvzdušňovanie. Teraz ma napadlo, či som "nezrasovala" tú krytku z bakelitu, keď som ňou točila... vľavo, vpravo...teda myslím tú úchytku na ten ventil. Ale - keď som ju dala dolu, nešlo mi to už ani kombinačkami stočiť ani do prava ani dp ľava. Tak som to nechala tak, aby som to nedoničila. Mám kúpiť nové krytky na ventil? či čo?
Chobot
17.10.06,07:30
Obrázok B - tak mám oba osadené= t.j. ventil s krytkou je v pravo hore, vľavo hore je tá sranda na odvzdušňovanie. Teraz ma napadlo, či som "nezrasovala" tú krytku z bakelitu, keď som ňou točila... vľavo, vpravo...teda myslím tú úchytku na ten ventil. Ale - keď som ju dala dolu, nešlo mi to už ani kombinačkami stočiť ani do prava ani dp ľava. Tak som to nechala tak, aby som to nedoničila. Mám kúpiť nové krytky na ventil? či čo?

Tak potom nie je problém vo ventiloch, ale v jednoduchom fyzikálnom zákone. Ak Ti to osadzovali odborníci, tak to neboli odborníci. Ide totiž o to, že teplá voda, ktorá priteká zhora, nevytlačí studenú vodu, ktorá je v celom radiátori, ale hneď pretečie do výtokového ventilu cez prvú hornú priečku. Tú by si mala mať teplú, ak ju chytíš, prípadne ešte aj druhú zhora. Teplá voda je ľahšia ako studená, preto vždy vystúpi do hornej časti a postupným ochladzovaním klesá dole. Preto je pre správne fungovanie radiátora je najidálnejšie osadenie A alebo C.

Ja mám tiež takto osadený radiátor, lebo prívody mám zhora zo stropu a to som nemohol zmeniť. Tiež mi to nechcelo kúriť, teda teplý bol len vo vrchnej časti.

Dá sa tomu pomôcť tak, že sa urobí akože prívod zdola. Ja som to vyriešil tak, že na prívodný ventil som vnútri telesa radiátora nadpojil medenú trubku (priemer 10mm) siahajúcu až na spodok radiátora. Tým pritekajúca voda vlastne priteká na spodok a vytláča studenú vodu hore do výpustného ventilu.

Skúsim znovu pripojiť obrázok, v Tvojom prípade je to prvá schéma, kde teplá voda odteká hneď preč. V druhej schéme je pridaná trubka (hnedou farbou) ktorá privedie teplú vodu do spodnej časti radiátora a tá stúpa potom hore. Sama to asi neurobíš, ale je to dobrý nápad, funguje to.

Na ventily pozor, nesmú sa príliš uťahovať alebo odťahovať, môžeš poškodiť závity a potom musíš vymeniť ventil. Dúfam, že si ich nezničila.
hana7
17.10.06,10:22
Čao Chobot,
prosím Ťa ešte mi povedz ako mám zistiť, či som tie netili nezničila- jedno je fakt "kohútik"-teda tá blbosť čím sa točí nejde ani doprava ani doľava...
Ak sa mi dnes-keď prídem domov nepodarí s tým ani ohnúť - pôjdem kúpiť nové násadky...i
Volala som aj majstrom, čo mi robili kúpeľku + radiátory-hovorili, že mám ešte povoliť nejaký uzáver na spodku radiátora - nejaký šrob s maticou -že aj tam je odvzdušňovač. Neviem teda, čo s tým večer dorobím ale nevzdávam sa. Zajtra sa ozvem.
Chobot
17.10.06,11:36
Čao Chobot,
prosím Ťa ešte mi povedz ako mám zistiť, či som tie netili nezničila- jedno je fakt "kohútik"-teda tá blbosť čím sa točí nejde ani doprava ani doľava...
Ak sa mi dnes-keď prídem domov nepodarí s tým ani ohnúť - pôjdem kúpiť nové násadky...i
Volala som aj majstrom, čo mi robili kúpeľku + radiátory-hovorili, že mám ešte povoliť nejaký uzáver na spodku radiátora - nejaký šrob s maticou -že aj tam je odvzdušňovač. Neviem teda, čo s tým večer dorobím ale nevzdávam sa. Zajtra sa ozvem.

