sybila3
17.10.06,17:58
Ahojte, mala by som návrh, keby sme sa tu podelili, ako niektoré veci zjednodušiť v tomto programe. Napríklad dnes som objavila, že keď si chcem pozrieť na fa zaúčtovanie, dám zaúčtovanie, zobrazí sa mi ako je zaúčtovaná a keď dám spárovanie, zobrazí sa mi úhrada, číslo dokladu a pod...
Keď niekto vie o takýchto pomôckach nech sa podelí s nami začínajúcimi. ďakujem.
sybila3
18.10.06,07:30
Vidím, že nikto sa nechytá tejto témy, ale myslím, že poradiť by potrebovali aj iní. Čo si tlačíte na konci štvrťroka k faktúram?
Marianna01
18.10.06,13:27
Ja si vytlačím knihu faktúr so zaúčtovaním - potom nemusím pracne vypisovať predkontácie na faktúru, ale si knihu faktúr rozstrihám na úzke pásiky a pricvakám ich k jednotlivým faktúram. Obsahuje to všetky údaje: sumy, čísla účtov aj s analytikou, dátumy, číslo dokladu, + nejaké veci naviac, ktoré by tam nemuseli byť, ale tam nevadia.
Ku každému bankovému výpisu si tiež dávam vytlačiť knihu bank. dokladov so zaúčtovaním - pre ten istý dôvod, ale ten nesttrihám, nechávam ho založený pod výpisom.
Možno sa to niekomu bude zdať ako plytvanie, ale rovnako tlačím aj výdavkové a príjmové doklady. Radšej vynaložím nejaké prostriedky na atrament do tlačiarne a papier, ako by som stratila kopec času ručným vypisovaním dokladov aj s predkontáciou, dátumami, sumami a všetkými náležitosťami. Okrem toho mi manžel zháňa papier, ktorý ja "recyklujem" - z jednej strany je potlačený - zrejme chybne, preto je vyradený, ja na neho z tej "správnej strany" tlačím moje doklady.
Marianna01
18.10.06,13:30
Ahojte, mala by som návrh, keby sme sa tu podelili, ako niektoré veci zjednodušiť v tomto programe. Napríklad dnes som objavila, že keď si chcem pozrieť na fa zaúčtovanie, dám zaúčtovanie, zobrazí sa mi ako je zaúčtovaná a keď dám spárovanie, zobrazí sa mi úhrada, číslo dokladu a pod...
Keď niekto vie o takýchto pomôckach nech sa podelí s nami začínajúcimi. ďakujem.

Dátum, doklad a suma úhrady sa zobrazí aj po zadaní príkazu "úhrady".
Nauč sa používať aj filtre - keď si chceš vyhľadať napr. iba dobropisové faktúry, od nejakého dátumu, zotriediť podľa IČA, DIČ a pod. To si napr. vo faktúrach zadáš nastavenie aktuálneho filtra a vyberieš si políčko, ktoré vyhovuje Tvojmu vyhľadávaniu. Zaškrkneš a zostaneš milo prekvapená, že Ti to nájde. Je to dobré pre zostavy pre šéfa, ale napr. aj keď zistíš, že si niektoré fa zle zaúčtovala - vyhľadáš ich takto rýchlo, nemusíš pracne vyhľadávať v siahodlhých zostavách.
sybila3
18.10.06,13:43
Dobrý nápad s tou knihou faktúru so zaúčtovaním. Vieš mi prosím Ťa poradiť, prišla mi fa od slovenského dodávateľa v eurách, je tam udaný aj kurz na prepočet ale nejaký divný, ja dávam dátum vystavenia a kurz NBS, ale to mi nesedí a je bez dph, neviem, či tam mám urobiť samozdanenie ale čo s tým, ďíky.
Ľuba
18.10.06,13:46
Možno sa to niekomu bude zdať ako plytvanie, ale rovnako tlačím aj výdavkové a príjmové doklady. Radšej vynaložím nejaké prostriedky na atrament do tlačiarne a papier, ako by som stratila kopec času ručným vypisovaním dokladov aj s predkontáciou, dátumami, sumami a všetkými náležitosťami. Okrem toho mi manžel zháňa papier, ktorý ja "recyklujem" - z jednej strany je potlačený - zrejme chybne, preto je vyradený, ja na neho z tej "správnej strany" tlačím moje doklady.

