jued
17.10.06,09:28
Chcela by som opýtať, či môžem využiť par.51 odst.2 aj prípade leasingu t.j. splátkového kalendára. Teraz v 3.Q. som totiž zistila za 2.Q. som si neuplatnila odpočet DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=59) zo splátok . Je teda možné uplatniť si DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=59) v 3.Q.2006 ak sa jedná o splátkový kalendár?
Milan Benka
17.10.06,07:33
Áno, je to možné.
jued
17.10.06,07:55
Ďakujem Ti pekne, takže sa vôbec nemusím trápiť s tým, že by som mala podávať dodatočné DPH ?
Milan Benka
17.10.06,08:45
Netreba podávať dodatočné DP.
bazil
17.10.06,11:34
Prosím Vás ak si podnikateľ zakúpil úžitkové auto a zaplatil zálohovú faktúru v sume 177 619 Sk ( DPH tam nie je vyčíslená ) potom dostal splátkový kalendár, kde už je uvedené, aká je nadobúdacia cena a tiež je tam uvedená aj prvá zvýšená splátka istiny vo výške 167 433,- , DPH z toho je 26733,- Sk, tak tých 26 733 Sk si môžem uplatniť na vstupe? Pýtam sa tak preto, lebo som myslel že bude okrem tej zálohovej faktúry vystavená nejaká riadna faktúra ako dańový doklad z ktorej si uplatním odpočet DPH, ale nič také nemám, teda môžem si to DPH z prvej zvýšenej splátky upltniť na základe splátkového kalendára?
.lena.
17.10.06,11:51
Áno, môžeš si dph uplatniť na základe splátkového kalendára. Niekedy je vystavená faktúra na prvú zvýšenú splátku a niekedy je uvedená v splátkovom kaledári. Oboje je ok.
petovsan
17.10.06,16:48
Chcela by som opýtať, či môžem využiť par.51 odst.2 aj prípade leasingu t.j. splátkového kalendára. Teraz v 3.Q. som totiž zistila za 2.Q. som si neuplatnila odpočet DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=59) zo splátok . Je teda možné uplatniť si DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=59) v 3.Q.2006 ak sa jedná o splátkový kalendár?

V tomto prípade nie som si teda na 100% istá, či zo splátkového kalendára môže byť uplatnená DPH aj v nasl. Q. s ohľadom na §51 ods.2, nakoľko tá podmienka ... ak do uplynutia lehoty na podanie DP za zdaň. obdobie, v ktorom právo ... má doklad podľa odseku 1 písm. a)... sa týka iba tej druhej časti vety za čiarkou, t.j. alebo v prvom zdaň. období ... . Lenže ako budete pri splátkovom kalendári kontrole dokazovať, že ste ho obdržali až v nasledujúcom Q., ak ste si určite nárokovali DPH i za Q. predchádzajúci tomu, za ktorý ste si ten odpočet uplatniť zabudli? Ja by som to určite riešila dodatočným DP. Je to podľa mňa ten istý prípad ako s dokladmi z ERP.
Milan Benka
17.10.06,19:40
V tomto prípade nie som si teda na 100% istá, či zo splátkového kalendára môže byť uplatnená DPH aj v nasl. Q. s ohľadom na §51 ods.2, nakoľko tá podmienka ... ak do uplynutia lehoty na podanie DP za zdaň. obdobie, v ktorom právo ... má doklad podľa odseku 1 písm. a)... sa týka iba tej druhej časti vety za čiarkou, t.j. alebo v prvom zdaň. období ... . Lenže ako budete pri splátkovom kalendári kontrole dokazovať, že ste ho obdržali až v nasledujúcom Q., ak ste si určite nárokovali DPH i za Q. predchádzajúci tomu, za ktorý ste si ten odpočet uplatniť zabudli? Ja by som to určite riešila dodatočným DP. Je to podľa mňa ten istý prípad ako s dokladmi z ERP.

§51
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70

Mal daňový doklad do uplynutia lehoty na podanie DP za 2.Q? Áno.(Do 25.7.)

Bráni nám niečo nepoužiť podčiarknutý text od slovíčka "alebo"? Nie.
Takže kľudne si to môžem uplatniť v 3.Q.

Uvedené sa týka problému uvedenému v zadaní témy .
petovsan
17.10.06,19:55
§51
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70

Mal daňový doklad do uplynutia lehoty na podanie DP za 2.Q? Áno.(Do 25.7.)

Bráni nám niečo nepoužiť podčiarknutý text od slovíčka "alebo"? Nie.
Takže kľudne si to môžem uplatniť v 3.Q.

Uvedené sa týka problému uvedenému v zadaní témy .

