vladenka29
17.10.06,11:05
Potrebujem poradiť.
Môj pracovný pomer začal 1.3.2003 na dobu neurčitú. Dňa 28.12.2003 som nastúpila na materskú dovolenku a následne po jej ukončení na rodičovskú dovolenku, ktorá ešte má trvať do 8.2.2007. Keďže som tehotná a 13.1.2007 mám nastúpiť na ďalšiu materskú dovolenku, zaujímalo by ma či mám nárok na materský príspevok v zmysle § 293 i zákona č. 310/2006 Z.z., na základe môjho trvajúceho pracovného pomeru. Podľa môjho názoru áno.
V decembri sa mi črtá práca za cca 30.000 Sk mesačne - najidelálnejšie by bola dohoda. Keďže by som si aj v´daka tomu mohla zvýšiť výšku materského zaujímalo by ma ako to mám riešiť keď by som nechcela prísť ani o prvý pracovný pomer. Aký druh pracovného pomeru mám uzatvoriť aby som si zvýšila materskú? Je to asi komplikované a budem rada za každý príspevok. Ďakujem.
Chobot
17.10.06,09:09
Potrebujem poradiť.
Môj pracovný pomer začal 1.3.2003 na dobu neurčitú. Dňa 28.12.2003 som nastúpila na materskú dovolenku a následne po jej ukončení na rodičovskú dovolenku, ktorá ešte má trvať do 8.2.2007. Keďže som tehotná a 13.1.2007 mám nastúpiť na ďalšiu materskú dovolenku, zaujímalo by ma či mám nárok na materský príspevok v zmysle § 293 i zákona č. 310/2006 Z.z., na základe môjho trvajúceho pracovného pomeru. Podľa môjho názoru áno.
V decembri sa mi črtá práca za cca 30.000 Sk mesačne - najidelálnejšie by bola dohoda. Keďže by som si aj v´daka tomu mohla zvýšiť výšku materského zaujímalo by ma ako to mám riešiť keď by som nechcela prísť ani o prvý pracovný pomer. Aký druh pracovného pomeru mám uzatvoriť aby som si zvýšila materskú? Je to asi komplikované a budem rada za každý príspevok. Ďakujem.

Pozri si tiež túto diskusiu:
http://www.porada.sk/t34159-materska-pocas-rodicovskej.html

U Teba bude záležať od toho, čo spravíš ku koncu roka. Najlepšie by bolo prerušiť RD, uzatvoriť ten nový pracovný pomer a mať príjem za december, aby opäť vzniklo povinné nemocenské poistenie. Potom sa budú upatňovať nasledovné paragrafy zákona o soc. poistení:

§54 ods. 1 a 6:

"(1) Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, ak tento zákon neustanovuje inak."

"(6) Z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie a obdobia prerušenia povinného nemocenského poistenia."

a
§ 55:

"Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor."

Inak povedané, za obdobie RD sa povinné poistenie prerušuje a toto obdobie nevstupuje do do výpočtu vym. základu. Vym. základ bude potom vypočítaný zo mzdy za mesiac december (ak sa k 1.12. ukončí RD) deleno počet dní v decembri.

Ak by si zostala na RD a nepracovala by si, tak nebudeš mať príjem na výpočet materskej. Potom by sa vychádzalo asi z toho minimálneho vymeriavacieho základu.
vladenka29
17.10.06,09:25
To áno, ale ja potrebujem poradiť, čo mám urobiť aby som si prilepšila. Aký pracovný pomer mám uzatvoriť?
Chobot
17.10.06,09:33
To áno, ale ja potrebujem poradiť, čo mám urobiť aby som si prilepšila. Aký pracovný pomer mám uzatvoriť?

Pozri si to ešte raz, doplnil som príspevok.
jankasm
17.10.06,09:36
Potrebujem poradiť.
Môj pracovný pomer začal 1.3.2003 na dobu neurčitú. Dňa 28.12.2003 som nastúpila na materskú dovolenku a následne po jej ukončení na rodičovskú dovolenku, ktorá ešte má trvať do 8.2.2007. Keďže som tehotná a 13.1.2007 mám nastúpiť na ďalšiu materskú dovolenku, zaujímalo by ma či mám nárok na materský príspevok v zmysle § 293 i zákona č. 310/2006 Z.z., na základe môjho trvajúceho pracovného pomeru. Podľa môjho názoru áno.
V decembri sa mi črtá práca za cca 30.000 Sk mesačne - najidelálnejšie by bola dohoda. Keďže by som si aj v´daka tomu mohla zvýšiť výšku materského zaujímalo by ma ako to mám riešiť keď by som nechcela prísť ani o prvý pracovný pomer. Aký druh pracovného pomeru mám uzatvoriť aby som si zvýšila materskú? Je to asi komplikované a budem rada za každý príspevok. Ďakujem.