Ja tlačím výdavkové aj príjmové doklady priamo do výdavkových a príjmových bločkov (aj s predkontáciami), ktoré dostať kúpiť. Stačí sa trochu pohrať s formulármi ...
Marianna01
18.10.06,13:48
Dobrý nápad s tou knihou faktúru so zaúčtovaním. Vieš mi prosím Ťa poradiť, prišla mi fa od slovenského dodávateľa v eurách, je tam udaný aj kurz na prepočet ale nejaký divný, ja dávam dátum vystavenia a kurz NBS, ale to mi nesedí a je bez dph, neviem, či tam mám urobiť samozdanenie ale čo s tým, ďíky.

Ak má slovenský dodávateľ ICˇDPH na Slovensku, je povinný vystaviť Ti faktúru s DPH. Môže od Teba požadovať platbu v Eurách, ale DPH musí byť v SK vyčíslená. Ak je ozaj zo SR, nerob samozdanenie, to je nesprávne. Viac si naštuduj v poradách o DPH, viem, že sa to tam rozoberalo.
Marianna01
18.10.06,13:50
Ja tlačím výdavkové aj príjmové doklady priamo do výdavkových a príjmových bločkov (aj s predkontáciami), ktoré dostať kúpiť. Stačí sa trochu pohrať s formulármi ...

Aj toto je schodná cesta ;)
Len ten podávač v mojej kraksni... Hrúúúza :confused::confused::confused: Multifunkčné zariadenie, čo je multinefunkčné...
suzuki
18.10.06,13:52
ide o to, či to budeš hradiť v EUR alebo v SKK. Ak v EUR - tak si zadáš vlastný kurz podľa zákona o účtovníctve a keď v SKK, zaúčtuješ to, čo je na faktúre, ak, samozrejme, budeš ten čudný kurz akceptovať. Alebo podľa zmluvy, ak nejaká je. No samozdanenie je pri dodávkach - aj to len niektorých - od dodávateľa, ktorý je evidovaný v inej členskej krajine EU. Teda ak je to slovenský dodávateľ, určite tam nebude samozdanenie. A ak tam nevyčíslil DPH - buď nie je platiteľom, alebo poskytol službu oslobodenú od DPH, alebo zle vystavil faktúru a treba reklamovať.
Marianna01
18.10.06,14:01
ide o to, či to budeš hradiť v EUR alebo v SKK. Ak v EUR - tak si zadáš vlastný kurz podľa zákona o účtovníctve a keď v SKK, zaúčtuješ to, čo je na faktúre, ak, samozrejme, budeš ten čudný kurz akceptovať. Alebo podľa zmluvy, ak nejaká je. No samozdanenie je pri dodávkach - aj to len niektorých - od dodávateľa, ktorý je evidovaný v inej členskej krajine EU. Teda ak je to slovenský dodávateľ, určite tam nebude samozdanenie. A ak tam nevyčíslil DPH - buď nie je platiteľom, alebo poskytol službu oslobodenú od DPH, alebo zle vystavil faktúru a treba reklamovať.