Pokiaľ si zodrala ventil, tak vymeniť vrchnú násadku nepomôže, to je potom chyba vnútri ventilu. Ale nezdá sa mi, že by si to pokazila, treba to len skúsiť trochu silnejšie potočiť. Rukou to nie je také ľahké pretočiť ventil, to by si musela použiť naozaj hrubú silu.. Najlepšie je, keby si vedela, či si to zatiahla alebo otvorila na maximum, aby si to ešte viac nenamáhala jedným smerom.

Odvzdušňovací ventil na spodku radiátora nemá žiadny význam - veď vzuduch sa drží vždy hore v telese radiátora. A keď máš prívod aj odvod zhora, tak v radiátore by nemal byť žiadny vzduch, ten unikne cez trubky hore do najvyššeiho miesta vo vykurovacom systéme. Ten ventil dole neotváraj, lebo Ti môže vytiecť voda zo systému do bytu.

P.S -Čo to máš za majstrov, ktorí Ti radia takéto veci?:eek: :eek:
hana7
18.10.06,04:54
Ahojček,
nnno, tak si ma včera naštartoval, že som večer opäť zavolala "majstrom" a dnes v priebehu dňa sa mi majú prísť na to mrknúť - som zvedavá v čom je problém - dám Ti každopádne vedieť.
Veľmi pekne Ti ďakujem, že si ma v probléme neneachal samú - aj keď sme to celkom nevyriešili - nevieš si predstaviť ako je to fajn, keď cítiš vedľa seba pozitívnu energiu...Vďaka
Chobot
18.10.06,06:54
Ahojček,
nnno, tak si ma včera naštartoval, že som večer opäť zavolala "majstrom" a dnes v priebehu dňa sa mi majú prísť na to mrknúť - som zvedavá v čom je problém - dám Ti každopádne vedieť.
Veľmi pekne Ti ďakujem, že si ma v probléme neneachal samú - aj keď sme to celkom nevyriešili - nevieš si predstaviť ako je to fajn, keď cítiš vedľa seba pozitívnu energiu...Vďaka

Tak to som aj ja zvedavý, čo vyšpekuľujú. Ten nápad s tou vloženou trubkou im najprv nespomínaj, bol by som zvedavý, či by to vedeli vlastným rozumom vyriešiť, keď sú takí odborníci.
Orim
22.10.06,18:28
Mňa by to tiež zaujímalo v čom to bolo.

Tipujem, že v tých ventiloch môže byť niečo čo sa musí stlačiť aby sa to dalo točiť, ale nemusí.
Len tak ma napadlo, či tam náhodou nie je aj spätný ventil, ktorý je zatvorený
Heni
27.09.08,08:05
škoda, že hana7 nenapísala, kde bola chyba, tiež by ma to zaujímalo...
Žabinka
29.09.08,09:03
Tiež mám v kúpeľni rebríkový (oblúkový) radiátor, bohužiaľ, ešte som z neho teplo 7 rokov nedostala. Voda v ňom je, keď ju cez odvzdušňovací ventil odpustím, teplá voda dotečie (cítiť že radiátor oteplie), ale keď sa doplní, radiátor postupne ochladne. Myslím, že na chybu som prišla aj sama: voda tam jednoducho necirkuluje, mám pocit, že neodteká z opačného ventilu do systému. Tento radiátor tam bol dorábaný dodatočne, a ja si myslím, že vodári ho tam len osadili (aby nám zalepili oči), pripojili, ale odtok musí byť slepý, a tak voda nemá ako cirkulovať. Teraz to už nemám ako zistiť, museli by sa rozoberať betónové dlážky, dlažba. Už mi to pozeral aj kamarát vodár, ale tiež tomu nerozumie. Robil aj tlakové skúšky, tie sú v poriadku. Môže byť aj iná príčina? Pokúsim sa pripojiť môj technický náčrt. :D
Chobot
29.09.08,09:15
Tiež mám v kúpeľni rebríkový (oblúkový) radiátor, bohužiaľ, ešte som z neho teplo 7 rokov nedostala. Voda v ňom je, keď ju cez odvzdušňovací ventil odpustím, teplá voda dotečie (cítiť že radiátor oteplie), ale keď sa doplní, radiátor postupne ochladne. Myslím, že na chybu som prišla aj sama: voda tam jednoducho necirkuluje, mám pocit, že neodteká z opačného ventilu do systému. Tento radiátor tam bol dorábaný dodatočne, a ja si myslím, že vodári ho tam len osadili (aby nám zalepili oči), pripojili, ale odtok musí byť slepý, a tak voda nemá ako cirkulovať. Teraz to už nemám ako zistiť, museli by sa rozoberať betónové dlážky, dlažba. Už mi to pozeral aj kamarát vodár, ale tiež tomu nerozumie. Robil aj tlakové skúšky, tie sú v poriadku. Môže byť aj iná príčina? Pokúsim sa pripojiť môj technický náčrt. :D

