eha
17.10.06,12:21
Ahojte chcem sa spýtať alebo teda ustiť ohľadom DPH-čky pri nákupe a predaji stavebného pozemku:

verzia1 - ak nakúpim stavebný pozemok od FO-nepodnikateľ ako FO-nepodnikateľ, predám ho sro v priebehu mesiaca, DPH sa ma netýka..??, len na konci roka si urobím DP na daň z príjmu a zisk si zdaním.Myslím že DPH sa v tomto prípade na mňa nevzťahuje, keďže pozemok nemám zaradený v obchodnom majetku....

verzia2- ak nakúpim stavebný pozemok od FO ako sro /platca DPH/, zaradím ho do majetku a v priebehu roka ho predám sro, musím odviesť DPH..?? a samozrejme daň z príjmu...

Je to tak alebo som to domotala???


Ďakujem
eha
18.10.06,08:16
Nikto mi neviete prosim poradit?
apo
18.10.06,08:46
Ahojte chcem sa spýtať alebo teda ustiť ohľadom DPH-čky pri nákupe a predaji stavebného pozemku:

verzia1 - ak nakúpim stavebný pozemok od FO-nepodnikateľ ako FO-nepodnikateľ, predám ho sro v priebehu mesiaca, DPH sa ma netýka..??, len na konci roka si urobím DP na daň z príjmu a zisk si zdaním.Myslím že DPH sa v tomto prípade na mňa nevzťahuje, keďže pozemok nemám zaradený v obchodnom majetku....

verzia2- ak nakúpim stavebný pozemok od FO ako sro /platca DPH/, zaradím ho do majetku a v priebehu roka ho predám sro, musím odviesť DPH..?? a samozrejme daň z príjmu...

Je to tak alebo som to domotala???


Ďakujem

Verzia 1 je OK
Verzia 2 bedz ohľadu na to komu bude predaný stavebný pozemok ide DPH k cene. Je to nepríjemné ak je odberateľom občan, že sa cena pozemku zvýši o hodnotu DPH a nie o trhovú hodnotu. Určite je to deformácia cien nakoľko cena lita podľa toho aká sadzba DPH je momentálne platná.

Tak ako sa pozemky neodpisujú tak by mali byť aj bez DPH, ale s tým nič neurobíme.

Chcem pripomenúť:
Či je pozemok ozaj stavebný si treba overiť v územnom pláne obce. Ja sa zamýšľam nad tým čo ak kúpim pozemok, ktorý nie je stavebným pozemkom a počas mojej držby sa pozemok zmení na stavebný. Následne ho predám ako firma registrovaná na DPH budem budem musieť stanoviť cenu s DPH?


apo
eha
18.10.06,09:50
Apo ďakujem krásne.....to tvoje zamyslenie: ak kúpiš pozemok ako TTP a v priebehu vlastníctva sa zmení na stavebný pozemok a máš to zapísané na liste vlastníctva, tak logicky by si to malo predať ako stavebný pozemok....ale neviem či pri týchto zákonoch stačí naša logika...:D