No neviem, veľmi si ma nepresvedčila, budem rada, ak sa k tejto téme vyjadria aj ostatní, pretože za tým podčiarknutým textom a za slovom alebo je ešte doplnená podmienka, ak ..., ktorá sa podľa môjho názoru týka výlučne tej druhej možnosti, že si môžeš uplatniť odpočet aj v ďalšom Q., ak si v tom predchádzajúcom Q. doklad nemala. Ale o splátkovom kalendári sa predsa už v predch. období účtovalo, či nie?
Už som z toho akosi domotaná, pretože ak by to mohlo byť aj tak ako hovoríš, tak potom aj zabudnuté bločky z ERP by som mohla s kľudom uplatňovať v nasledujúcom Q. a nemusela by som podávať dodatočné. Nevidím v tom žiadny rozdiel oproti splátkovému kalendáru, ktorý už vo firme predsa dávno máš a neobdržala si ho až do "uplynutia lehoty na podanie ..."
.lena.
18.10.06,05:16
No neviem, veľmi si ma nepresvedčila, budem rada, ak sa k tejto téme vyjadria aj ostatní, pretože za tým podčiarknutým textom a za slovom alebo je ešte doplnená podmienka, ak ..., ktorá sa podľa môjho názoru týka výlučne tej druhej možnosti, že si môžeš uplatniť odpočet aj v ďalšom Q., ak si v tom predchádzajúcom Q. doklad nemala. Ale o splátkovom kalendári sa predsa už v predch. období účtovalo, či nie?
Už som z toho akosi domotaná, pretože ak by to mohlo byť aj tak ako hovoríš, tak potom aj zabudnuté bločky z ERP by som mohla s kľudom uplatňovať v nasledujúcom Q. a nemusela by som podávať dodatočné. Nevidím v tom žiadny rozdiel oproti splátkovému kalendáru, ktorý už vo firme predsa dávno máš a neobdržala si ho až do "uplynutia lehoty na podanie ..." Podľa mňa sa podmienka ak... týka možnosti uplatnenia. Čiže, môžeš si uplatniť či v prvom či nasledujúcom zdaň.období ak máš doklad.. A čo sa týka bločkov z ERP, tiež sa toho už popísalo, aj to, že sú považované za faktúru, takže by to malo s nimi platiť ako s fa...
Milan Benka
18.10.06,05:24
No neviem, veľmi si ma nepresvedčila, budem rada, ak sa k tejto téme vyjadria aj ostatní, pretože za tým podčiarknutým textom a za slovom alebo je ešte doplnená podmienka, ak ..., ktorá sa podľa môjho názoru týka výlučne tej druhej možnosti, že si môžeš uplatniť odpočet aj v ďalšom Q., ak si v tom predchádzajúcom Q. doklad nemala. Ale o splátkovom kalendári sa predsa už v predch. období účtovalo, či nie?
Už som z toho akosi domotaná, pretože ak by to mohlo byť aj tak ako hovoríš, tak potom aj zabudnuté bločky z ERP by som mohla s kľudom uplatňovať v nasledujúcom Q. a nemusela by som podávať dodatočné. Nevidím v tom žiadny rozdiel oproti splátkovému kalendáru, ktorý už vo firme predsa dávno máš a neobdržala si ho až do "uplynutia lehoty na podanie ..."

Rozdeľme si tento § na jednotlivé časti hovoriace o možnostiach odpočtu.

1. možnosť: Platiteľ má doklad podľa ..... do uplynutia lehoty na podanie DP:
§51
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d);

Jednoznačne spolu súvisiaca časť odseku. Zadáva nám podmienku na možnosť uplatnenia nároku naodpočet DPH a to mať doklad do konca lehoty na podanie DP za obdobie, kedy právo na odpočítanie vzniklo. V tomto prípade si na základe tejto citácie zákona môžeme uplatniť odpočet buď v období, kedy nám právo na odpočet vzniklo, alebo v prvom následujúcom období.
To, že aj zákonodárca mal úmysel takto oddeliť tento odsek zdôraznil bodkočiarkou.


2. možnosť: Platiteľ nemá doklad do uplynutia lehoty na podanie DP:

ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d).

V tomto prípade je riešený problém, keď platiteľ nemá doklad podľa ..... do lehoty .... . Jasne je tu napísaný postup: vykoná odpočet v tom období, v kt. dostane doklad podľa ........

Posledná veta odseku, ktorú som nespomenul v tomto príspevku sa týka prípadu podľa §49/2b - tento tu nerozoberám.
petovsan
18.10.06,06:20
Ak by som pri splátkovom kalendári mohla využívať možnosť šachovania medzi 2 zdaň. obdobiami, prečo potom túto možnosť nemám aj pri dokladoch z ERP? Viem pri splátkovom kalendári dokázať, že som doklad obdržala oneskorene a z toho dôvodu uplatňujem DPH v nasl. Q.? Mňa na tom celom zaráža iba jedno: aj zo splátkového kalendára predsa vyplýva skutočnosť, že som ho už musela mať v predch. období, t.j. už do podania DP za prísl. Q., iba som na neho pozabudla. S bločkami z ERP je to predsa obdobné, nie? Prečo vtedy musím podať dodatočné a nemôžem ich šupnúť do nasl. Q.?
Milan Benka
18.10.06,06:27
Ak by som pri splátkovom kalendári mohla využívať možnosť šachovania medzi 2 zdaň. obdobiami, prečo potom túto možnosť nemám aj pri dokladoch z ERP? Viem pri splátkovom kalendári dokázať, že som doklad obdržala oneskorene a z toho dôvodu uplatňujem DPH v nasl. Q.? Mňa na tom celom zaráža iba jedno: aj zo splátkového kalendára predsa vyplýva skutočnosť, že som ho už musela mať v predch. období, t.j. už do podania DP za prísl. Q., iba som na neho pozabudla. S bločkami z ERP je to predsa obdobné, nie? Prečo vtedy musím podať dodatočné a nemôžem ich šupnúť do nasl. Q.?

