ivanaj
17.10.06,08:16
Ahojte,
chcela by som sa Vas spytat ako postupovat pri tehotnej zamestnankyni.
1. mala by doniest doklad od lekara ze je tehotna? a co potom? uz vycerpala narok na lekara a tak sa chcem spytat ci ked je tehotna ma nejaky extra narok na navstevu lekara a ci je to aj preplacane alebo nie.
dakujem
Tweety
17.10.06,06:22
Ahojte,
chcela by som sa Vas spytat ako postupovat pri tehotnej zamestnankyni.
1. mala by doniest doklad od lekara ze je tehotna? a co potom? uz vycerpala narok na lekara a tak sa chcem spytat ci ked je tehotna ma nejaky extra narok na navstevu lekara a ci je to aj preplacane alebo nie.
dakujem
§ 141 ZP Dôležité osobné prekážky v práci
odst.2
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
filka
17.10.06,06:22
Podľa zákonníka práce sa za tehotnú zam. považuje tá, "ktorá o tom zamestnávateľa písomne informovala".
Má nárok na prac. voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas na lek. prehliadky súvisiace s tehotenstvom, s tým že to nie je limitované ako pri iných prehliadkach (7 dní/ rok u lekára),ale je podmienka nevyhnutene potrebný čas a súčasne,že prehliadku nebolo možné vykonať mimo prac. času. § 141 ods. 2 písm.a) bod 3 ZP.
filka
17.10.06,06:24
Tweety ma predbehlo;)
Mirka D
17.10.06,06:26
1. Mala by oznámiť zamestnávateľovi, že je tehotná. Je to pre ňu výhoda - je rôzne chránená napr. pred výpoveďou atď a zároveň:
2. môže mať neobmedzené pracovné voľno s náhradou mzdy na preventívne lek. prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak neboli možné vykonať mimo prac. času

Dúfam, že som pomohla.
Chobot
17.10.06,06:28
Ahojte,
chcela by som sa Vas spytat ako postupovat pri tehotnej zamestnankyni.
1. mala by doniest doklad od lekara ze je tehotna? a co potom? uz vycerpala narok na lekara a tak sa chcem spytat ci ked je tehotna ma nejaky extra narok na navstevu lekara a ci je to aj preplacane alebo nie.
dakujem

Mala by vám písomne oznámiť, že je tehotná - viď § 40 ods. 6)

"(6) Tehotná zamestnankyňa na účely tohto zákona je zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie."

Potom sa vzťaujú na osobitné podmienky podľa zákonníka práce. Napríklad vtedy okrem tých 7 dní do roka na vyšetrenie má nárok na návštevu lekára a vyšetrenia podľa potreby s náhradou mzdy, v podstate bez obmedzenia - viď § 141 ods. 2 písm. a) číslo 3:

"3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času"