Ona nemôže žiaden čudný kurz akceptovať!!! Musí sa držať zákona, ktorý hovorí, že pri faktúrach v zahr. mene musí prepočítať kurzom platným k príslušnému dňu, ktorý určuje NBS! Ju nemôže žiaden čudný kurz zaujímať :eek::eek::eek:! Ku dňu úhrady potom bude počítať kurzový rozdiel, ktorý vznikne rozdielom kurzu medzi bankou, kde doklad hradí a NBS, tiež aj posunom dátumu. Ale opakujem - žadny čudný kurz uvedený na faktúre nie je akceptovateľný!
Ďalšia časť odpovede o DPH - súhlasím.
sybila3
18.10.06,14:05
ďakujem, zajtra skúsim zavolať tej účtovníčke, uvidím čo mi povie.
suzuki
19.10.06,05:01
Asi sme sa zle pochopili - ak bude účtovať v cudzej mene - samozrejme musí použiť NBS - tam iná možnosť nie je, ale stretla som sa už aj s takými dokladmi, že malými písmenkami si uviedli na faktúre prepočet kurzom, ale úhradu chceli v SKK. O tento prípad mi ide. A ak je taká dohoda, že túto sumu v SKK budú akceptovať obe strany a aj účtovať sa bude len v SKK a nie v EUR, tak by som si ten čudný prepočet nevšímala.
sybila3
24.10.06,11:34
Chcem sa opýtať, či na konci štvrťroka po vytlačení priznania k dph, zadáte dátum na uzávierku štvrťroka a načo je to dobré? Keď by som chcela ešte náhodou niečo opraviť. Neviem, či je to treba alebo je to na mne, či to urobím.
A ešte sa chcem opýtať, keď idem do priznania k dph, zadávam niečo do tých okienok, zatiaľ som stále mala len nadmerný odpočet a kliknem len na zadanie čísla výkazu, ktorý chcem vytlačiť. poradte
neznama22
24.10.06,11:58
Ahoj,
čo sa týka dátumu poslednej uzávierky je len na tebe, či to tam doplníš alebo nie. Ak by si tam dátum doplnila, tak sa ti do toho dátumu obdobie uzamkne a doklady si mozeš prezerať ale nie opravovať.
Je to hlavne kvôli ochrane, ak pracuje viacej ľudí v Money.
Je možné to samozrejme odomknúť. Ak by si išla cez Nástroje - Nastavenie - Agenda. V tomto okne úplne dole je dátum poslednej uzávierky, ktorý stačí len zmazať a potvrdiť cez OK.

Čo sa týka sprievodcu pri DPH, je len na tebe, či si tam ešte niečo doplníš alebo nie. Najlepšie je čítať si krok za krokom, čo sa ťa sprievodca pýta a na základe otázok si volíš kritéria, napríklad za aké obdobie chceš priznanie tlačiť, resp, či chceš tlačiť aj doklady, ktoré vstupujú do DPH, atd. Takže len si to prečítaj a to čo potrebuješ, to si zvolíš.

Prajem pekný deň.:)
sybila3
24.10.06,15:53
teraz mi vyšla prvý krát v dph daňová povinnosť, neviem či v tom sprievodcovi tlačou na str. 3/7 je tam R31 niečo sa nepíše. ČI tam nemám napísať náhodou z minulého kvartálu čo sme mali nadmerný odpočet sumu? dík
Marianna01
24.10.06,16:03
teraz mi vyšla prvý krát v dph daňová povinnosť, neviem či v tom sprievodcovi tlačou na str. 3/7 je tam R31 niečo sa nepíše. ČI tam nemám napísať náhodou z minulého kvartálu čo sme mali nadmerný odpočet sumu? dík

Ano Sybilka, neviem síce presne, na ktorej strane sa to nachádza, ale pýta si od Teba sumu nadmerného odpočtu z predchádzajúceho kvartálu. Ten potom zahrnie do priznania a urobí Ti odpočet dane na úhradu od nadmerného odpočtu. Len to tam pekne doplň v plnej sume, ak máš aj NO vyšší, ako máš teraz DP. Ono si to odpočíta toľko, koľko potrebuje.
sybila3
24.10.06,16:18
Ešte som nemala taký prípad, keďže neúčtujem dlho. Takže normálne do toho R31 dám 6327,- a odráta mi to od dan.pov. za III.Q. čo je 32096 a potom na R32 bude, čo máme zaplatiť čiže 25.769,- Tak Mariannka?
A ešte sa vrátim k tomu bločku z čiech, samozdanenie teda nebude, dala som len sumu, ktorá je na ňom v sk ale neviem na ktoré riadky v dph pôjde. prosím súrne, díky.
sybila3
24.10.06,18:33
Prosím odpovie mi niekto na ktoré riadky dp k dph má ísť ten blok v sk ale tovar kúpený v čechách? je to súrne, dakujem
Ľuba
24.10.06,18:42
Ešte som nemala taký prípad, keďže neúčtujem dlho. Takže normálne do toho R31 dám 6327,- a odráta mi to od dan.pov. za III.Q. čo je 32096 a potom na R32 bude, čo máme zaplatiť čiže 25.769,- Tak Mariannka?.

