janci10
17.10.06,16:01
Dobrý deň prajem,

ja viem, že zrejme táto problematika bola tu už viackrát riešená, ale predsa len: ide mi o výklad §76 ods.2 ZP.

Je nasledovná situácia: zamestnávateľ sa rozhodol ukončiť PP podľa §63 ods.1 písm.b/. Je v záujme zamestnávateľa ukončiť PP výpovednou lehotou, nie formou odstupného. Mám si spomínané ustanovenie vykladať tak, že v čase od prebratia výpovede zamestnancom do začatia plynutia výpovednej lehoty sa zamestnanec môže rozhodnúť, či sa PP ukončí formou výpovednej doby alebo odstupným? Je to na rozhodnutí zamestnanca, hoci ide o výpoveď danú zamestnávateľom? Čiže zamestnávateľ nemôže svojvoľne rozhodnúť, či ukončí PP formou výpovednej doby alebo odstupného?

Za odpoveď vopred ďakujem.
dana9
17.10.06,14:04
Mám si spomínané ustanovenie vykladať tak, že v čase od prebratia výpovede zamestnancom do začatia plynutia výpovednej lehoty sa zamestnanec môže rozhodnúť, či sa PP ukončí formou výpovednej doby alebo odstupným? Je to na rozhodnutí zamestnanca, hoci ide o výpoveď danú zamestnávateľom? Čiže zamestnávateľ nemôže svojvoľne rozhodnúť, či ukončí PP formou výpovednej doby alebo odstupného?
.

veľmi správne :)

dana:)
janci10
17.10.06,14:10
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď,

ale teda - zamestnanec v tom čase - musí dať písomné stanovisko - resp. sám písomne požiadať o ukončenie PP s odstupným?

Musí to spraviť písomnou formou? Musí sa odvolať na toto ustanovenie ZP?;)
Luba2
17.10.06,15:23
Musí oznámiť písomne zamestnávateľovi, že chce ukončiť pracovný pomer dohodou ešte pred začiatkom plynutia výpovednej doby. Už či tam odcituje ZP, alebo sa na neho odvolá je jedno, stačí aby to jednou vetou oznámil. A zamestnávateľ musí jeho rozhodnutie v tomto prípade akceptovať a vyplatiť mu odstupné a aj preplatiť zostatok dovolenky.
gemer
30.11.06,06:36
Vrámci danej temy by som chcela požiadať o radu. Dnes mám napísať
pracovníkovi výpoveď pre nadbytočnosť. Neviem či už v tej výpovedi
mám napísať tú možnosť dohodnúť sa o odchode pred plynutím doby,/až by mal niekto vzor takejto výpovede a mohol by priložiť bolo by to super/ a ešte sa chcem opýtať: zamestnanec má nárok na odstupné iba v prípade, že
ukončí prac.pomer dohodou pred začatím plynutia doby? Ak bude pracovať
tie dva mesiace tak odstupné nedostane iba až by to bolo v KZ? Ďakujem
za skorú odpoveď, musím to stihnúť do obeda.
Eva
Tweety
30.11.06,06:39
Vrámci danej temy by som chcela požiadať o radu. Dnes mám napísať
pracovníkovi výpoveď pre nadbytočnosť. Neviem či už v tej výpovedi
mám napísať tú možnosť dohodnúť sa o odchode pred plynutím doby,/až by mal niekto vzor takejto výpovede a mohol by priložiť bolo by to super/ a ešte sa chcem opýtať: zamestnanec má nárok na odstupné iba v prípade, že
ukončí prac.pomer dohodou pred začatím plynutia doby? Ak bude pracovať
tie dva mesiace tak odstupné nedostane iba až by to bolo v KZ? Ďakujem
za skorú odpoveď, musím to stihnúť do obeda.
Eva
Vo výpovedi sa táto možnosť neuvádza. Je to právo zamestnanca, požiadať o ukončenie PP pred zač. výpov. doby. Na odstupné má nárok v prípade žiadosti o ukončenie PP pred plynutím VD.Ak ostane pracovať počas VD nárok na odstupné nemá, iba ak by ste to mali očetrené .
gemer
30.11.06,06:50
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.