Kde je to napísané ?

§71
5) Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g).

V náväznosti na § 51 si môžem uplatniť odpočet spôsobom popísaným v prísp. č.11 - 1. možnosť.

Pri dokladoch z ERP sa však nedá uplatniť možnosť č. 2 z toho istého príspevku, nakoľko sa doklad z ERP považuje za doručený jeho prevzatím ktorýmkoľvek naším "nákupcom" t.j. považuje sa za doručený v deň vystavenia.
Jana Acsová
18.10.06,06:32
S bločkami z ERP je to predsa obdobné, nie? Prečo vtedy musím podať dodatočné a nemôžem ich šupnúť do nasl. Q.?Pozrite aj:
http://www.porada.sk/t18735-odpoeitanie-dane-51--oneskoreny-doklad-z-erp.html

Ale v téme leasing je tomimotemy
bazil
18.10.06,07:58
Kde je to napísané ?

§71
5) Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g).

V náväznosti na § 51 si môžem uplatniť odpočet spôsobom popísaným v prísp. č.11 - 1. možnosť.

Pri dokladoch z ERP sa však nedá uplatniť možnosť č. 2 z toho istého príspevku, nakoľko sa doklad z ERP považuje za doručený jeho prevzatím ktorýmkoľvek naším "nákupcom" t.j. považuje sa za doručený v deň vystavenia.

Prosím ťa Benka ja som sa už raz na niečo také pýtal ale v súvislosti s tvojim príspevkom ma napadla jedna vec. Ide o odpočet DPH z ubytovania podnikateľa. Má o tom blok z ERP, suma s daňou bola 1800 Sk. Môže si uplatniť DPH na vstupe, keď na tento bločku nie je jeho meno ako odberateľa ako u faktúry? Je to jeden blok, v ostatných prípadoch mal normaláne vystavenú faktúru o ubytovaní + doklad o zaplatení.
Milan Benka
18.10.06,08:03
Prosím ťa Benka ja som sa už raz na niečo také pýtal ale v súvislosti s tvojim príspevkom ma napadla jedna vec. Ide o odpočet DPH z ubytovania podnikateľa. Má o tom blok z ERP, suma s daňou bola 1800 Sk. Môže si uplatniť DPH na vstupe, keď na tento bločku nie je jeho meno ako odberateľa ako u faktúry? Je to jeden blok, v ostatných prípadoch mal normaláne vystavenú faktúru o ubytovaní + doklad o zaplatení.

Ak je to doklad z ERP obsahujúci náležitosti fa s výnimkou uvedenou v §71/5, môže previesť odpočet DPH.

Ale tu sú už tieto otázky mimotemy
marcik
18.10.06,08:09
Bola som na školení DPH, a tam sa preberala aj téma fakt.aj bločky ERP, a tam bolo povedané tiež súhlasné stanovisko možnosti uplatnenia v v prvom nasledujúcom období takže doklad z 2Q, si môže dať do 3Q.Vyjadrí sa niekto?
Marína
18.10.06,10:26
Asi si neklikla na link od Janky v príspevku č. 14.
marcik
18.10.06,10:34
Tak je!teraz som si to prečítala. aspoň že to robím správne!
apo
18.10.06,15:10
Bola som na školení DPH, a tam sa preberala aj téma fakt.aj bločky ERP, a tam bolo povedané tiež súhlasné stanovisko možnosti uplatnenia v v prvom nasledujúcom období takže doklad z 2Q, si môže dať do 3Q.Vyjadrí sa niekto?
Ja som bol včera na školení k DPH a dobrá lektorka dala stanovisko.

Faktúre (nie bloček z elektronickej pokladne) je možné dať do odpočtu DPH aj s opozdením aj niekoľko daňových období ak máme napríklad v knihe došlej pošty zaznamenaný dátum prijatia faktúry.

Faktúre bloček z elektronickej pokladne nie je možné dať do odpočtu DPH v inom období ako patrí nakoľko sa nedoručuje.

Ja s ňou súhlasím, ale bločky z elektronickej pokladnice dávam v nasledujúcom období nakoľko je veľa prijaznivých stanovísk na tento postup.

apo
Johanka
18.10.06,15:41
Ja som bol včera na školení k DPH a dobrá lektorka dala stanovisko.

Faktúre bloček z elektronickej pokladne nie je možné dať do odpočtu DPH v inom období ako patrí nakoľko sa nedoručuje.


apo

Aaaale doručuje, prax by ju presvedčila ... Obchodný zástupca zoberie peniaze na PPD a blok z ERP prinesie za týždeň ( ak sa náhodou zastaví). Ale to je tiež mimotemy .