Síce nie som Marianka, ale nadmerný odpočet z minulého obdobia (posledného) zadávaš v sprievodcovi do R 31.


A ešte sa vrátim k tomu bločku z čiech, samozdanenie teda nebude, dala som len sumu, ktorá je na ňom v sk ale neviem na ktoré riadky v dph pôjde. prosím súrne, díky.

Neviem presne, o čo išlo, ale predpokladám, že tovar. Ak je na to bločku vyčíslená "česká" DPH, tak by som so slovenskou DPH nerobila nič, ale celú cenu nákupu by som dala ako tovar bez vplyvu na DPH.
sybila3
25.10.06,05:44
Je to tovar, dph tam nie je žiadna je tam suma aj v česk. a pod tým je napísané zaplatené v sk 4335. Išlo mi len o to či to dám na riadky ako dávam slovenský tovar (14). Ďakujem
Marianna01
25.10.06,18:16
Prepáč Sybila, že som Ti súrne nevedela odpovedať, som online iba od 16-tej, zriedka u klienta aj skôr.

Ale Ľubka Ti super poradila.:)
sybila3
29.10.06,13:38
Ďakujem obidvom za pomoc. Chcem sa opýtať, snažím sa nahodiť počiatočné stavy, ale nejaké kraviny tu má tá účtovníčka v súvahe k 31.12.2005. Takže neviem, či nahadzujem zo súvahy všetko ako PS, lebo tam je napr. mínusom dph, mínuso daň z príjmu. A keď nahadzujem v uzávierkových operáciách tak sa mi nedarí nahodiť ďalšie riadky, len náhodou som klikla pod prvý riadok taksa mi začali nahadzovať, ale len nejakých 5 a potom mi to vyhodí, že nejaká chyba v programe. Môžte mi poradiť ako na to? díky.
sybila3
13.11.06,14:09
Ahojte potrebujem pomoc, zostavujem tú súvahu k 30.6.2006 kvôli úveru, ešte som to nerobila a potrebujem poradiť. Takže od predchádzajúcej účtovníčky mám na zavedenie PS na rok 2006, len súvahu k 31.12.2005.
211100,211200,221100,221200,261200,311100,311200/701.
701/321100,321200,336,341 =tam je suma s mínusom,342,343000 tiež suma s mínusom,365,411,431,710.
Prosím Vás môžem to tam takto nahodiť, neviem tie sumy mínusové, či nahodiť mínusom alebo čo. ale tá dph je za IV.Q.2005 a daň z príjmu je za rok 2004?
Je to dosť súrne, lebo už potrebujú súvahu k úveru a ja sa z nej neviem vymotať. ďakujem, ďakujem
Ľuba
14.11.06,03:43
Pozrela by som daňové priznanie za rok 2005, pravdepodobne tam vyšiel daňový preplatok, v tom prípade môže byť 341 mínusová, dtto DPH, ak bol za posledný kvartál nadmerný odpočet, tiež tam môže byť mínus.

Čo ma na tom zaráža je, že tam nie je žiadna 331-ka a pritom je tam 336, a 342.
sybila3
20.11.06,16:15
Ten nadmerný odpočet bude dobre, ale 341 mínusová je asi zle zaúčtovaná daň, lebo to je suma dane z r. 2004 a to by tam nemalo byť. A 331 - neviem prečo nie je, firma má brigádnikov, ktorých zaplatí z pokladne, neviem, prečo to tam nie je zaúčtované, 336, 342 by mali patriť k tomu.
Marianna01
20.11.06,16:19
Ten nadmerný odpočet bude dobre, ale 341 mínusová je asi zle zaúčtovaná daň, lebo to je suma dane z r. 2004 a to by tam nemalo byť. A 331 - neviem prečo nie je, firma má brigádnikov, ktorých zaplatí z pokladne, neviem, prečo to tam nie je zaúčtované, 336, 342 by mali patriť k tomu.

