Slavena
17.10.06,19:26
Dobrý večer priatelia. Poraďte mi prosím. V septembri mi bola dodávateľom vystavená faktúra za tovar, ktorú som ešte v ten mesiac uhradila. Priznanie DPH som už odovzdala prvý októbrový týždeň. Včera, tjs. 17. októbra mi prišla k tejto septembrovej faktúre opravná faktúra s mínusovými položkami. Mám za mesiac september preto urobiť opravné priznanie DPH? Mám to v peňažnom denníku zaúčtovať podobne ako riadnu faktúru, len s mínusovým znamienkom?
Paula
17.10.06,17:45
Dobrý večer priatelia. Poraďte mi prosím. V septembri mi bola dodávateľom vystavená faktúra za tovar, ktorú som ešte v ten mesiac uhradila. Priznanie DPH som už odovzdala prvý októbrový týždeň. Včera, tjs. 17. októbra mi prišla k tejto septembrovej faktúre opravná faktúra s mínusovými položkami. Mám za mesiac september preto urobiť opravné priznanie DPH? Mám to v peňažnom denníku zaúčtovať podobne ako riadnu faktúru, len s mínusovým znamienkom?

Predpokladám, že nejde o opravenú faktúru s tými istými dátumami, ktorú si máte iba vymeniť za predchádzajúcu. Žiaľ, niektorí dodávatelia nám aj takto sťažujú prácu. Ak ide o faktúrú - dobropis, nebudeš robiť opravné DP, zaeviduješ faktúru dňom obdržania 17.10.06 s mínusovými hodnotami a v daň. priznaní DPH uvedieš v r.25 mínusom sumu DPH z dobropisu v zdaň. období, kedy si ho obdržala..
Vianocka
17.10.06,17:56
Dobropis na riadku 25 ano, ale plusom, nakolko dobropisom sa znizuje povodny narok na odpocet, t.j. na vyslednu DPH ma nasledovny dopad: nadmerny odpocet na r. 30 znizuje, danovu povinnost na r. 29 zvysuje.
Paula
17.10.06,18:02
Dobropis na riadku 25 ano, ale plusom, nakolko dobropisom sa znizuje povodny narok na odpocet, t.j. na vyslednu DPH ma nasledovny dopad: nadmerny odpocet na r. 30 znizuje, danovu povinnost na r. 29 zvysuje.

Áno, súhlasím v tlačive plusom, pri zaúčtovaní mínusom...ale to je vec používaného softu, aby to vedel správne "oznamienkovať" a spočítať
Slavena
17.10.06,18:09
Samozrejme, že dodávateľ mi túto opravnú faktúru vystavil aj pod iným číslom a aktuálnym dátumom.
Ďakujem za rýchle odpovede.
L-M
09.03.10,13:22
prosím o radu- v 12/2009 sme uhradili pred.fa na krytinu, k nej máme aj fa-daňový doklad k uhrad.preddavku.
Tovar bol dodaný až v 3/2010- teraz nám prišla vyúčt.fa- ale preddavok bol väčší ako celá suma za tovar.
Teda je tam mínusová položka.
Napr: suma k úhrade 5000€
záloha z 15.12.2009 doklad č.????? - 6000€
Celkom k úhrade 1000€
Berie sa aj takýto prípad ako oprava ZD- dobropis,alebo to zaevidovať ako klasickú faktúru ale s mínusovým znamienkom.
Vopred ďakujem
Zoltán Kovács
09.03.10,13:24
prosím o radu- v 12/2009 sme uhradili pred.fa na krytinu, k nej máme aj fa-daňový doklad k uhrad.preddavku.
Tovar bol dodaný až v 3/2010- teraz nám prišla vyúčt.fa- ale preddavok bol väčší ako celá suma za tovar. Teda je tam mínusová položka.
Berie sa aj takýto prípad ako oprava ZD- dobropis,alebo to zaevidovať ako klasickú faktúru ale s mínusovým znamienkom.
Vopred ďakujem

Podľa mňa nejde o opravu základu dane, ale o vyúčtovanie celkovej dodávky a zálohy.
L-M
21.04.10,08:44
Podľa mňa nejde o opravu základu dane, ale o vyúčtovanie celkovej dodávky a zálohy.
prosím o radu ,ako to zaevidovať-teraz mi prišla faktúra ako dobropis k tomu preddavku z 12.2009.
Totiž tá fa. o ktorej som písala bola na konci mínusová položka,ale nerozrátaná ná základ a DPH a teraz vystavili daň. dobropis k daň.dokladu z 12.2009- z tej zálohy a som z toho blázon.
Tú fa. z marca mám brať iba ako oznámenie o "preplatku"? A načo je tam potom ten dátum dodania- inak myslím, že vtedy bola aj krytina dodaná. Zaevidovať ju v záväzkoch bez rozpisu na ZD a DPH. Potom zaevidovať dobropis s dátumom prijatia aj do DPH ako oprava ZD a v PD uhradiť marcovú faktúru a ID iba preúčtovať DPH z dobropisu? Alebo ako na to prosím... Pracujem v Alfe s takýmto postupom som sa ešte nestretla.
A tento dobropis vyzerá takto základ pre 19% DPH -318.01 EUR
19% DPH -60,42 EUR
Suma k úhrade -378,43 EUR
Záloha za 12.4.2010 doklad xy 378,43 EUR (to bude zrejme ich int.doklad ktorým to uhradili.)
Celkom k úhrade 0,00 EUR.

Prosím poradíte