Uzatvoriť môžeš jedine nový pracovný pomer pretože dobrovoľné nemocenské poistenie už nestíhaš.
Zamestnanie na dohodu ti materské bohužiaľ nezvýši, pretože z dohody sa nemocenské poistenie neplatí.
Riešenie by bolo, zamestnať sa u toho nového zamestnávateľa nie na dohodu ale normálne na PP. Môžeš mať uzatvorených aj viac pracovných pomerov.
Alebo, aby sa ušetrilo na odvodoch, tak sa tam zamestnať na dohodu, ale popri tom ešte aspoň týždeň pred nástupom na MD aj na PP s maximálnym VZ. Materská by sa ti potom počítala z toho novovzniknutého PP.
sonka1
17.10.06,09:51
Uzatvoriť môžeš jedine nový pracovný pomer pretože dobrovoľné nemocenské poistenie už nestíhaš.
Zamestnanie na dohodu ti materské bohužiaľ nezvýši, pretože z dohody sa nemocenské poistenie neplatí.
Riešenie by bolo, zamestnať sa u toho nového zamestnávateľa nie na dohodu ale normálne na PP. Môžeš mať uzatvorených aj viac pracovných pomerov.
Alebo, aby sa ušetrilo na odvodoch, tak sa tam zamestnať na dohodu, ale popri tom ešte aspoň týždeň pred nástupom na MD aj na PP s maximálnym VZ. Materská by sa ti potom počítala z toho novovzniknutého PP.
Ja som tu riešila tiež takú dilemu, ale mnohí so mnou nesúhlasili, lebo socialka ževraj posudzuje každý další pracovný pomer ako samostatný, takže aj u nového zamestnávateľa (ten za december) by musela byť poistená min. 270 dní. - treba pohladať v minul. témach, ja to sem neviem pacnuť.:)
O: Alebo ten prvý ukončiť, a uzavreť iba ten decembrový - nie oba naraz
sonka1
17.10.06,10:08
Pozri tému: Materska 2007 v nej tak strana 14-16
Jana Motyčková
17.10.06,10:17
Skutočne pri súbehu zamestnaní SP posudzuje splnenie 270 dní zvlášť z každého zamestnania. T.j. ak by si popri prvom prac.pomere uzavrela druhý, budeš mať maetrské iba z prvého. Lenže ak by si prvý prac. pomer ukončila a uazvrela druhý, budeš mať nárok na materské tiež len z prvého (v ochrannej lehote - konzultované so SP).

Ak sa dá s 1.zamestnávateľom dohodnúť, tak nastúp do práce v priebehu mesiaca 12/2006 (stačí na jeden deň) s tým, že zarobíš v zamestnaní tak, aby vyšiel maximálny VZ (za 1 kal.deň cca 836 Sk). Potom budeš mať materské za maxima.
Jana Motyčková
17.10.06,10:27
Ešte - ak by chcel niekto skúsiť - stretla som sa s takým odporúčaním - ak má niekto 2 poistenia, z jedného má nárok na materské z druhého nie (nemá 270 dní), tak z toho druhého si vypýtať od lekára PN 6 týždňov pre pôrodom a ďalšiu PN po pôrode na 6 týždňov. Mal by byť potom nárok aj na materské z 1.poistenia a na nemocenské (cca 12 týždňov) z druhého poistenia.
Viem, že v zákone je vylúčené poberanie nemocenského počas poberania materského, ale pri aplikácii §58 (nárok na ND sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia), by ten nárok na nemocenské mohol vzniknúť.
Ak je niekto kto to už využil, alebo je v takej situácii a skúsi to využiť, budem rada ak dá vedieť ako to dopadlo.
sonka1
17.10.06,11:49
Skutočne pri súbehu zamestnaní SP posudzuje splnenie 270 dní zvlášť z každého zamestnania. T.j. ak by si popri prvom prac.pomere uzavrela druhý, budeš mať maetrské iba z prvého. Lenže ak by si prvý prac. pomer ukončila a uazvrela druhý, budeš mať nárok na materské tiež len z prvého (v ochrannej lehote - konzultované so SP).

Ak sa dá s 1.zamestnávateľom dohodnúť, tak nastúp do práce v priebehu mesiaca 12/2006 (stačí na jeden deň) s tým, že zarobíš v zamestnaní tak, aby vyšiel maximálny VZ (za 1 kal.deň cca 836 Sk). Potom budeš mať materské za maxima.


Tak ja som už z toho debil.... :eek: to je nejaka novinka?
to znamena, že aj PN, ak mi prestúpili zamestnanci ich mam posielať pre potvrdenie k minulemu zamestnanvatelovi pokial sa trafia do ochrannej lehoty???
Jana Motyčková
17.10.06,12:43
To je výklad zo SP - niekde tu na porade bol taký prípad, že materské bolo priznané v ochrannej lehote z prvého zamestnania. Po konzultácii so SP - SP to naozaj tak priznáva. Vychádzajú pritom z §58 - posudzovanie nároku na ND pri viacerých poisteniach.

Pri PN zamestnanca, ktorý prišiel z iného zamestnania, ak je v ochrannej lehote z minulého zamestnania, môže dostávať nemocenské aj z pôvodného aj terajšieho zamestnania, ak si nechá vystaviť 2 PN.
sonka1
18.10.06,05:30
To je výklad zo SP - niekde tu na porade bol taký prípad, že materské bolo priznané v ochrannej lehote z prvého zamestnania. Po konzultácii so SP - SP to naozaj tak priznáva. Vychádzajú pritom z §58 - posudzovanie nároku na ND pri viacerých poisteniach.

Pri PN zamestnanca, ktorý prišiel z iného zamestnania, ak je v ochrannej lehote z minulého zamestnania, môže dostávať nemocenské aj z pôvodného aj terajšieho zamestnania, ak si nechá vystaviť 2 PN.

To je teda diskriminácia:). PN sa dostáva 2x a materské iba raz!

Som sa to tak chystala urobiť (idem na materskú) preto som skoro odpadla.
Ale asi dám výpoved skôr aby som premeškala tú ochrannú lehotu a materské mala iba z nového PP. Pre istotu zavolám na SP v našom meste.
sonka1
18.10.06,06:53
Takže: ja mam vyjadrenie zo SP, že materská sa pri prestupe bude platiť z nového pracovného pomeru,
vladenka29
18.10.06,11:28
Je to tak. Bola som na SP, kde potvrdili, že materská pri novom pracovnom pomere je z nového zamestnania. Ak ešte nebol príjem, tak sa berie koľko by bol - predpokladaný.