Prezri si mzdové listy, z toho niečo vyzistíš.
sybila3
25.11.06,12:03
Ahojte, veľmi by som ocenila, možno aj viacerí začínajúci v MS3, keby mi niekto poradil, ako sa robí uzávierka roku v tomto programe,proste zaúčtovanie uzávierkových operácií. ďakujem
sybila3
27.11.06,09:59
Ahojte, chcem sa opýtať, čo si tlačíte k prijatým a vystaveným fa, či knihu faktúr alebo pohyby na účte, ja tlačím obidvoje. Ešte by ma zaujímalo, či sa dajú nejako rozlíšiť aj prijaté aj vystavené fa tuzemské a zahraničné, aby som ich mala oddelené, alebo iba cez filter, alebo iné označenie? dík
Marianna01
27.11.06,15:22
Ahojte, chcem sa opýtať, čo si tlačíte k prijatým a vystaveným fa, či knihu faktúr alebo pohyby na účte, ja tlačím obidvoje. Ešte by ma zaujímalo, či sa dajú nejako rozlíšiť aj prijaté aj vystavené fa tuzemské a zahraničné, aby som ich mala oddelené, alebo iba cez filter, alebo iné označenie? dík

Cez filter.
Tlačím knihy faktúr aj so zaúčtovaním (používam to aj ako predkontačné lístky), ku koncu roka cez pohyby na účte kontrolujem, ak mi niečo nesedí.
sybila3
28.11.06,09:55
Ahojte chcem sa opýtať, prečo mi pri úhrade faktúry dodávateľskej zle hádže zaúčtovanie v internom doklade dáva mi tam odberateľský účet, mám niečo zle nadstavené? dík
Ľuba
28.11.06,11:52
Zvoľ si správnu predkontáciu.
sybila3
29.11.06,09:13
Chcela by som sa opýtať, kam sa zadáva kurz, napríklad keď nahadzujem výpis z účtu pri každom doklade zadávam kurz, hore v zál.cudzie meny. Dá sa niekde nahodiť, aby mi načítal napr. ku koncu mesiaca, keď vystavujem viac dokl.s tým istým kurzom? dík
Pru
11.02.08,19:34
Prosím o radu, chcem si v editore formulárov uložiť upravenú pokl. knihu, cez uložiť ako a zostatok v pokladni zeleným, dala som uložiť ako označila som formulár ale nejako sa mi nedá otvoriť, dajú sa zmazať z výberu tie formuláre, lebo ho tam mám uložený tri krát a nič, díky moc.
Marianna01
14.02.08,16:09
Nerozumiem celkom dobre tomu, čo si urobila. Ak si si upravený formulár uložila pod iným názvom, musíš si pri tlačení vybrať zo zoznamu formulár, ktorý chceš, aby sa Ti tlačil.
Ak ho však v zoznamoch viac nechceš mať, stačí, keď ho zo zoznamu vymažeš (aj cez "tento počítač")
neznama22
15.02.08,11:03
Prosím o radu, chcem si v editore formulárov uložiť upravenú pokl. knihu, cez uložiť ako a zostatok v pokladni zeleným, dala som uložiť ako označila som formulár ale nejako sa mi nedá otvoriť, dajú sa zmazať z výberu tie formuláre, lebo ho tam mám uložený tri krát a nič, díky moc.

Pravdepodobne si si ukladala formular s nazvom, ktory mal viac ako 8 znakov.
Ked budes do buducna ukladat upravene formulare, tak tam udavaj nazov mazimalne do 8 znakov.

Ak chces zmazat formular, tak ak nemas sietovu verziu, tak v tejto ceste sa nachadzaju formulare: C:\Program Files\Cigler Software\Money S3\FRM - v tomto adresari si najdi ten formular, ktory chces zmazat, ale pozor, aby si si omylom nezmazala nieco ine a maz len formular s koncovkou .fm.

Pred tymto ukonom si ale radsej sprav zalohu a zazalohuj si aj formulare a pocas mazania formularov maj program vypnuty. :cool:
Ľuba
15.02.08,11:47
Ak chces zmazat formular, tak ak nemas sietovu verziu, tak v tejto ceste sa nachadzaju formulare: C:\Program Files\Cigler Software\Money S3\FRM - v tomto adresari si najdi ten formular, ktory chces zmazat, ale pozor, aby si si omylom nezmazala nieco ine a maz len formular s koncovkou .fm.

Poopravím - formuláre majú príponu .frm.