Bývaš v bytovke alebo v rodinnom dome? AK je to rodinný dom, máš tam nútený obeh alebo je to samovoľný obeh kúrenia? Ak nemáš nútený obeh, tak problém môže byť v tom, že sa voda do radiátora nepretlačí. Nie je to chyba radiátora, ale obehovej sústavy. Stačí do kotolne pridať nejaké malé obehové čerpadlo a voda by sa mala rozbehnúť.

Bolo by to síce nelogické, ale predsa sa spýtam: A nehreje ani len spodok radiátora?
Žabinka
29.09.08,09:46
Bývam v bytovke, radiátor je úplne studený 7 rokov, ohreje sa, ako som písala, len keď sa odpustí voda cez odvzd. ventil, následne pritečie teplá, ale len podľa zákonov fyziky-koľko odpustíš, toľko sa dopustí. Na to som prišla, keď som pátrala po príčine.
Chobot
29.09.08,10:04
Bývam v bytovke, radiátor je úplne studený 7 rokov, ohreje sa, ako som písala, len keď sa odpustí voda cez odvzd. ventil, následne pritečie teplá, ale len podľa zákonov fyziky-koľko odpustíš, toľko sa dopustí. Na to som prišla, keď som pátrala po príčine.

TAk potom bude problém vo vyspádovaní celej sústavy. Keby som mohol vidieť, ako máte stupačky, odkiaľ je urobený vývod pre tento radiátor, tak by sa mohlo prísť na nejaké riešenie.

Píšeš, že prívod trubiek je v podlahe. Kde si sa napojila na vykurovací systém? Bolo to dobre urobené? Nepoužili sa príliš tenké trubky (aby sa vošli do podlahy)? AKo ďaleko je obehová sústava od radiátora - teda aké dlhé sú trubky od radiátora k bodu, kde trubky hrejú?

AK sú tenké truby, tak môže byť odpor v sústave (radiátori) príliš veľký na to, aby obehová sústava tam pretlačila vodu. Potom zostáva len prerobiť to pripojenie alebo k radiátoru pridať nejaké malé obehové čerpadlo, ktoré zabezpečí obeh média (vody):

http://www.g-term.sk/obrazky.php?id=9472

http://www.wilo.sk/cps/rde/xchg/sk-sk/layout.xsl/741.htm

http://www.vodoshop.sk/827/cerpadla/obehove-cerpadla/ups-25-40

http://www.vodoshop.sk/1585/cerpadla/obehove-cerpadla/ears-25-4-3

Sú to síce veľké, výkonné čerpadlá, ale možno hľadaním nájdeš aj nejaké menšie. Nepotrebuješ taký veľký výkon pre 1 radiátor.
Žabinka
29.09.08,10:24
Už som prišla na to, že nájsť chybu by znamenalo rozbiť príslušnú časť bytu, a po tom veľmi netúžim. Byt sme kupovali ako holobyt v novostavbe, nami navrhované dispozičné zmeny (aj pridanie radiátora do kúpeľne) riešila firma, ktorá celú stavbu realizovala. Naša chyba bola, že sme to priebežne nekontrolovali. Našťastie iné problémy nenastali, nakoniec v kúpeľni sa dá existovať, je tam teplo z iných častí bytu, len ten radiátor je vlastne nevyužitý. Keď budem "stavať" v budúcnosti, budem opatrnejšia.
wagner
29.09.08,15:42
Ten rebríkový radiátor sa dá spraviť na elektrinu. Dokúpiš špirálu, ale nezabudni uzatvoriť spodnú časť. Tiež mám taký, je tam myslím si že 50W špirála a nemá to veľkú spotrebu. Možno by si poriešila teplo v kúpeľni aj takto.