mackova
17.10.06,20:14
Chcem sa spýtať: Som plátca DPH, mám auto, ktoré nemám zaradené do ob. majetku, ale zaplatila som si cestnú daň, aby som si mohla uplatniť aspoň cestnú náhradu.
Môj syn mal autonehodu a tak som mu vystavila FA na prenájom tohto vozidla s DPH, ale jemu ako súkromnej osobe pre možnosť preplatenia poistnej udalosti.
Je možné vystaviť FA s DPH, keď druhá strana nie je plátca DPH, nemám si od koho odpočítať.
Nevznikne mi koeficient?
Paula
17.10.06,18:21
Chcem sa spýtať: Som plátca DPH, mám auto, ktoré nemám zaradené do ob. majetku, ale zaplatila som si cestnú daň, aby som si mohla uplatniť aspoň cestnú náhradu.
Môj syn mal autonehodu a tak som mu vystavila FA na prenájom tohto vozidla s DPH, ale jemu ako súkromnej osobe pre možnosť preplatenia poistnej udalosti.
Je možné vystaviť FA s DPH, keď druhá strana nie je plátca DPH, nemám si od koho odpočítať.
Nevznikne mi koeficient?

Auto nezaradené do majetku SZČO môžeš prenajať komukoľvek ako fyzická osoba- občan.....a občan nevystavuje faktúru za prenájom inej fyzickej osobe-občanovi.

A o špekulovaní s daniami smerujeme na etiketu Porady;)
mackova
17.10.06,20:15
Dobre Paula, ale akákoľvek činnosť pri dosahovaní zisku je ekonomická činnosť, čiže ak vystavujem FA, tak s DPH a môj odberateľ je občan, od ktorého si nemôžem odpočítať DPH.
Čo v tomto prípade, vôbec nešpekulujem, skôr sa snažím aby to bolo priechodné.
Paula
17.10.06,20:41
Chcem sa spýtať: Som plátca DPH, mám auto, ktoré nemám zaradené do ob. majetku, ale zaplatila som si cestnú daň, aby som si mohla uplatniť aspoň cestnú náhradu.
Môj syn mal autonehodu a tak som mu vystavila FA na prenájom tohto vozidla s DPH, ale jemu ako súkromnej osobe pre možnosť preplatenia poistnej udalosti.
Je možné vystaviť FA s DPH, keď druhá strana nie je plátca DPH, nemám si od koho odpočítať.
Nevznikne mi koeficient?

Skúsim ešt raz.
Mám auto, ale nezaradené do majetku v rámci podnikania. Môj syn má s ním nehodu. Musím dať auto opraviť, opravca mi vystaví faktúru s DPH. Ja chcem zaplatenú DPH od štátu späť, ale faktúra nie je na mňa ako na SZČO platiteľa DPH, takže nárok na odpočet z nej nemám.
Vystaviť faktúru z titulu SZČO za prenájom vozidla, nezaradeného v majetku nemôžem (a vôbec nie je podstatné, či odberateľ je alebo nie je platiteľom).
Orsz
17.10.06,21:01
Dobre Paula, ale akákoľvek činnosť pri dosahovaní zisku je ekonomická činnosť, čiže ak vystavujem FA, tak s DPH a môj odberateľ je občan, od ktorého si nemôžem odpočítať DPH.
Čo v tomto prípade, vôbec nešpekulujem, skôr sa snažím aby to bolo priechodné.


Nemožno fakturovať prenájom za majetok, ktorý firma nevlastní - v tom je špekulácia. Ak by si ale vystavila takúto faktúru, tú DPH odvedieš ty a nemáš si čo uplatniť na vstupe, pretože poistné plnenie sa poskytuje z faktúry resp. dokladu o oprave vozidla, pokiaľ to nebola totálna škoda.