SMartina
17.10.06,20:04
:mee: Ahojte. Viem, že je tu neskutočne veľa príspevkov o prenájme nehnuteľnosti a o koeficiente. Čím viac o tom čítam, tým mám väčší chaos. Som zúfala. Môj prípad je zložitý. V 07/2006 som prevzala JU Alfa, prvé DPH som robila za 2 Q/06. Táto firma dáva do prenájmu miestnosť, ktorá sa používa na obchod, predajňa. Odoslané faktúry doteraz vystavovali bez DPH aj keď je to platca DPH. Odberateľ nie je platca DPH. Ja som teraz zistila, že by som to mala koeficientovať, lenže neviem, či účtovníčka predomnou to robila, neviem, či bol schválený koeficient. Rozišli sa v zlom, takže sa s ňou nemôžem ani stretnúť. Bola som aj za správcom dane a ten mi nič o tom nevedel povedať. V zákone o DPH som našla paragraf 38 Dodanie a nájom nehnuteľnosti ods. 5: Platiteľ, ktorý prenajína nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane. Pochopila som to tak, že ak sa teraz rozhodnem, že faktúry začnem vystavovať s DPH a začnem ich aj vystavovať s DPH, bez toho aby som to niekomu oznamovala, bude to možné??? A bude to aj v poriadku??? Prosím o radu. Som z koeficientu veľmi zúfala. Ak by som sa takým spôsobom vyhla bola by som najštastnejšia na svete. Ďakujem za pomoc. :mee: :mee: :mee:
petovsan
17.10.06,18:56
Nie, nepochopila si to dobre, pretože tam je spomínaný platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť inému platiteľovi, tak iba vtedy sa môžeš rozhodnúť. Ak prenajímaš nehnuteľnosť neplatiteľovi DPH, vždy musíš fakturovať bez DPH a následne koeficientovať všetky vstupy, ktoré majú súvis s tým prenájmom tomu konkrétnemu nájomcovi (neplatiteľovi). Výšku koeficientu predtým nahlásiš na DÚ (stačí jednoduché oznámenie, že odvtedy a odvtedy budete pre účely odpočítavania DPH používať koeficient v takej a takej výške. Ja som to oznámenie niesla na DÚ asi 1-2 týždne pred samotným priznaním k DPH a bolo to v poriadku.
Orsz
17.10.06,19:56
Nie, nepochopila si to dobre, pretože tam je spomínaný platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť inému platiteľovi, tak iba vtedy sa môžeš rozhodnúť. Ak prenajímaš nehnuteľnosť neplatiteľovi DPH, vždy musíš fakturovať bez DPH a následne koeficientovať všetky vstupy, ktoré majú súvis s tým prenájmom tomu konkrétnemu nájomcovi (neplatiteľovi). Výšku koeficientu predtým nahlásiš na DÚ (stačí jednoduché oznámenie, že odvtedy a odvtedy budete pre účely odpočítavania DPH používať koeficient v takej a takej výške. Ja som to oznámenie niesla na DÚ asi 1-2 týždne pred samotným priznaním k DPH a bolo to v poriadku.

Trochu poopravím, vstupy, ktoré sa týkajú len služieb spojených s neplatiteľom DPH - tam je to bez nároku na odpočet. Ak je to služba pre odberateľov - platcov aj neplatcov, tak sa na tie služby použije koeficient, ak je nejaká služba len pre platiteľa, pri takom vstupe je nárok na celý odpočet DPH. Takže robí sa kombinácia viacerých možností, vždy treba posúdiť, pre koho bola služba poskytovaná. Čo sa týka prefakturácií energií, ak sa fakturujú osobitne. prípadne aj telefónnych poplatkov, tie musia byť vždy faktúrované s DPH - platcovi i neplatcovi DPH.
SMartina
18.10.06,21:03
Takže mám koeficientovať, len tie služby: plyn, elektrina, telefón, voda, ktoré sa týkajú toho prenájmu? A zároveň neodpočítavam DPH??? Je to tak správne? A ak ešte môžem, robí to niekto v ALFE, má s tým niekto už skúsenosť, aby mi troška poradil ako na ALFU???:confused:
liba2
19.10.06,04:50